Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Question
    Καλησπέρα!

    Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: ενώ συγχρονίζει κανονικά η γραμμή μου (VDSL 50, το παλιό 30άρι) και είναι σταθερή, το download speed μου για κάποιο λόγο είναι αρκετά χαμηλό.

    Δοκιμάζοντας με το router της Cosmote (Speedport Entry 2i), ανάβει το DSL και παίρνει συγχρονισμό αλλά δεν παίρνω ποτέ internet και μετά από λίγο σβήνει και το DSL. Μετά πάλι το ίδιο από την αρχή.
    Δοκιμάζοντας με δικό μου router (ASUS DSL-AC52U), συνδέομαι κανονικά στο ίντερνετ αλλά έχω το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω.

    Σήμερα το πρωί πέρναγε οπτικές ίνες στην περιοχή μου και στον δρόμο μου η Wind. Υπάρχει το ενδεχόμενο να πείραξαν υπάρχον υποδομή και γι' αυτό να αντιμετωπίζω πρόβλημα; Βέβαια το πρόβλημα ξεκίνησε πολύ αργότερα αφού τελείωσαν τις εργασίες. Επίσης, μετά από τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη της Cosmote, δεν βλέπανε κάποιο πρόβλημα στη γραμμή με το ASUS router πάνω αλλά είδαν τα disconnects με το δικό τους router και το δήλωσαν ως βλάβη.

    Οι μετρήσεις που έχω από το router είναι οι εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router Log.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  89,7 KB 
ID: 229787

    Σε speedtest έχω τα παρακάτω results διαδοχικά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedtest.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  38,9 KB 
ID: 229788

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedtest2.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  37,5 KB 
ID: 229789

    Η συνδεσμολογία της γραμμής μου είναι σωστή. Άλλωστε, με την ίδια συνδεσμολογία είμαι χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ότι troubleshooting έχω δοκιμάσει δεν έχει αποτέλεσμα.

    Τι μπορεί να φταίει; Από όσο βλέπω το upload συμπεριφέρεται σωστά. To download από την άλλη είναι λόγος για κλάματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Με τόσες χιλιάδες crc σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα είναι λογικό να έχεις χαμηλή ταχύτητα παρόλα τον κανονικό συγχρονισμό.


  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τόσες χιλιάδες crc σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα είναι λογικό να έχεις χαμηλή ταχύτητα παρόλα τον κανονικό συγχρονισμό.
    Ναι το γνωρίζω. Το πρωί το πρόβλημα διορθώθηκε μόνο του αν και ήρθαν τεχνικοί σπίτι. Σήμερα, την ίδια ώρα πάλι και μετά τα σκαψίματα της Wind έχω πάλι το ίδιο θέμα. Έχω 5 χρόνια την ίδια σύνδεση και ποτέ δεν είχα τόσα CRC errors μέχρι εχτές.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δεν έχει σημασία πόσα χρόνια είναι η γραμμή.. Κάποια στιγμή θα συμβεί..
    Αναγκαστικά το δηλώνεις βλάβη και βλέπεις όταν έρθει ο τεχνικός να μετρήσει στο κατανεμητή, τι θα σου πει.. Ήρθε; Δεν κατάλαβα..
    Με παραξενευει το υψηλό attenuation στο up.. Αν και το έχουμε δει ξανά νομίζω.. Και τα d2/3 είναι ψιλά.. Η γραμμή παλεύει για το καλύτερο που μπορεί..
    Είναι επίσης παράξενο ότι το κάνει όταν δεν εργάζονται, αν κατάλαβα καλά..
    Με καλώδιο ethernet μετρησες ταχύτητα;
    Επίσης περίεργο γιατί το up δεν δίνει παραπάνω.. Έχει περιθώριο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-09-21 στις 20:09.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σημασία πόσα χρόνια είναι η γραμμή.. Κάποια στιγμή θα συμβεί..
    Αναγκαστικά το δηλώνεις βλάβη και βλέπεις όταν έρθει ο τεχνικός να μετρήσει στο κατανεμητή, τι θα σου πει.. Ήρθε; Δεν κατάλαβα..
    Με παραξενευει το υψηλό attenuation στο up.. Αν και το έχουμε δει ξανά νομίζω.. Και τα d2/3 είναι ψιλά.. Η γραμμή παλεύει για το καλύτερο που μπορεί..
    Είναι επίσης παράξενο ότι το κάνει όταν δεν εργάζονται, αν κατάλαβα καλά..
    Με καλώδιο ethernet μετρησες ταχύτητα;
    Επίσης περίεργο γιατί το up δεν δίνει παραπάνω.. Έχει περιθώριο..
    Ο τεχνικός που ήρθε και μέτρησε μου είπε ότι στον κατανεμητή έρχονται 30 mbps περίπου και στο καφάο 36, αν και παίρνω από αστικό κέντρο, και πως έχω ασυμβατότητα. Έχω μετρήσει και με καλώδιο και έχω το ίδιο θέμα. Το πρόβλημα μου πλέον είναι ότι την γνώμη του τεχνικού την παίρνουν ως αμετάκλητη και δεν μπορώ κάπως να την αμφισβητήσω. Στο τηλέφωνο επιμένουν ότι αλλάξαν ζεύγος και τα λοιπά αλλά αμφιβάλλω για αυτό. Είχα το πρόβλημα 27/8 και 28/8 που έσκαβε η Wind.

    Μετά το σκάψιμο η γραμμή λειτουργούσε κανονικά και όταν ξεκίνησαν να σκάβουν σε κάθετο δρόμο στην οδό μου, άρχισε το ίδιο. Σήμερα που δεν σκάψανε δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής.

    Ο λόγος που έχω αυτόν τον συγχρονισμό είναι γιατί με έχουν σε άλλο προφίλ και όχι σε 50άρας (πρώην 30άρι έχω). Το έχω δηλώσει 3 φορές βλάβη και αποφάσισαν να το κοιτάξουν από το αστικό κέντρο αφού απείλησα με καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

    Edit:
    Μόλις ξεκίνησε το πρόβλημα πάλι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Metriseis.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  83,9 KB 
ID: 229963


    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί συμβαίνει πάντα το βράδυ αυτό. Και την προηγούμενη φορά, την πρώτη μέρα ξεκίνησε 6 το απόγευμα περίπου με 6 το πρωί και την δεύτερη γύρω στις 9 το βράδυ με 6 το πρωί πάλι. Μετά η γραμμή επανήλθε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Codehack : 03-09-21 στις 20:37.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το περιστατικό που περιγράφεις είναι σαν κάτι να σου δημιουργεί παρεμβολές εκείνες τις ώρες.. Αυτό έρχεται στο μυαλό μου..
    Πρόσεξε αν εκείνες τις ώρες κάνει διακυμάνσεις το snr margin..

    Πλάκα πλάκα δεν το γυρνάς σε 24αρι εφόσον σου δηλώνουν ασυμβατότητα και να χτυπήσεις κ το μπουστερ; Τι παιδευεσαι με το vdsl από α.κ...
    Τώρα αν το πρόβλημα μεταφερθεί και στην 24αρα αλλάζει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περιστατικό που περιγράφεις είναι σαν κάτι να σου δημιουργεί παρεμβολές εκείνες τις ώρες.. Αυτό έρχεται στο μυαλό μου..
    Πρόσεξε αν εκείνες τις ώρες κάνει διακυμάνσεις το snr margin..

    Πλάκα πλάκα δεν το γυρνάς σε 24αρι εφόσον σου δηλώνουν ασυμβατότητα και να χτυπήσεις κ το μπουστερ; Τι παιδευεσαι με το vdsl από α.κ...
    Τώρα αν το πρόβλημα μεταφερθεί και στην 24αρα αλλάζει..
    Κάνει διακυμάνσεις το snr margin. Από 7.1 μέχρι 8.5 το έχω δει να πηγαίνει όσο διαρκεί το πρόβλημα. Συμφωνώ με το ότι κάτι δημιουργεί παρεμβολές και θαρρώ πως όταν σκάψανε, πειράξαν την μόνωση κάποιου καλωδίου και κάτι που λειτουργεί εκείνες τις ώρες παρεμβάλλει.

    Δεν θέλω να το γυρίσω σε ADSL γιατί δεν με βολεύει να έχω -10mbps και δεν πιάνω ούτε 3G στο σπίτι μου να βάλω booster. Χρειάζομαι το 2.5 upload κυρίως.

    Δεν οφείλουν να βρουν τι παρεμβάλλει και να το διορθώσουν; Μέχρι και σε ποια οδό ενδεχομένως βρίσκεται το πρόβλημα τους το περιόρισα αλλά καταλαβαίνω πως δεν θέλουν να στείλουν συνεργείο μιας και μπήκαν οπτικές και οι γραμμές του χαλκού πάνε για απόσυρση. Εγώ δεν μπορώ όμως να περιμένω πότε θα ενεργοποιηθεί η καμπίνα, που δεν είναι καν της Cosmote, για να μπορέσω να έχω σοβαρό internet το βράδυ. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να ζητήσω εγγράφως το πόρισμα του τεχνικού και να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ μιας και τα περισσότερα στοιχεία δείχνουν κάθε άλλο παρά ασυμβατότητα.

    Βασικό και κύριο, αν ήταν ασυμβατότητα θαρρώ πως θα μου έκανε τέτοια κόλπα η γραμμή τυχαίες ώρες και όχι συγκεκριμένες.

    Τα νούμερα της γραμμής μου από το πρωί (γύρω στις 6 που έφτιαξε πάλι). Αγνόησε τα CRC errors, είναι από χτες που είχα το πρόβλημα. Όση ώρα το κοιτάω από τι στιγμή που έφτιαξε έχω max 6-7 CRC errors.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Metriseis2.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  40,2 KB 
ID: 229966

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αυτό που λες για το πόρισμα του τεχνικού είναι μια ιδέα.. Και θα τους κάνει να δουν το θέμα πιο σοβαρά..
    Θα μου πεις μέχρι σήμερα ήσουν οκ..
    Αλλά γενικά τo vdsl από α.κ είναι ρωσική ρουλέτα θα έλεγα..
    Και ιδίως με το 17α που το δίνει η κοτε δεν βοηθάει καθόλου..
    Ζεύγος σου άλλαξαν ε; Αν πάντως έχει πρόβλημα το καλώδιο στο δρόμο σωθηκες.. Μετά μόνο αν έχουν και άλλοι πρόβλημα και κάνουν παράπονο..
    Δεν φαίνεται να είσαι κ πολύ κοντά στο α.κ πάντως.. Μάλλον κάτι λίγο πάνω από χιλιόμετρο αν αφαιρέσουμε τα 6-7db που βάζει το vdsl.. Αλήθεια τη ταχύτητα στην έχουν περιορισμένη για σταθερότητα; Νομίζω το up ιδίως έπρεπε να είναι πιο πάνω.. Αν και όπως είπα με παραξενευει το att στο up.. Παίζει να δείχνει έτσι λόγω μειωμένης ισχύος..
    Τώρα σε τι κατάσταση είναι;
    Βάλε στατιστικά και από το δικό τους ρούτερ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-09-21 στις 23:02.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Ubiquiti Dream Machine SE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες για το πόρισμα του τεχνικού είναι μια ιδέα.. Και θα τους κάνει να δουν το θέμα πιο σοβαρά..
    Θα μου πεις μέχρι σήμερα ήσουν οκ..
    Αλλά γενικά τo vdsl από α.κ είναι ρωσική ρουλέτα θα έλεγα..
    Και ιδίως με το 17α που το δίνει η κοτε δεν βοηθάει καθόλου..
    Ζεύγος σου άλλαξαν ε; Αν πάντως έχει πρόβλημα το καλώδιο στο δρόμο σωθηκες.. Μετά μόνο αν έχουν και άλλοι πρόβλημα και κάνουν παράπονο..
    Δεν φαίνεται να είσαι κ πολύ κοντά στο α.κ πάντως.. Μάλλον κάτι λίγο πάνω από χιλιόμετρο αν αφαιρέσουμε τα 6-7db που βάζει το vdsl.. Αλήθεια τη ταχύτητα στην έχουν περιορισμένη για σταθερότητα; Νομίζω το up ιδίως έπρεπε να είναι πιο πάνω.. Αν και όπως είπα με παραξενευει το att στο up.. Παίζει να δείχνει έτσι λόγω μειωμένης ισχύος..
    Τώρα σε τι κατάσταση είναι;
    Βάλε στατιστικά και από το δικό τους ρούτερ..
    Ισχυρίζονται ότι άλλαξαν ζεύγος αλλά δεν το πιστεύω. Έτσι μου είπε ο τεχνικός στο τηλέφωνο και απάντησε ακαριαία όταν τον ρώτησα οπότε θεωρώ ότι δεν έκατσε καν να το κοιτάξει και μου έπαιξε την κασέτα περί ασυμβατότητας.
    Είμαι στα 750m περίπου από το αστικό κέντρο σύμφωνα με παλαιότερη μέτρηση. Όχι, η ταχύτητα που βλέπεις είναι περιορισμένη χωρίς να ξέρω γιατί, κλείδωσε σε αυτή την ταχύτητα όταν γύρισα την γραμμή μου σε fastpath πριν 3 χρόνια περίπου.

    Μίλησα με φίλο που είναι τεχνικός στο business τμήμα της Cosmote, έκατσε και ασχολήθηκε ο άνθρωπος και έκανε κάποιες αλλαγές. Με γύρισε σε άλλο προφίλ και μου γύρισε την γραμμή μου σε interleaved. Εχτές το απόγευμα που είχα θόρυβο, μετά τις αλλαγές που έκανε, αντί για 500 περίπου CRC errors το δευτερόλεπτο είχα 40-50 και δεν είχα καθόλου drop στο download, δεν είχα jitter και packet loss. Παρατήρησα ότι υπάρχει θόρυβος επειδή μπήκα στο router και τσέκαρα τα νούμερα αλλιώς δεν θα το έπαιρνα χαμπάρι.

    Τα νούμερα μετά την αλλαγή είναι αυτά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Metriseis.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  39,8 KB 
ID: 229994

    Δεν έχω screenshots από το router της Cosmote γιατί το αποφεύγω και δεν το χρησιμοποιώ χρόνια. Θα το βάλω πάνω το απόγευμα αν έχω πρόβλημα και σήμερα να σου δείξω τις ενδείξεις και από εκεί.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Βάλε κ από το άλλο να δούμε..
    Όπως έχω πει με παραξενευει η χαμηλή απόδοση του upload και λιγότερο του download.. Έπρεπε να είναι πιο πάνω..
    Από την άλλη αν ανέβαινε το up μπορεί να σου έριχνε το down.. Η συμπεριφορά σε γραμμές vdsl από α.κ είναι απρόβλεπτη..
    Πιο παλιά όσο οι γραμμές ήταν 30αρες ήταν οκ σχετικά.. Με το που έγιναν 50αρες, ανέβηκε το upload και έπνιξε το down..
    Ίσως γι'αυτό να έχεις χαμηλό up για να μη σου πνίξει το down.. Δεν ξέρω, θέλει έρευνα, να βρω φωτό με στατιστικά από άλλες γραμμές με asus για να συγκρίνω.. Αν έχω χρόνο θα το κάνω..
    Αυτό που πρακτικά έκαναν τώρα στη γραμμή σου είναι να κατεβάσουν το σνρ στο 8 για να πας λίγο πιο πάνω..
    Βασικά πάντως αν έχω καταλάβει καλά, δεν σε απασχολεί η ταχύτητα σου, αλλά το πρόβλημα που προέκυψε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά όσοι είμαστε VDSL από Α/Κ, βλέπω συνήθως περισσότερη εξασθένηση στο up σε σχέση με το down..
    Πχ εγώ έχω 9dB down & 17dB up
    Attainable 70 & 19 αντίστοιχα..
    Ίσως το σώζει λίγο επειδή μόνο ο ΟΤΕ δίνει VDSL στο Α/Κ που είμαι, οπότε δε πιστεύω να έχουν βάλει πολλοί..
    Επίσης δεν έχεις ενεργοποιημένο G.INP, κλείσε και το SRA να δεις που θα συγχρονίσει..

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μπορεί να είναι όπως τα λες..
    Για βάλε σε εικόνα τα στατιστικά σου μια..
    Συνήθως vdsl από α.κ μόνο ο ΟΤΕ δίνει..
    Οι άλλοι πιο σπάνια.. Εσύ πάντως πρέπει να είσαι πολύ κοντά..
    Sra κ g.inp εφαρμόζεται σε γραμμές από α.κ;
    Το 17a πάντως δεν βοηθάει την όλη κατάσταση.. Κανονικά έπρεπε να το έδιναν με 8Β.. Όπως οι άλλοι πάροχοι.. Το 17Α είναι προφίλ καμπίνας.. Εσένα τώρα σου πάει οκ γιατί είσαι κοντά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα βάλω σε λίγο, πάντως από τη μετάβαση από ADSL σε VDSL, το attenuation στο κατέβασμα έμεινε ίδιο (9dB) αλλά ανέβηκε στο up..
    Με τα πόδια περπάτημα είμαι περίπου 400 μέτρα, καλωδιακά μου είπαν είμαι γύρω στα 650-700..
    Στατιστικά:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  18,9 KB 
ID: 230010
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κοζανίτης : 05-09-21 στις 20:33.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έχεις δίκιο για το att στο up σε vdsl από α.κ..
    Περίεργο πάντως.. Το είχα συναντήσει και πιο παλιά αυτό..
    Εσύ πάντως έχεις μισή απόσταση από τον ts..
    Ποιο πακέτο έβαλες m,l,xl?
    Ftth η fttc δεν έχει εκεί ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω το L, στα 31.90 με e-bill..
    FTTH καλά θα ήταν, βέβαια θα περαστούν λογικά μέσα από υπάρχουσες αναμονές που είχαν αφήσει όταν έκαναν ανάπλαση.., σκάψιμο δε παίζει εδώ κοντά (δρόμος με γρανίτη + μάρμαρα)
    Το ΚΑΦΑΟ που παίρνω δεν έχει αναβαθμιστεί, καθώς είναι στα 100-150 μέτρα με το πόδια από το Α/Κ, όπου μετά φτάνει μέχρι το εσκαλιτ της γειτονιάς..
    Η πλάκα είναι πως έχω πολύ κοντά μου ( <100 μέτρα) άλλα 2 ΚΑΦΑΟ, αλλά δεν είμαι σε αυτά.., έχω τσεκάρει τον 3ψηφιο κωδικό που έχουν πάνω..
    Πάντως, σε κεντρικό δρόμο με καταστήματα, είχαν περάσει σωλήνες για οπτικές (αναμονές) και κάποια κουτιά σε τοίχους, αλλά δεν προχώρησαν στο να "φυσήξουν" τις ίνες μέσα, ούτε SFBB βγάζει τίποτα..
    Το πιο γελοίο είναι πως στα χωριά του νησιού, έχουν αλλάξει σε καμπίνες, δίνουν έως 200, ενώ στην πόλη έχουμε μείνει στα έως 50..., τουλάχιστον ας αναβαθμίσουν τα ΚΑΦΑΟ σε καμπίνες, πχ στο δικό μου με 100-150 μέτρα οπτική και νέα καμπίνα θα είμαστε όλοι σούπερ..

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας