Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά καλησπέρα. Έχω μπλέξει άσχημα...! Έχω λιώσει στα Speedests, ανεβοκατεβαινω ταράτσες συνεχώς και γενικώς ζω μια παράνοια!
    Στο κομμωτήριο παλεύεται η κατάσταση καθώς έχω υποφερτή σταθερή ταχύτητα από Nova (26MBPS) και καλό σήμα Vodafone 4G με 3/4 γραμμές.
    Στις 02:00 η ταράτσα μου αγγίζει έως και τα 140/42 και το μεσημέρι δεν ξεπερνά τα 60/20. Μάλλον λόγω του φορτώματος του δικτύου θα είναι...

    To πρόβλημα το σοβαρό υπάρχει με την σταθερή σύνδεση του σπιτιού, με λίγα λόγια ΚΑΜΙΑ εταιρεία δεν μπορεί να μου παρέχει πάνω απο 9 MBPS ταχύτητα και επειδή είναι υπόγειο έχω προβλημα και με το 4G σήμα ΟΛΩΝ των εταιρειών. Cosmote τίποτα, Vodafone-Wind βγάζω τουλάχιστον κλήσεις και έχω μια οριακή ταχύτητα 3-4MBPS να σερφάρω με δεδομένα απο κινητό. Ακόμα και η ταράτσα του σπιτιού μου είναι πολύ χειρότερη απο του κομμωτηρίου κι ας είναι μόλις 100 μέτρα απόσταση!

    Το θέμα είναι πως ψάχνοντας συνεχώς, έχω ανακαλύψει κάποια προιόντα Mikrotik όπως αυτό εδώ.
    Έπειτα ανακάλυψα και κάποια άλλα όπως το Dynadish5 αλλά και κάποια Ubiquity που μπορούν να στέλνουν WiFi σήμα μακρυά.
    Θα μπορούσα να εγκαταστήσω ένα σύστημα LTE6 kit στην ταράτσα του κομμωτηρίου μου και έπειτα να το στέλνω ασύρματα στο σπίτι μου, που απέχει 100 μέτρα απο το κομμωτήριο, με ένα σύστημα σαν αυτό?

    Γίνονται αυτά στην πράξη ή ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται?

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσα να εγκαταστήσω ένα σύστημα LTE6 kit στην ταράτσα του κομμωτηρίου μου και έπειτα να το στέλνω ασύρματα στο σπίτι μου, που απέχει 100 μέτρα απο το κομμωτήριο, με ένα σύστημα σαν αυτό?
    Γίνονται.
    Θα μπορούσες να εγκταταστήσεις μια κεραία lte όπου έχεις καλό σήμα,
    και μετά να το στείλεις όπου θες με ασύρματο link (προυπόθεση να έχεις οπτική επαφή).
    Μόλις φτάσει στον προορισμό του εκεί αναλαμβάνει άλλο router,
    και μετά είναι θέμα στησίματος του lan στο σπίτι.
    Θα κοστίσει κομματάκι (εγκατάσταση/καλωδίωση/poe/rack/ups/etc).
    Βρές κάποιον να το αναλάβει γιατί εφόσον δεν είσαι geek θα πελαγώσεις,
    να το δει απο κοντά κάποιος που στήνει ασύρματα και αυτός θα σου πει με τι hardware θα το στήσεις.

    Σημειωτέον, διερεύνησε το ενδεχόμενο ένα 4G στην ταράτσα του σπιτιού σου σου να πάει ικανά καλά,
    για να γλυτώσεις το ασύρματο link και τα επιπλέον έξοδα/πολυπλοκότητα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Για αρχή βάλε στην ταράτσα ένα LHGG Mikrotik. Έστω να κοιτάει και κεραία σε βουνό... εάν δεν ικανοποιηθείς από τα αποτελέσματα, κάνε το ασύρματο link που λες, έτσι κι αλλιώς την ίδια κεραία θα χρησιμοποιήσεις και στον άλλο χώρο.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ σωστά τα λέτε παιδιά. Ευχαριστώ! Θα δοκιμάσω το MikroTik LHGG LTE6 Kit στην ''προβληματική'' ταράτσα (σπιτιού) και αν δεν δω προκοπή, θα το μεταφέρω στην ταράτσα του κομμωτηρίου και θα ψαχτώ με τα ασύρματα.
    3 ερωτήσεις:

    1) Μιας που έχω στο κινητό μου το Vodafone Giga Unlimited Ultra (Απεριόριστα data με τη μέγιστη διαθέσιμη ταχύτητα), υπάρχει ενδεχόμενο κάποιας ασυμβατότητας με το MikroTik? Ή απλά θα τοποθετήσω την Ιnternet 4 Sharing κάρτα της Vodafone και θα δουλέψει κανονικά? Απλά το ρωτάω, μην τυχόν και το σαμποτάρει η Vodafone ώστε να δουλεύει μόνο με κάτι MiFi κτλ...Το έχει κάνει κάποιος αυτό με Vodafone?

    2) Όσον αφορά την εγκατάσταση, μιας που δεν είναι και τόσο εύκολο, υπάρχει κάποια εταιρεία που εκτός της πώλησης να αναλαμβάνει και την εγκατάσταση? Ξέρετε εσείς κάποια τέτοια εταιρεία?

    3) Υπάρχει δυνατότητα με κάποιο Router ή κάποια άλλη ενδεχομένως συσκευή, να συνδυάσω/προσθέσω τις 2 πηγές Internet που θα έχω πλέον στο σπίτι (4G από MikroTik + 9 MBPS από Vodafone ADSL)?
    Δηλαδή αν υποθετικά το Mikrotik στην ταράτσα μου δώσει ταχύτητα 30/15 και η ADSL μου δίνει 9/1, υπάρχει δυνατότητα αυτό να ενοποιηθεί και να λαμβάνω μέσω 1 καλωδίου Ethernet ταχύτητα 39/16?


    Load Balancing Routers δεν λέγονται αυτά τα Routers?
    Αντε να βρεις άνθρωπο τώρα στην Ελλάδα, να ξέρει να τα χειριστεί αυτά!
    Σαν να βλέπω την εικόνα μπροστά μου οταν θα τα λέω στον υπάλληλο: ''Kύριε δεν γίνονται αυτά''...

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Μιας που έχω στο κινητό μου το Vodafone Giga Unlimited Ultra (Απεριόριστα data με τη μέγιστη διαθέσιμη ταχύτητα), υπάρχει ενδεχόμενο κάποιας ασυμβατότητας με το MikroTik? Ή απλά θα τοποθετήσω την Ιnternet 4 Sharing κάρτα της Vodafone και θα δουλέψει κανονικά? Απλά το ρωτάω, μην τυχόν και το σαμποτάρει η Vodafone ώστε να δουλεύει μόνο με κάτι MiFi κτλ...Το έχει κάνει κάποιος αυτό με Vodafone?
    Λογικά θα δουλεύει, δεν το έχω κάνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά την εγκατάσταση, μιας που δεν είναι και τόσο εύκολο, υπάρχει κάποια εταιρεία που εκτός της πώλησης να αναλαμβάνει και την εγκατάσταση? Ξέρετε εσείς κάποια τέτοια εταιρεία?
    Δεν έχω άποψη, ρώτα στις εταιρίες που πουλάνε σχετικό εξοπλισμό,
    κάποιον συνεργάτη θα έχουν.
    Ρώτα και εδώ μήπως ενδιαφέρεται/προλαβαίνει κάποιος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Υπάρχει δυνατότητα με κάποιο Router ή κάποια άλλη ενδεχομένως συσκευή, να συνδυάσω/προσθέσω τις 2 πηγές Internet που θα έχω πλέον στο σπίτι (4G από MikroTik + 9 MBPS από Vodafone ADSL)?
    Δηλαδή αν υποθετικά το Mikrotik στην ταράτσα μου δώσει ταχύτητα 30/15 και η ADSL μου δίνει 9/1, υπάρχει δυνατότητα αυτό να ενοποιηθεί και να λαμβάνω μέσω 1 καλωδίου Ethernet ταχύτητα 39/16?
    Δεν μπορείς να συνδυάσεις (προθέσεις) "διαφανώς" τις 2 συνδέσεις,
    τουλάχιστον όχι όσο δεν κάνεις bonding (που έχει άλλους πόνους) ή sdwan.
    Μπορείς να κάνεις κάποιας μορφής load balancing.
    Το συνολικό (multi-session) bandwidth θα είναι το άθροισμα των 2 wan,
    ανά-session η ταχύτητα θα εξαρτάται από την wan που βγήκε η κίνηση.
    Αν η σύνδεση στο x site/υπηρεσία βγήκε από την dsl θάναι 9, αν βγήκε από το lte θάναι 30.
    Θα χρειαστείς ένα router/balancer που να υποστηρίζει τα σχετικά.
    Γίνεται, θέλει λίγο δουλίτσα.

    Ξεκίνα με ένα mtik στην ταράτσα μήπως λύσεις το άμεσο πρόβλημα,
    και μετά βλέπεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα έγκειται στην εγκατάσταση και κυρίως την παραμετροποίηση. Πήρα κάποια τηλέφωνα και οι περισσότεροι απλά το πουλάνε χωρίς Support.
    Ο Xpatit μου είπε πως μπορούν αυτοί να κάνουν τις ρυθμίσεις στην Sim αν χρειαστεί. Αυτό πιο πολύ με αγχώνει. Όχι το να την στερεώσω σε έναν στύλο στην ταράτσα και να βρω το καλύτερο σήμα. Άλλωστε θα κάνω δοκιμές πριν.
    Απλά φοβάμαι μην τυχόν και χρειαστεί κάτι απο θέμα ρυθμίσεων της SIM και δεν το γνωρίζω.
    Kάπου ας πούμε γράφει ένα παιδί οτι πρέπει να ξέρεις το APN και κάτι τέτοια.
    Αυτά είναι που φοβάμαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος STAVROS7 : 06-09-21 στις 15:08.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας