Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, έκανα επανεγκατάσταση του Office 2016, άνοιξε το Outlook, έβαλα το gmail και άρχισε να φέρνει μηνύματα σημερινά, χθεσινά και παλαιότερα.
    Ταυτόχρονα εμφάνισε τη δομή (φακέλους-υποφακέλους κλπ) που έχω για τα μηνύματα gmail.
    Κάποια στιγμή σταμάτησε να φέρνει τα εισερχόμενα, και άρχισα να διαγράφω αυτά που εμφανίστηκαν, αφού δεν τα χρειάζομαι (υπάρχουν στο gmail).
    Άρχισα να ανοίγω τους φακέλους-υποφακέλους και σε όλους εκτός από ένα που άρχισε να φέρνει παλιά μηνύματα, σε όλους τους άλλους γράφει "δεν βρέθηκαν στοιχεία προς εμφάνιση εδώ) !!!
    Ακόμη και στα Εξερχόμενα λέει το ίδιο!!!

    Edit
    Φαίνεται ότι υπάρχει κάποιο όριο εισερχόμενων γιατί όταν διέγραψα από τον κάδο Αποριμμάτων όσα είχα διαγράψει από τα εισερχόμενα, άρχισε να φέρνει μερικά από τους φακέλους που έχει πρώτους σε αλφαβητική σειρά (πρώτα με αγγλικά και μετά με ελληνικά).
    Το νέο πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι τα μηνύματα που θέλω να αποθηκεύσω στο Outlook (pst) είναι σε φακέλους με ελληνικούς τίτλους και δεν θα φτάσω ποτέ σ' αυτούς με αυτό το ρυθμό.
    Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω επιλεκτικά συγκεκριμένους φακέλους;
    Όταν κάνεις το λογαριασμό σε ρωτάει και πόσα mail θα κατεβάσει τοπικά, πάνε στις ρυθμίσεις του λογικά θα το έχει. Νομίζω ακόμα πως με δεξί κλικ πάνω στον φάκελο σου δίνει επιλογή να το κάνεις να είναι και τοπικά, αλλά δεν έχω αυτή την στιγμή στημένο με imap να το βεβαιώσω.

  2. #17
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενημέρωση για όποιον ακολουθήσει την ίδια διαδικασία.
    Πρέπει να ολοκληρώθηκε η μεταφορά (κρατάω μια επιφύλαξη γιατί δεν βρίσκω τον τρόπο να ελέγξω τα δύο αρχεια).
    Διαπίστωσα, εκ των υστέρων μια σημαντική διαφορά στην αρχειοθέτηση μηνυμάτων που έχουν οι δύο πάροχοι (Google και Outlook).
    H Google αρχειοθετεί σε μια ενότητα όλη την αλληλογραφία που ξεκινάει από το 1ο μήνυμα, δηλαδή αν έχω ξεκινήσει ένα μήνυμα για ένα θέμα, που απευθύνεται σε 1 ή και περισσότερους αποδέκτες, και η αλληλογραφία αυτή συνεχιστεί με 10 μηνύματα, όλα αυτά αποθηκεύονται σε μια ενότητα.
    Το Outlook, μετά τη μεταφορά αυτών των μηνυμάτων, δεν τα κρατάει στην ίδια ενότητα, αλλά τα εμφανίζει ξεχωριστά. Το χειρότερο είναι ότι μαζεύτηκαν χύμα στα απεσταλμένα του Outlook πάρα πολλά μηνύματα, τα οποία πρέπει να αρχειοθετήσω ένα-ένα.

  3. #18
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νέο πρόβλημα.
    'Οπως έγραψα ήδη, αφενός έσωσα δοκιμαστικά σε pst (backup) μερικούς φακέλους με λίγα (2-3) μηνύματα, που είχαν μεταφερθεί στο Outlook, αφετέρου ασχολούμαι με το "κέντημα" της διαλογής των 8000 περίπου μηνυμάτων που έχουν μεταφερθεί χύμα στα Απεσταλμένα του Outlook (μένουν ακόμη 5000 περίπου!!!) και κατάταξής τους στους αντίστοιχους φακέλους, όπως τους είχα αρχειοθετημένους στο gmai.

    Θέλησα σήμερα να ανοίξω τα pst αρχεία για να βεβαιωθώ ότι όλα πάνε καλά, πριν διαγράφω οριστικά τα αντίστοιχα μηνύματα από το gmail.
    Τα αρχεία αυτά έχουν αποθηκευθεί σε δίσκο (εσωτερικό) στο desktop, για ασφάλεια.
    Ακολούθησα τις οδηγίες ανοίγματος στο Outlook αλλά το περιεχόμενο κάθε αρχείου φαίνεται να είναι άδειο, αν και έχουν κάποιο μέγεθος!!!
    Επανέλαβα τη διαδικασία backup, διαγράφοντας τα προηγούμενα, αλλά και πάλι τα νέα αρχεία pst (backup) φαίνονται άδεια.

    Τι συμβαίνει?

  4. #19
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς:
    Στήνεις MS outlook.
    Το συνδέεις με το gmail με imap.
    Το αφήνεις να συγχρονίσει.
    Παίρνεις τοπικά ένα backup τα mails/folders που θέλεις σε *pst
    Επιβεβαιώνεις ότι δουλεύει το backup (κάνεις import στο outlook).
    Πλέον, αντίγραφο των mails που επέλεξες παραπάνω, υπάρχει στο *pst, το ασφαλίζεις αναλόγως.
    Δεν χρειάζεσαι πλέον (άμεσα) το outlook, αναλόγως το αποσυνέεις απο το gmail (ή και όχι...),
    και μπορείς πλέον να διαγράψεις τα σχετικά από το gmail.

    Αν δεν έχεις outlook, το ίδιο πάνω-κάτω θα γίνεται και με άλλους e-mail clients,
    θα διαφέρουν οι οδηγίες στις λεπτομέρειες.

    Αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς κάνεις μια συνδρομή στο google.
    Όπως έγραψα και σε προηγούμενο, ολοκλήρωσα τη μεταφορά, έκανα και backup σε .pst, 4 φακέλους με μηνύματα (3 με λίγα και 1 με πολλά) και σώθηκαν σε δίσκο του pc με την ίδια κατάληξη, με αντίστοιχα μεγέθη (γύρω στα 300ΚΒ τα 3 και 205ΜΒ το 4ο).
    Προσπάθησα να τα ανοίξω, για επιβεβαίωση ,όπως λες, αλλά, ενώ στο αριστερό pane του Outlook αναγράφονται οι τίτλοι των αρχείων, όταν πατάω πάνω σε ένα απ' αυτά, για να δω το περιεχόμενο, είτε γράφει ότι δεν έχει τίποτε μέσε είτε ότι έχω ανοικτό το αρχείο στο outlook!!!

    Κάποια βοήθεια;

  5. #20
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.972
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έχεις κάνει.
    Το ότι το outlook είναι ικανό να κατεβάσει (pop3) ή να συγχρονίσει (imap)
    τα e-mails από/με το mailbox του gmail είναι δεδομένο.
    Όπως και ότι μπορεί να σώσει τα σχετικά σε *.pst.
    Μάλλον κάτι κάνεις λάθος με το outlook, αλλά δεν έχω ιδέα ποιό είναι αυτό το λάθος.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #21
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπως έγραψα παραπάνω, όλη η δομή του gmail μεταφέρθηκε στο outlook και έχω ένα 1ο backup, που ενημερώνεται συνεχώς από το gmail.
    Σκέφθηκα να κάνω μερικά δοκιμαστικά backups, σε pst, από τους μεταφερμένους φακέλους του outlook, μέσω του του ιδίου, για 2ο backup, ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες, όπως άλλωστε το έκανα και πριν από χρόνια όταν είχα αυτό ως mail client.
    Αυτά τα αποθήκευσα σε δίσκο του pc και βλέπω τα μεγέθη τους που είναι αντίστοιχα με το σύνολο των μηνυμάτων που περιέχει το καθένα.
    Προσπάθησα να ανοίξω αυτά νέα αρχεία pst (τα δοκιμαστικά backups των 4 φακέλων) στο outlook και το αποτέλεσμα είναι αυτό που γράφω παραπάνω.

  7. #22
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Δοκίμασε να τα ανοίξεις με το thunderbird.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας