Σελ. 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 195
  1. #46
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από κάνα γνωστό που πχ οι ταράτσες σας έχουν οπτική επαφή, πληρώνετε το λογαριασμό από μισό και μπορεί να βάλει VDSL 100/200 mbps..
    όχι wisp κλπ
    Από δεδομένα αν πέσουν οι τιμές σε 5G router.., αλλά ακόμα είναι απαγορευτικές..

  2. #47
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από κάνα γνωστό που πχ οι ταράτσες σας έχουν οπτική επαφή, πληρώνετε το λογαριασμό από μισό και μπορεί να βάλει VDSL 100/200 mbps..
    όχι wisp κλπ
    Από δεδομένα αν πέσουν οι τιμές σε 5G router.., αλλά ακόμα είναι απαγορευτικές..
    Α καλά ναι..
    Αν μιλάμε για διπλανές περιοχές..
    Αλλά σιγά μη στήσουμε και awmn... $$$
    Μια αξιοπρεπή γραμμούλα θέλουμε... Πολλά ζητάμε;;
    Τώρα με τα απεριόριστα στο κινητό βλέπω κάτι 500αρια και τρελαίνομαι.. Που λέει ο λόγος.. 100-300 είναι συνήθως..
    Και μετά προσγειωνόμαστε με τη σταθερή στα 10..... Και έχουμε και ~1,5χρόνο συμβόλαιο ακόμα..
    Spare ζεύγος έχω να βάλω 2η γραμμή.. Αλλά να πληρώνεις 2 πάγια;
    Η μετά αν βάλω κανα 4g router με load balancing.. Αλλά μετά με το vdsl θα πάει τζάμπα ο εξοπλισμός..

    - - - Updated - - -

    Δοκίμασα τελικά να ρίξω το σνρ μόνος μου με το κατάλληλο ρουτερ, αλλά δεν.. Είναι κλειδωμένο στο 9 το σνρ..
    Ούτε εγώ μπορώ να το αλλάξω..
    Επομένως το ερώτημα που γεννάται είναι πως τους ζητάμε να κλείσουν το dlm..

    Και μερικές σχετικές πληροφορίες για ενημέρωση..
    https://support.zen.co.uk/kb/Knowled...?Keywords=line
    https://kitz.co.uk/adsl/DLM_system.h...agement_Device
    https://www.plus.net/help/archive/br...inology-guide/

    Τους έβλεπα αυτούς τους κακόμοιρους στο εξωτερικό να παιδεύονται με το dlm, αλλά να τλκ που ήρθε και σε εμάς..
    Διαβάστε τα παραπάνω που έβαλα.. Είναι χρήσιμα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα ξανά το Annex M με SNR 6 σε οικιακή γραμμή. Το πώς, μεγάλη ιστορία.
    ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-09-21 στις 05:04.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #48
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λίγο κράτησε η χαρά.
    Εδώ λογικά συγχρονίζουμε σε Annex M, απλά έχει μπει κόφτης, σίγουρα στο upload

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  annexm.PNG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  20,1 KB 
ID: 230792

    Πήρα στο 13840, άκρη δε βγήκε, τα τρελά τους μου είπανε. Αδέρφια παραιτούμαι, έχω χαλάσει πολύ χρόνο, υπομονή ένα 2μηνακι να λήξει και άντε γεια για ΟΤΕ, που είναι ο μόνος που έχει VDSL εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manospcistas : 17-09-21 στις 13:02.

  4. #49
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο κράτησε η χαρά.
    Εδώ λογικά συγχρονίζουμε σε Annex M, απλά έχει μπει κόφτης, σίγουρα στο upload

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  annexm.PNG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  20,1 KB 
ID: 230792

    Πήρα στο 13840, άκρη δε βγήκε, τα τρελά τους μου είπανε. Αδέρφια παραιτούμαι, έχω χαλάσει πολύ χρόνο, υπομονή ένα 2μηνακι να λήξει και άντε γεια για ΟΤΕ, που είναι ο μόνος που έχει VDSL εδώ
    Χαρη σου έκανε που σ είχε annex-m. Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει... Καλή τύχη

  5. #50
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρη σου έκανε που σ είχε annex-m. Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει... Καλή τύχη
    Φυσικά και μου έκανε χάρη, γιατί πριν την μετάβαση από Cyta σε Vodafone, είχα 50/5 και τώρα μου το έκανε 17/1. Vodafone GIGA NETWORK ΛΕΜΕ, ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΠΙΣΩ

  6. #51
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και μου έκανε χάρη, γιατί πριν την μετάβαση από Cyta σε Vodafone, είχα 50/5 και τώρα μου το έκανε 17/1. Vodafone GIGA NETWORK ΛΕΜΕ, ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΠΙΣΩ
    17/1 για adsl είναι πολύ καλά. Βάλε οτε adsl και έλα να μας πεις. Γκρίνια χωρίς λόγο πραγματικά!

  7. #52
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο κράτησε η χαρά.
    Εδώ λογικά συγχρονίζουμε σε Annex M, απλά έχει μπει κόφτης, σίγουρα στο upload

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  annexm.PNG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  20,1 KB 
ID: 230792

    Πήρα στο 13840, άκρη δε βγήκε, τα τρελά τους μου είπανε. Αδέρφια παραιτούμαι, έχω χαλάσει πολύ χρόνο, υπομονή ένα 2μηνακι να λήξει και άντε γεια για ΟΤΕ, που είναι ο μόνος που έχει VDSL εδώ
    Το modulation δεν φαίνεται στη φωτό.. Μήπως το έχει πιο πάνω/κάτω..
    Πρόσεξε μόνο μην έχεις παραμείνει σε annex-m με upload 1, γιατί σου τρώει από το down δίχως λόγο..
    Το att 0 στο down είναι όλα τα λ7..

    Πράγματι το annex-m ήταν ένα + στη βόντα.. Τώρα γιατί οι πάροχοι έχουν μια τάση να "χαλάνε" όλα τα καλούδια που μας κρατάνε σε αυτούς, είναι άλλη ιστορία..
    Χρόνια μετά τον οτε, οι γραμμές μου ήταν στη hol μετά βόντα.. Από τότε που τη πήρε η βόντα άρχισε η κάτω βόλτα..
    Μετά γύρισα τη μια γραμμή μου σε wind και σκεφτόμουν να γυρίσω πάλι για χάρη του annex-m αλλά τώρα με αυτά δεν θα το κάνω..
    Αρχίζω και εγώ και κοιτάζω για οτε γενικά αλλά οι τιμές του είναι απαγορευτικές..
    Βασικά όπου βρω καλύτερη προσφορά..
    Η μια γραμμή μάλλον θα παραμείνει σε βόντα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρη σου έκανε που σ είχε annex-m. Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει... Καλή τύχη
    Ναι.. Το έχουμε καταλάβει.. Καλή τύχη και σε εσένα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και μου έκανε χάρη, γιατί πριν την μετάβαση από Cyta σε Vodafone, είχα 50/5 και τώρα μου το έκανε 17/1. Vodafone GIGA NETWORK ΛΕΜΕ, ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΠΙΣΩ
    Κάποτε η cyta νομίζω αλλά και η wind σε κάποια φάση έδιναν κ 50/10 από α.κ νομίζω....
    Περασμένα μεγαλεία..
    https://www.youtube.com/watch?v=GCSY...Xioumoristikos

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    17/1 για adsl είναι πολύ καλά. Βάλε οτε adsl και έλα να μας πεις. Γκρίνια χωρίς λόγο πραγματικά!
    Αυτό έχει να κάνει ανάλογα κ τον εξοπλισμό (chipsets), το σετάρισμα του προφίλ, το χαλκό και αυτά τα σχετικά..
    Ο οτε κλειδώνει πιο κάτω λόγω broadcom & snr9.. Υποτίθεται μεγαλύτερη σταθερότητα έτσι.. Αλλά και ίσως λόγω fastpath που είναι το default του..
    Διαφορετικά όλοι +- 2-3Μ στα ίδια είναι..
    Και τώρα που κατάργησε η βόντα και το σνρ6.... Στα ίδια με τον οτε θα είναι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-09-21 στις 18:53.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #53
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το modulation δεν φαίνεται στη φωτό.. Μήπως το έχει πιο πάνω/κάτω..
    Πρόσεξε μόνο μην έχεις παραμείνει σε annex-m με upload 1, γιατί σου τρώει από το down δίχως λόγο..
    Το att 0 στο down είναι όλα τα λ7..

    Πράγματι το annex-m ήταν ένα + στη βόντα.. Τώρα γιατί οι πάροχοι έχουν μια τάση να "χαλάνε" όλα τα καλούδια που μας κρατάνε σε αυτούς, είναι άλλη ιστορία..
    Χρόνια μετά τον οτε, οι γραμμές μου ήταν στη hol μετά βόντα.. Από τότε που τη πήρε η βόντα άρχισε η κάτω βόλτα..
    Μετά γύρισα τη μια γραμμή μου σε wind και σκεφτόμουν να γυρίσω πάλι για χάρη του annex-m αλλά τώρα με αυτά δεν θα το κάνω..
    Αρχίζω και εγώ και κοιτάζω για οτε γενικά αλλά οι τιμές του είναι απαγορευτικές..
    Βασικά όπου βρω καλύτερη προσφορά..
    Η μια γραμμή μάλλον θα παραμείνει σε βόντα..

    - - - Updated - - -



    Ναι.. Το έχουμε καταλάβει.. Καλή τύχη και σε εσένα..

    - - - Updated - - -



    Κάποτε η cyta νομίζω αλλά και η wind σε κάποια φάση έδιναν κ 50/10 από α.κ νομίζω....
    Περασμένα μεγαλεία..
    https://www.youtube.com/watch?v=GCSY...Xioumoristikos

    - - - Updated - - -



    Αυτό έχει να κάνει ανάλογα κ τον εξοπλισμό (chipsets), το σετάρισμα του προφίλ, το χαλκό και αυτά τα σχετικά..
    Ο οτε κλειδώνει πιο κάτω λόγω broadcom & snr9.. Υποτίθεται μεγαλύτερη σταθερότητα έτσι.. Αλλά και ίσως λόγω fastpath που είναι το default του..
    Διαφορετικά όλοι +- 2-3Μ στα ίδια είναι..
    Και τώρα που κατάργησε η βόντα και το σνρ6.... Στα ίδια με τον οτε θα είναι..
    Πάμε πάλι 4.

    Το annex-m εξακολουθεί να το δίνει σε εταιρικά και το 6αρι όπου θεωρεί ο τεχνικός ότι μπορεί να το σηκώσει η γραμμή.Προφανως και η γραμμή σου δε το σηκωνει, αν δε σε καλύπτει αυτό άλλαξε πάροχο και αν δεις 6αρι έλα να με βρεις

  9. #54
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πάλι 4.

    Το annex-m εξακολουθεί να το δίνει σε εταιρικά και το 6αρι όπου θεωρεί ο τεχνικός ότι μπορεί να το σηκώσει η γραμμή.Προφανως και η γραμμή σου δε το σηκωνει, αν δε σε καλύπτει αυτό άλλαξε πάροχο και αν δεις 6αρι έλα να με βρεις
    Το 4 που λες επάνω δεν το κατάλαβα αλλά οκ.. ( quote no.4 ίσως; )

    Αυτό που λες είναι γενικότερα το πλαίσιο γύρω από τις αντοχές μιας γραμμής.. Σωστά τα λες όπως τα έχεις γράψει..
    Αλλά δεν μιλάμε για αυτό!!! Για όνομα του Θεού πια με τις αντοχές της γραμμής δλδ.. ΤΟ καταλάβαμε, ΔΕΝ μιλάμε για αυτό...
    Αρχικά μέχρι τώρα τελευταία ο μόνος που έδινε μέχρι σνρ7-8 και όχι παρακάτω ήταν ο οτε. Οι άλλοι ΟΛΟΙ έδιναν 6αρι.. Και συνεχίζουν να δίνουν.. Πλην της βόντα και όπου έχει ενεργοποιηθεί το dlm.. Τώρα τελευταία, λέω ξανά, έγινε αυτό.. Πριν έμπαινε καρφί το 6αρι..
    Οι τεχνικοί ναι, το βάζουν το 6αρι από την εξυπηρέτηση αλλά το dlm υπερισχύει του τεχνικού και τους γειώνει με αποτέλεσμα ουσιαστικά να μην το δίνουν, να μη μπαίνει.. Εδώ είναι το θέμα.. Αν τώρα, σε κάποια α.κ δεν έχει μπει ακόμα το dlm τότε θα μπαίνει καρφί το 6αρι όπως και πριν..
    Και κάτι τελευταίο για το αννεχ-μ.. ΔΕΝ μιλάμε για εταιρικά εδώ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-09-21 στις 17:39.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #55
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 4 που λες επάνω δεν το κατάλαβα αλλά οκ.. ( quote no.4 ίσως; )

    Αυτό που λες είναι γενικότερα το πλαίσιο γύρω από τις αντοχές μιας γραμμής.. Σωστά τα λες όπως τα έχεις γράψει..
    Αλλά δεν μιλάμε για αυτό!!! Για όνομα του Θεού πια με τις αντοχές της γραμμής δλδ.. ΤΟ καταλάβαμε, ΔΕΝ μιλάμε για αυτό...
    Αρχικά μέχρι τώρα τελευταία ο μόνος που έδινε μέχρι σνρ7-8 και όχι παρακάτω ήταν ο οτε. Οι άλλοι ΟΛΟΙ έδιναν 6αρι.. Και συνεχίζουν να δίνουν.. Πλην της βόντα και όπου έχει ενεργοποιηθεί το dlm.. Τώρα τελευταία, λέω ξανά, έγινε αυτό.. Πριν έμπαινε καρφί το 6αρι..
    Οι τεχνικοί ναι, το βάζουν το 6αρι από την εξυπηρέτηση αλλά το dlm υπερισχύει του τεχνικού και τους γειώνει με αποτέλεσμα ουσιαστικά να μην το δίνουν, να μη μπαίνει.. Εδώ είναι το θέμα.. Αν τώρα, σε κάποια α.κ δεν έχει μπει ακόμα το dlm τότε θα μπαίνει καρφί το 6αρι όπως και πριν..
    Και κάτι τελευταίο για το αννεχ-μ.. ΔΕΝ μιλάμε για εταιρικά εδώ...
    δεν έχει σχέση το dlm, σε dlm έχω κανονικά 6snr κ annex-m, όχι οικιακό αλλά είναι ίδιο dslam με οικιακά, η πόρτα μόνο διαφέρει

  11. #56
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 4 που λες επάνω δεν το κατάλαβα αλλά οκ.. ( quote no.4 ίσως; )

    Αυτό που λες είναι γενικότερα το πλαίσιο γύρω από τις αντοχές μιας γραμμής.. Σωστά τα λες όπως τα έχεις γράψει..
    Αλλά δεν μιλάμε για αυτό!!! Για όνομα του Θεού πια με τις αντοχές της γραμμής δλδ.. ΤΟ καταλάβαμε, ΔΕΝ μιλάμε για αυτό...
    Αρχικά μέχρι τώρα τελευταία ο μόνος που έδινε μέχρι σνρ7-8 και όχι παρακάτω ήταν ο οτε. Οι άλλοι ΟΛΟΙ έδιναν 6αρι.. Και συνεχίζουν να δίνουν.. Πλην της βόντα και όπου έχει ενεργοποιηθεί το dlm.. Τώρα τελευταία, λέω ξανά, έγινε αυτό.. Πριν έμπαινε καρφί το 6αρι..
    Οι τεχνικοί ναι, το βάζουν το 6αρι από την εξυπηρέτηση αλλά το dlm υπερισχύει του τεχνικού και τους γειώνει με αποτέλεσμα ουσιαστικά να μην το δίνουν, να μη μπαίνει.. Εδώ είναι το θέμα.. Αν τώρα, σε κάποια α.κ δεν έχει μπει ακόμα το dlm τότε θα μπαίνει καρφί το 6αρι όπως και πριν..
    Και κάτι τελευταίο για το αννεχ-μ.. ΔΕΝ μιλάμε για εταιρικά εδώ...

    Εσύ φταις που κάθεσαι και απαντάς στο υπερτρολλ

  12. #57
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ φταις που κάθεσαι και απαντάς στο υπερτρολλ
    snr9 βλέπω στη φωτό επάνω ε;
    ούτε σε εσένα μπαίνει το 6αρι;
    τσέκαρες αυτό που είπα για το annex πάνω;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #58
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το τσεκαρα, δεν το έγραφε το h300s αλλά αφού το attainable είναι >2 τότε σίγουρα είμαι σε annexM όπως είπες.

    Εκνευρίστηκα πάλι και τους ξαναπήρα. Εννοείται τα ίδια, δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο. Επιτέλους όμως κάποιος κατάλαβε ότι γενικά δεν περνάνε αλλαγές. Δεν περνούσε το fast path. Δεν περνούσε το snr6. Ότι αλλαγές και να κάνουν, σε αυτούς φαίνονται ότι γίνονται και στην πόρτα δεν εφαρμόζονται ποτέ.

    Το δηλώσαμε κ περιμένουμε. Δεν ελπίζω αλλά ε δε θα τους αφήσω. Μόλις έχω χρόνο εκεί

  14. #59
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τσεκαρα, δεν το έγραφε το h300s αλλά αφού το attainable είναι >2 τότε σίγουρα είμαι σε annexM όπως είπες.

    Εκνευρίστηκα πάλι και τους ξαναπήρα. Εννοείται τα ίδια, δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο. Επιτέλους όμως κάποιος κατάλαβε ότι γενικά δεν περνάνε αλλαγές. Δεν περνούσε το fast path. Δεν περνούσε το snr6. Ότι αλλαγές και να κάνουν, σε αυτούς φαίνονται ότι γίνονται και στην πόρτα δεν εφαρμόζονται ποτέ.

    Το δηλώσαμε κ περιμένουμε. Δεν ελπίζω αλλά ε δε θα τους αφήσω. Μόλις έχω χρόνο εκεί
    Σωστός για το attainable, μου ξέφυγε..
    Αλλά επίσης το παρατήρησα και από το χαμηλό output power ότι μάλλον είσαι σε Μ.. Κόβει λίγο από το down για να ανέβει το up όταν είσαι κοντά στο dslam.. Και γενικά περίμενα να απαντήσεις πρώτα..
    Θα σου πρότεινα να περιμένεις καμιά ~15αρια ημέρες έτσι να δεις μήπως το dlm κάνει τα δικά του και σε γυρίσει πάλι στα 2Μ. Παίζει να συμβεί!!
    Μη τους πεις να σε γυρίσουν ακόμα σε Α.. !!!
    Αν δεν συμβεί αυτό μετά ζήτα αννεχ-α με 1Μ up..
    Δεν έχει νόημα να κάθεσαι έτσι αν δεν υπάρχει 2αρι up.. Θα 20αρισεις με αννεχ-α..
    Φίλε μου, αν μου επιτρέπεις, με το dlm δεν περνάει τίποτα, ακυρώνει τους τεχνικούς και βάζει τα προφίλ μόνο του..
    Οι τεχνικοί όντως τα περνάνε αυτά που τους λέμε, το είδα με τα μάτια μου όταν μου έκανε το 11/2 -> 8/1 το dlm.. Και το σνρ/attainable στο Θεό+++.. Ο τεχνικός που ήρθε για τη δήθεν βλάβη από το κινητό του με το λογισμικό της εταιρίας έδινε εντολές στο dslam απομακρυσμένα και το dlm τον γείωνε..
    Και νομίζαμε ότι ήταν κολλημένη πόρτα, πήγε τεχνικός στο α.κ έκανε power cycle τη κάρτα, έφτιαξε 11/2 και πάλι μετά από ~15ημέρες 8/1..
    Ούτε ο ίδιος δεν ήξερε τι συμβαίνει.. Και ούτε τώρα ξέρουν εννοείται.. Έχω ζητήσει 3 φορές σνρ6 και όλο το βάζουν.. Ε.. τη 4η δεν άντεξα, τους λέω βάλτε το 11 να δείτε ότι πάλι στο 9 θα μείνει.. Και το άφησα έτσι.. Ούτε με το κατάλληλο ρουτερ μπορώ πλέον να ρίξω το σνρ.. Πριν μπορούσα και το έριχνα στο χώμα.. 1-2.. Επομένως είναι πλέον μέσω dlm κλειδωμένο στο 9.. Και οι γραμμές στον αυτόματο πιλότο..
    Υποπτεύομαι ότι κάποιο second level τεχνικό τμήμα έχει σετάρει το dlm και τα παιδιά στα τηλέφωνα δεν το ξέρουν.. Η εκτός μετά αν το κάνουν για να έχουν λιγότερες βλάβες.. Δεν τους είδα να ιδρώνουν πολύ πάντως για το ότι δεν περνάνε οι αλλαγές.. Τα έχω γράψει πίσω.. https://www.adslgr.com/forum/threads...08#post7084608
    Προσωπικά και με βάσει όλα όσα γράφω παραπάνω, το έχω πάρει απόφαση ότι αννεχ-μ και σνρ6 πέθαναν στη βόντα για γραμμές από α.κ, ότι και να λένε μερικοί.. Κάτι παρόμοιο, δλδ την ύπαρξη του dlm την επιβεβαίωσε και ο NexTiN στο νήμα του αννεχ-Μ..
    Αν τώρα εσύ θες να το προσπαθήσεις μπας και βγάλεις άκρη, go for it.. Θα στο πάνε για επίσκεψη στο χώρο και βλάβη, χωρίς να βγάλετε άκρη.. Αλλά περίμενε λίγο τώρα που έχεις το Μ μήπως σε γυρίσει πάλι το dlm.. Αυτό που είπα πάνω!!
    Eμένα από 8/1 με πήγε μόνο του μετά από ~15ημέρες το dlm σε 12/1.. Είχα ζητήσει ήδη να βγάλουν το Μ στις δοκιμές που κάναμε..
    Τον γείτονα επειδή μάζευε crc η γραμμή του τον έριξε από 11 στα 8 όπως είχε κάνει σε εμένα, και μάλλον επειδή θα τρέχει κάτι με τη γραμμή του, τον κρατάει στα 8 ακόμα..
    Από ότι έχω καταλάβει το dlm το πυροδοτεί τα crc και ίσως το πόσες αποσυνδέσεις έχεις..
    Τα είχα γράψει και εδώ..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...64#post7084864
    Περίμενε λίγο να δεις.. Αν δεις ότι γίνει αυτό που λέω και έχεις πάλι 2Μ και σε ρίχνει ξανά μέσα στο μήνα σε 1Μ up τότε μάλλον η έχεις αποσυνδέσεις η μαζεύεις crc και μπαίνει το dlm..
    Αν τελικά πάντως βγάλεις καμιά άκρη πες το και σε εμάς..
    Εγώ όπως είπα έχω σταματήσει τις προσπάθειες γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τους τεχνικούς τη στιγμή που και ΟΙ ΙΔΙΟΙ δεν ξέρουν γιατί δεν περνάνε οι αλλαγές τους, αλλά και ούτε ξέρουν τι να κάνουν όταν τους ζητάω να κλείσει το dlm..
    Όπως θα κατάλαβες τα έχω περάσει ήδη όλα αυτά εδώ και ~2μήνες πρπ.. Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου, αλλά και ούτε κάνω υποθέσεις.. Μη σου πω ότι φοβάμαι και να τη πειράξω τη γραμμή για να μη με ρίξει πάλι στα 8.. Γραμμή που όπως λέω έπαιζε καλά και με αννεχ-μ και με σνρ6.. Στη τελική όμως δε θα κάτσω να σκάσω για +- 1-3Μ.. Υπομονή για το vdsl...

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να συμπληρώσω στα από πάνω ότι από τότε που έχει αναλάβει το dlm και κάνει τα δικά του, σαν να έχει αυξηθεί λίγο ο συγχρονισμός..
    Ίσως λόγω μείωσης του crosstalk; Δεν ξέρω..
    Δεν ξέρω αν λόγω μείωσης του συγχρονισμού και σε άλλους αν έχει αυτό το αποτέλεσμα η σταθεροποίηση των γραμμών..
    Μιλάω για τα ίδιο σνρ πάντα και συγκρίνω το πριν κ το μετά, μη μπερδευτούμε με +- του σνρ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-09-21 στις 22:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #60
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες.
    Ας κάνουν ό,τι θέλουν αρκεί να φύγει το DLM απ' τη γραμμή και να μπει ένα fixed προφίλ να λειτουργεί έστω σωστά.

Σελ. 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας