Σελ. 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 195
  1. #31
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εποχή των fake news και της συνωμοσιολογίας



    - - - Updated - - -

    άλλη γραμμή



    γενικά η vf είναι ίσως η μόνη που δίνει 6snr και annexM, παλιότερα χρέωναν το annexM άλλοι πάροχοι
    Είναι όντως οικιακά; Αν ναι, ίσως δεν σε έχουν πάρει πρέφα ακόμα..
    Δεν ξέρω τι να πω..
    Εμένα μου τα ξήλωσαν με το στανιό από τότε που ενεργοποίησαν το dlm στα dslam τους..
    Τα είχα πριν κανονικότατα και με τη βούλα και με πρόβλημα 0..
    Τώρα δεν τα βάζουν ξανά.. Δεν είναι θέμα γραμμής..
    Η μόνη που το χρεώνει το annex-m είναι η φορθνετ γιατί το πάει πακέτο με στατική ip..
    6αρι margin δίνει και η άνεμος..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-09-21 στις 03:26.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #32
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Ειναι σιγουρο οτι dlm εχει μπει σε ολα τα d-slam??

  3. #33
    Εγγραφή
    19-09-2017
    Μηνύματα
    183
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ποια η διαφορά με λίγα λόγια annex M με annex A?
    Εγω τωρα που είδα είμαι σε annex A..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-09-07-13-27-06-009_com.android.chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  119,3 KB 
ID: 230057
    Οικιακός συνδρομητης

  4. #34
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν έχει να κάνει με το dslam. Annex-M πράγματι μόνο σε office και onenet προγράμματα. Για μεγαλύτερο upload η λύση είναι vdsl

  5. #35
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σιγουρο οτι dlm εχει μπει σε ολα τα d-slam??
    Ποιος ξέρει...
    Έτσι αναφέρθηκε νομίζω..
    Στη πράξη όμως άγνωστο..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DetomasoGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια η διαφορά με λίγα λόγια annex M με annex A?
    Εγω τωρα που είδα είμαι σε annex A..
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-09-07-13-27-06-009_com.android.chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  119,3 KB 
ID: 230057
    Οικιακός συνδρομητης
    Ανεβάζει το upload από 1Μ σε 2Μ αλλά σου τρώει 2-3Μ από το down..
    Το default είναι το annex-a..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει να κάνει με το dslam. Annex-M πράγματι μόνο σε office και onenet προγράμματα. Για μεγαλύτερο upload η λύση είναι vdsl
    Επειδή δεν κατάλαβα, μπορείς να διευκρινίσεις αν οι δικές σου γραμμές είναι οικιακές η όχι;
    Όσο για το άλλο, θα μπορούσαν σε περιοχές που δεν υπάρχει δυνατότητα vdsl να έκαναν μια εξαίρεση και να το έδιναν..
    Όπως και το έδιναν δλδ τόσα χρόνια.. Τώρα τι τους έπιασε... Άγνωστο.. Πραγματικά δλδ..

    - - - Updated - - -

    Ζήτησα πάλι πριν λίγο για 4η φορά νομίζω σνρ6...
    Ακολουθεί η απάντηση....

    Σας ευχαριστώ για την αναμονή σας. To προφίλ είναι ρυθμισμένο με 6 SNR, ωστόσο η γραμμή σας έχει SNR9.
    Το προφίλ έχει επιλεχθεί με 6 SNR, όμως η γραμμή σας πιάνει 9.
    Το SNR δεν είναι σταθερό, ούτε κάτι που μπορούμε να το κλειδώσουμε σε συγκεκριμένη τιμή.
    Tόσο πιάνει η γραμμή σας. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να κλειδώσει σε συγκεκριμένη τιμή, είναι μεταβλητό.
    Δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει την τιμή που θα ορίσουμε στο προφίλ.
    Εμείς μπορούμε να ρυθμίσουμε το προφίλ που θα έχει μία γραμμή, όμως η γραμμή παίρνει τις τιμές.
    Το προφίλ που ορίζουμε δεν σημαίνει ότι θα έχει η γραμμή αυτή την ταχύτητα και τιμές.


    Σε προηγούμενη συνομιλία μου είχαν πει και αυτό..

    Από τον έλεγχο που έκανα είναι στο 6 το Noise Margin, ωστόσο θα ξανά κάνω την αλλαγή.
    Και όσο για ότι έχετε αναφέρει παραπάνω ο οργανισμός μας διασφαλίζει με νέα συστήματα την καλύτερη λειτουργία της γραμμής σας.


    Τους είπα να κλείσουν το dlm αλλά απάντηση συγκεκριμένη δεν πήρα......

    Να κουφαθώ με τους τεχνικούς που έχουν εκεί μέσα η όχι ακόμα;; Πραγματικά δλδ; Τεχνικοί είναι αυτοί;

    Μετά έτσι για να δουν ότι το σύστημα τους "γράφει" ζήτησα σνρ11...
    Αυτό εκεί στο 9...
    Οι άνθρωποι μπορεί όντως να το αλλάζουν το προφίλ, αλλά το dlm τους γειώνει.. Το είδα με τα μάτια μου όταν ο τεχνικός που είχε έρθει για τη δήθεν βλάβη άλλαζε τα προφίλ σνρ 6/9/11 και αυτό εκεί.... Στο 9....
    Και το ωραίο είναι ότι δεν τους παραξενεύει δλδ..
    Κοινώς.... DLM RULEZ!!!
    ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ... ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ..

    Έχω πάντως την εντύπωση ότι άλλο level support εφάρμοσε το dlm και οι τεχνικοί στα τηλέφωνα αλλά και πεδίου, δεν γνωρίζουν την ύπαρξη αυτού του συστήματος.. Εκτός μετά αν μπήκε μόνο του με κανα fw update στη κάρτα.. Αλλά ο NexTiN νομίζω είχε γράψει στο άλλο ότι όντως πλέον υπάρχει το dlm από γνωστό μέσα στην εταιρία που ρώτησε..
    Όταν από 11/2 & σνρ6 με γύρισε ξαφνικά ένα βράδυ σε 8/1 &σνρ12+ νομίζαμε με τον τεχνικό που ήρθε για τη βλάβη ότι είχε κολλήσει η πόρτα.. Καθώς ότι σνρ και να ρύθμιζε αυτό έμενε στο 9...
    Έστειλαν τεχνικό στο α.κ έκανε ρεσετ, τπτ πάλι τα ίδια 8/1 & σνρ12+, μετά κάτι έκανε, φαντάζομαι power cycle τη κάρτα, και επανήλθε στο προφίλ μου.. 11/2 & σνρ6....
    Δεν κράτησε πολύ η χαρά.. Μετά από λίγες ημέρες πάλι ένα βράδυ 8/1 & σνρ12+, πήγα να το δηλώσω βλάβη αλλά επειδή έλειπα διακοπές και από απόγνωση αλλά και περιέργεια-υποψία περί dlm, τους λέω ακυρώστε τη βλάβη και αφήστε το έτσι..
    Υποπτευόμουν από αυτά που είχα δει ότι το dlm σε συγκεκριμένα διαστήματα ~10 ημερών πρπ, έκανε έλεγχο στη γραμμή...
    Και να που μετά από λίγες αλλά και συγκεκριμένες ημέρες & χρονικά διαστήματα, μόνο του τσουπ.. Ανέβηκε η ταχύτητα σε 11/1 πλέον με σνρ9... DLM RULEZ!!!

    Τα έχω γράψει και στο annex-m νήμα..
    Ειλικρινά το αφήνω έτσι..
    Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω...
    Υπομονή να έρθει το vdsl..
    Μη χαλιόμαστε κιόλας....

    Α.. Και να μη ξεχάσω..
    Αν και το έχω πει ξανά..
    Και ο γείτονας δίπλα με βόντα 11/1 με σνρ9 έπιανε..
    Τώρα πλέον: 8/1 & σνρ12+... (έχει παραμείνει εκεί γιατί έχει θέμα με crc)
    DLM RULEZ!!!
    Εμένα με σνρ6 μάζευε περισσότερα crc και γι'αυτό έκανε παρέμβαση το dlm, αλλά η γραμμή ήταν οκ σε απόδοση..
    Μετά που αυξήθηκε το σνρ και έπεσαν τα crc, μου ανέβασε τη ταχύτητα και έμεινε εκεί..
    Αυτό που έχω καταλάβει ότι το πυροδοτεί είναι τα πολλά crc και ας παίζει οκ η γραμμή..
    & Just for the record πρώην πελάτες cyta είμαστε, αν παίζει κάποιο ρόλο...

    Θα μπορούσα να ρίξω το σνρ με άλλο ρουτερ, αλλά σκέφτομαι το voip, το ddns που έχω και μη με ρίξει πάλι στα 8 το dlm....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-09-21 στις 18:04.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #36
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ξέρει...
    Έτσι αναφέρθηκε νομίζω..
    Στη πράξη όμως άγνωστο..

    - - - Updated - - -



    Ανεβάζει το upload από 1Μ σε 2Μ αλλά σου τρώει 2-3Μ από το down..
    Το default είναι το annex-a..

    - - - Updated - - -



    Επειδή δεν κατάλαβα, μπορείς να διευκρινίσεις αν οι δικές σου γραμμές είναι οικιακές η όχι;
    Όσο για το άλλο, θα μπορούσαν σε περιοχές που δεν υπάρχει δυνατότητα vdsl να έκαναν μια εξαίρεση και να το έδιναν..
    Όπως και το έδιναν δλδ τόσα χρόνια.. Τώρα τι τους έπιασε... Άγνωστο.. Πραγματικά δλδ..

    - - - Updated - - -

    Ζήτησα πάλι πριν λίγο για 4η φορά νομίζω σνρ6...
    Ακολουθεί η απάντηση....

    Σας ευχαριστώ για την αναμονή σας. To προφίλ είναι ρυθμισμένο με 6 SNR, ωστόσο η γραμμή σας έχει SNR9.
    Το προφίλ έχει επιλεχθεί με 6 SNR, όμως η γραμμή σας πιάνει 9.
    Το SNR δεν είναι σταθερό, ούτε κάτι που μπορούμε να το κλειδώσουμε σε συγκεκριμένη τιμή.
    Tόσο πιάνει η γραμμή σας. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να κλειδώσει σε συγκεκριμένη τιμή, είναι μεταβλητό.
    Δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει την τιμή που θα ορίσουμε στο προφίλ.
    Εμείς μπορούμε να ρυθμίσουμε το προφίλ που θα έχει μία γραμμή, όμως η γραμμή παίρνει τις τιμές.
    Το προφίλ που ορίζουμε δεν σημαίνει ότι θα έχει η γραμμή αυτή την ταχύτητα και τιμές.


    Σε προηγούμενη συνομιλία μου είχαν πει και αυτό..

    Από τον έλεγχο που έκανα είναι στο 6 το Noise Margin, ωστόσο θα ξανά κάνω την αλλαγή.
    Και όσο για ότι έχετε αναφέρει παραπάνω ο οργανισμός μας διασφαλίζει με νέα συστήματα την καλύτερη λειτουργία της γραμμής σας.


    Τους είπα να κλείσουν το dlm αλλά απάντηση συγκεκριμένη δεν πήρα......

    Να κουφαθώ με τους τεχνικούς που έχουν εκεί μέσα η όχι ακόμα;; Πραγματικά δλδ; Τεχνικοί είναι αυτοί;

    Μετά έτσι για να δουν ότι το σύστημα τους "γράφει" ζήτησα σνρ11...
    Αυτό εκεί στο 9...
    Οι άνθρωποι μπορεί όντως να το αλλάζουν το προφίλ, αλλά το dlm τους γειώνει.. Το είδα με τα μάτια μου όταν ο τεχνικός που είχε έρθει για τη δήθεν βλάβη άλλαζε τα προφίλ σνρ 6/9/11 και αυτό εκεί.... Στο 9....
    Και το ωραίο είναι ότι δεν τους παραξενεύει δλδ..
    Κοινώς.... DLM RULEZ!!!
    ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ... ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ..

    Έχω πάντως την εντύπωση ότι άλλο level support εφάρμοσε το dlm και οι τεχνικοί στα τηλέφωνα αλλά και πεδίου, δεν γνωρίζουν την ύπαρξη αυτού του συστήματος..
    Όταν από 11/2 & σνρ6 με γύρισε ξαφνικά ένα βράδυ σε 8/1 &σνρ12+ νομίζαμε με τον τεχνικό που ήρθε για τη βλάβη ότι είχε κολλήσει η πόρτα.. Καθώς ότι σνρ και να ρύθμιζε αυτό έμενε στο 9...
    Έστειλαν τεχνικό στο α.κ έκανε ρεσετ, τπτ πάλι τα ίδια 8/1 & σνρ12+, μετά κάτι έκανε, φαντάζομαι power cycle τη κάρτα, και επανήλθε στο προφίλ μου.. 11/2 & σνρ6....
    Δεν κράτησε πολύ η χαρά.. Μετά από λίγες ημέρες πάλι ένα βράδυ 8/1 & σνρ12+, πήγα να το δηλώσω βλάβη αλλά επειδή έλειπα διακοπές και από απόγνωση αλλά και περιέργεια-υποψία περί dlm, τους λέω ακυρώστε τη βλάβη και αφήστε το έτσι..
    Μετά από λίγες ημέρες & μόνο του τσουπ.. Ανέβηκε η ταχύτητα σε 11/1 πλέον με σνρ9... DLM RULEZ!!!

    Τα έχω γράψει και στο annex-m νήμα..
    Ειλικρινά το αφήνω έτσι..
    Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω...
    Υπομονή να έρθει το vdsl..
    Μη χαλιόμαστε κιόλας....

    Α.. Και να μη ξεχάσω..
    Αν και το έχω πει ξανά..
    Και ο γείτονας δίπλα με βόντα 11/1 με σνρ9 έπιανε..
    Τώρα πλέον: 8/1 & σνρ12+... (έχει παραμείνει εκεί γιατί έχει θέμα με crc)
    DLM RULEZ!!!
    Εμένα με σνρ6 μάζευε περισσότερα crc και γι'αυτό μπήκε το dlm, αλλά η γραμμή ήταν οκ σε απόδοση..
    Μετά που αυξήθηκε το σνρ και έπεσαν τα crc, μου ανέβασε τη ταχύτητα..
    Αυτό που έχω καταλάβει ότι το πυροδοτεί είναι τα πολλά crc και ας παίζει οκ η γραμμή..
    & Just for the record πρώην πελάτες cyta είμαστε, αν παίζει κάποιο ρόλο...

    Εταιρικές είναι. Σε οικιακές όπως έχεις πει δεν βάζουν πλέον.

  7. #37
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Ποσα δλδ πρεπει να ειναι τα crc για να επεμβει το dlm??Βρισκομαι σε dslam hol και οχι πρωην cyta...

  8. #38
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσα δλδ πρεπει να ειναι τα crc για να επεμβει το dlm??Βρισκομαι σε dslam hol και οχι πρωην cyta...
    Δεν έχω ιδέα...
    Εγώ την εβδομάδα μάζευα ~1400 με annex-a & snr6..
    Με το annex-m επειδή ήρθε η γραμμή στα όρια της με σνρ6 και από τις 2 κατευθύνσεις, αν θυμάμαι καλά το νούμερο πήγε 3 φορές επάνω..
    Αλλά πραγματικά, ταχύτητες οκ χωρίς μπουκώματα Η retransmissions και με uptime μήνα!! Δεν έπεφτε..
    Έτσι ήταν χρόνια.. Τώρα κανα 2μηνο άρχισε το όλο.. DLM RULEZ!!!
    Tώρα με το σνρ9 έχω πολύ λίγα crc.. Γι'αυτό έχει κάτσει εκεί και ξεκόλλησε μόνο του από τα 8.. Τώρα τόσα crc μαζεύω στο μήνα νομίζω και αν..
    Και επίσης υποπτεύομαι ότι επειδή έχει εφαρμοστεί το dlm (πιθανόν έχει ρίξει κ άλλους) και έχει περιορίσει το crosstalk, έχει ανέβει και η ταχύτητα μου λίγο στα 12-13 (ανάλογα το ρουτερ) με σνρ9..
    *Ξέρουν πάντως και ορίζουν το κατώτατο όριο της περιοχής στα νούμερα που γράφει το συμβόλαιο ώστε να μη μπορείς να κουνηθείς..

    Να σημειωθεί σε όλα όσα έγραψα πάνω ότι η κάθετη μου μέχρι το κατανεμητή απώλεια 0.. Ότι έπιανε κάτω έπιανε πάνω..
    Λίγο οι μετρήσεις στο ζεύγος του οτε ήταν οριακές, αλλά ο τεχνικός το βρήκε σχετικά οκ..
    Κοινώς.... DLM RULEZ!!! Και εμείς ψαχνόμασταν/ψαχνόμαστε ακόμα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εταιρικές είναι. Σε οικιακές όπως έχεις πει δεν βάζουν πλέον.
    Πες το πιο πριν & ξεκάθαρα άνθρωπε..
    Και μας έφαγε η απορία..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-09-21 στις 18:02.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #39
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αφού πιο πριν έφταιγε ότι δεν είναι σταθερές οι γραμμές σε μερικούς και τους το έκοψαν

  10. #40
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πήρα ξανά το Annex M με SNR 6 σε οικιακή γραμμή. Το πώς, μεγάλη ιστορία.

    #VodafoneGigaNetworkStories
    Το πιο ωραίο που κατάφερα να μάθω είναι ότι στο δικό μας DSLAM, όταν έγινε μετάβαση από Cyta σε Vodafone, επέλεξαν λόγω χώρου (καθώς το DSLAM είναι υπαίθριο) να τοποθετήσουν μόνο ADSL κάρτες γιατί έτσι...θα είχαν περισσότερους πελάτες απ' ότι αν έμπαινε μια VDSL κάρτα (με επιφύλαξη αυτά). Σίγουρα πάντως δεν προβλέπεται να μπει VDSL κάρτα στο μέλλον. (Είχαμε VDSL 50/10 από Cyta since 2012)
    Μαντέψτε ποιος θα μείνει χωρίς VDSL μέχρι να σβήσει ο ήλιος, αν δεν φύγει από την Vodafone.

  11. #41
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού πιο πριν έφταιγε ότι δεν είναι σταθερές οι γραμμές σε μερικούς και τους το έκοψαν
    Το υπέθεσαν μόνοι τους αυτό;
    Μας ρώτησαν;
    Υποθέτω ότι το έκαναν για να μειώσουν τις βλάβες και το φόρτο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #42
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Για αυτό το έκαναν και επίσης πιθανώς επειδή δεν είχαν κάποιο κέρδος να δίνουν παραπάνω upload στις ADSL. Απλώς σχολίασα τι είχε ειπωθεί εδώ προηγουμένως

  13. #43
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα ξανά το Annex M με SNR 6 σε οικιακή γραμμή. Το πώς, μεγάλη ιστορία.

    #VodafoneGigaNetworkStories
    Το πιο ωραίο που κατάφερα να μάθω είναι ότι στο δικό μας DSLAM, όταν έγινε μετάβαση από Cyta σε Vodafone, επέλεξαν λόγω χώρου (καθώς το DSLAM είναι υπαίθριο) να τοποθετήσουν μόνο ADSL κάρτες γιατί έτσι...θα είχαν περισσότερους πελάτες απ' ότι αν έμπαινε μια VDSL κάρτα (με επιφύλαξη αυτά). Σίγουρα πάντως δεν προβλέπεται να μπει VDSL κάρτα στο μέλλον. (Είχαμε VDSL 50/10 από Cyta since 2012)
    Μαντέψτε ποιος θα μείνει χωρίς VDSL μέχρι να σβήσει ο ήλιος, αν δεν φύγει από την Vodafone.
    1)Αυτό που λες για τις κάρτες μου το είπαν και εμένα όταν ζήτησα vdsl υπ'ευθύνη μου και ότι πιάσει..
    Δεν έχουν vdsl κάρτες.. Το dslam είναι μέσα στο α.κ εδώ..
    2)Πως να φύγεις με συμβόλαιο και ταχύτητες εντός ορίων.. Προσωπικά δεν ήθελα να φύγω, ήμουν ευχαριστημένος.. Τώρα μας @@@..
    3)Θα μας πεις το πως το κατάφερες; Εγώ σκέφτομαι να τους στείλω επιστολή μέσω της φόρμας και να τους παρακαλέσω.. Όχι ότι θα ιδρώσουν.. Αλλά δεν θα ιδρώσω και εγώ..
    Αλήθεια, Dlm δεν είχες εσύ;

    - - - Updated - - -

    Τελικά όπως φαίνεται στο Κεραμεικό μόνο η βόντα δεν έχει κάρτες vdsl..
    Μόλις κοίταξα διαθεσιμότητες σε οδό απέναντι από το α.κ και μόνο η βόντα δεν δίνει διαθεσιμότητα vdsl..
    Ωραία!..


    Συνήθως πάντως για vdsl από α.κ πας οτε.. Τις περισσότερες φορές μόνο αυτός δίνει.. Όχι ότι το 17Α βοηθάει, αλλά λέμε τώρα..
    Σπάνια να δώσουν vdsl από α.κ οι άλλοι 2.. Δίνουν, το θυμάμαι καλά.. Αλλά μάλλον σε ορισμένα σημεία..

    Οπότε θα το πω και εγώ..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαντέψτε ποιος θα μείνει χωρίς VDSL μέχρι να σβήσει ο ήλιος, αν δεν φύγει από την Vodafone.
    Αυτό τουλάχιστον μέεεεεχρι να κάαααανει τα έργα η άνεμος και να νοικιάσουν πόρτες οι άλλοι 2...
    Λέω για εμάς εδώ Κεραμεικό..

    Vdsl 2023+...
    Kαλό μας κουράγιο.. Αν και το θέμα δεν είναι αυτό εδώ που συζητάμε τώρα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-09-21 στις 23:33.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #44
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γρηγόρη, σας βλέπω εκεί να βάλει κάποιος 200αρα κοντά και να κάνετε ζεύξεις μπας δείτε άσπρη μέρα..
    Εδώ στην περιοχή όταν είχα βάλει έβλεπα το margin 13+ και τώρα φλερτάρει με το 10..
    Λογικά θα ενεργοποιήθηκαν λίγοι ακόμα..

  15. #45
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρηγόρη, σας βλέπω εκεί να βάλει κάποιος 200αρα κοντά και να κάνετε ζεύξεις μπας δείτε άσπρη μέρα..
    Από ποιόν;
    Δίνει κανείς και δεν το ξέρω;
    Μόνο wisp( 100; ), booster( 60; ) και κινητό 4/5G..
    Τι άλλο υπάρχει;
    Προσωπικά; Μόνο το μπουστερ σαν τιμή είναι (ας πούμε) ελκυστικό.. Όποτε θυμηθεί να δουλέψει.....
    O wisp δεν συμφέρει..
    Προσωρινά τη βγάζουμε με το κινητό... Όσο μπορούμε.. Με τα απεριόριστα της κοτε..
    Έχω και το onthespot από βόντα αλλά η βόντα τώρα τελευταία σέρνεται..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας