Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 148
  1. #61
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zus δικό σου.

    Δεν ξέρω με σιγουριά ποιος είναι τελευταίος, η Αθήνα ή τα Τίρανα...

    Συνημμένο Αρχείο 230997

    https://twitter.com/DigitalEU/status...93068897071105

    Σαν χώρα πάντως δεν είμαστε τελευταία στην Ευρώπη! Achievement

    https://www.europeandatajournalism.e...t-for-everyone
    Στήθος με στήθος. Οι δύο πιο Βαλκάνιοι των Βαλκανίων
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #62
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τι backbone θα δώσουν το gigabit που θέλετε;
    Ήρθε lockdown και δεν έπαιζε τίποτα με τις υπάρχουσες ταχύτητες. Μερικοί βέβαια δεν περίμεναν το lockdown για να μπουκώσουν.
    Μπορούν βέβαια να δώσουν gigabit που με qos θα παίζει στα 30 το βράδυ για να δουλεύει το δίκτυο.

    Θα μπορούσαν για αρχή να δώσουν 300 η τουλάχιστον να αυξήσουν το upload κ όχι μόνο σε ftth αλλά και σε vectoring. Τι περιμένουν; Οι ανάγκες υπάρχουν.

    Από την άλλη η κάλυψη είναι μικρή και τα έργα συνήθως πάνε με αργούς ρυθμούς, υπάρχουν και καθυστερήσεις από δήμους/περιφέρειες. Έχουμε δει δημοτικά συμβούλια να μη δίνουν άδεια και οι λόγοι ήταν για γέλια. Υπάρχουν δημοτικοί άρχοντες που δεν αντιλαμβάνονται για τι μιλάμε.

    Εν το μεταξύ εδώ στην επαρχία η μόνη εταιρία που φτιάχνει δίκτυα είναι ο οτε (όχι δεν έχω μετοχές), ακόμα και σε κινητή η διαφορά είναι χαώδης. Και δεν είμαι σε χωριό των 100 κατοίκων...

    Το vectoring έσωσε την κατάσταση ιδικά σε περιοχές που δεν πήγαιναν πάνω από 4-5Mbps. Ωστόσο κ αυτό όσο περνάει ο καιρός δεν θα φτάνει.
    Υπάρχουν περιοχές (κυρίως αραιοκατοικημένες) που υπάρχει 200ρι κ ο πελάτης δεν μπορεί να πιάσει ούτε 50 γιατί η καμπίνα είναι 1+ χιλιόμετρο μακριά. Έχω δει πόσες γραμμές να μην παίζουν ούτε καν στα 30.
    Αυτές οι περιοχές πότε θα δούνε ftth; Αφού το vectoring δεν μπορεί να παίξει σωστά.

    Όσοι είναι κοντά στα Α/Κ ήταν από εποχές adsl πιο κερδισμένοι και θα είναι αφού το ftth πάει πρώτα εκεί. Και δεν είναι κακό, πάει εκεί που υπάρχει περισσότερος κόσμος και επιχειρήσεις.

    Για το rural που αναφέρθηκε, έχω δει χωριά που ζήτημα να έχουν 50 κατοίκους κ έχουν vdsl κ αυτό είναι ευχάριστο. Υπάρχουν και χωριά που ήταν ενταγμένα στο rural κ ακόμα δεν έχουν τίποτα...

    Ας αφήσουν τις διαφημίσεις για giga δίκτυα κ ας φτιάξουν δίκτυα, χρειάζεται δουλειά ακόμη.

    Μια που αναφέρθηκε η Ρουμανία, είδα ότι η Cyta στην Κύπρο δίνει 1Gbps/100Mbps με 83€ δεν γνωρίζω την κάλυψη όμως. Αν υπάρχει κάποιος από Κύπρο ας μας δώσει τα φώτα του.

  3. #63
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Greece.. Albania..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω με σιγουριά ποιος είναι τελευταίος, η Αθήνα ή τα Τίρανα...
    Άστα να πάνε!!

    Καλύτερο Upload η Αλβανία..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #64
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Greece.. Albania..



    Άστα να πάνε!!
    Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη μπανανία με τέτοια νούμερα upload.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #65
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι backbone θα δώσουν το gigabit που θέλετε;
    Ήρθε lockdown και δεν έπαιζε τίποτα με τις υπάρχουσες ταχύτητες. Μερικοί βέβαια δεν περίμεναν το lockdown για να μπουκώσουν.
    Μπορούν βέβαια να δώσουν gigabit που με qos θα παίζει στα 30 το βράδυ για να δουλεύει το δίκτυο.
    Ας δώσουν 300 ή 400 ή 500, δεν είναι ανάγκη από τώρα 1000, αυτή η στασιμότητα στο 200αρι με την τιμή να παίζει στους επίσημους τιμοκαταλόγους στα 52-57 ευρώ είναι τραγική...

    Ναι ο ΟΤΕ δεν είχε θέμα, Forthnet/Wind/Vodafone είχαν, με την 1η να έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα, η 2η λιγότερο κι η 3η ακόμα πιο μικρό. Αλλά αυτά στην 1η καραντίνα, όχι στην 2η...

  6. #66
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι backbone θα δώσουν το gigabit που θέλετε;

    Ήρθε lockdown και δεν έπαιζε τίποτα με τις υπάρχουσες ταχύτητες. Μερικοί βέβαια δεν περίμεναν το lockdown για να μπουκώσουν.
    Σωστός..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #67
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Η εταιρία που θα δώσει symmetrical download/upload θα μαζέψει σύντομα μερίδιο της αγοράς και μαγκιά τους όποια κι αν είναι.

  8. #68
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    "Στη χώρα των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος..."

    Έρχεται η κοσμοτέ και μας πετάει τέτοιες ανακοινώσεις περηφάνιας και κατορθωμάτων για "Giga speed network",ενώ είμαστε από τις πιο ακριβές χώρες στην Ευρώπης με τις χαμηλότερες ταχύτητες και πρέπει να το δεχτούμε έχοντας στο μυαλό μας τη λογική του ,"ε για την Ελλάδα καλά είναι! , πριν δεν είχαμε τίποτα" άσχετα που είμαστε οι τελευταίοι των τελευταίων στην Ευρώπη. Αν τα καρτέλ δεν αρχίσουν να προσφέρουν πραγματικά ανταγωνιστικά πακέτα σε σύγκριση με την Ευρώπη , τουλάχιστον να περιορίσουν αυτά τα γελοία δελτία τύπου.

  9. #69
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η μονη λυση να απολυσουν το τμημα marketing. Ευκολα υλοποιησιμο. Ολα τα αλλα δεν.

    Ο μονος που εδωσε συμμετρικο απο την αρχη ηταν η inalan/hcn, γιατι προφανως δεν ειχε μισθωμενα να ανταγωνιστει, αλλα το ειδε και πιο libero
    Βλεπω σε περιοχες που υπηρχε ηδη inalan, κατι μεγαλα φρεατια cosmote για ftth..
    Μακαρι να βγω λαθος, αλλα δεν τους βλεπω καλα, παρολο το συμμετρικο bandwidth.

  10. #70
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Δικαιούμαι INALAN λόγω περιοχής, έχουν κάνει αυτοί αίτημα εδώ και 7 μήνες στον δήμο Αθηναίων για να μπορέσουν να σκάψουν κυριολεκτικά 5 μέτρα. Δεν ξέρω πόσα σημεία ακόμα είναι σαν εμένα και δεν προχωράνε λόγω δήμου.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #71
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εταιρία που θα δώσει symmetrical download/upload θα μαζέψει σύντομα μερίδιο της αγοράς και μαγκιά τους όποια κι αν είναι.
    Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Μιλάμε για ένα από τα πλέον άθλια καρτέλ που υπάρχουν (μαζί με αυτό της κινητής). Αν ήταν στο χέρι τους, θα έδιναν 1 MBPS upload.

    Για τέτοια σαπίλα μιλάμε...
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  12. #72
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    2 φορες με πηραν απο το τμημα προσφορων για να αναβαθμισω τη γραμμη μου απο 24αρα σε 50αρα vdsl, μιας και ειναι πλεον διαθεσιμο το vdsl στην περιοχη μου. ετσι ελεγαν τουλαχιστον. και τις 2 φορες, και ενω ειχαν γινει τα συμβολαια για αναβαθμηση της γραμμης, εφαγα ακυρο απο τεχνικο του οτε που μου ειπε οτι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. αναγκαστηκα να αιτηθω υποβαθμηση της γραμμης (παλι καλα χωρις επιπλεον κοστος). στις διαφημισεις ολοι ειναι πρωτοι...
    αυτες οι ταχυτητες ειναι για λιγους εκλεκτους χαχαχα
    οχι οτι οι αλλοι παροχοι ειναι καλυτεροι

  13. #73
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 φορες με πηραν απο το τμημα προσφορων για να αναβαθμισω τη γραμμη μου απο 24αρα σε 50αρα vdsl, μιας και ειναι πλεον διαθεσιμο το vdsl στην περιοχη μου. ετσι ελεγαν τουλαχιστον. και τις 2 φορες, και ενω ειχαν γινει τα συμβολαια για αναβαθμηση της γραμμης, εφαγα ακυρο απο τεχνικο του οτε που μου ειπε οτι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. αναγκαστηκα να αιτηθω υποβαθμηση της γραμμης (παλι καλα χωρις επιπλεον κοστος). στις διαφημισεις ολοι ειναι πρωτοι...
    αυτες οι ταχυτητες ειναι για λιγους εκλεκτους χαχαχα
    οχι οτι οι αλλοι παροχοι ειναι καλυτεροι
    Τμήμα προσφορών ΟΤΕ? Ή κάνας μεσάζων? Διαθεσιμότητα τι σε βγάζει? Αλλά για να λες συμβόλαια κομπλέ, ΟΤΕ! Περίεργο! Τελικά έχει αναβαθμιστεί η περιοχή σου με καμπίνα VDSL, παίρνεις απο αστικό κέντρο ή υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή σου? Τι σε είπαν?

  14. #74
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτήσω κάτι "προσωπικό¨που μόλις έκανα και χωρίς πολύ σκέψη.

    Είχα από την αρχή του χρόνου 50 VDSL (σίγουρα όχι fiber) με το speedport plus και πλήρωνα 75 περίπου το δίμηνο.
    Είμαι σε περιοχή που ο έλεγχος διαθεσιμότητας βγάζει ΟΚ ακόμα και στα 200.
    Είδα τα πακέτα fiber και η 100ρα σύνδεση είχε 36,90 x 2=73,8 , οπότε σκέφτηκα να κάνω μια αίτηση αναβάθμισης.

    (1) Το 100 σε σχέση με το 50 και η λέξη FIBER σημαίνει ότι θα μου φέρουν οπτική ίνα μέχρι το διαμέρισμά μου?

    (2) Το speedport plus αναφέρει:
    DSL Maximum Downstream...........100816 kBit/s
    DSL Maximum Upstream.................27240 kBit/s

    αλλά είχα παλιότερα συχνές αποσυνδέσεις με το S/N να ανεβοκατεβαίνει συχνά και αρκετά λάθη.
    Τι να περιμένω?

    Πιο πολύ το κανα μπας ...φέρουν κανα καινούργιο καλώδιο ή ξέρω γω τι. (Δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στον ΟΤΕ).

  15. #75
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    (1) Το 100 σε σχέση με το 50 και η λέξη FIBER σημαίνει ότι θα μου φέρουν οπτική ίνα μέχρι το διαμέρισμά μου?
    Όχι. Διαθεσιμότητα για FTTH τσεκάρεις στο https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    (2) Το speedport plus αναφέρει:
    DSL Maximum Downstream...........100816 kBit/s
    DSL Maximum Upstream.................27240 kBit/s

    αλλά είχα παλιότερα συχνές αποσυνδέσεις με το S/N να ανεβοκατεβαίνει συχνά και αρκετά λάθη.
    Τι να περιμένω?
    Να περιμένεις ότι θα χειροτερέψει αφού η 100άρα είναι πολύ πιο ευαίσθητη σε κακές καλωδιώσεις κλπ.

Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας