Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι εμποδίζει τις άλλες 2 να κάνουν το ίδιο για να μειώσουν την διαφορά ή να την ξεπεράσουν αφού αυτό είναι το πρόβλημα;
    Δεν γνωρίζω γτ δεν κάνουν και οι άλλοι 2 το ίδιο, εγω πάντως με Wind F2G, έκανα speedtest σε 5G, έπιασε ~600mbps download, μου έφαγε ~1,2gb απο τα δεδομένα, ε δεν πρόκειται να ξανακάνω! Αμα τα είχα δωρεάν, θα έκανα ολημερίς! Σίγουρα δεν θα πλησίαζε την Cosmote, αλλά δεν θα ήταν και χαώδης η διαφορά τους..

    Υ.Γ. έχω και Vodafone CU, κέντρο Αθήνας (πλ. Αμερικής) 4G φουλ σήμα, 40/15 έπιασε...
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  2. #17
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Νομίζω η VF δεν μετράει τα δεδομένα στο speedtest.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #18
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω γτ δεν κάνουν και οι άλλοι 2 το ίδιο, εγω πάντως με Wind F2G, έκανα speedtest σε 5G, έπιασε ~600mbps download, μου έφαγε ~1,2gb απο τα δεδομένα, ε δεν πρόκειται να ξανακάνω!
    Θυμάσαι αν ήταν συγκεκριμένα στον server της Wind ή αν ήταν σε άλλον?

    Στην Cosmote δεν ξοδεύονται μόνο όταν είναι στον server της.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν θα πλησίαζε την Cosmote, αλλά δεν θα ήταν και χαώδης η διαφορά τους..
    Σκέψου ότι σε 5G η Cosmote βγάζει και 1600.

  4. #19
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Δεν αμφισβητώ την πρωτοκαθεδρία της Cosmote, ούτε αμφισβητώ τα νούμερα της. Απλά θεωρώ, "κάπως" "πλασματικά" τα στοιχεία των άλλων 2, διότι (τουλάχιστον η Wind που είναι η κύρια μου κάρτα) δεν έχει δωρεάν speedtest (πάντα με τον server της). Αν είχε και έκανε όλη μέρα ο κόσμος speedtest, τα νούμερα θα ηταν διαφορετικά (σε καμία περίπτωση δεν θα έφταναν την Cosmote)

    https://www.adslgr.com/forum/threads...09#post6979609
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  5. #20
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αμφισβητώ την πρωτοκαθεδρία της Cosmote, ούτε αμφισβητώ τα νούμερα της. Απλά θεωρώ, "κάπως" "πλασματικά" τα στοιχεία των άλλων 2, διότι (τουλάχιστον η Wind που είναι η κύρια μου κάρτα) δεν έχει δωρεάν speedtest (πάντα με τον server της). Αν είχε και έκανε όλη μέρα ο κόσμος speedtest, τα νούμερα θα ηταν διαφορετικά (σε καμία περίπτωση δεν θα έφταναν την Cosmote)

    https://www.adslgr.com/forum/threads...09#post6979609
    Ναι αλλά όπως ειπώθηκε πιο πάνω, δεν θα έκαναν μόνο αυτοί που είναι σε "καλές" περιοχές και βγάζουν τα μεγάλα νούμερα, αλλά κι οι υπόλοιποι στις "χάλια" με τα μονοψήφια. Όπως κάνω εγώ πχ στην Vodafone και γίνονται "register" τα 2-4Mbps εδώ στην γειτονιά μου...

    Επίσης μην ξεχνάς ότι ο μεγάλος όγκος των συνδρομητών δεν γνωρίζει ότι είναι δωρεάν τα speedtest στον server της Cosmote.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Το ότι η wind χρεώνει το τεστ στο server της ίσως σημαίνει ότι θέλει να αποτρέψει τους χρήστες να το κάνουν για να μη φανεί ότι έχει αργό δίκτυο, δηλ ίσως το κάνει αποτρεπτικά.

  7. #22
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Στην vodafone μόνο μέσω του app της γίνεται δωρεάν το test.

  8. #23
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Να τονίσω, ότι το γεγονός και μόνο ότι η κοσμοτέ δεν χρεώνει τα τεστ, δηλώνει ότι έχει την δυνατότητα να κάνει track το traffic για το τεστ, και επίσης να δίνει προτεραιότητα στο traffic για το ookla τεστ. Για εμένα τα speedtest της κοσμοτέ μέσω ookla, είναι τελείως πλασματικά. Για να μην παρεξηγηθώ, έχω ο ίδιος κοσμοτέ, και ενώ θα συμφωνήσω ότι έχει αυτή την στιγμή τις καλύτερες ταχύτητες από τις άλλες εταιρείες, αλλά τους τελευταίους μήνες έχει πολλά προβλήματα και είναι πασιφανές ότι δίνει προτεραιοποίηση στο traffic σε διάφορες περιπτώσεις όταν το δίκτυο αρχίζει και ζορίζεται.

    Σε μέρες που εμφανώς το δίκτυο ήταν αργό, και δεν μπορούσες να τραβήξεις (ιδιαιτέρως στην ύπαιθρο με φουλ σήμα) παραπάνω από 2-4 Mbit από το δίκτυο, αν έκανες speedtest ήταν καμπάνα, ή τα youtube videos (και μόνο αυτά) παίζαν κανονικά.

    Σαφώς και το traffic shaping είναι θεμιτό σε κάποιες περιπτώσεις, και ένα σημαντικό εργαλείο για τους network engineers, αλλά είναι άσχημο να καταφεύγεις σε αυτές τις μεθόδους, όταν παράλληλα δίνει αβέρτα πακέτα απεριορίστων δεδομένων. Όταν ξεκινάς να κάνεις προτεραιοποίηση traffic, θα πει ότι το δίκτυό σου έχει αρχίσει να μπουκώνει. Επιπλέον ο εξοπλισμός που χρειάζεται για να κάνει η κοσμοτε αυτό το traffic shaping είναι πανάκριβος, και θα ήταν προτιμότερο να επενδύσει τα χρήματα αυτά σε ουσιαστικό εξοπλισμό ενίσχυσης του δικτύου της ιδιαιτέρως στην επαρχία για να μπορεί να συνεχίζει να προμοτάρει απεριόριστα δεδομένα, και ταυτόχρονα να μην σέρνεται το ιντερνετ τους τουριστικούς μήνες.

  9. #24
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από preatorian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τονίσω, ότι το γεγονός και μόνο ότι η κοσμοτέ δεν χρεώνει τα τεστ, δηλώνει ότι έχει την δυνατότητα να κάνει track το traffic για το τεστ, και επίσης να δίνει προτεραιότητα στο traffic για το ookla τεστ. Για εμένα τα speedtest της κοσμοτέ μέσω ookla, είναι τελείως πλασματικά. Για να μην παρεξηγηθώ, έχω ο ίδιος κοσμοτέ, και ενώ θα συμφωνήσω ότι έχει αυτή την στιγμή τις καλύτερες ταχύτητες από τις άλλες εταιρείες, αλλά τους τελευταίους μήνες έχει πολλά προβλήματα και είναι πασιφανές ότι δίνει προτεραιοποίηση στο traffic σε διάφορες περιπτώσεις όταν το δίκτυο αρχίζει και ζορίζεται.

    Σε μέρες που εμφανώς το δίκτυο ήταν αργό, και δεν μπορούσες να τραβήξεις (ιδιαιτέρως στην ύπαιθρο με φουλ σήμα) παραπάνω από 2-4 Mbit από το δίκτυο, αν έκανες speedtest ήταν καμπάνα, ή τα youtube videos (και μόνο αυτά) παίζαν κανονικά.

    Σαφώς και το traffic shaping είναι θεμιτό σε κάποιες περιπτώσεις, και ένα σημαντικό εργαλείο για τους network engineers, αλλά είναι άσχημο να καταφεύγεις σε αυτές τις μεθόδους, όταν παράλληλα δίνει αβέρτα πακέτα απεριορίστων δεδομένων. Όταν ξεκινάς να κάνεις προτεραιοποίηση traffic, θα πει ότι το δίκτυό σου έχει αρχίσει να μπουκώνει. Επιπλέον ο εξοπλισμός που χρειάζεται για να κάνει η κοσμοτε αυτό το traffic shaping είναι πανάκριβος, και θα ήταν προτιμότερο να επενδύσει τα χρήματα αυτά σε ουσιαστικό εξοπλισμό ενίσχυσης του δικτύου της ιδιαιτέρως στην επαρχία για να μπορεί να συνεχίζει να προμοτάρει απεριόριστα δεδομένα, και ταυτόχρονα να μην σέρνεται το ιντερνετ τους τουριστικούς μήνες.
    Εγώ διαφωνώ εδώ και έχω άλλες εμπειρίες. Όταν καθυστερεί το κινητό και τρέξω speedtest με το cosmote που έχω, η ταχύτητα είναι όντως αργή. Δεν μου έχει τύχει ποτέ άλλα να κάνει το κινητό με το fast.com πχ και άλλα με το speedtest.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #25
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Εντός της πόλης πάντως πιάνεις καλές ταχύτητες και σε συγκεκριμένες περιοχές εκτός, πχ Καλαμάτα το καλοκαίρι έπιανε καλά

  11. #26
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι εμποδίζει τις άλλες 2 να κάνουν το ίδιο για να μειώσουν την διαφορά ή να την ξεπεράσουν αφού αυτό είναι το πρόβλημα;
    Θα σου απαντήσω για την Vodafone που το γνωρίζω. Σύμφωνα με τις ενημερώσεις που έχουν κάνει εσωτερικά, η Vodafone ενεργοποίησε το 5G εξαρχής επειδή το έκανε η COSMOTE, να μην φανεί ότι δεν έχουν. Δεν είναι στις προτεραιότητες του δικτύου η επέκταση της κάλυψης αυτή την στιγμή. Αυτό που ειπώθηκε είναι πως αυτό θα συμβεί εντός του 2022.
    Για την WIND δεν έχω ιδέα. Υποθέτω κάπως έτσι κινείται και αυτήν (τονίζω και πάλι πως δεν έχω ιδέα)
    Subscribe on YouTube @grigsgr
    www.youtube.com/c/grigsgr

  12. #27
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grigsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου απαντήσω για την Vodafone που το γνωρίζω. Σύμφωνα με τις ενημερώσεις που έχουν κάνει εσωτερικά, η Vodafone ενεργοποίησε το 5G εξαρχής επειδή το έκανε η COSMOTE, να μην φανεί ότι δεν έχουν. Δεν είναι στις προτεραιότητες του δικτύου η επέκταση της κάλυψης αυτή την στιγμή. Αυτό που ειπώθηκε είναι πως αυτό θα συμβεί εντός του 2022.
    Για την WIND δεν έχω ιδέα. Υποθέτω κάπως έτσι κινείται και αυτήν (τονίζω και πάλι πως δεν έχω ιδέα)
    Το ίδιο = να μην χρεώνουν data στο speedtest.net από δικού τους servers.

    Αυτό που λες αυτονόητο-ανεμενόμενο.

  13. #28
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο = να μην χρεώνουν data στο speedtest.net από δικού τους servers.

    Αυτό που λες αυτονόητο-ανεμενόμενο.
    Αυτό για την μη κατανάλωση των δεδομένων πάντως, πρώτη φορά το διαβάζω. Δεν είχα ιδέα ότι συμβαίνει αυτό.
    Πάντως, σχετικά με τις ταχύτητες να πω το εξής. Στην συσκευή μου Huawei Mate Xs που έχω δύο κάρτες (COSMOTE,WIND), σαφώς η COSMOTE έχει θεαματική βελτίωση. Ανά περιοχές και περιπτώσεις, το 5G της μου έχει δώσει μέχρι και 950. Η WIND απο την άλλη, έχω παρατηρήσει ότι έχει θεαματική βελτίωση σε φάση τύπου, απο 5 - 6 σε περίπου 50 - 60. Αυτό ειναι πολύ μεγάλη διαφορά. 5G δεν έχω δοκιμάσει στην WIND.
    Subscribe on YouTube @grigsgr
    www.youtube.com/c/grigsgr

  14. #29
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από preatorian Εμφάνιση μηνυμάτων
    να δίνει προτεραιότητα στο traffic για το ookla τεστ
    Στην ΕΕ απαγορεύεται ένας ISP να δίνει προτεραιότητα σε οποιοδήποτε traffic λόγω του net neutrality

  15. #30
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ΕΕ απαγορεύεται ένας ISP να δίνει προτεραιότητα σε οποιοδήποτε traffic λόγω του net neutrality
    Ε, και; Γιατί θα το παραδεχθεί όποιος ISP το κάνει αυτό, ή είναι εύκολο να αποδείξεις ότι γίνεται;

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας