Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testuser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την γκαντεμιά που έχω τώρα μπορεί να μην μου έρθει τεχνικός. Ξαφνικά η ταχύτητα σταδιακά αυξάνεται -αν και με αργούς ρυθμούς- και με λιγότερα errors. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ορίστε τα νέα στατιστικά:
    Κώδικας:
    Date/time
    2021-09-20 08:13:04
    DSL downstream
    65642  kBit/s
    DSL upstream
    10999  kBit/s
    System uptime
    3 days, 12 hours, 5 minutes, 5 seconds
    Transmission mode
    VDSL2-17A Annex B
    CRC errors
    5
    FEC errors
    0
    SNR (Down/Up)
    7.9 / 19.4  dB
    Attenuation (Down/Up)
    11.5 / 19.0  dB
    Firmware version
    09022001.00.031_OTE2
    Boot code version
    2.50.0
    Τώρα δεν ξέρω αν έκανε κανένα reboot το βράδυ μόνο του. Γιατί μόλις κάνει reboot για λίγο επανέρχεται και πέφτει μετά βέβαια!
    Update: Πάλι τα ίδια... Μέσα σε δύο λεπτά έπεσε στα 45 χωρίς όμως φοβερά errors. 5 crc και 0 fec.
    Εμένα με προβληματίζει αυτό που έχω βάλει σε κόκκινο χρώμα. Είσαι σίγουρος ότι η καμπίνα είναι όπως λες στα 150 μέτρα; Γιατί το attenuation δείχνει για μεγαλύτερη (και είναι πάνω κάτω το όριο για vdsl άρα γύρω στα 800-1000 μέτρα) . Σε μένα πχ που η καμπίνα είναι γύρω στα 150-200 μέτρα (μαζί με το καλώδιο της πολυκατοικίας, μετρημένο μέσω χαρτών google, αφού γνωρίζω ακριβώς την όδευση του τηλεφωνικού καλωδίου από το καφάο μέχρι την πολυκατοικία μιας που έτυχε να ήμουν παρών όταν το περνούσε ο ΟΤΕ) το ρουτερ δείχνε 3,3-3,4 (δες και τα στατιστικά που είχα ποστάρει στο ποστ Νο2) . Αν ναι, τότε 1000% κάπου υπάρχει πρόβλημα και θέλει ψάξιμο.

    Υ.Γ. Άλλα καφάο και άλλο ενεργή καμπίνα που μπορεί να είναι πολύ πιο μακριά από αυτό, και να εξυπηρετεί ταυτόχρονα περισσότερα καφάο, ειδικά αν είσαι σε περιοχή που έχει βάλει εξοπλισμό η Wind ή η Vodafone
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 20-09-21 στις 22:58.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-09-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα με προβληματίζει αυτό που έχω βάλει σε κόκκινο χρώμα. Είσαι σίγουρος ότι η καμπίνα είναι όπως λες στα 150 μέτρα; Γιατί το attenuation δείχνει για μεγαλύτερη (και είναι πάνω κάτω το όριο για vdsl άρα γύρω στα 800-1000 μέτρα) . Σε μένα πχ που η καμπίνα είναι γύρω στα 150-200 μέτρα (μαζί με το καλώδιο της πολυκατοικίας, μετρημένο μέσω χαρτών google, αφού γνωρίζω ακριβώς την όδευση του τηλεφωνικού καλωδίου από το καφάο μέχρι την πολυκατοικία μιας που έτυχε να ήμουν παρών όταν το περνούσε ο ΟΤΕ) το ρουτερ δείχνε 3,3-3,4 (δες και τα στατιστικά που είχα ποστάρει στο ποστ Νο2) . Αν ναι, τότε 1000% κάπου υπάρχει πρόβλημα και θέλει ψάξιμο.

    Υ.Γ. Άλλα καφάο και άλλο ενεργή καμπίνα που μπορεί να είναι πολύ πιο μακριά από αυτό, και να εξυπηρετεί ταυτόχρονα περισσότερα καφάο, ειδικά αν είσαι σε περιοχή που έχει βάλει εξοπλισμό η Wind ή η Vodafone
    Τελικά είμαι 400 μέτρα σύμφωνα με το google maps και δεν υπάρχει θέμα στο εσωτερικό του σπιτιού. Μένω Μαραθώνα.
    Καμπίνα εννοώ. Ήρθε σήμερα ένας τεχνικός αγενέστατος δεν έκανε τίποτα, λέει έτσι είναι αν μου αρέσει. Η καμπίνα είναι Cosmote.
    Τα πήρα και έκανα downgrade σε 50mbps. Μέχρι τώρα οκ, ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα τις επόμενες μέρες. Την τερματίζω την 50άρα, αρκεί να μην έχω πτώσεις πάλι. Ορίστε και τα στατιστικά (αυξήθηκε το snr):
    Κώδικας:
    Date/time
    2021-09-20 23:05:14
    DSL downstream
    54995  kBit/s
    DSL upstream
    5495  kBit/s
    System uptime
    0 days, 8 hours, 45 minutes, 44 seconds
    Transmission mode
    VDSL2-17A Annex B
    CRC errors
    1
    FEC errors
    0
    SNR (Down/Up)
    21.3 / 30.8  dB
    Attenuation (Down/Up)
    12.0 / 17.5  dB
    Firmware version
    09022001.00.031_OTE2
    Boot code version
    2.50.0
    Φαίνονται καλύτερα τα πράγματα με 50άρα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testuser : 20-09-21 στις 23:19.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σαφέστατα καλύτερα, αλλά το attenuation παραμένει υψηλό (που για adsl αντιστοιχεί περίπου στα 869 μέτρα δες και εδώ https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php )... Απλά να ξέρεις ότι οι 50άρες είναι πιο "σταθερές" και δεν είναι τόσο "ευαίσθητες", όσο οι 100άρες που ακόμα και το πιο μικρό πρόβλημα, δημιουργεί θέματα σαν και αυτά που είχες. Ελπίζω να παραμείνεις εκεί και να μην ξαναρχισουν τα ίδια

  4. #19
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Θα συμφωνήσω, με τέτοιο Attenuation, σίγουρα, είτε δεν είσαι 150μ. είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση.
    Επίσης η απόσταση που αναφέρεις 150 μ. είναι καλωδιακή ή την έχεις μετρήσει πχ. με χάρτη στην ευθεία? ? Γιατί μπορεί να κάνει κάποιους κύκλους και να περνάει από άλλα σπίτια και τετράγωνα μέχρι να έρθει σε εσένα.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-09-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφέστατα καλύτερα, αλλά το attenuation παραμένει υψηλό (που για adsl αντιστοιχεί περίπου στα 869 μέτρα δες και εδώ https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php )... Απλά να ξέρεις ότι οι 50άρες είναι πιο "σταθερές" και δεν είναι τόσο "ευαίσθητες", όσο οι 100άρες που ακόμα και το πιο μικρό πρόβλημα, δημιουργεί θέματα σαν και αυτά που είχες. Ελπίζω να παραμείνεις εκεί και να μην ξαναρχισουν τα ίδια
    Σ' ευχαριστώ πολύ. Αν και απείχα τελικά 400 μέτρα από την κοντινότερη καμπίνα.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω, με τέτοιο Attenuation, σίγουρα, είτε δεν είσαι 150μ. είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση.

    Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα ναι μεν να υπάρχει καμπίνα όντως στα 150 μέτρα, αλλά το κτίριο του φίλου να παίρνει από άλλη καμπίνα που να είναι πιο μακριά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testuser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' ευχαριστώ πολύ. Αν και απείχα τελικά 400 μέτρα από την κοντινότερη καμπίνα.
    Και πάλι, το attenuation, παραείναι μεγάλο για τέτοια απόσταση...

  7. #22
    Εγγραφή
    17-09-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα ναι μεν να υπάρχει καμπίνα όντως στα 150 μέτρα, αλλά το κτίριο του φίλου να παίρνει από άλλη καμπίνα που να είναι πιο μακριά



    Και πάλι, το attenuation, παραείναι μεγάλο για τέτοια απόσταση...
    Δεν ξέρω τι να πω! Τέλος πάντων τερματίζει την 50άρα. 100άρα δεν σηκώνει ενώ σήκωνε εδώ και έναν χρόνο. Εντάξει δεν θα σκάσω! Εξακριβωμένα τα 400 μέτρα με κύκλους... μπορεί να λέω και πολύ μάλιστα. 350-400 μέτρα

  8. #23
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testuser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι να πω! Τέλος πάντων τερματίζει την 50άρα. 100άρα δεν σηκώνει ενώ σήκωνε εδώ και έναν χρόνο. Εντάξει δεν θα σκάσω! Εξακριβωμένα τα 400 μέτρα με κύκλους... μπορεί να λέω και πολύ μάλιστα. 350-400 μέτρα
    Υπάρχει και η πιθανότητα, η ταχύτητα να έχει πέσει λόγω crosstalking, ειδικά αν η καμπίνα δεν είναι vectoring η αν έχει κακή υλοποίηση. Κάνε μια αναζήτηση μέσω της Cosmote, για το αν ο δρόμος σου "σηκώνει" 200mpbs. Αν και μάλλον εμένα μου μυρίζει πρόβλημα στην κάρτα, αφού έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα σε καμπίνες Cosmote ειδικά για 100άρες σε άλλους παρόχους.

  9. #24
    Εγγραφή
    17-09-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η πιθανότητα, η ταχύτητα να έχει πέσει λόγω crosstalking, ειδικά αν η καμπίνα δεν είναι vectoring η αν έχει κακή υλοποίηση. Κάνε μια αναζήτηση μέσω της Cosmote, για το αν ο δρόμος σου "σηκώνει" 200mpbs. Αν και μάλλον εμένα μου μυρίζει πρόβλημα στην κάρτα, αφού έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα σε καμπίνες Cosmote ειδικά για 100άρες σε άλλους παρόχους.
    Λένε ότι σηκώνει 200. Ο τεχνικός που ήρθε σήμερα είπε ότι είχε θέμα η καμπίνα, αλλά δεν θα ασχοληθεί ο ΟΤΕ για μια εκατοστάρα για να την αλλάξει για μια μόνο σύνδεση. Γιατί λέει έχει 4.000 ευρώ η αλλαγή, καθώς δεν έκανε διαφορά η αλλαγή καλωδιώσεων εντός (είχε και φοβερή υγρασία στο εσωτερικό). Τώρα και εγώ δεν έχω πολυκαταλάβει να σου πω την αλήθεια αλλά ντροπή... Να μην το αναφέρουν ότι υποστηρίζει τέτοιες ταχύτητες αν δεν το σηκώνει η καμπίνα.

  10. #25
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testuser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λένε ότι σηκώνει. Ο τεχνικός που ήρθε σήμερα είπε ότι είχε θέμα η καμπίνα, αλλά δεν θα ασχοληθεί ο ΟΤΕ για μια εκατοστάρα για να την αλλάξει. Γιατί λέει έχει 4.000 ευρώ η αλλαγή, καθώς δεν έκανε διαφορά η αλλαγή καλωδιώσεων εντός (είχε και φοβερή υγρασία στο εσωτερικό). Τώρα και εγώ δεν έχω πολυκαταλάβει να σου πω την αλήθεια αλλά ντροπή... Να μην το αναφέρουν ότι υποστηρίζει τέτοιες ταχύτητες αν δεν το σηκώνει η καμπίνα.
    Kάτι τέτοια διαβάζω, και δεν θέλω να ξαναγυρίζω πίσω στον ΟΤΕ... Τραγική συμπεριφορά και αντιμετώπιση ειδικά για κάποιον πελάτη τους...

    Πάντως σε γενικές γραμμές, σχεδόν όλοι οι πάρoχοι έτσι είναι, μέχρι να σε πάρουν πελάτη σου τάζουν λαγούς με πετραχήλια και μόλις υπογράψεις το συμβόλαιο "Ξέρετε κύριε, τόσο σηκώνει η γραμμή σας, και για αυτό λέμε ΕΩΣ ΧΧΧmbps" H μόνη λύση για εγγυημένη ταχύτητα σύνδεσης είναι το FTTH (αν και στο Ελάντα, όλα τα περιμένω από αυτούς )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 20-09-21 στις 23:50.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-09-2021
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάτι τέτοια διαβάζω, και δεν θέλω να ξαναγυρίζω πίσω στον ΟΤΕ... Τραγική συμπεριφορά και αντιμετώπιση ειδικά για κάποιον πελάτη τους...

    Πάντως σε γενικές γραμμές, σχεδόν όλοι οι πάρoχοι έτσι είναι, μέχρι να σε πάρουν πελάτη σου τάζουν λαγούς με πετραχήλια και μόλις υπογράψεις το συμβόλαιο "Ξέρετε κύριε, τόσο σηκώνει η γραμμή σας, και για αυτό λέμε ΕΩΣ ΧΧΧmbps" H μόνη λύση για εγγυημένη ταχύτητα σύνδεσης είναι το FTTH (αν και στο Ελάντα, όλα τα περιμένω από αυτούς )
    Ήταν και ο τεχνικός αγενέστατος, είχε βγει ο κανονικός σε άδεια και είχαν φέρει άπειρο. Ντροπή όμως για πελάτη που πληρώνει συστηματικά να του φέρονται έτσι. Και δεν είμαι και στα κατσάβραχα!! 30 χλμ από την Αθήνα!!
    Δυστυχώς δεν υποστηρίζει η περιοχή οπτικές, είναι μέχρι Παλλήνη...

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφέστατα καλύτερα, αλλά το attenuation παραμένει υψηλό (που για adsl αντιστοιχεί περίπου στα 869 μέτρα δες και εδώ https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php )...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω, με τέτοιο Attenuation, σίγουρα, είτε δεν είσαι 150μ. είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση.
    Όλα, μα όλα τα online calculators, λαμβάνουν υπόψη και εμφανίζουν αντίστοιχες τιμές εξασθένισης για συνδέσεις ADSL. Σε VDSL έχουμε για την ίδια γραμμή, μεγαλύτερη εξασθένιση κατά περίπου 6-7dB (προ Vectoring). Όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητες, αντίστοιχα αυξάνει η εξασθένιση.
    Με απλά λόγια τα 11dB που δείχνει του φίλου, αντιστοιχούν σε 4-5dB μιας ADSL, δηλαδή χοντρικά στα 300-350 μέτρα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας