Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Χαίρετε!

    Έχω σε δύο εταιρείες στημένο asterisk με voip να τερματίζει πάνω στον asterisk. Το όλο σύστημα παίζει άψογα, με ένα μικρό προβληματάκι: Μέσα στους 6 μήνες που δουλεύουν τα συστήματα, ο ΟΤΕ μου αλλάζει τους κωδικούς όποτε του καπνίσει - μου έχει συμβεί καμιά 4 φορές μέσα σε αυτό το διάστημα και πρέπει να ξανακάνω τη διαδικασία έκδοσης κωδικών. Άντε, μια-δυο φορές ας το καταπιώ, γιατί ήταν αλλαγή συμβολαίου τη μία, και αλλαγή δρομολογητή την άλλη. Αλλά έχει γίνει και δύο φορές όπου άλλαξαν οι κωδικοί στο ξεκούδουνο. Ίσως και να έχει σχέση, ότι τουλάχιστον τη μία από αυτές (που έγινε Σ/Κ) δεν κούμπωνε το VDSL για μιάμιση μέρα. Κάναν εργασίες; Firmware upgrades κάπου; Δεν ξέρω. Πάντως όλες τις φορές, ενώ στους speedport είχα απενεγοποιημένο το Voip, το έβρισκα ξαναενεργοποιημένο και registered (στον speedport). Το είχαν κάνει δηλαδή reset στο default που είναι να είναι η τηλεφωνία πάνω στον speedport.

    Το βρίσκω πολύ αντιεπαγγελματικό όλο αυτό. Σου δίνουν δηλαδή τους κωδικούς, δέχονται δηλαδή ότι θα τους βάλεις σε δικό σου τηλεφωνικό κέντρο. Και στους αλλάζουν έτσι απροειδοποίητα; Ποιον να βρίσω; Αν βάλω δικό μου router, θα το γλιτώσω όλο αυτό;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Αν κανουν εργασιες στον ims τοτε μπορει να συμβαινει αυτο. Σε ειδοποιησαν για κατι τετοιο και σου στειλανε ενα pdf που να αναγραφει εσυ τι αλλαγες πρεπει να κανεις στον asterisk? Επισης νομιζω αν απενεργοποιησεις το tr-069 στο speedport (δεν ξερω αν γινεται) τοτε οτι αυτοματες αλλαγες που κανει provision o server δεν θα τις λαβεις ποτε. Οποτε αν σου κανει provision στο router για να ενεργοποιησει το voip εσυ δεν θα το λαβεις ποτε οποτε και δεν θα βγαινει Offline ο asterisk. Αν ειναι αυτο το προβλημα. Εικασιες βεβαια κανω δεν ξερω στα σιγουρα.

    Να και το Pdf που σου ελεγα που εστειλαν σε εμενα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Αναβάθμιση ΟΤΕ.PDF 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  323,5 KB 
ID: 230701

    Aυτο που λεει Ε.164number@IP-of-PBX μπορει και να μην χρειαζεται να το κανεις. Εμενα δεν μου παιζει ετσι.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Τώρα που πήρα να τους βρίσω λίγο είπαν: "σε κάθε επανεκκίνηση υπάρχει default για λόγους ασφαλείας να παίρνει άλλη ip και να γυρνάει σε αρχικούς κωδικούς.".
    Και πρότεινε να αγοράσω σταθερό ip...

    Για κάποιο λόγο δεν μου ακούγονται και πολύ σόι αυτά!

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.522
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Να βαλεις αλλα μοντεμ και θα ησυχασεις

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Δεν ισχυει αυτο που ειπαν. Τι πάει να πει αρχικούς κωδικούς; Aφου οι κωδικοί της τηλεφωνίας αμα δεν έχει γινει register η τηλεφωνία σε 1 ώρα περιπου αλλάζουν. Αρα τι αρχικους κωδικούς αφού αλλάζει. Εχω και business και οικιακο. Σε κανένα απο τα 2 δεν συμβαινει κατι τετοιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dogganos Εμφάνιση μηνυμάτων
    άντως όλες τις φορές, ενώ στους speedport είχα απενεγοποιημένο το Voip, το έβρισκα ξαναενεργοποιημένο και registered (στον speedport). Το είχαν κάνει δηλαδή reset στο default που είναι να είναι η τηλεφωνία πάνω στον speedport.
    Συμβαίνει ενίοτε, και κάθε φορά που θα κάνει update.
    Βάλε ένα vigor, ή αιτήσου να αποσυνδέσουν το cpe από το provisioning.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dogganos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βρίσκω πολύ αντιεπαγγελματικό όλο αυτό. Σου δίνουν δηλαδή τους κωδικούς, δέχονται δηλαδή ότι θα τους βάλεις σε δικό σου τηλεφωνικό κέντρο. Και στους αλλάζουν έτσι απροειδοποίητα; Ποιον να βρίσω;
    Είναι, απ την άλλη, δικό τους εξοπλισμό λίγοι χρήστες βάζουν.
    Για επαγγελματικό δίνουν trunk που δεν έχει τέτοια θέματα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dogganos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όλες τις φορές, ενώ στους speedport είχα απενεγοποιημένο το Voip, το έβρισκα ξαναενεργοποιημένο και registered (στον speedport). Το είχαν κάνει δηλαδή reset στο default που είναι να είναι η τηλεφωνία πάνω στον speedport.
    Όταν θέλεις κωδικούς σε δικό σου pbx
    ή βάζεις δικό σου modem/ρούτερ
    ή ζητάς να σου αποδεσμεύσουν το speed από το TR και να σου δώσουν κωδικούς cli_ ώστε να μην μπορούν να επέμβουν.
    Διαφορετικά με κάθε fw upd ή κάθε φορά που τους αναφέρεις πρόβλημα και κάνουν reset,
    θα σου ενεργοποιείται και η τηλεφωνία στο speed με αποτέλεσμα να χάνεις τους κωδικούς που έχεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας