Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Παιδιά καλησπέρα,
    μετά από πολλά χρόνια απουσίας στο εξωτερικό, επιστρέφω για μόνιμη εγκατάσταση Αθήνα, στην περιοχή του Νέου Ψυχικού. Ενδιαφέρομαι να ζητήσω FTTH 100 (ούτως ή άλλως στη διεύθυνσή μου δεν προσφέρουν και παραπάνω) το οποίο μου το δίνουν και οι 3 εταιρείες (Cosmote, Wind, Vodafone). Επειδή θα συνδυάσω το πακέτο σταθερής με δύο συνδέσεις κινητής τηλεφωνίας, κοίταξα τις προσφορές που έχουν. Από πλευράς τιμής οι δύο τελευταίες είναι σαφώς φθηνότερες και με περισσότερες παροχές από την Cosmote. Γνωρίζει κανείς πως συμπεριφέρονται οι συγκεκριμένοι πάροχοι σε αυτή την περιοχή; Ποιον θα επιλέγατε και γιατί; Τείνω προς Vodafone αλλά ακούω αρκετά παράπονα από γνωστούς/οικογένεια (σε άλλη περιοχή της Αθήνας όμως).
    Να σημειώσω ότι ο προσφερόμενες εξοπλισμός δε με ενδιαφέρει (είναι έτσι και αλλιώς για πέταμα), θα κουμπώσω πάνω στο modem που θα μου δώσουν δικό μου ρούτερ
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μετα την Ολλανδια μια φρικη θα την φας.
    Για αρχη, δεν ειναι ftth αλλα fttc. Κοινως vdsl. Αν ηταν ftth θα εδιναν μεχρι 200.
    Αν το ζευγαρι ειναι καλο, ολοι καλοι ειναι.
    Νομιζω οτι η περιοχη καλυπτεραι απο καμπινες vodafone, οποτε για πρακτικους λογους ισως πρεπει να την προτιμησεις.
    Απο κει και περα ειναι και θεμα τιμης.

    Οσο για τον εξοπλισμο, αν δεν σε ενδιαφερει η τηλεφωνια τους τοτε ναι, αλλιως στη wind δεν γινεται, στη vodafone θελει να το βρεις μονος σου και στην cosmote γινεται μεν, ειναι unsupported δε.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι η περιοχη καλυπτεραι απο καμπινες vodafone, οποτε για πρακτικους λογους ισως πρεπει να την προτιμησεις.
    Απο κει και περα ειναι και θεμα τιμης.

    Οσο για τον εξοπλισμο, αν δεν σε ενδιαφερει η τηλεφωνια τους τοτε ναι, αλλιως στη wind δεν γινεται, στη vodafone θελει να το βρεις μονος σου και στην cosmote γινεται μεν, ειναι unsupported δε.
    Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όσον αφορά το θέμα τιμής που αναφέρεις, η vodafone είναι έτσι και αλλιώς η φθηνότερη επιλογή, οπότε αν ισχύει αυτό που γράφεις συνδυάζουμε το τερπνόν μετά του ωφελίμου.
    Δεν κατάλαβα την τελευταία σου πρόταση, στην ουσία θέλω να βάλω το ρουτεράκι που θα μου δώσουν σε bridge mode και να χρησιμοποιώ το δικό μου ρούτερ, αυτό εννοούσα.
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    H τηλεφωνια παρεχεται απο ολους μεσω του δικου τους εξοπλισμου.
    Αν το modem μπει σε πραγματικο bridge mode, τοτε δεν δουλευει τιποτε αλλο, οποτε πρεπει και την τηλεφωνια να την υλοποιησεις αλλου.
    Μονο σε passthrough, οπου τα πραγματα ειναι παρομοια, αλλα στη λετπομερεια τους δεν ειναι ακριβως bridge mode
    Στα της vf, αν σου στειλεi το zte παιζει passthrough, αν σου στειλει το h300, οχι.
    Κωδικους τηλεφωνιας για χρηση τριτου εξοπλισμου γινοταν και απο τα δυο, προσφατα εγινε καποιο update στο h300 και δεν εχει επιβεβαιωθει ακομη οτι η μεθοδος δουλευει.
    Αν δεν σε ενδιαφερει το τηλεφωνο, τοτε βαζεις οτι θες, αντικαθιστωντας και το modem.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας