Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Καλημέρα σας!Συγχωρέστε με για τυχόν λάθος ορολογίες αλλά είναι περιορισμένες οι γνώσεις μου.
    Πριν 1 χρόνο περίπου έκανα συμβόλαιο με Cosmote Vdsl 50.Ολα καλά κι όλα ωραία για πολύ καιρό.
    Τυχαίο γεγονός ή όχι δεν ξέρω αλλά μία μέρα είδα στον κεντρικό πίνακα της πολυκατοικίας έναν τεχνικό της Vodafone κάτι να πειράζει.
    Μέσα σε 3 μέρες το ίντερνετ άρχισε σιγά σιγά να γίνεται ασταθές ώσπου να φτάσουμε σε ένα διάστημα ενός μηνός περίπου να έχω 6 επανεκκινήσεις την μέρα.
    Τηλέφωνο την Cosmote, αναφέρω το πρόβλημα κι η λύση είναι να φωνάξουμε τεχνικό της Vodafone γιατί το πρόβλημα ήταν στο καφαο που παίρνω ίντερνετ.
    Όλα καλά κι όλα ωραία για κάνα 3μηνο ώσπου ξανά το ίδιο σενάριο.
    Ξανά μανά τεχνικό της Cosmote που όμως καλούν κάποιον πάλι της Vodafone για να φτιάξει το καφαο.
    Ο τεχνικός της Cosmote μου αναφέρει ότι είναι πρόβλημα της Vodafone που το λύνουν κάνοντας reset τις ρυθμίσεις του καφαο(ή κάτι τέτοιο,δεν κατάλαβα και καλά) και το πρόβλημα θα ξανά επανέλθει αφού συνεχίζει να μην το φτιάχνει.
    Όντως μετά από κάνα 3μηνο πάλι φτάσαμε στο σήμερα όπου έχω το ίδιο πρόβλημα.Συνεχομενες επανεκκινήσεις μέσα στην μέρα κι ασταθές ίντερνετ.

    Η πλάκα είναι ότι πήγα Cosmote γιατί πριν ήμουν στη Nova και δεν είχα σχεδόν ποτέ ίντερνετ ,ρίχνοντας το φταίξιμο στην Cosmote. Και τώρα μου λένε ότι φταίει πάλι άλλος.Τωρα φταίει η Vodafone...
    Μάλιστα η Cosmote που πρότεινε να κάνω άλλο συμβόλαιο,βάζοντας adsl 24αρα και 4g συνδυασμό σε εκείνους με περιορισμένα φυσικά δεδομένα.Αστεια πράγματα...
    Αν πάω στην Vodafone μιας και το καφαο που παίρνω ίντερνετ είναι δικό της,θα ηρεμήσω ή ποτέ δεν θα έχω ίντερνετ σωστό με αυτούς που έμπλεξα;

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagiotisfx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας!Συγχωρέστε με για τυχόν λάθος ορολογίες αλλά είναι περιορισμένες οι γνώσεις μου.
    Πριν 1 χρόνο περίπου έκανα συμβόλαιο με Cosmote Vdsl 50.Ολα καλά κι όλα ωραία για πολύ καιρό.
    Τυχαίο γεγονός ή όχι δεν ξέρω αλλά μία μέρα είδα στον κεντρικό πίνακα της πολυκατοικίας έναν τεχνικό της Vodafone κάτι να πειράζει.
    Μέσα σε 3 μέρες το ίντερνετ άρχισε σιγά σιγά να γίνεται ασταθές ώσπου να φτάσουμε σε ένα διάστημα ενός μηνός περίπου να έχω 6 επανεκκινήσεις την μέρα.
    Τηλέφωνο την Cosmote, αναφέρω το πρόβλημα κι η λύση είναι να φωνάξουμε τεχνικό της Vodafone γιατί το πρόβλημα ήταν στο καφαο που παίρνω ίντερνετ.
    Όλα καλά κι όλα ωραία για κάνα 3μηνο ώσπου ξανά το ίδιο σενάριο.
    Ξανά μανά τεχνικό της Cosmote που όμως καλούν κάποιον πάλι της Vodafone για να φτιάξει το καφαο.
    Ο τεχνικός της Cosmote μου αναφέρει ότι είναι πρόβλημα της Vodafone που το λύνουν κάνοντας reset τις ρυθμίσεις του καφαο(ή κάτι τέτοιο,δεν κατάλαβα και καλά) και το πρόβλημα θα ξανά επανέλθει αφού συνεχίζει να μην το φτιάχνει.
    Όντως μετά από κάνα 3μηνο πάλι φτάσαμε στο σήμερα όπου έχω το ίδιο πρόβλημα.Συνεχομενες επανεκκινήσεις μέσα στην μέρα κι ασταθές ίντερνετ.

    Η πλάκα είναι ότι πήγα Cosmote γιατί πριν ήμουν στη Nova και δεν είχα σχεδόν ποτέ ίντερνετ ,ρίχνοντας το φταίξιμο στην Cosmote. Και τώρα μου λένε ότι φταίει πάλι άλλος.Τωρα φταίει η Vodafone...
    Μάλιστα η Cosmote που πρότεινε να κάνω άλλο συμβόλαιο,βάζοντας adsl 24αρα και 4g συνδυασμό σε εκείνους με περιορισμένα φυσικά δεδομένα.Αστεια πράγματα...
    Αν πάω στην Vodafone μιας και το καφαο που παίρνω ίντερνετ είναι δικό της,θα ηρεμήσω ή ποτέ δεν θα έχω ίντερνετ σωστό με αυτούς που έμπλεξα;
    Βάλε screenshot στατιστικά γραμμής να δούμε τι παίζει.
    Επίσης το καλύτερο για εμένα είναι να είσαι συνδρομητής του παρόχου που εχει την καμπίνα γιατί πιστεύω ότι σε περίπτωση βλάβης έχεις πιο καλή αντιμετώπιση. Τουλάχιστον από διάφορα θέματα που έχω διαβάσει εδώ μέσα αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το απερχομενο καλωδιακο ομως παραμενει στον οτε

    Και αν ποτέ σε αυτη τη χωρα επικρατουσε η λογικη, και εδιναν και το απερχομενο μαζι με τις καμπινες, θα ειμασταν πολυ καλυτερα.

    Γινεται, απλα ο συνδρομητης ειναι η τελευταια τρυπα της φλογερας
    Το copper switch off θα το λυσει μια και καλη, αλλα θελουμε χρονια ακομη

  4. #4
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Δεν ξέρω πως θα σε βοηθήσουν τα screenshots αλλά το πρόβλημα έχει εντοπισθεί έτσι κι αλλιώς.
    Κανονικά κλειδώνει στις 56000,αλλά τώρα μάλλον είναι έτοιμο να πέσει πάλι.
    Δεν ξέρω τι να κάνω και θέλω να πάρω να τους βρίσω.
    Και να το φτιάξουν σε κάνα 2μηνο πάλι αυτό θα γίνει.Ηδη κουράστηκα...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210918-115849_Opera.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagiotisfx : 18-09-21 στις 13:43.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Βοηθάνε τα στατιστικά, πολλά μέλη εδώ μέσα βγάζουν αρκετά συμπεράσματα.
    Απ ότι βλέπω δεν είσαι πολύ μακριά από καμπίνα, ζάλισε τους στα τηλέφωνα.
    Με μια αλλαγή πόρτας λογικά θα είσαι κομπλέ, το θέμα είναι να το κάνουν! Ζάλισε τους, δήλωνε βλάβη συνέχεια.

    Τη 2η φωτο σβήσε την δεν χρειάζεται κάτι. Έχει και την ip σου. Μόνο η 1η φώτο χρειάζεται.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Μα όσο και να τους πρηξω ο πάροχος μου είναι η Cosmote.
    Αν είμαι ο μόνος που τους παίρνω τηλέφωνο σιγά μη κάτσει να σκάσει η Vodafone για μένα.
    Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι χρυσοπληρωνω την Cosmote για να μην ξανακουσω το κλασικό "φταίει ο άλλος πάροχος"...
    Τρελάθηκα μόλις το άκουσα κι από αυτούς.

    ΥΓ.Σε ευχαριστώ για την συμβουλή

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι πορτες δεν ειναι κατι που σαπιζει και θελει αλλαγη.
    Τα καλωδια ειναι.

    Το θεμα ειναι να υπαρχει ελευθερο ζευγαρι να αλλαχτει. Και αυτο ειναι βασικα δουλεια ΟΤΕ. Η πιθανοτητα να φταιει η πορτα ειναι 0,1% και το ζευγαρι 99,8%
    Μιλα στον οτε και ζητα αλλαγη ζευγους...

  8. #8
    Εγγραφή
    02-03-2008
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    Αν ισχύει αυτό που λες τότε γιατί ήρθε και τις 2 φορές τεχνικός της Vodafone, έκανε κάτι στο καφαο(ο τεχνικός του ΟΤΕ λέει ότι κάνει reset) και για 2-3 μήνες είμαι καλά;
    Μάλιστα και τις 2 φορές τον περιμέναμε με τον τεχνικό της Cosmote να έρθει να το φτιάξει.
    Δεν έχω γνώσεις,με την λογική το πάω.
    Άλλωστε να βοηθηθώ θέλω και κάθε βοήθεια είναι δεκτή.

    Το θέμα είναι αν πάω στην Vodafone θα φτιάξουν ή θα μπλέξω χειρότερα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagiotisfx : 18-09-21 στις 18:07.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Υπαρχει ενα κομματι καλωδιο απο το σπιτι σου μεχρι το kv του οτε, που ειναι ευθυνη του οτε, και αλλο ενα κομματι απο το kv του οτε στο kv της vf που εκει ειναι το dslam.
    Οποτε εχουν και οι δυο καλωδιακια να παιξουν.

    Οπως καταλαβαινεις, μη σου τυχει.
    Δεν υπαρχει reset που να φτιαχνει τα πραγματα 2-3 μηνες και μετα να ξαναχαλανε. Αυτα ειναι αστικοι μυθοι.

    Αν πας στη vodafone, θα εχεις ευκολοτερη τη προσβαση στο dslam και δυσκολοτερη στο απερχομενο ζευγος.
    Παιξε κανα τζοκερ.. Που ξερεις.

    Οσο εισαι στον οτε επιμενεις για ζευγαρι.
    Οοοταν πας στη vf, επιμενεις για ρυθμισεις.

    Που θα παει, θα το πετυχουν


  10. #10
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    US Robotics
    SNR / Attn
    16(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το προβλημα ειναι γνωστο και οι αποσυνδεσεις η/και οι διακυμανσεις στον συγχρονισμο οφειλονται στον εξοπλισμο της VF. Ο ΟΤΕ σαν κομματι ευθυνης εχει μονο τον χαλκο απο το KV ως το κτηριο, οποτε αν αυτο ειναι ΟΚ δεν εχει νοημα να αλλαξει.Υποψιν οτι η VF μπορει να μετρησει τον χαλκο και βλεπει αν εχει καποιο θεμα η οχι.

    Αν το προβλημα δεν βγει κατα το συνδυαστικο ραντεβου στο οριο της VF, η VF δεν κανει τιποτα. Αν βγει, τοτε ο ΟΤΕ μπορει να απαιτησει αλλαγη οριου και οχι ενα απλο reset που οπως γραφεις, κανουν.

    Αυτο μπορει να παρουσιαστει σε ολους οσους παιρνουν μεσω της VF,ακομα και στους δικους της πελατες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας