Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας.
    Έχω αγοράσει ένα Ubiquiti AP AC Lite Access Point.Έχω σετάρει ότι ρύθμιση χρειαζόταν και λειτουργεί καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Αποφάσισα να φτιάξω hotspot για τους πελάτες ώστε να μη δίνω κωδικό συνέχεια κτλ. Έφτιαξα το hotspot μέσω του unifi controller ώστε να σε πετάει πριν συνδεθείς στο δίκτυο στη σελίδα που έχω στο fb. Το controller τον έχω εγκαταστήσει σε ένα laptop το οποίο συνδέεται ασύρματα με το ap. Όταν λοιπόν πάει ο χρήστης να ανοίξει το hotspot προσπαθεί να τον πετάξει στη σελίδα αλλά δε την ανοίγει. Επικοινώνησα με την εταιρεία το support που έχει ο θεός να το κάνει. Λαμβάνω μία απάντηση τη μέρα.στέλνω το πρωί μου απαντάνε το απόγευμα.
    Το θέμα είναι πως εδω και 15 μέρες δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη.
    Ανακάλυψα μόνος μου πως εαν συνδέσω το laptop (που το έχω με ασύρματη σύνδεση) με καλώδιο ethernet όλα λειτουργούν κανονικά.
    Το έχω πεί στο support μου απάντησαν πως δε θα έπρεπε αν συμβαίνει αλλά λύση δεν βλέπω να υπάρχει
    Έχετε καμία ιδέα;;;
    Δε μπορεί να είναι το καλώδιο συνέχεια πάνω γιατί χρειάζεται να μετακινείται το laptop

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.146
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Έχω αγοράσει ένα Ubiquiti AP AC Lite Access Point.Έχω σετάρει ότι ρύθμιση χρειαζόταν και λειτουργεί καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Αποφάσισα να φτιάξω hotspot για τους πελάτες ώστε να μη δίνω κωδικό συνέχεια κτλ. Έφτιαξα το hotspot μέσω του unifi controller ώστε να σε πετάει πριν συνδεθείς στο δίκτυο στη σελίδα που έχω στο fb. Το controller τον έχω εγκαταστήσει σε ένα laptop το οποίο συνδέεται ασύρματα με το ap. Όταν λοιπόν πάει ο χρήστης να ανοίξει το hotspot προσπαθεί να τον πετάξει στη σελίδα αλλά δε την ανοίγει. Επικοινώνησα με την εταιρεία το support που έχει ο θεός να το κάνει. Λαμβάνω μία απάντηση τη μέρα.στέλνω το πρωί μου απαντάνε το απόγευμα.
    Το θέμα είναι πως εδω και 15 μέρες δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη.
    Ανακάλυψα μόνος μου πως εαν συνδέσω το laptop (που το έχω με ασύρματη σύνδεση) με καλώδιο ethernet όλα λειτουργούν κανονικά.
    Το έχω πεί στο support μου απάντησαν πως δε θα έπρεπε αν συμβαίνει αλλά λύση δεν βλέπω να υπάρχει
    Έχετε καμία ιδέα;;;
    Δε μπορεί να είναι το καλώδιο συνέχεια πάνω γιατί χρειάζεται να μετακινείται το laptop
    Το laptop συνδέεται στο κανονικό wifi που παίρνουν οι κανονικοί χρήστες? λογικά ναι γιατί δεν πιστεύω πως το συνδέεις στο guest network. Από εκεί και πέρα το λάπτοπ έχει στο wifi σταθερό IP? πως το δήλωσες στο guest?

    Επίσης η ubiquiti στα τελευταία firmware τα έχει κάνει μούτι και αν ειλικρινά δεν έχεις από τις νέες συσκευές της που υποστηρίζουν WPA3, πρέπει όλα τα έξτρα να τα έχεις off.
    Επίσης το firmware για όλα τα switch και access point να μην ξεπερνάει το 4.3.20.11298 που είναι το τελευταίο σωστό firmware με πολύ λίγα bug γιατί με όλα τα νεότερα κλαίει ο ντουνιάς στο φόρουμ της Unifi. Εξαιρούνται αυτοί που έχουν τα τελευταία AP με WPA3.

    Από εκεί και πέρα κοίταξε λίγο το Firewall section του unifi. Υπάρχει περίπτωση να μην αφήνει την εισερχόμενη προς το λαπτοπ το ίδιο το unifi μέσω wireless in.
    Συγκεκριμένα, στο Firewall , στο Rules IPv4. στο Guest IN, ίσως θέλει ένα rule, που να επιτρέπει τους client από το Hotspot να έχουν πρόσβαση προς το Unifi.

    Το έκανα τώρα εικονικά να δεις στο Screenshot. 172_wifi_Hotspot είναι οι Guest οι δικοί μου σε δικό τους vlan

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Unifi1.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  149,7 KB 
ID: 230984
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Ναι το laptop συνδέεται στο κανονικό wifi και όχι στο hotspot
    ΙP δεν έχω βάλει καρφωτή παίρνει μόνο του από το ap
    Και εγώ σκεφτόμουν για το firewall αλλα του pc και δεν έβγαζα άκρη.θα δοκιμάσω και του controller

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.146
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Ναι το laptop συνδέεται στο κανονικό wifi και όχι στο hotspot
    ΙP δεν έχω βάλει καρφωτή παίρνει μόνο του από το ap
    Και εγώ σκεφτόμουν για το firewall αλλα του pc και δεν έβγαζα άκρη.θα δοκιμάσω και του controller
    Του pc αποκλείεται να είναι εκτός αν έχεις κάτι έξτρα πλυν του firewall των windows.
    Πριν πειραξεις οτιδήποτε, δοκίμασε κάτι. Βάλε σταθερή ip στο wifi του laptop και δοκίμασε πάλι. Ειλικρινά πέφτει δάκρυ στο φόρουμ της ubiquity με απιστευτα προβλήματα κυρίως στο κομμάτι του dhcp εδώ και 1 χρόνο για αυτό σου είπα το σίγουρο firmware για το access point σου. Το downgrade είναι εύκολο. Κάνε search με το version που σου είπα, θα σε παει στο community forum όταν το είχαν βγάλει πριν 1 χρόνο, και κάνε copy το λινκ του συγκεκριμένου AP που έχεις
    Μετά στον controller, στα devices, με κλικ στο ap, πατάς manage και ένα από τα πεδία παίρνει το direct link αυτο για firmware upgrade. Εννοείται στο Γενικό management έχεις off το automatic firmware upgrade.
    Δυστυχώς έφυγα από τη δουλειά αλλιως θα σε βοηθούσα περισσότερο.
    Ίσως πιο αργά το βράδυ πάλι να μπορέσω να συνδεθώ στη δουλειά να το κοιτάξω.
    Όλες τις συσκευές αν έχεις και switch τις πας σε αυτό το firmware εκτός τον controller που αφήνεις την τελευταία.
    Εγώ το unifi controller είναι το μόνο που έχω με σταθερή καρφωτη ip γιατί είχα θέματα παλαιότερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα και πάλι.Έκανα και το νέο update του controller (το μόνο που μου έχουν πει σαν λύση) τπτ και πάλι.Ίσσα ίσα που κάποια μενού δε δουλεύουν βγάζει σφάλμα...έκανα ότι μου είπες αλλα όταν πάω να επιλέξω network μου βγάζει μόνο lan και όχι το hotspot
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  φιρεςαλλ.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  157,0 KB 
ID: 231099

    - - - Updated - - -

    παρατήρησα κάτι καινούριο.δε ξέρω αν ήταν και πριν έτσι.Για να δουλέυει το hotspot πρέπει να είμαι συνδεδεμένος με καλώδιο και να είναι και ανοιχτό το wifi του λαπτοπ.οταν το κλείνω δεν λειτουργεί.Τι γίνεται;

  6. #6
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά κατέβασα beta εκδοση όπως μου είπαν και όλα διορθώθηκαν.Έχουν μπει αρκετά πραγματάκια, ελπίζω να είναι σταθερή.
    Ευχαριστώ bluechris για τη βοήθεια

    Δεν περίμενα να μπλέξω έτσι απο μια τέτοια εταιρεία...Ελπίζω να είναι πλέον όλα οκ
    Ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο θέμα.Υπάρχει acces point που για να σου ανοίγει σελίδα για το hotspot να μην πρέπει να έχεις ανοιχτό pc να τρέχει controller η να μη χρειάζεται έξτρα μπλιμπλίκια όπως δίνει η ubiquiti ( https://www.skroutz.gr/c/131/diafora...nifi+cloud+key ) ;

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.146
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά κατέβασα beta εκδοση όπως μου είπαν και όλα διορθώθηκαν.Έχουν μπει αρκετά πραγματάκια, ελπίζω να είναι σταθερή.
    Ευχαριστώ bluechris για τη βοήθεια

    Δεν περίμενα να μπλέξω έτσι απο μια τέτοια εταιρεία...Ελπίζω να είναι πλέον όλα οκ
    Ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο θέμα.Υπάρχει acces point που για να σου ανοίγει σελίδα για το hotspot να μην πρέπει να έχεις ανοιχτό pc να τρέχει controller η να μη χρειάζεται έξτρα μπλιμπλίκια όπως δίνει η ubiquiti ( https://www.skroutz.gr/c/131/diafora...nifi+cloud+key ) ;
    Άλλο access point να ανοίγει σελίδα έτσι δεν γνωρίζω. Αυτό που ξέρω είναι πως ίσως μπορείς να νοικιάσεις ένα free vm στην Amazon (AWS free instance) και να σηκώσεις το controller εκεί.

    Άσε να το δω σήμερα το βράδυ.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν το vm που είπα πιο πριν είναι για 1 χρόνο τσάμπα.

    Για δες το free της ίδιας της ubiquity που είναι free για 10 συσκευές αν σου κάνει

    https://help.ui.com/hc/en-us/article...d-Device-Limit
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ πολύ.Θα το δοκιμάσψ στη ubiquity
    Στο url τι πρέπει να βάλω;Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  unifi.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  194,9 KB 
ID: 231266

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.146
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ.Θα το δοκιμάσψ στη ubiquity
    Στο url τι πρέπει να βάλω;Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  unifi.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  194,9 KB 
ID: 231266
    Κάποιο όνομα λογικά εγώ θα έβαζα πχ
    bluechris οπότε θα γινόταν
    bluechris.uisp.com
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα το δοκιμάσω σε λίγο αλλά:

    Device Limit

    In order to use the free UISP Cloud, you must connect and maintain:

    At least 1 active Ubiquiti device within the first 24 hours of using this service.
    At least 10 active Ubiquiti devices in total after 30 days and onward.

    Θα είναι για ένα μήνα και αυτο δωρεάν.Θέλει μετά το μήνα 10 συσκευές ελάχιστο;

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.146
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jackb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δοκιμάσω σε λίγο αλλά:

    Device Limit

    In order to use the free UISP Cloud, you must connect and maintain:

    At least 1 active Ubiquiti device within the first 24 hours of using this service.
    At least 10 active Ubiquiti devices in total after 30 days and onward.

    Θα είναι για ένα μήνα και αυτο δωρεάν.Θέλει μετά το μήνα 10 συσκευές ελάχιστο;
    Τώρα το 2ο είναι περίεργο αλλά λογικά θέλει 10 συσκευές μόνιμα?.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    07-05-2017
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zahn H267A
    SNR / Attn
    25,1(dB) / 1,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    yeap
    Μόνιμα 10 συσκευές οι οποίες μπορούν να κλείσουν μέχρι 2 μέρες το πολύ πριν θεωρηθούν ανενεργές
    Το κάνουν για λόγους βιωσιμότητας όπως γράφει αναλυτικά...
    Οπότε άκυρο και αυτό...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας