Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    09-03-2010
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps up/down
    ISP
    HCN
    Router
    DrayTek Vigor 2952n
    Έχω παρατηρήσει την εξής συμπεριφορά: Όταν καλώ από κινητό προς τη σταθερή μου γραμμή, μιλάω κανονικά, αλλά όταν τερματίζω την κλήση στο κινητό αυτή δεν τερματίζεται και στην πλευρά του σταθερού αλλά ακούγεται ένα συνεχές μπιπ-μπιπ-μπιπ για αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να πέσει η σύνδεση και εκεί. Οι σχετικές δοκιμές έγιναν με μία απλή συσκευή συνδεδεμένη στο Phone1 του Oxygen.
    Αυτό έχει το επακόλουθο ότι ένα Patton SN4120 που είναι συνδεδεμένο στην BRI θύρα του Oxygen δε θεωρεί την κλήση terminated μόλις κλείσει το κινητό αλλά μόλις την τερματίσει και το Oxygen αρκετή ώρα αργότερα. Όλην αυτή την ενδιάμεση διάρκεια ακούγεται το συνεχές μπιπ-μπιπ και το Patton βλέπει την κλήση ως terminating.
    Αντιθέτως, οι κλήσεις από το σταθερό δίκτυο συμπεριφέρονται κανονικά όσον αφορά τον τερματισμό τους - μόλις κλείνει το τηλέφωνο ο καλών πέφτει και η κλήση στο Oxygen.
    Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει από την πλευρά μου ή την πλευρά του παρόχου του σταθερού μου (Cosmote) ώστε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα;
    Σας ευχαριστώ για κάθε υπόδειξη.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θα πρέπει να το δουν από τον πάροχο. Το ότι φαίνεται terminating δείχνει ότι κάτι δεν λαμβάνει σωστά όταν έρχεται η κλήση από το δίκτυο της κινητής.
    Αν σου πούνε ότι φταίει ο εξοπλισμός σου πες τους ότι κάθε φορά που καλείς από σταθερό δουλεύει σωστά.
    Αν δεν θες να μπλέξεις μήπως για κάποιο ανεξίγητο λόγο έχει το patton busy detection. Δύσκολο γιατί υποτίθεται είναι ψηφιακή η επικοινωνία αλλά δεν χάνεις τίποτα να το ψάξεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας