Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Καλησπέρα σας

    πήραν την γυναίκα μου αναπληρώτρια μέχρι και τον Ιούνιο στην νέα Φιλαδέλφεια.

    Θα μετακομίσουμε όλη η οικογένεια(2+2 παιδιά μικρά <3 χρονών)

    Ψάχνουμε επιπλωμένο σπίτι

    Δυστυχώς από τα τηλέφωνα που παίρνουμε( ακόμα δεν κατεβήκαμε για να ψάξουμε πόρτα πόρτα ) οι περισσότεροι δεν θέλουν να το νοικιάσουν για 10 μήνες...

    Είμαι λίγο απελπισμένος και δεν ξέρω τι να κάνω να πω την αλήθεια σε όλα τα site που ψάχνω γενικά περιοχές είναι ή πανάκριβα ή δεν τα δίνουν.

    Καμία συμβουλή ή κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Δυστυχώς μετανιώσαμε που δηλώσαμε Αθήνα δεν περιμέναμε έτσι και αλλιώς να μας πάρουν και αυτό ήταν το λάθος μας.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Μην ψάχνεις επιπλωμένο, αγόρασε μεταχειρισμένα ή τα ελάχιστα απο ΙΚΕΑ.
    Του χρόνου θα μπορέσετε να φύγετε ή το προσωρινό θα γίνει μόνιμο;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    κάθε χρόνο ή διαδικασία γίνεται από την αρχή οπότε όλοι οι αναπληρωτές δεν ξέρουν που θα βρίσκονται.

    Απλώς αν έχεις πολλά μόρια και είσαι στις πρώτες θέσεις τότε όπου δηλώνεις θα σε πάρουν.

    Το σκέφτηκα και αυτό σαν τελική λύση με τα έπιπλα...

  4. #4
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Νομίζω ότι η Αθήνα δεν δίνει πολλά μόρια.

    Μπορείτε να υπολογίσετε, με τα μόρια που θα μαζέψει, του χρόνου σε ποιο μέρος θα μπορούσε να διοριστεί με βάση τα φετινά;

    Με τα έπιπλα αυτό να κάνετε αλλιώς οι επιλογές για σπίτι θα είναι περιορισμένες και ακριβές.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    ναι δεν δίνει μόρια πολλά αλλά δεν μπορούσαμε και λόγο μικρού παιδιού να πάμε σε κάποιο νησί αν πηγαίναμε για τα μόρια.

    Επίσης αν δεν είχαμε δηλώσει Αθήνα τότε δεν θα την είχαν πάρει τουλάχιστον σε αυτήν την φάση. Που μάλλον θα ήταν και το καλύτερο αλλά δυστυχώς δεν το περιμέναμε.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Για 10 μηνες ενοικιαση και μαλιστα επιπλωμενου, μονον κατι σε rbnb θα βρεις ή ισως σε καποιο παραλιακο σημειο εκτος Αθηνας που νοικιαζουν εποχιακα "εξοχικα" για το καλοκαιρι. Το τελευταιο με καποιου τυπου ειδικη συμφωνια στο ενοικιο και με ολα τα μειονεκτηματα που μπορει αυτο να σημαινει, πχ δυσκολη καθημερινη μετακινηση.

    Κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο σεναριο ειναι μια ενοικιαση 1 ετους, 12 μηνων δηλαδη με την πιθανοτητα του να συμψηφισεις την εγγυηση ή ισως και να την χασεις εαν το ακινητο που θα βρεις θα σου κανει αλλα ο ιδιοκτητης θα ειναι γκασμας. Θα πρεπει ομως να γνωριζεις πως για ενα τυπικο, αξιοπρεπες σε κατασταση και χωρις επιπλα διαμερισμα 3αρι-4αρι οι τιμες παιζουν στα 400-600€ κατι που ανεβαζει τα επιπλωμενα στα +100 με 200€ μηνιαια. Και επειδη αυτη την εποχη υπαρχουν πολλοι που μετακινουνται και κηνυγουν ακριβως οτι εσυ ( εχω προσωπικη εμπειρια απο τηλεφωνα για ακινητο που εχω σε αγγελια ) οπως φοιτητες, εκπαιδευτικοι, στρατιωτικοι και αλλοι, ειναι βασικα λαχειο το να βρεις κατι στο οποιο θα συμβιβαστεις πολυ λιγο.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    καταλαβαίνω και το σκεπτικό τον ιδιοκτητών ότι θέλουν να βάλουν κάποιον και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να μην κάθονται κάθε λίγο και λιγάκι να ψάχνουν νέο ενοικιαστή.

    Απλώς από ότι βλέπω και από τις τιμές και από την ζήτηση υπάρχει μεγάλη κινητικότητα. Ευτυχώς κάτι βρήκαμε πάντα με υποχωρήσεις στα θέλω μας αλλά ήξερα που ερχόμουν. Δεν περιμένω να βρω σαν το σπίτι μου.

    Τώρα πρέπει να δω τι σύνδεση να βάλω. Σκέφτομαι για adsl cosmote μόνο και μόνο επειδή στο site τουλάχιστον φαίνεται ότι δίνουν με vdsl profile 24/1. 24 μήνες ή θα δω αν δίνουν 12μηνο πρόγραμμα.

    Δεν γνωρίζω αν και σε άλλες εταιρείες δίνουν adsl μέσω νέων καμπινών.


    Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι με τα μεσιτικά γραφεία. Ζητάνε ένα ολόκληρο νοίκι από τον νοικάρη. Με ενοίκιο δηλαδή 700-800 ευρώ θέλουν τόσα λεφτά.

    Τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια στην Θεσσαλονίκη ήταν μισό ο νοικάρης μισό ο ιδιοκτήτης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 03-09-21 στις 20:38.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Μπράβο, τυχεροί ήσασταν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι με τα μεσιτικά γραφεία. Ζητάνε ένα ολόκληρο νοίκι από τον νοικάρη. Με ενοίκιο δηλαδή 700-800 ευρώ θέλουν τόσα λεφτά.
    Που να δεις πλάκα που έχει όταν ζητάει ο μεσίτης 1 ενοίκιο αμοιβή, ο ιδιοκτήτης 2 ενοίκια εγγύηση συν το πρώτο, η μεταφορική χρεώνει ανάλογα την περιοχή και όχι τη δουλειά και για να μετακομίσεις θες... κεφάλαιο

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταλαβαίνω και το σκεπτικό τον ιδιοκτητών ότι θέλουν να βάλουν κάποιον και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να μην κάθονται κάθε λίγο και λιγάκι να ψάχνουν νέο ενοικιαστή.

    Απλώς από ότι βλέπω και από τις τιμές και από την ζήτηση υπάρχει μεγάλη κινητικότητα. Ευτυχώς κάτι βρήκαμε πάντα με υποχωρήσεις στα θέλω μας αλλά ήξερα που ερχόμουν. Δεν περιμένω να βρω σαν το σπίτι μου.

    Τώρα πρέπει να δω τι σύνδεση να βάλω. Σκέφτομαι για adsl cosmote μόνο και μόνο επειδή στο site τουλάχιστον φαίνεται ότι δίνουν με vdsl profile 24/1. 24 μήνες ή θα δω αν δίνουν 12μηνο πρόγραμμα.

    Δεν γνωρίζω αν και σε άλλες εταιρείες δίνουν adsl μέσω νέων καμπινών.


    Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι με τα μεσιτικά γραφεία. Ζητάνε ένα ολόκληρο νοίκι από τον νοικάρη. Με ενοίκιο δηλαδή 700-800 ευρώ θέλουν τόσα λεφτά.

    Τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια στην Θεσσαλονίκη ήταν μισό ο νοικάρης μισό ο ιδιοκτήτης.
    Mεταφορα γραμμης δεν μπορεις να κανεις;

  10. #10
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Οχι όπως θα δεις στο profile μου ειμαι στην hcn. Οπότε πάμε για νεα σύνδεση γιατί ούτε inalan υπάρχει στην περιοχή.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Τα ίδια περνάω κι εγώ φίλε, φέτος αναπληρωτής Αλεξανδρούπολη. Πέρυσι καλά τη βγάλαμε στην Ξάνθη γιατί οι ιδιοκτήτες μου δίναν ασύρματο από 200άρα γραμμή.
    Φέτος όμως, εκτός του ότι έφτυσα αίμα για να βρω κυριολεκτικά μια τρύπα (επιπλωμένη μεν, τρύπα δε) το ίντερνετ είναι τρελό πρόβλημα και φυσικά δεν θα βάλω νέα γραμμή για 10 μήνες. Σκέφτηκα να πάρω μία data sim από τη vodafone και τη χαζομαρίτσα το ρουτεράκι τους και να το κάνω wireless bridge στο tp link 9980 που είχα πριν το VDSL. Δεν θα έχω καλές ταχύτητες καθώς το σπίτι είναι ισόγειο και το σήμα δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά από το να μην έχω καθόλου....
    Καμιά άλλη λύση μπορεί να προτείνει κανείς?

  12. #12
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Η data sim τι τιμη έχει και πόσα gb? Εγώ επειδή θα δουλεύω απο το σπίτι χρειάζομαι κατι σταθερό σήμα έχει απλως το θεμα ειναι πόσα gb δίνουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η data sim τι τιμη έχει και πόσα gb? Εγώ επειδή θα δουλεύω απο το σπίτι χρειάζομαι κατι σταθερό σήμα έχει απλως το θεμα ειναι πόσα gb δίνουν.
    δες μηπως αλλάξεις το πρόγραμμα του κινητού σου στο unlimited internet της cosmote και με μια extra sim και ενα 4g wifi router κανεις τη δουλεια σου

    αν και καλυτερα να βαλεις σταθερη γραμμη cosmote 50mbps με 12μηνη δεσμευση

    https://www.adslgr.com/forum/threads/1187711-COSMOTE-διάθεση-νέων-πακέτων-COSMOTE-DOUBLE-PLAY-24-50-PLUS-KAI-ULTRA-12μηνης-δέσμευσης

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/gigamax_unlimited.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 04-09-21 στις 12:50.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες μηπως αλλάξεις το πρόγραμμα του κινητού σου στο unlimited internet της cosmote και με μια extra sim και ενα 4g wifi router κανεις τη δουλεια σου

    αν και καλυτερα να βαλεις σταθερη γραμμη cosmote 50mbps με 12μηνη δεσμευση

    https://www.adslgr.com/forum/threads...σμευσης

    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...unlimited.html
    Ευχαριστώ πολύ μόλις υπογράψω το συμβόλαιο και είναι οριστικό τότε θα κλείσω κάτι από αυτά.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταλαβαίνω και το σκεπτικό τον ιδιοκτητών ότι θέλουν να βάλουν κάποιον και να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να μην κάθονται κάθε λίγο και λιγάκι να ψάχνουν νέο ενοικιαστή.

    Απλώς από ότι βλέπω και από τις τιμές και από την ζήτηση υπάρχει μεγάλη κινητικότητα. Ευτυχώς κάτι βρήκαμε πάντα με υποχωρήσεις στα θέλω μας αλλά ήξερα που ερχόμουν. Δεν περιμένω να βρω σαν το σπίτι μου.

    Τώρα πρέπει να δω τι σύνδεση να βάλω. Σκέφτομαι για adsl cosmote μόνο και μόνο επειδή στο site τουλάχιστον φαίνεται ότι δίνουν με vdsl profile 24/1. 24 μήνες ή θα δω αν δίνουν 12μηνο πρόγραμμα.

    Δεν γνωρίζω αν και σε άλλες εταιρείες δίνουν adsl μέσω νέων καμπινών.


    Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι με τα μεσιτικά γραφεία. Ζητάνε ένα ολόκληρο νοίκι από τον νοικάρη. Με ενοίκιο δηλαδή 700-800 ευρώ θέλουν τόσα λεφτά.

    Τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια στην Θεσσαλονίκη ήταν μισό ο νοικάρης μισό ο ιδιοκτήτης.
    Nova προπληρωμένο 12μηνο. Κάπου στα 15.50 ευρώ τον μήνα βγαίνει, το έβαλα πριν κάποιο διάστημα γιατί κι εγώ δεν ξέρω που θα είμαι σε κάποιους μήνες. Δεν με παίρνει να μπλέκω με διακοπές και ποινές.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας