Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-32 από 32
  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το καθε leg του nat ομως ειναι ανεξαρτητο, και υλοποιειται απο διαφορετικο device. Θα μου πεις, εδω καραβια χανονται, βαρκουλες αρμενιζουν. Απλα σε τετοια κατασταση δικτυου να ψαχνεις το προβλημα στο παροχο ειναι τουλαχιστον βλασφημια.

  2. #32
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο freepbx / settings / asterisk sip settings , έχεις δηλώσει τα δύο τοπικά δίκτυα (του speedport και του mikrotik) καθώς και την εξωτερική σου ip (είτε καρφωτά την ip αν είναι στατική, είτε ένα ddns hostname αν είναι δυναμική) ;

    Αν δεν τα έχεις κάνει αυτά, κάντα, κάνε reboot το μηχάνημα και ξαναδοκίμασε.

    Επίσης αν ο ΟΤΕ σε έχει πίσω από NAT, παίζει να σου δημιουργεί πρόβλημα. Αν είσαι, πές στον ΟΤΕ να σε βγάλει και δοκίμασε ξανά.

    Την εξωτερική μου ip την βρίσκει μόνο του και είναι σωστή όσες φορές το παρατήρησα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παίζει το VoIP με τον εξοπλισμό του ΟΤΕ, είτε το πολύ με ένα ATA, VoIP τηλέφωνο ή έναν Asterisk που είναι σε δίκτυο χωρίς Double NAT, DMZ και λοιπές ταρζανιές, τότε όντως δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με το CGNAT. Όταν όμως υπάρχει και CGNAT και Double NAT/DMZ στην πλευρά του συνδρομητή, τότε δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση να έχει προβλήματα.
    Εαν υπήρχε πρόβλημα από τον πάροχο η τηλεφωνία στο SpeedPort δεν θα είχε θέματα; Γιατί ήδη με Speedport και απλό τηλέφωνο, παίζει.
    Εννοώ με 2ο Speedport στην τηλεφωνία, μετά τις κεραίες, το πρώτο μονο ρουτερ ή bridge

    Αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί πριν το βγάλω έκανε και αυτό τα δικά του επειδή ο οτε έκανε ρεσετ το πρώτο σπεεδπορτ μάλλον.

    Βασικά πρέπει να δω εαν λειτουργεί το σύστημα με τηλέφωνο μόνο στο δίκτυο που ειναι το speedport γιατί πολύ πιθανό να εκανα λάθος με το static route
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Paulos3 : 09-09-21 στις 12:28.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας