Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Hello. Έχω παρατηρήσει περίεργες αλλαγές στην ταχύτητα συγχρονισμού και στο snr και θέλω αν κάποιος έχει κάποια ιδέα να μου πει τι μπορεί να το προκαλεί.

    Το modem μου είναι το HUAWEI Home Gateway HA35.

    Συνήθως αν για κάποιο λόγο έχω κλείσει τη συσκευή και την ξανανοίξω, η DSL συγχρονίζει κοντά στα 12 mbps με τα στατιστικά να κυμαίνονται στις παρακάτω τιμές:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Low Speed, Normal snrm.PNG 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  23,3 KB 
ID: 230992

    Σε κάποιες φάσεις, τυχαία, ενώ έχει συγχρονίσει στα 12, μπορεί να δω τα παρακάτω στατιστικά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Low Speed, High snrm.PNG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  55,6 KB 
ID: 230993

    (Δείτε το max downstream και downstream safety coefficient)

    Μετά από λίγη ώρα επανέρχεται στα προηγούμενα, και αργότερα πάλι τα ίδια. Αν κάνω restart την DSL ενώ βρίσκεται στη 2η κατάσταση τότε συγχρονίζει κοντά στα 15.5:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Higher Speed, Normal snrm.PNG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  52,4 KB 
ID: 230994

    Και μετά από λίγο γίνεται έτσι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Higher Speed, Low snrm.PNG 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  23,5 KB 
ID: 230995

    Και μετά πάλι αλλάζει μεταξύ των 2 τελευταίων εικόνων. Εννοείται ότι αν κάνω restart όταν είναι στην 4η, συγχρονίζει στα 12 και γίνεται όπως στην 1η εικόνα.

    Γενικά το αφήνω όταν έχει συγχρονίσει στα 15.5, και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ή αποσυνδέσεις (είχε μείνει στα 15.5 παραπάνω από ένα μήνα συνεχόμενα, και έπεσε λόγω διακοπής ρεύματος στην περιοχή και όχι από μόνη της)

    Μου φαίνεται περίεργο να μένει η σύνδεση σταθερή με τόσο χαμηλό snrm. (Και αν όντως είναι σωστά τα στατιστικά, από πού έρχεται ο θόρυβος;; Και γιατί μετά φεύγει;; )

    Επίσης γιατί το upload, ενώ πάντα συγχρονίζει στο 1mbps (που ξέρω ότι αυτό είναι το ανώτερο όριο για ADSL) λέει ότι έχει maximum rate 2 mbps?? (και κάποιες φορές το έχω δει να λέει και 3)

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Οταν πεφτει το snr σε τετοια επιπεδα κατι γινεται εκεινη την στιγμη πχ αναβουν τα φωτα στον δρομο,ασανσερ δλδ καποια παρεμβολη,αλλα μου κανει εντυπωση πως το downstream snr στην δευτερη φωτο εχει ανεβει αλλα ο συγχρονισμος ειναι φυσιολογικος,μηπως εισαι σε κλειδωμενο προφιλ??Οσο για το upload μηπως σε εχουν σε annex-m?

  3. #3
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν πεφτει το snr σε τετοια επιπεδα κατι γινεται εκεινη την στιγμη πχ αναβουν τα φωτα στον δρομο,ασανσερ δλδ καποια παρεμβολη,αλλα μου κανει εντυπωση πως το downstream snr στην δευτερη φωτο εχει ανεβει αλλα ο συγχρονισμος ειναι φυσιολογικος,μηπως εισαι σε κλειδωμενο προφιλ??Οσο για το upload μηπως σε εχουν σε annex-m?
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    To θέμα είναι ότι περισσότερη ώρα το snr είναι χαμηλό (δηλαδή 8 όταν είναι στα 12 mbps, και ~1 όταν είναι στα 15.5 mbps), και λιγότερο συχνά υψηλό (~15 στα 12 mbps και 8 στα 15.5). Αν όντως έφταιγε αυτό πχ με τα φώτα που λες, πιστεύω θα έπρεπε να γίνονταν το ανάποδο, δηλαδή υψηλό snr την περισσότερη ώρα και χαμηλό μόνο όταν άναβαν τα φώτα (παρεμβολή). Όσο για το κλειδωμένο προφίλ, keep in mind ότι από την πρώτη εικόνα στη δεύτερη δεν έχει μεσολαβήσει restart οπότε μου φαίνεται λογικό να μην έχει αλλάξει ο τελευταίος συγχρονισμός (εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς), και αν κάνω restart τότε , πάει στην 3η εικόνα (δηλαδή το max downstream το πιάνω αφού κάνω restart οπότε δε μου φαίνεται να είναι κάτι κλειδωμένο). Αν ήμουν σε annex-m τότε γιατί δε συγχρονίζω ποτέ πάνω από 1 mbps;

    Σε κάθε περίπτωση, πώς μπορώ να επιβεβαιώσω αν είμαι σε κλειδωμένο προφίλ και σε annex-m?

    - - - Updated - - -

    Έψαξα για το annex-m και βρήκα ότι με cosmote γίνεται να είσαι σε annex-m με κλειδωμένο upload στο 1, οπότε αυτό εξηγεί γιατί το max upload είναι στο 2.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Το snr ειναι default σε καποια τιμη απο τον παροχο,στην cosmote ειναι στα 8 .Τωρα γιατι εσενα σου ανεβαινει δεν ξερω ισως οπως ειπα πρεπει να παρεις τηλ την κοσμοτε και να την ρωτησεις αν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ.Παρε και πες τους θελω να εκμεταλλευτω ολη την ταχυτητα της γραμμης μου και θελω ελευθερο προφιλ.Και επισης αν εισαι σε annex-m πες τους αν μπορειτε να μου το δωσετε με 2mbps upload χωρις χρεωση καλως διαφορετικα γυριστε με σε annex-a γιατι χανεις και απο εκει ταχυτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill27 : 25-09-21 στις 09:26.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ. Μιας και δε βιάζομαι θα περιμένω μήπως έχει κάποιος κάποια καλύτερη ιδέα για το τι συμβαίνει, πριν πάρω τηλέφωνο την cosmote.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Upload 3 σε adsl δύσκολο, αλλά αν θυμάμαι καλά το annex-m πάει μέχρι εκεί.. Tυπικά γιατί στη πράξη πάνω από 2.5 δεν.. Μόνο αν είσαι πολύ κοντά στο α.κ μετά..
    Το annex-m σε κοτε είναι κάτι το σύνηθες.. Και γραμμή φίλου έτσι είναι.. Αλλά το up κλειδωμένο στο 1.. Δεν δίνει ο οτε σε adsl πάνω από 1..
    Είσαι σε annex-m, έτσι φαίνεται δλδ από το attainable..
    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό..
    Καλή τύχη πάντως να καταφέρεις να σε γυρίσουν σε annex-a.. Αν καταλάβουν τι τους λες κ τι ζητάς..
    Σε κλειδωμένο προφίλ δεν φαίνεται να είσαι.. Εκτός αν ο κόφτης είναι πάνω από τα 15..
    Το άλλο που θα ήταν καλό να δούμε με ένα ping η tracert στο emp.gr μέσω cmd χωρίς να χρησιμοποιείται η γραμμή είναι το αν είσαι σε fastpath η interleaved καθώς το ρουτερ αυτό δεν το αναφέρει..
    Το fastpath έχει νόημα μόνο αν παίζεις παιχνίδια.. Η αν η γραμμή είναι σχεδόν τέλεια για να το αφήσεις έτσι.. Αλλιώς πας interleaved..
    Όσο για το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις και τη ταχύτητα, τσέκαρε πρίζες κλπ εσωτερική καλωδίωση, π.χ για οξειδωμένο χαλκό, πριν αποφανθούμε ότι πρόκειται για παρεμβολές.. Η πάρε μέτρηση από κατανεμητή αν μπορείς..
    Έχετε συχνές διακοπές ρεύματος εκεί;
    Το πρόβλημα αυτό το κάνει σε σταθερές ώρες;
    Πιθανολογώ ότι σε κάποια χρονικά διαστήματα πέφτει το crosstalk και κλειδώνει παραπάνω, και μετά όταν επανέρχεται το crosstalk ρίχνει το noise margin γιατί δεν μπορεί να κρατήσει το συγχρονισμό αυτό..
    Έχω δει γραμμές πάντως που και ακόμα με n.m1 δεν πέφτουν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 27-09-21 στις 03:34.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Upload 3 σε adsl δύσκολο, αλλά αν θυμάμαι καλά το annex-m πάει μέχρι εκεί.. Tυπικά γιατί στη πράξη πάνω από 2.5 δεν.. Μόνο αν είσαι πολύ κοντά στο α.κ μετά..
    Το annex-m σε κοτε είναι κάτι το σύνηθες.. Και γραμμή φίλου έτσι είναι.. Αλλά το up κλειδωμένο στο 1.. Δεν δίνει ο οτε σε adsl πάνω από 1..
    Είσαι σε annex-m, έτσι φαίνεται δλδ από το attainable..
    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό..
    Καλή τύχη πάντως να καταφέρεις να σε γυρίσουν σε annex-a.. Αν καταλάβουν τι τους λες κ τι ζητάς..
    Σε κλειδωμένο προφίλ δεν φαίνεται να είσαι.. Εκτός αν ο κόφτης είναι πάνω από τα 15..
    Το άλλο που θα ήταν καλό να δούμε με ένα ping η tracert στο emp.gr μέσω cmd χωρίς να χρησιμοποιείται η γραμμή είναι το αν είσαι σε fastpath η interleaved καθώς το ρουτερ αυτό δεν το αναφέρει..
    Το fastpath έχει νόημα μόνο αν παίζεις παιχνίδια.. Η αν η γραμμή είναι σχεδόν τέλεια για να το αφήσεις έτσι.. Αλλιώς πας interleaved..
    Όσο για το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις και τη ταχύτητα, τσέκαρε πρίζες κλπ εσωτερική καλωδίωση, π.χ για οξειδωμένο χαλκό, πριν αποφανθούμε ότι πρόκειται για παρεμβολές.. Η πάρε μέτρηση από κατανεμητή αν μπορείς..
    Έχετε συχνές διακοπές ρεύματος εκεί;
    Το πρόβλημα αυτό το κάνει σε σταθερές ώρες;
    Πιθανολογώ ότι σε κάποια χρονικά διαστήματα πέφτει το crosstalk και κλειδώνει παραπάνω, και μετά όταν επανέρχεται το crosstalk ρίχνει το noise margin γιατί δεν μπορεί να κρατήσει το συγχρονισμό αυτό..
    Έχω δει γραμμές πάντως που και ακόμα με n.m1 δεν πέφτουν..
    Ναι, και εγώ δεν πιστεύω ότι το download μου είναι κλειδωμένο γιατί το actual είναι κοντά στο max που λέει κάθε φορά. Πριν βάλω το booster που είχα το speedport είχα δει ότι είμαι σε fastpath. Αποσυνδέσεις δεν έχω, ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα παρά το τόσο χαμηλό noise margin και αυτό μου έκανε εντύπωση. Η άνοδος στο margin δεν έχω προσέξει να γίνεται σε σταθερές ώρες. Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πόσο συχνά γίνεται, αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι τις περισσότερες φορές που το τσεκάρω είναι χαμηλό. Ανεβαίνει ξαφνικά (και κάνει το max downstream 15-16), μένει έτσι για λίγο και μετά ξαναπέφτει (ρίχνοντας πάλι το max στα 11-12). Διακοπές δεν θα έλεγα ότι έχουμε πολύ συχνές, χωρίς να ξέρω με σιγουριά πόσο συχνά είναι το "συχνές" . Όσο για τις πρίζες και τον κατανεμητή, φοβάμαι λίγο να μπλέξω με αυτά.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν δεν παίζεις παιχνίδια online το fastpath δεν το θες.. Στον οτε βέβαια είναι default το fastpath από την ενεργοποίηση..
    Οπότε κάνε τους ένα τηλέφωνο στη τεχνική εξυπηρέτηση και ζήτα να σε γυρίσουν σε interleaved ελεύθερο 24αρι και να σου βγάλουν το annex-m αφού δεν σου δίνουν 2αρι up.. Annex-a θες.. Προφίλ 24/1 interleaved. Όχι προφίλ 24/2 fastpath..
    Αυτά βασικά..
    Το θέμα είναι να καταλάβουν τι θες.. Αν δεις ότι δεν καταλαβαίνουν πες να το σημειώσουν και να το στείλουν στο τεχνικό..
    Μετά αν το πρόβλημα παραμείνει βλέπουμε..
    Αν σε ρωτήσουν για το αν έχεις πρόβλημα, πες τους τι αντιμετωπίζεις και ότι θες να δοκιμάσετε αυτές τις αλλαγές πρώτα..
    Μια αντιμετώπιση θα ήταν κόφτης στα 12 ξέρω γω.. Η ανέβασμα του σνρ στο 11.. Αλλά αν δεν σε ενοχλεί κάπου αυτό που σου κάνει, αυτό θα είναι το τελευταίο βήμα.. Και όχι για τώρα..
    Προσπάθησε για τα πρώτα και θα δούμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 27-09-21 στις 05:01.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    15-05-2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    29.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξέχασα να γράψω στο προηγούμενο μήνυμα ότι το fastpath το θέλω γιατί παίζω online games. Όσο για τον κόφτη ή την αύξηση του snr που λες, αυτά είναι πράγματα που θα μου μειώσουν την ταχύτητα αν έχω καταλάβει καλά, αλλά αφού δεν έχω προβλήματα και αποσυνδέσεις δεν είναι κάτι που θέλω.

    Τώρα για την αλλαγή από annex-m σε annex-a αν πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει κάπου μπορώ να το δοκιμάσω, και άμα μειωθεί το upload χωρίς να δω κάποια βελτίωση το αλλάζω πάλι σε annex-m.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εφόσον το θες το fastpath το κρατάς..
    Από την άλλη το annex-m δεν έχει να σου προσφέρει κάτι..
    Με το annex-a ενδέχεται να μειωθεί λίγο το up, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβεί..
    Αυτό που θα συμβεί όμως είναι να ανέβει το down +2-3M..
    Σε κάθε περίπτωση όμως όλα αυτά είναι λεπτομέρειες αφού έχεις το booster..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    939
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε μου θα έλεγα έλεγχος το χαλκό, σε παρόμοια περίπτωση με σταδιακή πτώση margin, είχε οξειδωθεί η ένωση στο κουτί διακλάδωσης έξω από σπίτι..

  12. #12
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TsonTson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hello. Έχω παρατηρήσει περίεργες αλλαγές στην ταχύτητα συγχρονισμού και στο snr και θέλω αν κάποιος έχει κάποια ιδέα να μου πει τι μπορεί να το προκαλεί.

    Το modem μου είναι το HUAWEI Home Gateway HA35.

    Συνήθως αν για κάποιο λόγο έχω κλείσει τη συσκευή και την ξανανοίξω, η DSL συγχρονίζει κοντά στα 12 mbps με τα στατιστικά να κυμαίνονται στις παρακάτω τιμές:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Low Speed, Normal snrm.PNG 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  23,3 KB 
ID: 230992

    Σε κάποιες φάσεις, τυχαία, ενώ έχει συγχρονίσει στα 12, μπορεί να δω τα παρακάτω στατιστικά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Low Speed, High snrm.PNG 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  55,6 KB 
ID: 230993

    (Δείτε το max downstream και downstream safety coefficient)

    Μετά από λίγη ώρα επανέρχεται στα προηγούμενα, και αργότερα πάλι τα ίδια. Αν κάνω restart την DSL ενώ βρίσκεται στη 2η κατάσταση τότε συγχρονίζει κοντά στα 15.5:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Higher Speed, Normal snrm.PNG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  52,4 KB 
ID: 230994

    Και μετά από λίγο γίνεται έτσι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Higher Speed, Low snrm.PNG 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  23,5 KB 
ID: 230995

    Και μετά πάλι αλλάζει μεταξύ των 2 τελευταίων εικόνων. Εννοείται ότι αν κάνω restart όταν είναι στην 4η, συγχρονίζει στα 12 και γίνεται όπως στην 1η εικόνα.

    Γενικά το αφήνω όταν έχει συγχρονίσει στα 15.5, και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ή αποσυνδέσεις (είχε μείνει στα 15.5 παραπάνω από ένα μήνα συνεχόμενα, και έπεσε λόγω διακοπής ρεύματος στην περιοχή και όχι από μόνη της)

    Μου φαίνεται περίεργο να μένει η σύνδεση σταθερή με τόσο χαμηλό snrm. (Και αν όντως είναι σωστά τα στατιστικά, από πού έρχεται ο θόρυβος;; Και γιατί μετά φεύγει;; )

    Επίσης γιατί το upload, ενώ πάντα συγχρονίζει στο 1mbps (που ξέρω ότι αυτό είναι το ανώτερο όριο για ADSL) λέει ότι έχει maximum rate 2 mbps?? (και κάποιες φορές το έχω δει να λέει και 3)
    πολυ παραξενο!! , εγω θυμαμαι οταν ειχα αποσυνδεσεις και τελικα εφταιγε η καλωδιωση του σπιτιου , εβαλα και τα ενωτηρια που μονωνουνε και αλλαξα και ενα καλωδιο . Και επισης αφαιρεσα τα φιλτρα και το διαχωριστη και εδωσσ κατευθειαν στην dsl θυρα και στην θυρα phone 2 εβαλα ενα διαχωριστη και συνδεσα τα 2 ασυρματα που εχουμε. Απο τοτε που εκανα ολα αυτα , καμια αποσυνδεση!! οχι το χαλι καθε λιγο και λιγακι αποσυνδεση που ειχα παλαιοτερα!! εχει ηρεμησει το κεφαλι μου , κλεινω περιπου ενα 1 χρονο απο τοτε και ποτε προβλημα με αποσυνδεσεις! και παντα 34,5 to downstream line attenuation ,οπως την πρωτη ημερα που το εφτιαξα!! . Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας μπριζα μπριζα και να βαλεις το huawei και να κοιτας το downstream line attenuation , εσενα στην αρχη ειναι 17 και μετα παει στο 17,5 ! αυτο για εμενα δειχνει προβλημα με την εσωτερικη καλωδιωση. και θα κοιτας σε καθε μπριζα να ειναι 17 αν δεν τοτε αλλαξε το καλωδιο ή το τηλεφωνικο καλωδιο . προσεχε επισης το καλωδιο που συνδεεται στην dsl μπορει να φταιει και αυτο και να εχεις προβλημα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας