Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    Το WhatsApp του Facebook, τιμωρήθηκε με πρόστιμο 225 εκατομμυρίων ευρώ από την Ιρλανδική Αρχή Προστασίας Δεδομένων, για παραβίαση του GDPR στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

    Το WhatsApp θεωρεί το πρόστιμο αδικαιολόγητα υψηλό και θα υποβάλλει έφεση.

    Ireland's Data Privacy Commissioner (DPC), the lead data privacy regulator for Facebook within the European Union, said the issues related to whether WhatsApp conformed in 2018 with EU data rules about transparency.

    "This includes information provided to data subjects about the processing of information between WhatsApp and other Facebook companies," the Irish regulator said in a statement.

    A WhatsApp spokesperson said in a statement the issues in question related to policies in place in 2018 and the company had provided comprehensive information.

    "We disagree with the decision today regarding the transparency we provided to people in 2018 and the penalties are entirely disproportionate," the spokesperson said.

    EU privacy watchdog the European Data Protection Board said it had given several pointers to the Irish agency in July to address criticism from its peers for taking too long to decide in cases involving tech giants and for not fining them enough for any breaches.

    It said a WhatsApp fine should take into account Facebook's turnover and that the company should be given three months instead of six months to comply.
    Πηγή : Reuters

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ελα ρεεεεε....... σωωωωωωπααα!
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θέλω να δηλώσω ότι έχω πλέον απεγκαταστήσει το WhatsApp και έχω φέρει και όλη την παρέα στο Signal. Δεν έχω και τίποτα να κρύψω στα μηνύματα αλλά αισθάνομαι λίγο πιο όμορφα που δεν τα μοιράζομαι όλα τόσο εύκολα.

    Σειρά έχει το Viber, μελλοντικά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγώ γιατί το ακούω τώρα το signal;
    Λέει τπτ; Αξιζει;
    Προσωπικά δουλεύω viber και λίγο messenger.. Τα αλλά όχι ιδιαίτερα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ γιατί το ακούω τώρα το signal;
    Λέει τπτ; Αξιζει;
    Προσωπικά δουλεύω viber και λίγο messenger.. Τα αλλά όχι ιδιαίτερα..
    Το signal ειναι εξαιρετικό από πλευράς ιδιωτικότητας και ασφάλειας. Από πλευράς χρηστικότητας IM πλέον δεν του λείπει τίποτα σε σχέση με τα άλλα. Σημαντική παρατήρηση για όσους έχουν εξοικειωθεί με κεντρικό σύστημα αποθήκευσης μηνυμάτων: Τα μηνύματά σου "ζουν" μόνο στη δική σου συσκευή.
    Η βιντεοκλήση ή φωνητική κλήση είναι λίγο πιο απαιτητικές σε σχέση με άλλες εφαρμογές.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το signal ειναι εξαιρετικό από πλευράς ιδιωτικότητας και ασφάλειας. Από πλευράς χρηστικότητας IM πλέον δεν του λείπει τίποτα σε σχέση με τα άλλα. Σημαντική παρατήρηση για όσους έχουν εξοικειωθεί με κεντρικό σύστημα αποθήκευσης μηνυμάτων: Τα μηνύματά σου "ζουν" μόνο στη δική σου συσκευή.
    Η βιντεοκλήση ή φωνητική κλήση είναι λίγο πιο απαιτητικές σε σχέση με άλλες εφαρμογές.
    +1 για το Signal. Κάνει ουσιαστικά τα πάντα, με το μέγιστο βαθμό ιδιωτικότητας. Κάτι "πουλημένοι" ή "προσεκτικοί
    να μη σπάσουν αυγά" researchers συνεχίζουν να λένε ότι, επειδή το whatsup έχει τον ίδιο E2EE πυρήνα με το signal
    (βασικά παίρνει πάντα τον πυρήνα από το signal) είναι το ίδιο ασφαλές αλλά αυτό ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ: τόσο το call log όσο
    και τα metadata (κλήσεις από/προς/διάρκεια) δεν είναι κρυπτογραφημένα και τηρούνται - αν ζητηθούν από τις αρχές
    μπορούν να δοθούν - έστω και σαν χρόνοι ή αριθμοί. Το signal έχει Sealed Sender όπου, πρακτικά δεν ξέρει τίποτε
    για το ποιος καλεί ποιόν και πότε - τόσο απλά. Κανείς δε μαθαίνει ποιόν κάλεσες και πότε - πληροφορίες για το πως
    γίνεται αυτό εδώ.

    Ομοίως έχει μόνο "τοπικό" backup, κρυπτογραφημένο και ΠΛΗΡΕΣ, δηλαδή αν το σώσεις αλλού και χάσεις τη συσκευή,
    το restore σου θα είναι κομπλέ μαζί με τα πολυμέσα/εικόνες/αρχεία (όχι σαν το viber ).

    Καμία εφαρμογή δεν είναι ασφαλής αν το κινητό σου έχει εγκατεστημένο πρόγραμμα/υλικό υποκλοπής αλλά, αν είναι
    καθαρό, το signal είναι μονόδρομος.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  7. #7
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να δηλώσω ότι έχω πλέον απεγκαταστήσει το WhatsApp και έχω φέρει και όλη την παρέα στο Signal. Δεν έχω και τίποτα να κρύψω στα μηνύματα αλλά αισθάνομαι λίγο πιο όμορφα που δεν τα μοιράζομαι όλα τόσο εύκολα.

    Σειρά έχει το Viber, μελλοντικά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    εγω περασα σε telegram signal δεν πολυτρελαθηκα.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ωραία όλα αυτά, αλλά με 5 επαφές μου σε telegram και 12 σε signal δεν πάμε πουθενά.
    whatsapp έχουν πάνω απ τους μισούς...

    Το πρόβλημα σε όλα αυτά είναι το ποσοστό χρήσης, κατά τα άλλα είναι μια χαρά και πλήρεις εφαρμογές

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα αυτά, αλλά με 5 επαφές μου σε telegram και 12 σε signal δεν πάμε πουθενά.
    whatsapp έχουν πάνω απ τους μισούς...

    Το πρόβλημα σε όλα αυτά είναι το ποσοστό χρήσης, κατά τα άλλα είναι μια χαρά και πλήρεις εφαρμογές
    Πες τους να βάλουν, απλά ένα ακόμα app είναι.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Θα συμφωνήσω κ εγώ.. Όσο καλή εφαρμογή και αν είναι..
    Αν δεν το έχουν και οι επαφές σου δεν γινεται δουλειά..
    Σιγά μη τους κυνηγάμε έναν έναν για να αλλάζουν.. Δύσκολα πράγματα..
    Κρυπτογράφηση δεν κάνει και το viber;
    Η μόνη περίπτωση που δεν εφαρμόζεται η κρυπτογράφηση είναι στα αντίγραφα ασφαλείας του google drive..
    Ο τρόπος με τον οποίο κάνει αντίγραφα ασφαλείας το signal, όπως αναφέρθηκε επάνω, ακούγεται ωραίος...
    Αλλά, γυρνάμε ξανά στο πόσοι από τις επαφές κάποιου το χρησιμοποιούν ώστε να αλλάξει κάποιος.. Εκεί κολλάνε όλα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω κ εγώ.. Όσο καλή εφαρμογή και αν είναι..
    Αν δεν το έχουν και οι επαφές σου δεν γινεται δουλειά..
    Σιγά μη τους κυνηγάμε έναν έναν για να αλλάζουν.. Δύσκολα πράγματα..
    Συμφωνούμε. Αλλά όσο λιγότεροι, τόσο καλύτερα (στο Signal)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρυπτογράφηση δεν κάνει και το viber;
    Η μόνη περίπτωση που δεν εφαρμόζεται η κρυπτογράφηση είναι στα αντίγραφα ασφαλείας του google drive..
    Το viber είναι σχετικά τρύπιο, οι υπηρεσίες ασφαλείας μπορούν να δουν ΠΟΤΕ και με ΠΟΙΟΥΣ μιλάς (ναι έχει Ε2ΕΕ οπότε
    δεν βλέπουν τι γράφεις ή τι λες).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τρόπος με τον οποίο κάνει αντίγραφα ασφαλείας το signal, όπως αναφέρθηκε επάνω, ακούγεται ωραίος...
    Το δικό μου κάνει backup καθημερινά, κρατώντας ΔΥΟ μόνο backups ενεργά. Τόσα χρόνια που το χρησιμοποιώ, το backup έφτασε 3GB
    αλλά έχει τα πάντα, ακόμα και PDF αρχεία που είναι μέσα.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  12. #12
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τους να βάλουν, απλά ένα ακόμα app είναι.
    Να τους πω να βάλουν μία ακόμα εφαρμογή για να μιλάνε με εμένα; όταν αντίστοιχα έχουν και αυτοί άντε 2-3 επαφές στο signal.
    Και μετά να πείσω τα group chats με φίλους/συνάδελφους να μεταφερθούν απ το whatsapp που χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος στο signal, γιαυτό τον ένα παράξενο που δεν θέλει να έχει whatsapp;

    Δυστυχώς με τα messaging apps όπως και τα social networks δεν επικρατεί το καλύτερο αλλά το δημοφιλέστερο.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    παιδια στο ελλαδισταν κυριαρχει το βαιμπερ, πολυ δυσκολα θα απαλλαγουμε απο αυτο.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τους πω να βάλουν μία ακόμα εφαρμογή για να μιλάνε με εμένα; όταν αντίστοιχα έχουν και αυτοί άντε 2-3 επαφές στο signal.
    Και μετά να πείσω τα group chats με φίλους/συνάδελφους να μεταφερθούν απ το whatsapp που χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος στο signal, γιαυτό τον ένα παράξενο που δεν θέλει να έχει whatsapp;

    Δυστυχώς με τα messaging apps όπως και τα social networks δεν επικρατεί το καλύτερο αλλά το δημοφιλέστερο.
    Το γκρουπ μου εμένα πάντως ήρθε όλο. Έστω και μετά από καιρό.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τους πω να βάλουν μία ακόμα εφαρμογή για να μιλάνε με εμένα; όταν αντίστοιχα έχουν και αυτοί άντε 2-3 επαφές στο signal.
    Και μετά να πείσω τα group chats με φίλους/συνάδελφους να μεταφερθούν απ το whatsapp που χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος στο signal, γιαυτό τον ένα παράξενο που δεν θέλει να έχει whatsapp;

    Δυστυχώς με τα messaging apps όπως και τα social networks δεν επικρατεί το καλύτερο αλλά το δημοφιλέστερο.
    Εγώ αυτό έκανα και δούλεψε. Οι περισσότεροι έχουν 100+ εφαρμογές στα κινητά τους, μία ακόμα δεν είναι τίποτα, και το ποια ανοίγουν για να μιλήσουν με τον καθένα είναι αδιάφορο. Δοκίμασέ το, θα εκπλαγείς.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας