Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Γεια σας,

    Πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή μου από 50 σε 100. Στο υπόγειο που έχω ένα γραφείο (και συνδεδεμένο το ρούτερ) δεν είναι εκεί που έρχεται η κεντρική γραμμή, με αποτέλεσμα να βλέπω απώλειες που δεν υπήρχαν πριν λόγω 50αρας. Αυτό που θέλω να κάνω είναι:

    - Συνδέσω το ρούτερ στην κεντρική γραμμή στο ισόγειο (οκ)
    - Κατεβάσω καλώδιο UTP και τηλεφώνου στο υπόγειο (κανάλι υπάρχει ήδη, και καλώδια, αλλά επειδή είναι αρκετά παλιά καλό θα ήταν να αντικατασταθούν. Έχω ειδοποιήσει ήδη ηλεκτρολόγο για αυτό, αν το κάνω μόνος μου παίζει να χαλάσει το..καζανάκι )
    - Στο υπόγειο να πάρω το UTP καλώδιο και να συνδεθεί σε άλλο ρουτερ, το οποίο θα δώσει internet τόσο ενσύρματα, όσο και ασύρματα

    Έχω, στο ισόγειο το κανούργιο ρουτερ ZTE H288A. Στο υπόγειο το παλαιότερο, H168N.

    Αυτό που θα ήθελα βοήθεια είναι να μου πείτε πώς να κάνω port forwarding, ώστε το ρουτερ του υπογείου να δίνει internet.

    Ελπίζω να μην κούρασα, αλλά προσπάθησα να γίνω όσο πιο αναλυτικός γίνεται, μπορεί να μου πείτε κάτι που δεν έχω σκεφτεί και είναι απέιρως πιο απλό.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chingachgook : 04-09-21 στις 12:35.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  2. #2
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    από τα λεγόμενά σου Καταλαβαίνω ότι δεν το κατέχεις Το άθλημα για να μην ταλαιπωρηθείς φώναξε έναν άνθρωπο να στα φτιάξει. Πίστεψέ με θα είναι ότι καλύτερο έχεις κάνει μέχρι τώρα και θα δουλεύουν όλα όπως πρέπει. με χαρά μου βλέπω ότι είσαι γείτονας και Έχεις και χιούμορ
    VARAJOHN

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    Πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή μου από 50 σε 100. Στο υπόγειο που έχω ένα γραφείο (και συνδεδεμένο το ρούτερ) δεν είναι εκεί που έρχεται η κεντρική γραμμή, με αποτέλεσμα να βλέπω απώλειες που δεν υπήρχαν πριν λόγω 50αρας. Αυτό που θέλω να κάνω είναι:

    - Συνδέσω το ρούτερ στην κεντρική γραμμή στο ισόγειο (οκ)
    - Κατεβάσω καλώδιο UTP και τηλεφώνου στο υπόγειο (κανάλι υπάρχει ήδη, και καλώδια, αλλά επειδή είναι αρκετά παλιά καλό θα ήταν να αντικατασταθούν. Έχω ειδοποιήσει ήδη ηλεκτρολόγο για αυτό, αν το κάνω μόνος μου παίζει να χαλάσει το..καζανάκι )
    - Στο υπόγειο να πάρω το UTP καλώδιο και να συνδεθεί σε άλλο ρουτερ, το οποίο θα δώσει internet τόσο ενσύρματα, όσο και ασύρματα

    Έχω, στο ισόγειο το κανούργιο ρουτερ ZTE H288A. Στο υπόγειο το παλαιότερο, H168N.

    Αυτό που θα ήθελα βοήθεια είναι να μου πείτε πώς να κάνω port forwarding, ώστε το ρουτερ του υπογείου να δίνει internet.

    Ελπίζω να μην κούρασα, αλλά προσπάθησα να γίνω όσο πιο αναλυτικός γίνεται, μπορεί να μου πείτε κάτι που δεν έχω σκεφτεί και είναι απέιρως πιο απλό.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Το port forwarding δεν είναι για την παροχή internet των PC .. Είναι άλλο πράγμα..

    τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το port forwarding να μην γράψω τσάμπα ...(άρρωστος άνθρωπος με πυρετό είμαι δεν έχω κοβιντ άλλο μικρόβιο έχω... )

    Για πές όμως....

    - - - Updated - - -

    και τα λέμε πάλι !

  4. #4
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Προφανώς δεν το κατέχω, για αυτό ρωτάω

    Έρχεται η γραμμή σε κεντρικό σημείο, στο οποίο συνδέω το ρουτερ (Η288Α). Από εκεί φεύγει UTP καλώδιο, το οποίο θέλω να συνδέσω στο Η168Ν, από το οποίο θα πάρει - ενσύρματα - ιντερνετ σταθερός υπολογιστής και wireless laptop, κινητό ή/και όποια άλλη συσκευή συνδεθεί.

    Αν η σύνδεση ενός ρουτερ με άλλου λέγεται port forwarding ή όχι, δεν το γνωρίζω, αλλά το παραπάνω είναι αυτό που θέλω να κάνω.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν το κατέχω, για αυτό ρωτάω

    Έρχεται η γραμμή σε κεντρικό σημείο, στο οποίο συνδέω το ρουτερ (Η288Α). Από εκεί φεύγει UTP καλώδιο, το οποίο θέλω να συνδέσω στο Η168Ν, από το οποίο θα πάρει - ενσύρματα - ιντερνετ σταθερός υπολογιστής και wireless laptop, κινητό ή/και όποια άλλη συσκευή συνδεθεί.

    Αν η σύνδεση ενός ρουτερ με άλλου λέγεται port forwarding ή όχι, δεν το γνωρίζω, αλλά το παραπάνω είναι αυτό που θέλω να κάνω.
    Στο 2ο ρουτερ βάζεις μια ip που να είναι στο ίδιο range με το πρώτο, αν πούμε πχ πως το πρώτο έχει 192.168.1.1 βάζεις στο 2ο την 192.168.1.2, στο 1ο δηλώνεις στον dchp server (συνήθως στο μενού lan) να δίνει Ip απο το 192.168.1.3 και πέρα.
    Στο 2ο κάνεις disable τον dhcp server ή αν έχει επιλογή για relay δίνεις την Ip του 1ου.
    Το καλώδιο που έρχεται απο το 1ο ρουτερ το συνδέεις σε μια απο τις 4 lan του 2ου, λογικά είσαι έτοιμος

    Αν χρειαστεί να ανοίξει κάποια πόρτα αυτο θα γίνεται μόνο στο 1ο router

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν το κατέχω, για αυτό ρωτάω

    Έρχεται η γραμμή σε κεντρικό σημείο, στο οποίο συνδέω το ρουτερ (Η288Α). Από εκεί φεύγει UTP καλώδιο, το οποίο θέλω να συνδέσω στο Η168Ν, από το οποίο θα πάρει - ενσύρματα - ιντερνετ σταθερός υπολογιστής και wireless laptop, κινητό ή/και όποια άλλη συσκευή συνδεθεί.

    Αν η σύνδεση ενός ρουτερ με άλλου λέγεται port forwarding ή όχι, δεν το γνωρίζω, αλλά το παραπάνω είναι αυτό που θέλω να κάνω.
    Aυτό που θέλεις να κάνεις είναι το δεύτερο modem-router(Η168Ν) να συμπεριφέρεται σαν access point, πιο κάτω οι ρυθμίσεις.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...80#post7014880
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν το κατέχω, για αυτό ρωτάω

    Έρχεται η γραμμή σε κεντρικό σημείο, στο οποίο συνδέω το ρουτερ (Η288Α). Από εκεί φεύγει UTP καλώδιο, το οποίο θέλω να συνδέσω στο Η168Ν, από το οποίο θα πάρει - ενσύρματα - ιντερνετ σταθερός υπολογιστής και wireless laptop, κινητό ή/και όποια άλλη συσκευή συνδεθεί.

    Αν η σύνδεση ενός ρουτερ με άλλου λέγεται port forwarding ή όχι, δεν το γνωρίζω, αλλά το παραπάνω είναι αυτό που θέλω να κάνω.
    Δεν είναι port forwarding και εφόσον δεν το κατέχεις google it να δεις τι είναι ...

    Εφόσον μιλάμε για 2 routers δεν χρειάζεται να κάνεις ειδικό για να έχει ο δεύτερος internet... Η βασική προϋπόθεση είναι ο 2ος router να έχει θύρα WAN ώστε να κουμπώσει το UTP από το 1ο router...

    Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για αυτό ..?

    Γιατί δεν βάζεις ένα switch με ασύρματο πάνω...?

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.747
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο χριστος..... Γιατι να εχει θυρα wan ο δευτερος router? Για να κανει double nat και να μην φαινονται τα devices του δευτερου router απο το δικτυο του πρωτου????
    Και να ειχε, δεν θα την χρησιμοποιουσε

  9. #9
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Βασικά, έβαλα καλώδιο από μια θύρα lan του νέου σε μια θύρα lan του παλαιότερου ρούτερ και με ένα λάπτοπ που έκανα δοκιμές, είχα ιντερνετ τόσο ενσύρματα, όσο ασύρματα, χωρίς να αλλάξω κάτι. Και αυτό είναι που ήθελα, ούτε να στήσω κανένα μυστήριο δίκτυο ψάχνω, ούτε τίποτα ιδιαίτερο.
    Ευχαριστώ όσους έκαναν τον κόπο να απαντήσουν. Όταν ολοκληρώσει ο ηλεκτρολόγος με την καλωδίωση και κάνω το τελικό στήσιμο θα επανέλθω, αλλά από ότι είδα στα γρήγορα (και αν όλα πάνε καλά) θα είμαι οκ χωρίς πολλά πολλά.

    Ευχαριστώ και πάλι
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά, έβαλα καλώδιο από μια θύρα lan του νέου σε μια θύρα lan του παλαιότερου ρούτερ και με ένα λάπτοπ που έκανα δοκιμές, είχα ιντερνετ τόσο ενσύρματα, όσο ασύρματα, χωρίς να αλλάξω κάτι. Και αυτό είναι που ήθελα, ούτε να στήσω κανένα μυστήριο δίκτυο ψάχνω, ούτε τίποτα ιδιαίτερο.
    Ευχαριστώ όσους έκαναν τον κόπο να απαντήσουν. Όταν ολοκληρώσει ο ηλεκτρολόγος με την καλωδίωση και κάνω το τελικό στήσιμο θα επανέλθω, αλλά από ότι είδα στα γρήγορα (και αν όλα πάνε καλά) θα είμαι οκ χωρίς πολλά πολλά.

    Ευχαριστώ και πάλι
    Οταν θα αρχίσουν τα προβλήματα να χάνεις το δίκτυο, δες τον dhcp στο 2ο ρουτερ

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα είμαι οκ χωρίς πολλά πολλά.
    Σου λέμε ότι χρειάζονται ρυθμίσεις κι' εσύ βγάζεις μόνος σου συμπέρασμα ότι δεν χρειάζονται, μάλλον τζάμπα γράφουμε.
    Καλή επιτυχία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Μη του γραφετε οτι ναναι του ανθρωπου ρε σεις. Tι dhcp relay και θυρες wan γραφετε για ενα πραγμα που θελει 10 δευτερα στησιμο?
    Άλλα Ντάλλα....

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη του γραφετε οτι ναναι του ανθρωπου ρε σεις. Tι dhcp relay και θυρες wan γραφετε για ενα πραγμα που θελει 10 δευτερα στησιμο?

    Για πες το στήσιμο των 10 δευτερολέπτων, να βοηθήσεις και κάποιον άλλον που θα ψάχνει για το ίδιο θέμα

  14. #14
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    1) Μπορύμε παρακαλώ να αλλάξουμε/διορθώσουμε τον τίτλο του νήματος (μιας και το port forwarding είναι προφανώς άσχετο - ας γίνει κάτι σαν "Μεταφορά internet μεταξύ ορόφων")

    2) Πώς "κουμπώνω" συγκεκριμένη IP στο ένα (ή το άλλο ρούτερ);
    (για να ακολουθήσω τις οδηγίες του sweet dreams)

    3) Αυτό που βλέπω στο νέο ρούτερ είναι:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-09-06 133436.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  25,3 KB 
ID: 230019
    Το DHCP Server το έχω off στο παλαιό ρούτερ (που θα αναλάβει το ρόλο του access point)
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που βλέπω στο νέο ρούτερ είναι:
    Λέγοντας νέο εννοείς το modem-router που θα κάνει τον συγχρονισμό και θα μοιράζει IP(το ξεκαθαρίζω για να μη μπερδευτούμε).
    Κάνεις ότι βλέπεις στο ss, στο άλλο(το AP) εννοείται ότι θα βάλεις άλλη IP και στην συγκεκριμένη περίπτωση μία πάνω από την 192.168.1.240 που είναι το εύρος του DHCP Server, π.χ. την 192.168.1.250 που έχω και στο Link.
    To εύρος μπορείς να το πας και μία IP πριν το τέρμα και να βάλεις την τελευταία στο AP, αλλά δεν θα μπορέσει ποτέ να δώσει και να διαχειριστεί 250 συσκευές, οπότε και μέχρι το 240 καλά είναι.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αλλαγές.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  25,7 KB 
ID: 230032
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας