Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Καλησπέρα,

    Έχω "24άρα" γραμμή και συγχρονίζω στα 5-7 Mbps. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι παραπάνω στον δρόμο μου και γι'αυτό το προμηθεύτηκα το SpeedBooster με αποτέλεσμα να φτάνω τα 18-20 Mbps.

    Η κατάσταση είναι η εξής: 1 άτομο βλέπει netflix & 1 άτομο παίζει FPS gaming. Αν αφήσω default configuration στο router (χωρίς QoS), στο FPS gaming υπάρχουν πολλά lagspikes, όταν τρώει bandwidth το netflix. Επίσης το ping κυμαίνεται στα 70-90 ms. Αν βάλω το router να στέλνει αποκλειστικά το PC στην ADSL (5 Mbps) και τις υπόλοιπες συσκεύες στο SpeedBooster, τότε το ping σταθεροποιείται στα 70 ms και είναι playable.

    Οι ερωτήσεις είναι οι εξής: Κάποια στιγμή το ping ήταν στα ~50ms και είχε παρατηρηθεί αρκετή διαφορά σε σχέση με τα 70+ ms. Μιλάμε για FPS gaming. Θυμάμαι παλιότερα ότι ο OTE είχε μια υπηρεσία, τη Fastpath, όπου ήταν ότι κατάλληλη για gaming χρήση καθώς μείωνε μεν την ονομαστική ταχύτητα της γραμμής αλλά μείωνε παράλληλα και το ping στο gaming. Υπάρχει αυτή η υπηρεσία πλέον; Εφόσον είμαι ήδη μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ θα δω τα επιθυμητά αποτελέσματα; Πως την ενεργοποιώ;

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα
    για να δεις αν είσαι σε fastpath / interleaved Αν μπορείς κάνε ένα tracert στο tracert my.otenet.gr καλή ώρα σαν τα screenshot που θα ανεβάσω
    και δες το 2ο hoop αν ειναι κάτω από τα 10 ms έστω 10 με 11 όπως είναι τα δικά μου όχι παραπάνω τότε Είσαι σε fastpath .
    μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και να ζητήσεις αλλαγή από interleaved σε fastpath διότι παίζεις online gaming.

    να κάνω μία ερώτηση 5 με 7 Mbps Τι line attenuation έχεις?? Βασικά αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να ανεβάσεις τα στατιστικά της γραμμής.
    με έχει πιάσει η περιέργεια μου τώρα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  1,26 MB 
ID: 229823
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zackkast : 29-08-21 στις 16:25.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2020
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων

    να κάνω μία ερώτηση 5 με 7 Mbps Τι line attenuation έχεις?? Βασικά αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να ανεβάσεις τα στατιστικά της γραμμής.
    με έχει πιάσει η περιέργεια μου τώρα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  1,26 MB 
ID: 229823
    Γύρω στο 48 (down)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας