Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 85
  1. #1
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Όπως συζητιέται αρκετά τον τελευταίο καιρό, έχουμε παρατηρήσει αρκετοί πώς έχει "πέσει" η ταχύτητα της σύνδεσής μας στα MikroTik με LTE.

    Έχω παρατηρήσει πώς ενώ έπιανα 230 Mbps πχ στο down πλέον από μέσα καλοκαίρι και μέχρι και σήμερα έχει φτάσει στα 140 Mbps, το Upload παραμένει σταθερό περί τα 63-65 Mbps
    Σαν να φταίει το software του mikrotik ή της quectel.
    Τι εννοώ, κατά την διάρκεια του speedtest, υπάρχει fluctuation στο CQI και MCS, αδικαιολόγητο, καθώς και κατα την διάρκεια του download πέφτει το -rsrp από -9 στα -14, κατά συνέπεια και δεν μπορεί να διαχειριστεί το Mikrotik το packet loss και δεν μπορεί να ζητήσει 'παραπάνω' από τον πάροχο.
    Το σήμα παραμένει αμετάβλητο RSSI -43 RSRP -73 SINR 22 - 26
    Το CQI (το quality που ενημερώνει την κεραία) από 15 πέφτει 5-6-8 και προφανώς και το MCS ("ταχύτητα" που λέει η κεραία να κλειδώσει) από 12-13-18-20-26, δεν τερματίζει δλδ!

    Στις αρχές επειδή έβλεπα τα 200άρια δεν είχα δώσει σημασία και δεν τα είχα παρατηρήσει τα νούμερα πως παίζουν στο Mikrotik.
    Πλέον τα κάνω σύγκριση (όπως και τότε τα έκανα σύγκριση) πλάι πλάι με το κινητό.

    Ναι λοιπόν, ταυτόχρονα και δίπλα δίπλα τα speedtest, το κινητό περνάει πάντα τα 206+ στις ίδιες κεραίες μπάντες και με 14upload αφού δεν έχει την ίδια δύναμη(αρκετά χειρότερο σήμα) με το Mikrotik στο upload, και χωρίς -ποτέ- packet loss, χωρίς αστάθειες.

    Τα test έχουν γίνει χωρίς να έχει αλλάξει τοποθεσία το Mikrotik, χωρίς να έχουν προστεθεί εμπόδια (σχεδόν βλέπω την κεραία έξω από το σπίτι)
    γίνονται με ethernet και το κινητό με USB ethernet tethering, στο ίδιο laptop με command cli speedtest
    ./speedtest.exe -s 5188
    σε IPv4, στην ίδια κεραία 102600 ίδιες band

    με Mikrotik το packet loss παίζει από 1.7% - 3.7%
    με Note10+ είναι 0%

    Ακολουθώ όλες τις ενημερώσεις firmware Mikrotik & Quectel,
    στα AT commands είναι κλειστό το power backoff mode
    Δεν έδωσα ποτέ σημασία μεταξύ των Upgrade αν άλλαξε ποτέ η συμπεριφορά, απλώς με ξένισε ότι πολλοί με Mikrotik βλέπουν χωρίς λόγο χαμηλότερο DOWNLOAD (προσοχή όχι UPLOAD)

    Δεν ξέρω γιατί δεν το στρώνει η Mikrotik το Software!

    Περιμένω και μια Panel Antenna να έρθει να κάνω δοκιμές, αλλά πλέον σκέφτομαι την αλλαγή LTE Modem σε άλλη εταιρία πχ RUTX14

    Να σημειώσω ακόμη πως όλη την διάρκεια της ημέρας/νύχτας καλοκαίρι/σεπτέμβρη με το κινητό έχω αμετάβλητες ταχύτητες (πάντα πιάνει πάνω από 200+ και μπαλκόνι πάνω από 300+) θέλω να πω ότι δεν υπήρχε Bottleneck από πλευράς COSMOTE.


    Έχετε παρατηρήσει κανείς κάτι σχετικό?
    Έχετε καμιά ιδέα/παρατήρηση/τεστ που δεν έχω σκεφτεί ?

    Δεν έχω δοκιμάσει downgrade έκδοση γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι θα λύσει κάτι.


    edit:
    Τελικά με APN- vpn-internet υπάρχει πάντα packetloss 2-3% και δεν ανεβαίνει το down πάνω από 145
    με APN internet packetloss 0 και σταθεροποιείτε το cqi 9-10 και το MCS 22 και ανάλογα την Band έφτασε και 208 Mbps down.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lghikas : 24-09-21 στις 20:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα Λεωνίδα, λήξις συναγερμού! Όλα καλά!

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα Λεωνίδα, λήξις συναγερμού! Όλα καλά!
    Σταύρο, δεν το θεωρώ ότι έκλεισε.

    1.) Γιατί υπάρχει packetloss και μειωμένο down στο vpn-internet
    2.) Γιατί το Mikrotik που πιάνει πολύ δυνατότερο σήμα, δεν αξιοποιεί το CQI/MCS στο μέγιστο ??? το κινητό με cqi 9-10-11 και RSRP -104 RSRQ -11, πιάνει 200+

  4. #4
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ και να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι? Γιατί το κινητό πάντα κάνει σωστότερο Carrier Agreggation?
    Εγώ ας πούμε έχω πεθαμένη την B20 και δίνει λίγα πράγματα. Γιατί το LGGH όμως να τρώει κόλλημα και να χάνει ΕΝΤΕΛΩΣ την σύνδεση? Γιατί αυτό ΠΟΤΕ δεν συμβαίνει με το Α8 μου?
    Και κάτι άλλο που μου τόνισες και από κοντά: Nα κοιτάω τις πράσινες, πορτοκαλί γραμμές στο μενού. Αν ποτέ υπάρξει κάθετο κενο, τότε σημαίνει πτώση της σύνδεσης. Σωστά?
    Ε, μάντεψε: Kάνω τεστ μόνος μου και για να το διαπιστώσω, σετάρω CA(2) με Β3+Β20, ώστε να προκαλέσω εμπλοκή. Επί 5 λεπτά, δεν άνοιγε σελίδα στον Chrome αλλά στο μενού του Mikrotik ΔΕΝ υπήρχε ίχνος κάθετου κενού! Απίστευτο.
    Συνοψίζοντας, και μένα η αίσθηση μου είναι πως πρέπει να υπάρχει κάποιου τύπου Software Βug που να αποτρέπει την σωστή διαχείριση στο Download.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.547
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    @lghikas
    Για το Chateau 12 μιλαμε?

    Φανταζομαι το firmware modem το εκανες αναβαθμιση.

    Το μοντεμ δεν ειναι σε βαση αλλα κολλημενο επανω στην πλακετα.

    Στο apn-internet που σου δινει Public συμβαινει οτι και σε μενα.

    Στο σκετο internet εχω 100 παραπανω.

    packet loss που βλεπεις? απο wifi συσκευη που κανεις speedtest?

    Packet Drop εχει μεσα στο traffic κι εκει δεν εχω κανενα σε αντιθεση με lhgg, wap, ltap κλπ που εχω drop εκει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 24-09-21 στις 21:37.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ και να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι? Γιατί το κινητό πάντα κάνει σωστότερο Carrier Agreggation?
    Εγώ ας πούμε έχω πεθαμένη την B20 και δίνει λίγα πράγματα. Γιατί το LGGH όμως να τρώει κόλλημα και να χάνει ΕΝΤΕΛΩΣ την σύνδεση? Γιατί αυτό ΠΟΤΕ δεν συμβαίνει με το Α8 μου?
    Και κάτι άλλο που μου τόνισες και από κοντά: Nα κοιτάω τις πράσινες, πορτοκαλί γραμμές στο μενού. Αν ποτέ υπάρξει κάθετο κενο, τότε σημαίνει πτώση της σύνδεσης. Σωστά?
    Ε, μάντεψε: Kάνω τεστ μόνος μου και για να το διαπιστώσω, σετάρω CA(2) με Β3+Β20, ώστε να προκαλέσω εμπλοκή. Επί 5 λεπτά, δεν άνοιγε σελίδα στον Chrome αλλά στο μενού του Mikrotik ΔΕΝ υπήρχε ίχνος κάθετου κενού! Απίστευτο.
    Συνοψίζοντας, και μένα η αίσθηση μου είναι πως πρέπει να υπάρχει κάποιου τύπου Software Βug που να αποτρέπει την σωστή διαχείριση στο Download.
    Δεν θα ισχύει πάντα όταν είναι συνεχόμενο το σήμα ότι θα παίζει καλά κι όλας. Η B20 έχει θόρυβο και δεν ακούει τπτ.
    Ισχύει πάντα όμως όταν δεις κενό στο σήμα ότι σίγουρα έχασες το σήμα. Εάν χρησιμοποιείς cell lock θα το καταλάβεις αυτό γιατί ο Tower θα σου πει άλλαξε cell και εσύ δεν θα μπορείς θα χάσεις στιγμιαία σήμα (και connection loss) και θα συνεχίσεις. (όταν επιλέγουμε BANDs δεν χάνει στιγμιαία το σήμα γιατί ξέρει ο Tower ότι δεν υποστηρίζεις τα BAND και δεν θα σε στείλει σε άλλα)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    @lghikas
    Για το Chateau 12 μιλαμε?

    Φανταζομαι το firmware modem το εκανες αναβαθμιση.

    Το μοντεμ δεν ειναι σε βαση αλλα κολλημενο επανω στην πλακετα.

    Στο apn-internet που σου δινει Public συμβαινει οτι και σε μενα.

    Στο σκετο internet εχω 100 παραπανω.

    packet loss που βλεπεις? απο wifi συσκευη που κανεις speedtest?

    Packet Drop εχει μεσα στο traffic κι εκει δεν εχω κανενα σε αντιθεση με lhgg, wap, ltap κλπ που εχω drop εκει.
    Ναι για το Chateau 12,
    το firmware του Quectel το αναβαθμίζω και αυτό.

    Βλέπω ότι τελικά δεν φταίει το Mikrotik όμως, οπότε ίσως λάθος το άνοιξα εδώ το θέμα, αλλά η Cosmote

    καταρχήν και στο speedguide.net TCP analyzer μου δίνει MTU 1380 και MSS 1340, όλα καλά κατανοητά. (άσχετα από το lte interface που είναι 1500)
    οι δοκιμές γίνονται με ethernet, αν και με WiFi δεν αλλάζει η συμπεριφορά.

    Packet loss φαίνεται στο speedtest.net με command line στο windows powershell

    Γενικά με apn vpn-internet και public ip, όπως λες και εσύ, ναι είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα με την κεραία (αστάθεια CQI κτλ) και το loss.
    με το internet το απλό παίζουν όλα καλά (σταθερό CQI) χωρίς loss, και πιάνω 245 και 75 up (με B3_20Mhz+B7_20Mhz+B1_15Mhz)

    Έχει πρόβλημα στο routing η Cosmote με apn vpn-internet ?

    Δεν έχω σκοπό να κάνω πάλι routing μέσω public server για να έχω σωστή public ip, οπότε υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσει η Cosmote? ναι ξέρω ζητάω πολλά xaxa

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.547
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αυτο με το powershell δεν το εχω κανει απο windows για δωσε οδηγιες.

    Απο cli το εχω σε linux και εχω σιγουρα μικροτερες ταχυτητες οταν το τσεκαρω απο εκει.....πιστευω οτι δεν ανοιγει πολλα connections

    και γινεται αυτο.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο με το powershell δεν το εχω κανει απο windows για δωσε οδηγιες.

    Απο cli το εχω σε linux και εχω σιγουρα μικροτερες ταχυτητες οταν το τσεκαρω απο εκει.....πιστευω οτι δεν ανοιγει πολλα connections

    και γινεται αυτο.
    Κατέβασε το cli από εδώ https://install.speedtest.net/app/cl....0.0-win64.zip και κάνε το unzip στην επιφάνεια εργασίας πχ.
    άνοιξε Windows Powershell, σύρε μέσα στο powershell το αρχείο speedtest.exe (για να μην ψάχνεις την διαδρομή) και βάλε στο τέλος -s 5188 (id server Cosmote Athens) (id 4201 OTE Athens)

    Την πρώτη φορά πρέπει να γράψεις YES να αποδεχθείς τα terms κτλ

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Ήρθε η κεραία μετά από 8 μέρες με DHL από Γερμανία..

    Για αρχή έχει τοποθετηθεί σε πρόχειρο σημείο. η τελική θέση που έγινε και μέτρηση με το "χέρι" έδειξε σταθερά RSSI -26dB στην BAND 3
    Για το προσωρινό σημείο λοιπόν έχουμε:
    2x καλώδια 7.5m LMR200

    τα παρακάτω screenshots έγινε κατά την διάρκεια του download που τα επηρεάζουν:

    με APN: vpn-internet
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vpn.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 231109
    down 145-150 και up 65 (τι ζόρι τραβάνε με αυτό το κλείδωμα και τα spikes στο vpn profile???)

    με APN: internet
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  internet.JPG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  37,6 KB 
ID: 231110
    down 255 και up 91

    κράτησα τις ίδιες BAND σε CA για να μην επηρεάσουν τα αποτελέσματα για να έχουμε ένα κοινό σημείο αναφοράς
    πλέον δεν αλλάζει μεταξύ συχνοτήτων και κεραιών, όποια κλειδώσεις με enable-disable τις κρατάει, και όλες με φουλ σήμα ειδικά στην B7 την πάει τέλεια πλέον.

    Όταν τοποθετηθεί στο σημείο, απλώς θα έχει λίγο καλύτερα stats αλλά δεν αλλάζει κάτι σε ταχύτητες..



    PS:
    Ανταλλάζει κανείς συν τη διαφορά με 5G Chateau ??

  10. #10
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.547
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    RSSI 26 ?

    και μετα 31 ?

    Ανεβοκατεβαινεις στον πυλωνα τους ?

    Τι κεραία εβαλες τελικα?

    Δοκιμη θες να κανεις με το 5g?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 29-09-21 στις 09:14.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Βασίλη,

    Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω την σωστή τοποθέτηση της κεραίας, υπάρχει μερικώς οπτική επαφή, αλλά η ζώνη Fresnel έχει πρόβλημα.

    Έβαλα την
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsc09120-5fb3b1ae0529c.jpeg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  83,6 KB 
ID: 231119Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsc09129-5fb3b1acee683.jpeg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  85,3 KB 
ID: 231120
    Gain
    10dBi 800-900 MHz
    14dBi 1800MHz-2600MHz


    Τώρα κοιτάει κάτω από τα καλώδια της ΔΕΗ. (κολώνα)

    Το ωραίο είναι ότι τις πρωινές ώρες, έχει φοβερά στατιστικά με σταθερή ευθεία γραμμή 31dB SINR και RSRQ -6dB, τονίζω το σταθερότατα ακατέβατα, γιατί αν δεις και τα screenshot μέσα στη μέρα έχει ανεβοκατεβάσματα.

    Θα δω μήπως την βάλω πιο μέσα στο μπαλκόνι να κόβει παρεμβολές από τα πλάγια ή έχει κανείς καμιά άλλη πρόταση βελτίωσης ?


    5G δεν έχω να δοκιμάσω, και η MikroTik θα αργούσε να το φέρει όταν το ζητούσα αρχές του χρόνου.

    Εάν υπάρχει θα ήθελα να κάνω δοκιμές και να το αγόραζα απευθείας


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    RSSI 26 ?

    και μετα 31 ?

    Ανεβοκατεβαινεις στον πυλωνα τους ?

    Τι κεραία εβαλες τελικα?

    Δοκιμη θες να κανεις με το 5g?

  12. #12
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved

  13. #13
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επανέρχομαι στο θέμα για νέο feedback σχετικά με την παραπάνω κεραία που αγορασε και ο Λεωνίδας.
    Η κεραία, τολμώ να πω ότι είναι πολύ καλή και τίμια για τα λεφτά της. Με σωστή σκόπευση και προσανατολισμό εκτινάσσει τις ταχύτητες.
    Το μεσημέρι, με μικρές διορθωτικές κινήσεις, έπιασα σχεδόν 240 down/42 up όταν μέχρι χθες είχα 110/35 και χωρίς τρελά στατιστικά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  180,5 KB 
ID: 231874
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  12234052449.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  48,0 KB 
ID: 231875
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  12234108717.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  44,9 KB 
ID: 231873

    Συστήνεται ανεπιφύλακτα!

  14. #14
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις μιας και πήρα το Chateau και τα αποτελέσματα φαίνονται να είναι αρκετά "μέτρια" σε σύγκριση με το τι πιάνω με τα κινητά:

    1. Τι είναι το power backoff mode και πως απενεργοποιείται; Είναι κάποιο AT command που στέλνουμε μέσω at-chat ?
    2. Τελικά καταστάλαξες με την κεραία που έχεις αναρτήσει πιο πάνω; Τι μάκρος καλωδίου έχεις και επίσης πρέπει να έχει απόλυτα οπτική επαφή με τον πύργο; Υπάρχει κάποια decent εναλλακτική για εσωτερικού τύπου κεραία (να μην ανοίγω τρύπες σε τοίχους κλπ)

    Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WhatTheIanni : 07-12-21 στις 09:44.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, 2 ερωτήσεις μιας και πήρα το Chateau και τα αποτελέσματα φαίνονται να είναι αρκετά "μέτρια" σε σύγκριση με το τι πιάνω με τα κινητά:

    1. Τι είναι το power backoff mode και πως απενεργοποιείται; Είναι κάποιο AT command που στέλνουμε μέσω at-chat ?
    2. Τελικά καταστάλαξες με την κεραία που έχεις αναρτήσει πιο πάνω; Τι μάκρος καλωδίου έχεις και επίσης πρέπει να έχει απόλυτα οπτική επαφή με τον πύργο; Υπάρχει κάποια decent εναλλακτική για εσωτερικού τύπου κεραία (να μην ανοίγω τρύπες σε τοίχους κλπ)

    Ευχαριστώ πολύ.
    Θα χρειαστείς κεραία αν θες να κάνεις σύγκριση με τα κινητά. τα τελευταία έχουν καλύτερες εσωτερικές κεραίες.

    1. Το power backoff είναι για την αποφυγή κορεσμού του σήματος του ενισχυτή ώστε να δουλεύει στην γραμμική περιοχή και να αποφύγεις ενίσχυση "σκουπιδιών", εάν φύγεις από τη γραμμική περιοχή, αρχίζουν πολλά bit error, και δεν το θες αυτό σε καμία περίπτωση.
    εξ ορισμού είναι απενεργοποιημένο στο LTE12. μπορείς να το διαπιστώσεις εάν στείλεις την εντολή
    Κώδικας:
    interface/lte/at-chat lte1 input="at+qsar=?"
    , το 0 σημαίνει disable και 1-8 είναι το level εάν είναι ενεργοποιημένο.
    2. Ναι κατέληξα με αυτή, με 2x7.5 μέτρα καλώδιο. Ναι πρέπει να έχεις οπτική επαφή, έτσι έχεις τη φυσική με το μέρος σου... Υπάρχει κάποιο δέντρο εννοείς? λόφος ?
    Μη βάλεις κεραία εντός χώρου δεν θα κερδίσεις κάτι -δεν προτείνεται-.




    edit: Ανέβασα στο section downloads τα AT+COMMANDS, για όποιον ξέρει τι κάνουν και πώς να τα χρησιμοποιήσει, αλλά πρέπει να εγκριθεί από τους moderators.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lghikas : 07-12-21 στις 19:41. Αιτία: AT+COMMANDS

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας