Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17

Θέμα: LTE @ Home VS VDSL

  1. #1
    Τώρα τελευταία με τρώει η σκέψη να καταργήσω την VDSL(55/5) και να βάλω LTE router (μάλλον το mikrotik chateau 12 lte) στο σπίτι.

    Θα ήθελα την άποψή σας για την παραπάνω σκέψη μου, αν πράγματι αξίζει, τα θετικά και τα αρνητικά της.

    Η χρήση που κάνω είναι συνήθως:
    remote work (τηλεδιασκέψεις)
    πάρα πολύ netflix
    gaming(ps4 + pc)
    surfing και κατέβασμα μεγάλων αρχείων
    επίσης έχω δικό μου server με τον οποίο συνδέομαι απομακρυσμένα (vpn)
    πολλές IOT συσκευές και κάμερες που θέλω να τις διαχειρίζομαι απομακρυσμένα

    Η όλη ιδέα ξεκίνησε βλέποντας το unlimited πρόγραμμα της cosmote και αργότερα της vodafone και διαβάζοντας εδώ κάποιες υλοποιήσεις

    Δεν μένω σε αστικό ιστό αλλά σε rural περιοχή(ωστόσο η vdsl τερματίζει αν θέλω να αλλάξω πακέτο (δοκιμασμένο 220/22) απροβλημάτιστα.

    Από άποψη κόστους μπορώ να πω ότι με συμφέρει κιόλας το mobile internet καθώς περίπου με τα ίδια χρήματα (σταθερό και κινητό) θα έχω κινητό και extra sim και το σταθερό σε πάροχο voip για εισερχόμενες

    Σε τεστ που έχω κάνει βλέπω ταχύτητες 90-160 down 25-30 up με το κινητό (poco x3 + xs max + iphone 6s) ping 22-27
    Με την vdsl έχω ping 16-21

    Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά προβληματίζομαι να έχω ένα 4g router μέσα στο σπίτι, σκεπτόμενος την ακτινοβολία που μπορεί να έχει εν ώρα λειτουργίας. Ισχύει κάτι τέτοιο; είναι ασφαλές; ή ανησυχώ τσάμπα;

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Πριν με απασχολήσει εξοπλισμός και υλοποίηση θα με απασχολούσαν:
    - Αν τα unlimited πακέτα θα υπάρχουν και μεθαύριο
    - Κόστος ενός unlimited πακέτου σε σύγκριση με VDSL
    - Αν το ίδιο καλό σήμα που έχεις σήμερα θα το έχεις και μεθαύριο

    Από τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα VDSL και χωρίς προβληματική σύνδεση δεν βλέπω προσωπικά λόγο να πας σε λύσεις κινητής με τις όποιες ανασφάλειες. Αν δεν είχες ίσως άξιζε η όλη συζήτηση. Και οι ανάγκες σου δεν είναι λίγες, ίσως να άξιζε να προσπαθήσεις για σύνδεση fastpath και καλύτερα ping. Κατά τα άλλα, έχουν ανοίξει όπως είδες κι εσύ πολλά πρόσφατα σχετικά θέματα που έχουν συζητηθεί νομίζω τα πάντα που αναφέρεσαι.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ νομίζω ότι από την στιγμή που έχεις δυνατότητα για τόσο καλή VDSL είναι κάπως ρίσκο να πας σε λύση κινητής.

    Νομίζω με μία 100άρα μπορεί να είσαι μιά χαρά εάν δεν υπάρχουν και άλλα άτομα που χρησιμοποιούν την γραμμή.

    Επίσης τα νούμερα στην κινητή που λες δεν είναι πολύ καλά..
    Για να δεις..
    Εγώ έχω στα 3 τετράγωνα μία κορυφαία κεραία της Cosmote που δίνει 1.1 Gbps..

    Στο σπίτι που δεν είναι και σε πολύ καλή θέση σε σχέση με την κεραία και κάπου 3 τετράγωνα απόσταση.. έχω μετρήσει και 300-400 Mbps μέγιστα..

    Αλλά οι ταχύτητες δεν είναι πάντα τόσο όλες τις ώρες..
    Μπορεί να πέσει και στα 50 Mbps..

    Αν και ένα Mikrotik μπορεί ίσως να βοηθούσε να κλειδώνω καλύτερα, όλες τις ώρες..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    κανενας λογος εφοσον μπορεις να εχεις vdsl
    Οι ταχυτητες παντα θα αυξομειωνονται απο τη κεραια που θα παιρνεις σε αντιθεση με τη vdsl
    Παραδειγμα. Παιρνω απο eNB της cote που τελος Αυγουστου επαιρνα 18ms ping και ταχυτητες που εφταναν 120mbit
    Πλεον, αφου η κεραια εχει γεμισει κινηση, γυρισε κοσμος απο τις διακοπες του, το ping μου κυμαινεται απο 20-50ms με ταχυτητες 40-60mbit
    Δεν συγκρινεται ομως αυτο με τη σαπια vdsl που ειχα και τις απειρες βλαβες. Οποτε προσωπικα εγω ειμαι καρα ευχαριστημενος

  5. #5
    Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας μέχρι στιγμής.
    Αυτό που με τραβάει προς αυτή τη λύση είναι το μεγαλύτερο upload που το χρειάζομαι και το κόστος που μου βγαίνει σχεδόν το ίδιο.
    από άποψη ταχύτητας αν θα έχω μόνιμα πάνω από 50 down είμαι καλυμμένος, αν υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτω από 50 θα έχω θέμα
    Επίσης θα έχω απεριόριστα λεπτά προς όλους από το κινητό και με τις extra sim θα έχω και ίντερνετ στο εξοχικό ή σε ταξίδια που θα κάνω

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τώρα τι κινητή έχεις, Cosmote ή Vodafone ?

    Οπότε τα τεστ τα έκανες στον πάροχο σου ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #7
    cosmote ως πάροχο κινητής, αλλά έχω κάνει και τεστ με vodafone με την vodafone να μου δείνει σταθερά μεν 45-50 down 20-30 up αλλα μέχρι εκεί παραπάνω δεν.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί απλά σήμερα να έχεις Χ ταχύτητα με 4G και μεθαύριο να έχεις τη μισή για πολλούς λόγους. Για παράδειγμα κατάργηση της κεραίας που σε εξυπηρετεί, κατάργηση γειτονικής κεραίας και πιτάρισμα της δικής σου, περιορισμός του bandwidth για 4G προς όφελος του 5G, κι όλα αυτά αν όλα πάνε καλά, χωρίς βλάβες και άλλα θέματα. Και όντως, αν π.χ. έχεις τον Α πάροχο και έχεις σούπερ ταχύτητες δεν ισχύει αυτό αναγκαστικά και για τους άλλους.

    Edit: Ειδικά αν έχεις Cosmote και σκέφτεσαι για πακέτα Vodafone πάρε πρώτα ένα CU να δοκιμάσεις. Μπορεί να υπάρχουν τεράστιες διαφορές, οι πιθανότητες δεν είναι μαζί σου.

    Καταλαβαίνω τη λογική με το upload, πριν μας βάλουν VDSL όταν ήθελα να στείλω σε πελάτη κάτι τεράστιο έκανα hotspot το τηλέφωνο για όσο χρειαζόταν, τώρα με το VDSL δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. 100άρα έχω και όλα τα μέλη του νοικοκυριού καταναλώνουν bandwidth, streaming, παιχνίδια, μεγάλα αρχεία, όλα ταυτόχρονα χωρίς προβλήματα. To upload ειδικά μέσω κινητής είναι λαχείο, μπορεί τώρα να έχεις και μετά από 10 λεπτά να έχουν πέσει κι άλλοι μέσα και να έχει πέσει στα τάρταρα η ταχύτητα.

    Σαφώς δεν είμαι κατά του 4G, το έχω σε χώρο χωρίς μόνιμη σύνδεση (αλλά και χωρίς τέτοιες ανάγκες σαν τις δικές σου - θα είχα βάλει VDSL χτες) ενώ το καλοκαίρι στο χωριό το χρησιμοποιούσαμε και για streaming και τα πάντα.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    1. Κρατας την VDSL

    2. Κανεις απεριοριστα το κινητο σου και με 3 ευρω παιρνεις την εξτρα σιμ.

    3. Εφόσον εισαι σε rural περιοχη θεωρω οτι μαλλον ποτε η κεραία σου δε θα μπουκωσει απο πολλους χρηστες.

    4. Επιλέγεις εξοπλισμο και έχεις το μεγαλο upload που σου δίνει η κινητη.

    5. Για την ακτινοβολία δεν το συζητω γιατι δεν υπάρχει κατι επίφοβο (εκτος αν το ρουτερ θα το εχεις επανω απ το κεφαλι σου, υπάρχουν ρουτερ που μπαινουν εξωτερικα)

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Α, ναι, το rural ξέχασα. Πιτάρισμα δύσκολα, αλλά αν ποτέ συμβεί θέμα με αλλαγές στις κεραίες μπορεί να βρεθείς να εξυπηρετείσαι από κεραία πολύ πιο μακρινή = σημαντικά πιο μικρές ταχύτητες.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως και εγώ σκεφτόμουν εάν έχει τους λόγους που λέει και του αρέσουν οι δοκιμές,
    και δεν έχει και οικονομικό πρόβλημα να δοκιμάσει πριν αποφασίσει μόνιμη λύση..

    Αφού πάρει το Mikrotik που όντως φαίνεται να είναι το καλύτερο στην κατηγορία να δοκιμάσει με πακετάκια για data..

    H Cosmote σαφώς δίνει περισσότερες εγγυήσεις, και για το μέλλον..
    H Vodafone είναι μεγάλη απογοήτευση στην περιοχή μου..

    Θα είχα μπει και εγώ στο τριπάκι των δοκιμών..
    αλλά κολλάω αλλού.. (ενώ περιμένω και το VDSL στην περιοχή μου)

    4G ή 5G ρούτερ..

    και η διαφορά στο κόστος είναι σημαντική τώρα..
    ενώ αναμένονται και εξελίξεις στο 5G, και τις συσκευές του..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Vodafone είναι μεγάλη απογοήτευση στην περιοχή μου..
    Πρόσεχε τι γράφεις... Θα μπει ο ξέρεις ποιος (ο CEO της Vodafone γράφει στο forum μας με ψευδώνυμο) και θα κάνει κι αυτό το νήμα κ@λο
    hnesne

  13. #13
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή έχω δημοσιεύσει τα στοιχεία μου, δεν μπορεί να μου πει τίποτα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #14
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν με απασχολήσει εξοπλισμός και υλοποίηση θα με απασχολούσαν:
    - Αν τα unlimited πακέτα θα υπάρχουν και μεθαύριο
    - Κόστος ενός unlimited πακέτου σε σύγκριση με VDSL
    - Αν το ίδιο καλό σήμα που έχεις σήμερα θα το έχεις και μεθαύριο

    Από τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα VDSL και χωρίς προβληματική σύνδεση δεν βλέπω προσωπικά λόγο να πας σε λύσεις κινητής με τις όποιες ανασφάλειες. Αν δεν είχες ίσως άξιζε η όλη συζήτηση. Και οι ανάγκες σου δεν είναι λίγες, ίσως να άξιζε να προσπαθήσεις για σύνδεση fastpath και καλύτερα ping. Κατά τα άλλα, έχουν ανοίξει όπως είδες κι εσύ πολλά πρόσφατα σχετικά θέματα που έχουν συζητηθεί νομίζω τα πάντα που αναφέρεσαι.
    Τα unlimited πακετα της cosmote ηρθαν και θα μείνουν πλεον με το 5G

  15. #15
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα unlimited πακετα της cosmote ηρθαν και θα μείνουν πλεον με το 5G
    Το ιδανικο θα ηταν να ηταν και κανενα χωρις ομιλια με λιγο καλυτερη τιμη...


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας