Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 66
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.739
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Vodafone_new
    Δελτίο Τύπου:
    H Vodafone φέρνει στην Ελλάδα την ολοκληρωμένη λύση SD-WAN, που έρχεται να προσφέρει σε όλες τις επιχειρήσεις ένα έξυπνο, ασφαλές και αποδοτικό δίκτυο που βασίζεται στο Cloud, συμβάλλοντας στον ψηφιακό μετασχηματισμό οργανισμών όλων των μεγεθών και προσφέροντας ευκαιρίες για ανάπτυξη, αλλά και ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα.

    Σε συνεργασία με την VMware, το Vodafone SD-WAN (Software - Defined Wide Area Network) επιτρέπει σε όλες τις επιχειρήσεις να συνδέσουν γρήγορα, εύκολα και αξιόπιστα τις εγκαταστάσεις τους με cloud-based υπηρεσίες δικτύου, παρέχοντας αδιάλειπτη συνδεσιμότητα και ενδυναμώνοντας τα στελέχη τους ώστε να εργαστούν με τη μέγιστη απόδοση τους, μέσα από ένα αξιόπιστο και βελτιστοποιημένο δίκτυο.

    Το Vodafone SD-WAN καθιστά κάθε μέρος του δικτύου της επιχείρησης – από το Cloud μέχρι την τερματική συσκευή - ασφαλές και κρυπτογραφημένο, αλλά και άμεσα παραμετροποιήσιμο στις εκάστοτε ανάγκες. Επιπλέον, οι χρήστες της υπηρεσίας και οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν, λαμβάνουν τη συνδεσιμότητα που χρειάζονται, όταν τη χρειάζονται. Παράλληλα, η μεταφορά των εφαρμογών και υπηρεσιών δικτύου στο cloud, σημαίνει ότι το δίκτυο μπορεί να αναπτυχθεί γρήγορα ακολουθώντας τη επέκταση των εργασιών της επιχείρησης, με τη διαχείριση του SD-WAN να γίνεται κεντρικά και από απόσταση, μέσω εύχρηστου portal εξοικονομώντας χρόνο, προσπάθεια και κόστος.

    Το άλλο πολύ βασικό χαρακτηριστικό του SD-WAN είναι ότι αποτελεί ένα «ευφυές» δίκτυο που μπορεί να προβλέψει και να διαχειριστεί τη ζήτηση για επιπλέον δικτυακούς πόρους, παρέχοντας ευελιξία στην επιλογή εξοπλισμού, άριστη σχέση ποιότητας – τιμής και βελτιωμένη εμπειρία. Μπορεί έξυπνα να δρομολογήσει διάφορους τύπους κίνησης μέσω των πλέον κατάλληλων διαδρομών δεδομένων, χρησιμοποιώντας όλα τα διαθέσιμα κανάλια διαδρομών.

    Το Vodafone SD-WAN απλουστεύει τον έλεγχο σύνθετων και πολύπλοκων δομών δικτύου, με τη Vodafone να διαχειρίζεται τη μετεγκατάσταση του δικτύου από άκρο σε άκρο για αδιάλειπτη μετάβαση από WAN σε SD-WAN, επιτρέποντας στην επιχείρηση να εστιάζει απρόσκοπτα στις βασικές δραστηριότητές της.

    Η διαχείριση της εξυπηρέτησης από πλευράς Vodafone μπορεί να υποστηρίξει και να διαχειριστεί το δίκτυο με βάση το επίπεδο βοήθειας που χρειάζεται κάθε επιχείρηση, ενώ με το SD-WAN μπορούν να ενσωματωθούν και άλλες λύσεις από το χαρτοφυλάκιο του Vodafone Business, όπως οι ενοποιημένες επικοινωνίες (Unified Communications) και το Internet of Things (IoT).

    Η εμπορική διευθύντρια Μεγάλων Εταιρικών Πελατών του Vodafone Business Ελίνα Σβύρου δήλωσε:
    «Στη Vodafone είμαστε ιδιαίτερα υπερήφανοι που είμαστε ο πρώτος πάροχος ηλεκτρονικών επικοινωνιών στην Ελλάδα ο οποίος προσφέρει υπηρεσίες Software Defined Wide Area Network, εγκαινιάζοντας μία νέα εποχή για τις ελληνικές επιχειρήσεις. Διεθνώς, η Vodafone αναγνωρίζεται από τους αναλυτές ως ηγέτης στον τομέα του SD-WAN, ο οποίος αποκτά αυξανόμενη σημασία για τις επιχειρήσεις, καθώς το νέο περιβάλλον του cloud δημιουργεί νέες ανάγκες για ευελιξία και δυναμική ανάπτυξη του εταιρικού δικτύου. Για αυτόν τον λόγο, το Vodafone SD-WAN μπορεί να προσφέρει ένα θεαματικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα για την επιχείρηση για να κάνει με τη σειρά της τη διαφορά στην αγορά».


  2. #2
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @nnn τα δελτία τύπου της vf τα έχει κερδίσει δικαιωματικώς ένας και μόνο χρήστης. Μη του κλέβεις τη δουλειά, δεν είναι ωραίο.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.023
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Καλό νέο θα έλεγα και καλώς το έκαναν. Μέχρι τώρα έχω δει αντίστοιχη λύση στο Untangle που έχω που έχει άλλο προϊόν SD-WAN που εγκαθίσταται ακόμα και σε απλά router της αγοράς και συνδέονται στο κεντρικό με αυτόματες δρομολογήσεις κλπ Untangle SD-Wan. Το θέμα είναι πως με της Vodafone τη λύση ΔΕΝ ΘΕΣ έναν IT για να ελέγχει το σύστημα κλπ... εγώ πχ στα 3 άκρα μου που συνδέονται στο κεντρικό έχω βάλει free untangle που κάνει ακριβώς ότι το SD-WAN απλά δεν έχει QoS και multiwan αλλά έχει ospf και bgp.

    Θα ήθελα να μάθω όμως χρεώσεις κλπ.. όπως ακόμα αν μπορεί στο σύστημά τους το SD-WAN αν υποστηρίζεται 4G ή μετέπειτα 5g router και αν η μεταξύ τους επικοινωνία χρεώνεται.
    Το ρωτάω γιατί υπάρχουν σε πολλές εταιρίες που τα κεντρικά έχουν σοβαρό ιντερνετ, αποθήκες ή υποκαταστήματα που είναι στο πουθενά και η μόνη λύση είναι η κινητή, αν η κίνηση θα χρεώνεται ή θα πληρώνεις ένα μηνιαίο πάγιο για κάθε άκρο SD-Wan που θα κουμπώσεις στο κεντρικό.

    Όπως και να έχει είναι πολύ ευχάριστο νέο και μπράβο τους
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπράβο στην Vodafone που για μια ακόμη φορά πρωτοπορεί και είναι δίπλα σε κάθε επιχείριση παρέχοντας τέτοιες υπηρεσίες

  5. #5
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι πως με της Vodafone τη λύση ΔΕΝ ΘΕΣ έναν IT για να ελέγχει το σύστημα κλπ...
    Δε νομίζω πως υπάρχει τέτοια περίπτωση. Το λέει και η υπογραφή σου. Ποιος θα αναλάβει σε μία δυσκολία, έστω και την επικοινωνία, ο εμπορικός διευθυντής;

    Νομίζω ότι και η cosmote, παρόλα αυτά, παρέχει sd-wan.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων

    Νομίζω ότι και η cosmote, παρόλα αυτά, παρέχει sd-wan.
    Νομίζεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.023
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω πως υπάρχει τέτοια περίπτωση. Το λέει και η υπογραφή σου. Ποιος θα αναλάβει σε μία δυσκολία, έστω και την επικοινωνία, ο εμπορικός διευθυντής;

    Νομίζω ότι και η cosmote, παρόλα αυτά, παρέχει sd-wan.
    Κάτσε, πουλάνε ολοκληρωμένη λύση οπότε αν χαθεί ξαφνικά η σύνδεση με ένα κατάστημα πχ ε θα πάρουν τηλ από το κατάστημα και κάποιος θα πάρει τη Vodafone οπότε ναι πρέπει να υπάρχει ΙΤ.. τουλάχιστον από αυτούς του σύγχρονους ΙΤ που είναι manager και απλά παίρνουν τηλέφωνα στις βλάβες
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω πως υπάρχει τέτοια περίπτωση. Το λέει και η υπογραφή σου. Ποιος θα αναλάβει σε μία δυσκολία, έστω και την επικοινωνία, ο εμπορικός διευθυντής;
    Και αν σε κάτι υστερεί το τμ. "Μεγάλων Εταιρικών Πελατών" της VF είναι η εξυπηρέτηση.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.023
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζεις.
    Μην το σκίσεις το νήμα... είπαμε είναι καλό νέο .. δεν χρειάζεται έξτρα βοήθεια ούτε θάψιμο στους άλλους. Όλοι οι provider είχαν πάντα λύσεις custom για τα πάντα, απλά εδώ πήρε και κωδικό σαν προϊόν που είναι καλό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bellerophontes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζεις.
    https://www.cosmote-gs.com/our-servi...ivity-services

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Ελπίζω να είναι φθηνότερο από το MPLS, αν και με τη vmware στη μέση, προβλέπεται το κόστος στα ύψη.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.023
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν σε κάτι υστερεί το τμ. "Μεγάλων Εταιρικών Πελατών" της VF είναι η εξυπηρέτηση.
    Εγώ από εξυπηρέτηση με την έννοια να με ακούσουν να πω τον πόνο μου και το πρόβλημά μου στο εταιρικό συμβόλαιο δεν είχα ποτέ πρόβλημα... άσχετο αν η λύση δεν ήρθε ποτέ.. τουλάχιστον υπήρχε ανταπόκριση και προσπάθεια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.873
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Party pooper!

  14. #14
    Εγγραφή
    10-08-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    Θα ήθελα να μάθω όμως χρεώσεις κλπ.. όπως ακόμα αν μπορεί στο σύστημά τους το SD-WAN αν υποστηρίζεται 4G ή μετέπειτα 5g router και αν η μεταξύ τους επικοινωνία χρεώνεται.
    υποστηρίζεται 4g &5g

  15. #15
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το σκίσεις το νήμα... είπαμε είναι καλό νέο .. δεν χρειάζεται έξτρα βοήθεια ούτε θάψιμο στους άλλους.
    Προκάλεσα δις και μου άξιζε. Σκύβω το κεφάλι...

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας