Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Οι φορείς εκμετάλλευσης πίσω από το κακόβουλο λογισμικό BlackRock εμφανίστηκαν με ένα νέο τραπεζικό Android trojan που ονομάζεται ERMAC που στοχεύει στην Πολωνία και έχει τις ρίζες του στο διαβόητο κακόβουλο λογισμικό Cerberus, σύμφωνα με την τελευταία έρευνα.

    "Το νέο trojan έχει ήδη ενεργές καμπάνιες διανομής και στοχεύει σε 378 τραπεζικές εφαρμογές και εφαρμογές πορτοφολιών συνδυαστικά", δήλωσε ο διευθύνων σύμβουλος της ThreatFabric, Cengiz Han Sahin σε ηλεκτρονική δήλωση. Οι πρώτες καμπάνιες που αφορούν το ERMAC πιστεύεται ότι ξεκίνησαν στα τέλη Αυγούστου υπό το πρόσχημα της εφαρμογής Google Chrome.

    Έκτοτε, οι επιθέσεις επεκτάθηκαν και περιλαμβάνουν μια σειρά εφαρμογών όπως τραπεζικές υπηρεσίες, προγράμματα αναπαραγωγής πολυμέσων, υπηρεσίες παράδοσης, κυβερνητικές εφαρμογές και λύσεις προστασίας από ιούς, όπως το McAfee .

    Σχεδόν πλήρως βασισμένο στο διαβόητο τραπεζικό trojan Cerberus , τα ευρήματα της ολλανδικής εταιρείας κυβερνοασφάλειας προέρχονται από δημοσιεύσεις στο φόρουμ ενός υπόπτου που ονομάζεται DukeEugene τον περασμένο μήνα στις 17 Αυγούστου, καλώντας τους υποψήφιους πελάτες να "νοικιάσουν ένα νέο android botnet με μεγάλη λειτουργικότητα σε έναν στενό κύκλο ανθρώπων". "για $ 3.000 το μήνα.

    machine translated by Google Translate

    Αναλυτικά : The Hacker News

  2. #2
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.217
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Υπόψιν ότι στη λίστα που υπάρχει εδώ https://www.threatfabric.com/blogs/e...us-reborn.html είναι και η εφαρμογή της Πειραιώς, της Εθνικής, της Alpha και της Eurobank.
    gr.winbank.mobilenext Winbank Mobile
    ...
    mbanking.NBG NBG Mobile Banking
    ...
    com.mobileloft.alpha.droid myAlpha Mobile
    ...
    mbanking.NBG NBG Mobile Banking
    Δεν έχω καταλάβει πως εισέρχεται το malware στο σύστημα όμως.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καταλάβει πως εισέρχεται το malware στο σύστημα όμως.
    At the time of writing this blog we see ERMAC targeting Poland and being distributed under the guise of delivery service and government applications
    .........
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........
    ? Με το mygov θα μας μπει?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Οι τράπεζες μας το γνωρίζουν αυτό ..? η κάνουν τις πάπιες..

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψιν ότι στη λίστα που υπάρχει εδώ https://www.threatfabric.com/blogs/e...us-reborn.html είναι και η εφαρμογή της Πειραιώς, της Εθνικής, της Alpha και της Eurobank.


    Δεν έχω καταλάβει πως εισέρχεται το malware στο σύστημα όμως.

    Θα νομίζεις ότι κατεβάζεις την αυθεντική εφαρμογή πχ εκτός επίσημων stores / apk αλλά θα είναι το Trojan.
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο φόρουμ ενός ηθοποιού που ονομάζεται DukeEugene
    Ηθοποιός είναι ο Δούκας Ευγένιος;Έτσι εξηγείται...με τέτοια πείνα και ανεργία που μαστίζει τον κλάδο,τι να κάνει ο άνθρωπος,το έριξε στο hacking!

  8. #8
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παλι rooted androids; Παλι;
    Επεσα εγω και τα συννεφα μαζι.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι rooted androids; Παλι;
    Επεσα εγω και τα συννεφα μαζι.
    Δεν κάνει χρήση root απο ότι φαίνεται, αλλά τα accessibility services που σε ενημερώνει το σύστημα οτι αν δώσεις αυτή την πρόσβαση έχει κάποιες συνέπειες
    Once infected, Cerberus first hides its icon from the application drawer and then asks for the accessibility permission by masquerading itself as Flash Player Service. If granted, the malware automatically registers the compromised device to its command-and-control server, allowing the buyer/attacker to control the device remotely.

    To steal users' credit card numbers, banking credentials and passwords for other online accounts, Cerberus lets attackers launch screen overlay attacks from its remote dashboard.

    In screen overlay attack, the Trojan displays an overlay on top of legitimate mobile banking apps and tricks Android users into entering their banking credentials into the fake login screen, just like a phishing attack.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι rooted androids; Παλι;
    Επεσα εγω και τα συννεφα μαζι.
    Δεν έχει δράκο το παραμύθι. Ατύχησες.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηθοποιός είναι ο Δούκας Ευγένιος;Έτσι εξηγείται...με τέτοια πείνα και ανεργία που μαστίζει τον κλάδο,τι να κάνει ο άνθρωπος,το έριξε στο hacking!
    Δεν νομίζω πως το έφτιαξε ο Ευγένιος. Καμπάνιες κάνει, σαν ηθοποιός που είναι, για να γίνει γνωστό.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Το ότι κάποιος έχει rooted phone όπως εγώ, δεν σημαίνει πως είναι ηλίθιος και το έχει κάνει root για να εγκαθιστά ότι του καθίσει από οπουδήποτε. Ίσα ίσα το αντίθετο γιατί κανείς αδαείς δεν θα κάνει root το τηλέφωνο.
    Για μένα σημαίνει να έχω full control και να μπορώ να δω τι κάνει το τηλέφωνο, να κοντρολάρω τα permissions όλως των εφαρμογών, να έχω AdBlock και να μπορώ να βάλω με Xposed κάποια έξτρα πράγματα που είναι απολύτως χρήσιμα για μένα όπως να ρυθμίζω πχ με το long back να κάνει kill app ή να έχω full έλεγχο σε όλα τα κουμπιά, να έχω customization στο status bar και πολλά άλλα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Δύο χρόνια τώρα γνωρίζουν ότι τα accessibility services δυνητικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν κακόβουλα και
    ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτό το λόγο, απενεργοποιούνται και ενεργοποιούνται ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Δεν δίνεις ούτε μπορείς να ζητήσεις
    δικαιώματα accessibility αν δεν είναι καθολικά ενεργοποιημένα (και έρχονται default απενεργοποιημένα).

    Τώρα, αν είσαι τόσο στόκος που, αν μια εφαρμογή όχι απλώς σου ζητήσει δικαιώματα, αλλά σε παραπέμψει να
    πας ΜΟΝΟΣ σου σε ένα μενού να τα ενεργοποιήσεις, κι εσύ το κάνεις, ε.. τι να πω.

    Μάλιστα ίσως, οι εφαρμογές ebanking θα έπρεπε να τσεκάρουν

    [CODE]
    Κώδικας:
    AccessibilityManager amr = (AccessibilityManager) getSystemService(ACCESSIBILITY_SERVICE);
    boolean isAccessibilityEnabled = amr.isEnabled();
    και να αρνούνται να ξεκινήσουν καν όσο είναι ενεργά τα accessibility services.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zardoz : 30-09-21 στις 11:22.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  14. #14
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι κάποιος έχει rooted phone όπως εγώ, δεν σημαίνει πως είναι ηλίθιος και το έχει κάνει root για να εγκαθιστά ότι του καθίσει από οπουδήποτε. Ίσα ίσα το αντίθετο γιατί κανείς αδαείς δεν θα κάνει root το τηλέφωνο.
    Για μένα σημαίνει να έχω full control και να μπορώ να δω τι κάνει το τηλέφωνο, να κοντρολάρω τα permissions όλως των εφαρμογών, να έχω AdBlock και να μπορώ να βάλω με Xposed κάποια έξτρα πράγματα που είναι απολύτως χρήσιμα για μένα όπως να ρυθμίζω πχ με το long back να κάνει kill app ή να έχω full έλεγχο σε όλα τα κουμπιά, να έχω customization στο status bar και πολλά άλλα.
    Τώρα όλα αυτά προσπαθείς να τα εξηγήσεις σε κολλημένο μηλαρά που δεν ξέρει την τύφλα του απο android; Χαμένος χρόνος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο χρόνια τώρα γνωρίζουν ότι τα accessibility services δυνητικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν κακόβουλα και
    ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτό το λόγο, απενεργοποιούνται και ενεργοποιούνται ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Δεν δίνεις ούτε μπορείς να ζητήσεις
    δικαιώματα accessibility αν δεν είναι καθολικά ενεργοποιημένα (και έρχονται default απενεργοποιημένα).

    Τώρα, αν είσαι τόσο στόκος που, αν μια εφαρμογή όχι απλώς σου ζητήσει δικαιώματα, αλλά σε παραπέμψει να
    πας ΜΟΝΟΣ σου σε ένα μενού να τα ενεργοποιήσεις, κι εσύ το κάνεις, ε.. τι να πω.

    Μάλιστα ίσως, οι εφαρμογές ebanking θα έπρεπε να τσεκάρουν

    [CODE]
    Κώδικας:
    AccessibilityManager amr = (AccessibilityManager) getSystemService(ACCESSIBILITY_SERVICE);
    boolean isAccessibilityEnabled = amr.isEnabled();
    και να αρνούνται να ξεκινήσουν καν όσο είναι ενεργά τα accessibility services.
    Δε γίνεται αυτό. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι που το android έχει αυτά τα services. Δεν μπορείς να κόψεις το ebanking σε αυτούς που τα χρειάζονται.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όλα αυτά προσπαθείς να τα εξηγήσεις σε κολλημένο μηλαρά που δεν ξέρει την τύφλα του απο android; Χαμένος χρόνος...
    A δεν το ήξερα... και έχω κάτι νεύρα με την Apple εδώ και μια εβδομάδα γιατί ΔΕΝ υπάρχει τρόπος με το itunes στο pc να περάσεις μια φωτογραφία στο iphone χωρίς να την ανεβάσεις στο cloud... έχω ρίξει τρελά καντήλια μιλάμε γιατί λέω στη γυναίκα μου. Σου αντιγράφω όλες τις εικόνες στο pc (γιατί για άλλη μια φορά το έσκασε), τις έκανα όλες backup στο σέρβερ μου, και στο τέλος της λέω κάτσε να διαλέξεις ποιες θες να τις έχεις μόνιμα να στις περάσω πίσω στο τηλέφωνο...
    Ε ΔΕΝ.. με καμία παναγία... ^&#*%&%^#$$^# δεν υπάρχει το section photos στο itunes που υπήρχε παλιά.... Apple με λένε και όλα τα παιδάκια κλαίνε... έγινα ρόμπα φυσικά και της είπα να τις βλέπει στο PC πλέον
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας