Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 60
  1. #31
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρωτο minor update σαν chrome os flex σημερα (.114 > .132) χωρις κανενα προβλημα. Το developer mode για να ενεργοποιησω το τερματικο δεν εχω βρει ακομα, οποτε λεω να του κανω ενα reset τον αλλο μηνα και να το στησω απο την αρχη.
    ديميتريس

  2. #32
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρωτο major update για το flex σημερα, που εγω το εκανα με 4 μερες καθυστερηση αλλα τουλαχιστον πηγε καλα. Εκτος απο το νεο, ανοιχτοχρωμο θεμα, δουλευει και το developer mode που μεχρι την 103 δεν δουλευε. Aπο εκει ενεργοποιειται το "περιβαλλον αναπτυξης λινουξ" και κατα συνεπεια το τερματικο, που εχω λυσαξει να ενεργοποιησω.

    Ουτε τωρα μπορω βεβαια, μιας και λεει "το λινουξ δεν υποστηριζεται στη συσκευη chrome" και διπλα εχει ενα λινκ για περισσοτερες πληροφοριες που οδηγει εδω... που ουτε παλι βοηθαει.
    https://support.google.com/pixelbook/answer/9031351

    Αν καποιος εχει chrome os flex, μπορει να το τσεκαρει και να μου πει τι βγαζει σε εκεινον?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 08-08-22 στις 19:07.
    ديميتريس

  3. #33
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Έχοντας εγκαταστήσει το Chrome OS Flex εδω και μια εβδομάδα στο HP 255 G8 με Ryzen 3 5300U και 8αρα μνήμη, 256 SSD μπορώ να πω οτι τα πάει καλά. Είναι πολύ γρήγορο. Το θέμα είναι τι γίνεται με το AV? Έκανα την δοκιμή και κατέβασα εναν ιο, τον άνοιξε σε μορφή txt αλλά απο εκεί και πέρα δεν είδα κάτι άλλο. Επίσης πολύ σπαστικό το Ctrl+space για να αλλάξει η γλώσσα. Γενικά είναι ελαφρύ αλλά αρκετά κλειδωμένο δεν εγκαθιστάς εφαρμογές δεν δεν δεν............ βέβαια παρατηρώ οτι τώρα που δεν έχω να κάνω με την MS και απλά τα έχω όλα στο cloud και δεν χρειάζομαι κάθε τρεις και λίγο γραμμή εντολών για να φτιάξω κάτι είμαι πιο χαλαρός. Όμως υπάρχει θέμα. Οι εκτυπωτές που είναι και σαρωτές στο σπίτι, τους βλέπεις μόνο ως εκτυπωτές. Σαρωτές γιοκ. Μόνο αν γίνει direct συνδεση με τους εκτυπωτές. Τώρα δεν ξέρω
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  4. #34
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορεις να εγκαταστησεις "εφαρμογες" απο το chrome web store :P
    Btw, εβαλα δοκιμαστικα το teamviewer, το οποιο παιζει μονο σαν client (δηλαδη για να συνδεθεις αλλου, οχι για να συνδεθει καποιος σε σενα) και το εβγαλα στο καπακι.

    Για τον εκτυπωτη και το σκανερ. Εχω ενα παρατημενο canon mp230, που εχει ανυπαρκτη υποστηριξη σε λινουξ. Με αφορμη το ποστ σου, το συνδεσα στο λαπτοπ με το chrome os flex. Παρολο που βλεπει τον εκτυπωτη κανονικα, ζηταει εγκατασταση, που δεν μπορει να γινει γιατι δεν υποστηριζεται σε λινουξ, οποτε εινια αχρηστος.
    Το σκανερ το βλεπει κανονικα, αλλα οταν του βαζω να σκαναρει κατι απο την εφαρμογη (πατησα "σαρωση" στην αναζητηση για να τη βρω), δεν τελειωνει ποτε, οποτε τα παιρνω και το ακυρωνω. Οποτε εινια και αυτο σαν να μην δουλευει καν.

    Αν θες windows εφαρμογες οπωσδηποτε, ψαξε για το πως θα εγκαταστησεις το wine και μετα προσευχησου η εφαρμογη που θες να τρεχει μεσω του wine.
    ديميتريس

  5. #35
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να εγκαταστησεις "εφαρμογες" απο το chrome web store :P
    Btw, εβαλα δοκιμαστικα το teamviewer, το οποιο παιζει μονο σαν client (δηλαδη για να συνδεθεις αλλου, οχι για να συνδεθει καποιος σε σενα) και το εβγαλα στο καπακι.

    Για τον εκτυπωτη και το σκανερ. Εχω ενα παρατημενο canon mp230, που εχει ανυπαρκτη υποστηριξη σε λινουξ. Με αφορμη το ποστ σου, το συνδεσα στο λαπτοπ με το chrome os flex. Παρολο που βλεπει τον εκτυπωτη κανονικα, ζηταει εγκατασταση, που δεν μπορει να γινει γιατι δεν υποστηριζεται σε λινουξ, οποτε εινια αχρηστος.
    Το σκανερ το βλεπει κανονικα, αλλα οταν του βαζω να σκαναρει κατι απο την εφαρμογη (πατησα "σαρωση" στην αναζητηση για να τη βρω), δεν τελειωνει ποτε, οποτε τα παιρνω και το ακυρωνω. Οποτε εινια και αυτο σαν να μην δουλευει καν.

    Αν θες windows εφαρμογες οπωσδηποτε, ψαξε για το πως θα εγκαταστησεις το wine και μετα προσευχησου η εφαρμογη που θες να τρεχει μεσω του wine.
    Με βλέπω με Ubuntu πάλι
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  6. #36
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ubuntu υποστηριζεται ο εκτυπωτης και το σκανερ σου? Ειναι κριμα παντως σε τετοιο συγχρονο και δυνατο λαπτοπ να βαλεις chrome os.
    ديميتريس

  7. #37
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ubuntu υποστηριζεται ο εκτυπωτης και το σκανερ σου? Ειναι κριμα παντως σε τετοιο συγχρονο και δυνατο λαπτοπ να βαλεις chrome os.
    Μια χαρά υποστηρίζει scanner

    - - - Updated - - -

    Βλακεία ε?
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  8. #38
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βλακεια θεωρω, επειδη δεν εινια κανενα χρεπι με celeron ή atom ή athlon, ουτε εινια απο εκεινες τις μπουρδες με emmc "σκληρο" των <32gb που δεν εφτανε ουτε καν για τα 10.
    ديميتريس

  9. #39
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Τι με συμβουλεύεις να κάνω, αν και το έχω ψιλοβολευτεί αυτές τις μέρες
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  10. #40
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν ανακατευεσαι πολυ με σκανερ και εκτυπωτες, θεωρω οτι τα windows ειναι καλυτερη λυση μιας και εχουν καλυτερη υποστηριξη σε αυτα.
    ديميتريس

  11. #41
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο λογος που δεν ενεργοποιειται το linux περιβαλλον και κατα συνεπεια δεν ανοιγει το τερματικο.
    https://old.reddit.com/r/ChromeOSFle...inux_terminal/

    Δεν θα πω την αγαπημενη μου λεξη, απλα να επισημανω πως την εποχη του cloudready το τερματικο ηταν μια απλη εφαρμογη και ανοιγε χωρις αυτες τις αηδιες που τωρα εκανε υποχρεωτικες η google. Επισης, πλεον τα ctrl+alt+f1-6 δεν βγαζουν σε tty...
    ديميتريس

  12. #42
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Chrome os flex review σε 4 παλια λαπτοπ απο ltt
    https://www.youtube.com/watch?v=HZiaHEmE9PQ
    ديميتريس

  13. #43
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κανεις με flex που να πηρε την ενημερωση σε 106? Εδω λεει οτι το κανονικο chrome os βγηκε πριν λιγες μερες, αλλα οι ενημερωσεις στο flex δεν μου βγαζουν τιποτα.
    https://old.reddit.com/r/chromeos/co...stable_is_out/
    ديميتريس

  14. #44
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Chrome os σκετο και flex 106 σημερα, με επισημη ανακοινωση αυτη τη φορα.
    https://chromereleases.googleblog.co...-chromeos.html

    Η 106 φερνει ενα σημαντικο feature στο λειτουργικο, απο αυτα που η ms δεν καταφερε να προσθεσει στα 10 εδω και 7+ χρονια: την απενεργοποιηση των αυτοματων ενημερωσεων.
    Κατα τα αλλα, με την εκκινηση στη νεα εκδοση πετιεται παλι μια eula (ή οπως λεγεται) που χοντρικα ζηταει αδειες για επιπλεον telemetry.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 12-10-22 στις 20:02.
    ديميتريس

  15. #45
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.447
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κραξιμο για τα χαλια του chrome os απο the linux experiment
    https://www.youtube.com/watch?v=XYBMdKlYygg
    ديميتريس

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας