Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.145
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Όποιος θέλει βοηθάει.

    Τα δεδομένα μου αυτή τη στιγμή.
    Έχω 100/10 από wind με ληγμένο συμβόλαιο και δίνω 42€ το μήνα.
    Η γραμμή βρίσκεται στο πατρικό μου 400 μέτρα μακριά και την παίρνω σπίτι με λινκ στα 500mbit (πιθανόν να πάρω Gigabit on Wireless της Mikrotik ή της UI αν παραστεί ανάγκη).
    Το τηλέφωνο στο σπίτι μου είναι voip χρόνια τώρα στη Modulus που το έχω μόνο για εισερχόμενες μιας που εξερχόμενες κάνω με Betamax provider (callingcredit).
    Η απόστασή του μόντεμ στο πατρικό μου από το Καφάο του ΟΤΕ είναι 80 μέτρα οπότε τα 200mbit λογικά τα έχω χωρίς θέμα. Αν υπάρξει πρόβλημα θα είναι από τη ρεκλέτα μέχρι το σπίτι γιατί η πολυκατοικία στο πατρικό μου είναι του 1969 αλλά το λύνω με νέα καλωδίωση αν χρειαστεί.

    Τώρα θέλοντας να πάω παραπάνω σε ταχύτητα, βλέπω τι υπάρχει.

    Η Wind έχει τα 200mbit με 55€ (έχω προσπαθήσει να τους πάρω μια καλύτερη τιμή αλλά δεν)
    Ο Οτε έχει τα 200mbit με 52€ (εδώ αν πάω που αυτό ήταν το πρώτο μου πλάνο θα έχω κέρδος πως τον αριθμό στο πατρικό μου θα τον κάνω VoIP απευθείας από τον ΟΤΕ στο Freepbx μου οπότε θα κάνω στο μπαμπά μαγκιά να έχει το σταθερό του και στην Άνδρο που είναι το μισό χρόνο)
    και τέλος υπάρχει και η λύση του Cosmote Gigamax με 54€ (εδώ θα κάνω το whatsup μου σε συμβόλαιο και θα ζητήσω μια έξτρα κάρτα για να την βάλω στο οποιοδήποτε 4G μόντεμ θα πάρω όπου μελλοντικά αν πέσουν οι τιμές θα το αντικαταστήσω με 5G router).

    Ειλικρινά με αυτά που διαβάζω και με την πιθανότητα του 5G σύντομα (το σπίτι μου έχει απόσταση από κόμβο της Cosmote που βρίσκεται στα 50 μέτρα από το σπίτι μου, η απέναντι πολυκατοικία είναι βασικά μεγάλη εταιρεία οπότε η κεραίες δεν φεύγουν από εκεί. Χρόνια αγώνες ποτέ δεν τα καταφέραμε), λέω λοιπόν μήπως το γυρίσω σε 4g-5g.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20210826_191343.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  199,2 KB 
ID: 229826

    Σήμα σε 4G είμαι τέρμα στα 53DBm. Δυστυχώς δεν έχω 5G κινητό να ξέρω αν έχουν βάλει και κεραία 5G στο κτήριο απέναντι αλλά θα βρώ σύντομα κάποιο να δοκιμάσω. Στο Speedtest που κάνω με το whatsup μου καρτοκινητό για κάποιο λόγο μου βγάζει μόνο 35/40mbit συνδεδεμένος σε αυτήν την κεραία αλλά νομίζω πως κάτι έχει το κινητό μου.... θα το τσεκάρω και αυτό με άλλο κινητό.

    Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω με ένα 4G router όπου θα μπει η κάρτα η 2η που είναι μόνο για Data και να κόψω τελείως την γραμμή στο πατρικό μου μεταφέροντας τον αριθμό του πατέρα μου στην modulus.
    Την υποδομή για VoIP την έχω χρόνια με Freepbx, yealink τηλέφωνα κλπ οπότε αυτός δεν θα καταλάβει κάτι.

    Τι λέτε λοιπόν? δεν είναι φορτωμένη γενικά η γειτονιά οπότε είμαι σίγουρος πως δεν θα έχω πτώσεις σε ταχύτητα....

    Τα συν και τα πλην όλων στο δικό μου το μυαλό

    1. Μένω στη Wind. Κανένα πρόβλημα.. αν εξαιρέσω 2 βλάβες στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ που ήμουν στην καθεμία 3 ημέρες με χώμα ίντερνετ, η γραμμή δεν κάνει κιχ και μέσα σε lockdown κλπ είχα πάντα 100mbit καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.
    2. Πάω στον ΟΤΕ. Δεν βλέπω εδώ κάποιο ρίσκο γιατί στο ίδιο Καφάο στο ίδιο μοντεμ θα είμαι και θα έχω και κέρδος και το τηλέφωνο του πατέρα μου VoIP στο κέντρο μου με απεριόριστα αστικά υπεραστικά.
    3. Cosmote Gigamax. Αυτό είναι λίγο άγνωστο... το γουστάρω περισσότερο γιατί είναι το μόνο που δείχνει να μπορεί να μου δώσει την περισσότερη ταχύτητα όπως και θα μου δώσει και 4πλάσιο upload. Επίσης τα 100TB fair usage το μήνα μου φτάνουν μια χαρά ακόμα και που κάνω backup το μαγαζί στο σπίτι μου. 2ο κέρδος θα είναι πως θα έχω και απεριόριστα Data στο κινητό μου οπότε αν το σκεφτεί κάποιος τα 5-10€ το μήνα που δίνω στο whatsup το μήνα, αν τα προσθέσεις στα 42€ που δίνω για ίντερνετ, φτάνω μία η άλλη. Θα χάσω την σταθερή IP αλλά νομίζω πως με 5€ παραπάνω, κάνω τη γραμμή VPN και καλά και θα έχω και IP ιντερνετικό αν και δεν μου πολυχρειάζεται.

    Για πείτε κάποια γνώμη και υπόσχομαι να αλλάξω την υπογραφή μου

    Υ.Γ.1. Η Vodafone δεν υπάρχει σαν λύση για εκατομμύρια λόγους. Η Forthnet ψάχνεται αυτή τη στιγμή και δεν το ρισκάρω εκεί οπότε από σταθερή σύνδεση μόνο Wind-Ote έχω σαν λύσεις.
    Υ.Γ.2. Έκανα το νήμα εδώ γιατί δεν ήξερα που να το βάλω μιας που είναι γενική ερώτηση... αν κρίνει κάποιος mod πως κολλάει κάπου αλλού ας το μεταφέρει, ευχαριστώ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.145
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Οκ παίρνω πίσω πως θα βγάλω το δασητριχο από την υπογραφή αν αυτό σας κόβει να μιλήσετε
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εγώ ανέκαθεν είμαι υπερ του καλωδίου, το θεωρώ πιο σταθερό απο κινητή.
    Εσύ όμως πας και του ρίχνεις και το ασύρματο λινκ και μας το κάνεις να μην πω τι

    Στην περίπτωση του 4G η απάντηση είναι σίγουρα να μείνεις με το καλώδιο
    Για 5G δεν σου έχω απάντηση θεωρώ οτι δύσκολα θα φτάσει σε επίπεδα κορεσμού ώστε να αρχίσεις να βλέπεις 30 και 40 όπως με το 4G

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.145
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ανέκαθεν είμαι υπερ του καλωδίου, το θεωρώ πιο σταθερό απο κινητή.
    Εσύ όμως πας και του ρίχνεις και το ασύρματο λινκ και μας το κάνεις να μην πω τι

    Στην περίπτωση του 4G η απάντηση είναι σίγουρα να μείνεις με το καλώδιο
    Για 5G δεν σου έχω απάντηση θεωρώ οτι δύσκολα θα φτάσει σε επίπεδα κορεσμού ώστε να αρχίσεις να βλέπεις 30 και 40 όπως με το 4G
    Ευχαριστώ ... έχω και εγώ 2ες σκέψεις να πω την αλήθεια...

    Το λινκ δεν επηρεάζει τίποτα, είμαι έτσι 9+ χρόνια (τα 3 τελευταία έχω τα Nanobeam, πιο πριν είχα bullet)και δεν έχει κάνει κιχ και μου προσθέτει 0.5ms..... Απλά ίσως προληπτικά αλλάξω τα Ubiquiti NanoBeam 5AC 19dBi με τo Building-to-Building Bridge ή της mikrotik Wireless Wire nRAY.

    Δεν μπορείς και να δοκιμάσεις ρε παιδί μου με την υποχρέωση των 18 μηνών που σου χώνουν..

    Στο καλώδιο που λες... πας 200mbit ή όχι? ειλικρινά δεν το χρειάζομαι πουθενά για μένα παρά επειδή κάνω backup το μαγαζί και εκεί έχω 200άρα (ο θεός να τη κάνει 200άρα με τη ριμάδα τη vodafone) .. έλεγα να αναβάθμιζα το σπίτι. Αλλιώς τα 100 είναι υπεραρκετά μην τρελαθούμε.

    Το αποφάσισα.. θα κάνω υπομονή... 42 το μήνα δίνω με αορίστου στη wind και θα το πάω όσο μπορώ έτσι.. να δω τι θα γίνει αργότερα με τη wind κυρίως.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων

    η απέναντι πολυκατοικία είναι βασικά μεγάλη εταιρεία οπότε η κεραίες δεν φεύγουν από εκεί. Χρόνια αγώνες ποτέ δεν τα καταφέραμε), λέω λοιπόν μήπως το γυρίσω σε 4g-5g.

    [
    Καμμια ντροπη, ετσι?
    Οποιος αγωνιζεται, εχει πιστευω, δεν το χρησιμοποιει κιολας, ουτε καν σαν σκεψη. Λουδιτης απο τα lidl?

    Κανε συμβολαιο και μεινε στα 100. Η κινητη ειναι ευμεταβλητη, και ειναι με φεγγαρια. Ποτε ετσι, ποτε αλλιως.
    Το fiber ερχεται, συντομοτερα απο οσο πιστευεις.
    Αν εισαι ηδη στα 200 δεν ξερω πως θα σε αναβαθμισουν παλι σε 200 ftth.

    Τα τελη διακοπης εχουν αλλαξει προσφατα.Αν με συνδεση εχει 28 ευρω και δινεις 42, τοτε μιλαμε για 14 ευρω παραπανω. Καπου στους 6-7 μηνες εχεις πληρωσει προκαταβολικα το τελος προωρης διακοπης.


    Παρολα αυτα, αν αλλαζες, και πηγαινες vodafone, θα κερδιζες και απεριοριστες ταυτοχρονες εξερχομενες απευθειας στο fpbx, αν δεν σε ενοχλει το caller id.
    Το κυριοτερο "προβλημα" της vf ειναι οτι εχει ξομεινει απο bandwidth εξωτερικου, και κανουν πατεντες, οχι με ιδιαιτερη επιτυχια, οπως ειναι αναμενομενο.
    Διαχρονικα, ολοι μα ολοι οι isp το κανουν αυτο. Οταν το δικτυο ειναι υπερφορτωμενο, βγαζουν λεφτα, γιατι πολυ απλα πουλανε το ιδιο πραγμα περισσοτερες φορες.
    Μεχρι που ερχεται η ωρα που δεν παιζει τιποτε, και χανουν πελατες.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Μόλις πριν από 2 ημέρες ανανέωσα την γραμμή μου απο 50 (είχε περάσει η 2ετία και είχε γίνει αοριστου) σε 100, και από τα ~30/μήνα ανέβηκα οριακά στα 33/μήνα (με απεριόριστα σταθερά/κινητά, άχρηστο προσωπικά). Κυριότερα στο γράφω γιατί ρώτησα και εγώ, από περιέργεια κυρίως, για 200αρα (δουλεύω από το σπίτι μεν, αλλά δεν έχω τέτοιες ανάγκες για bandwidth) και μου είπαν επίσης 55€.
    (στην wind)
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  7. #7
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά αν δεν ξεκολλήσει το FTTH από τα 10 και 20 Mbps upload (εξαιρουμένων 1-2 geo-specific providers που δίνουν περισσότερα) εγώ έχω να πω ότι με τα στατιστικά που βλέπω στο κινητό μου αλλά και από μαρτυρίες άλλων χρηστών εδώ μέσα για το 5G δίκτυο (εξωπραγματικά bandwidth up/down & decent latency), βλέπω τους power users να αγοράζουν όλοι 5G router και να αγνοούν το FTTH, που είναι πολύ κρίμα γιατί φυσικά είμαι υπέρ των ενσυρμάτων δικτύων και δη των οπτικών. Βέβαια, δεν ξέρω όταν μαζευτούν πολλοί χρήστες 5G πάνω σε μια κεραία αν έχουν φροντίσει το uplink να είναι 10-20Gbps ή θα το έχουν αφήσει με κανένα 1Gbps και θα γελάμε?

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.145
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά αν δεν ξεκολλήσει το FTTH από τα 10 και 20 Mbps upload (εξαιρουμένων 1-2 geo-specific providers που δίνουν περισσότερα) εγώ έχω να πω ότι με τα στατιστικά που βλέπω στο κινητό μου αλλά και από μαρτυρίες άλλων χρηστών εδώ μέσα για το 5G δίκτυο (εξωπραγματικά bandwidth up/down & decent latency), βλέπω τους power users να αγοράζουν όλοι 5G router και να αγνοούν το FTTH, που είναι πολύ κρίμα γιατί φυσικά είμαι υπέρ των ενσυρμάτων δικτύων και δη των οπτικών. Βέβαια, δεν ξέρω όταν μαζευτούν πολλοί χρήστες 5G πάνω σε μια κεραία αν έχουν φροντίσει το uplink να είναι 10-20Gbps ή θα το έχουν αφήσει με κανένα 1Gbps και θα γελάμε?
    Από τη μέρα που άνοιξα το νήμα είμαι στο διάβασμα. Σωστά ο Σπυρος και ο άλλος φίλος μου λέει πως το καλώδιο είναι πάντα πιο αξιόπιστο αλλά οκ για το σπίτι το ψάχνω.. Σε dt μέσω κινητής υπάρχουν λύσεις για γρήγορη αποκατάσταση.
    Από εκεί και πέρα μένω ως έχω στη wind με τα 100 για 2 λόγους κυρίως.
    1. Μήπως με την εξαγορά σκάσει καμία τρελη προσφορά τώρα από Σεπτέμβρη
    2. Περιμένοντας 5G modem φτηνό.
    Με με 250€, παιρνω ένα φτηνό 5G κινητό (samsung A32) που με usb σε windows θα δώσει το σωστό ίντερνετ γιατί στην αγορά υπάρχει μόνο ένα Zyxel στα 600€ και ένα Huawei στα 450€ περίπου.
    Περιμένω την teltonika και την mikrotik να βγάλουν φτηνά μοντέλα και θα προχωρήσω... Ζήτημα κεραίας δεν έχω μιας που είμαι σε μια από τις πιο ψηλές πολυκατοικίες στους Αγιους με μια κεραία στα 60 μέτρα και άλλη μια στα 400.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας