Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 52
  1. #16
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με OpenSUSE δεν ασχολήθηκα ποτέ εκτενώς, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τη συγκεκριμένη διανομή.

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι, να έχει η διανομή που θα χρησιμοποιήσεις σωστό package manager.

    To Α και το Ω.

    Καλοί package managers είναι το apt των debian-οειδών (debian,ubuntu,mint,κλπ), o pacman (arch, manjaro, κλπ) και το portage (gentoo, sabayon, κλπ).

    Για αρχή, θα σου πρότεινα να πας σε debian-based διανομή, όπως το mint.

    Ειδικά για dual boot καταστάσεις, θα σε διευκολύνει ο preconfigured installer.

    Καλό βέβαια είναι να εντρυφήσεις στο πως λειτουργεί το partitioning, οι boot loaders, κλπ, για να μπορείς να διορθώνεις πιθανά προβλήματα στο booting.

    Έχει πολλούς οδηγούς και στο forum και στο net γενικότερα, για dual booting και τι να προσέξεις.

    Όπως και να 'χει, επίλεξε ό,τι σου κάνει περισσότερο κλικ, για να έχεις και την όρεξη να ασχοληθείς.

    Ούτως ή άλλως, το πιθανότερο είναι να αλλάξεις στην πορεία διανομή, με βάση αυτά που θα έχεις μάθει και με τις ανάγκες σου.

    Αν έχεις τη δυνατότητα, πειραματίσου με πολλές διανομές, που δεν έχουν την ίδια βάση προέλευσης, δηλαδή μία με βάση το debian, μία με βάση το arch, μία με βάση τη fedora, κλπ.

    Έτσι θα μπορέσεις να δεις στην πράξη τις διαφορές του κάθε package manager, τις ιδιαιτερότητες της κάθε διανομής, τα + και τα - γενικότερα.
    Το Linux θα τρέξει σε διαφορετικό μηχάνημα από τα Windows, οπότε δεν θα μπλέξω με partitions managers (το GParted είναι φίλος μας ). Εκτός από Mint και OpenSUSE, σκεφτόμουν να πάω και στο Fedora (λόγω RHEL). Η εναλλαγή distros θα γίνει σε δεύτερο χρόνο.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γιατί να κάνεις αλλαγές των διανομών?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #18
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να κάνεις αλλαγές των διανομών?
    Διάβασε αυτό.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...04#post7134404
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  4. #19
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το Opensuse τι γνώμη έχετε;
    Το openSUSE είναι στο ίδιο επίπεδο με το Fedora. Είναι πολύ καλό αλλά είναι πιο πολύ για κάποιον χρήστη με γνώσεις (όχι απαραίτητα linux αλλά να μπορεί να περιηγηθεί και να ψάξει να βρει λύση στο Ψ πρόβλημα που θα βγει). Το ubuntu είναι λίίιιιγο πιο user-friendly αλλά για αρχάριο το Mint είναι μονόδρομος. Το Mint έχει ένα κάρο γραφικά εργαλεία που μπορεί να δουλέψει και ο πιο αρχάριος. Με ένα εργαλείο βάζεις οδηγούς για nvidia, με άλλο επιλέγεις ποιες αναβαθμίσεις να γίνονται αυτόματα, κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι, να έχει η διανομή που θα χρησιμοποιήσεις σωστό package manager.

    To Α και το Ω.

    Καλοί package managers είναι το apt των debian-οειδών (debian,ubuntu,mint,κλπ), o pacman (arch, manjaro, κλπ) και το portage (gentoo, sabayon, κλπ).
    Όλοι οι package managers είναι μια χαρά. Αν κάποιος packager δεν ορίσει τα μεταδεδομένα σωστά όταν δημιουργήσει το πακέτο και έτσι δημιουργηθούν conflicts ή κάτι τέτοιο, δεν φταίει ο package manager. Το debian έχει apt και παρόλα αυτά δες πόσες φορές βρίζει ο jim_p.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλώς έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποιός είναι ο σκοπός σου. Αυτό που μου δείχνεις είναι η γνώμη κάποιου άλλου.

    Θες να χρησιμοποιήσεις Linux παράλληλα με Windows για ποιον λόγο? Από περιέργεια, για θέμα ασφάλειας, για να σκαλίζεις πράγματα να περνά η ώρα, για να δοκιμάζεις διανομές για να περνά η ώρα?

    Γιατί ο τίτλος μιλά για διανομή αρχάριου κλπ. Μην σε παρασέρνει ο καθένας που μπορεί να τα δουλεύει δεκαετία. Έχεις αποφασίσει γιατί "μπλέκεις"?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #21
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλώς έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποιός είναι ο σκοπός σου. Αυτό που μου δείχνεις είναι η γνώμη κάποιου άλλου.

    Θες να χρησιμοποιήσεις Linux παράλληλα με Windows για ποιον λόγο? Από περιέργεια, για θέμα ασφάλειας, για να σκαλίζεις πράγματα να περνά η ώρα, για να δοκιμάζεις διανομές για να περνά η ώρα?

    Γιατί ο τίτλος μιλά για διανομή αρχάριου κλπ. Μην σε παρασέρνει ο καθένας που μπορεί να τα δουλεύει δεκαετία. Έχεις αποφασίσει γιατί "μπλέκεις"?
    Έχω αποφασίσει. Και για λόγους προσωπικούς (μου αρέσει το tinkering) και για λόγους επιμόρφωσης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το openSUSE είναι στο ίδιο επίπεδο με το Fedora. Είναι πολύ καλό αλλά είναι πιο πολύ για κάποιον χρήστη με γνώσεις (όχι απαραίτητα linux αλλά να μπορεί να περιηγηθεί και να ψάξει να βρει λύση στο Ψ πρόβλημα που θα βγει). Το ubuntu είναι λίίιιιγο πιο user-friendly αλλά για αρχάριο το Mint είναι μονόδρομος. Το Mint έχει ένα κάρο γραφικά εργαλεία που μπορεί να δουλέψει και ο πιο αρχάριος. Με ένα εργαλείο βάζεις οδηγούς για nvidia, με άλλο επιλέγεις ποιες αναβαθμίσεις να γίνονται αυτόματα, κτλ.


    Όλοι οι package managers είναι μια χαρά. Αν κάποιος packager δεν ορίσει τα μεταδεδομένα σωστά όταν δημιουργήσει το πακέτο και έτσι δημιουργηθούν conflicts ή κάτι τέτοιο, δεν φταίει ο package manager. Το debian έχει apt και παρόλα αυτά δες πόσες φορές βρίζει ο jim_p.
    Δεν έχω θέμα να κάνω troubleshooting. Και από περιήγηση για troubleshooting, άλλο τίποτα .
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  7. #22
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αποφασίσει. Και για λόγους προσωπικούς (μου αρέσει το tinkering) και για λόγους επιμόρφωσης.
    Αν είναι να το βάλεις ακαδημαϊκά ώστε να επιμορφωθείς "τι είναι αυτό που μιλάνε όλοι" και για να περνάς την ώρα σου με tinkering όταν βαριέσαι, γιατί να μην το βάλεις σε μια εικονική μηχανή οπότε και δεν σε καίει κιόλας αν γίνει κάποια στραβή. Μπορείς κάθε ημέρα να φτιάχνεις ένα νέο image και να στήνεις διαφορετική διανομή και να παίζεις.

    Διάβασα ότι έχεις ξεχωριστό μηχάνημα οπότε δεν θα κινδυνεύσει η εγκατάταση των windows αλλά, ακόμη και έτσι, πάλι μου φαίνεται πιο βολική λύση αυτή της εικονικής μηχανής.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #23
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι να το βάλεις ακαδημαϊκά ώστε να επιμορφωθείς "τι είναι αυτό που μιλάνε όλοι" και για να περνάς την ώρα σου με tinkering όταν βαριέσαι, γιατί να μην το βάλεις σε μια εικονική μηχανή οπότε και δεν σε καίει κιόλας αν γίνει κάποια στραβή. Μπορείς κάθε ημέρα να φτιάχνεις ένα νέο image και να στήνεις διαφορετική διανομή και να παίζεις.

    Διάβασα ότι έχεις ξεχωριστό μηχάνημα οπότε δεν θα κινδυνεύσει η εγκατάταση των windows αλλά, ακόμη και έτσι, πάλι μου φαίνεται πιο βολική λύση αυτή της εικονικής μηχανής.
    Δεν είναι ακριβώς "τι είναι αυτό που μιλάνε όλοι". Απλά, το χρειάζομαι και για επαγγελματικούς λόγους. Ξέρω τι είναι το Linux. Απλά, θέλω να εμβαθύνω.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν έχεις χρόνο, υπομονή, επιμονή και προπάντων θέληση ίσως το να πέσεις στα πολύ βαθιά να είναι ο καλύτερος και πιο ταχύς τρόπος.
    https://0xc0decafe.com/linux-from-sc...s-it-worth-it/

  10. #25
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις χρόνο, υπομονή, επιμονή και προπάντων θέληση ίσως το να πέσεις στα πολύ βαθιά να είναι ο καλύτερος και πιο ταχύς τρόπος.
    https://0xc0decafe.com/linux-from-sc...s-it-worth-it/
    No time.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  11. #26
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις κάποια ιδέα για το τι θες να μάθεις ακριβώς;

    Να στο πω αλλιώς, μια διανομή στην οποία δουλεύουν όλα ρολόι και δεν σπάει ποτέ τίποτα δεν σου δίνει πολλές ευκαιρίες να προχωρήσεις στα ενδότερα. Από την άλλη αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το στήσιμο εφαρμογών αυτό δεν έχει και τόση σημασία, απεναντίας δεν χάνεις χρόνο με ανούσια πράγματα.

  12. #27
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Η λύση της εικονικής μηχανής είναι η καλύτερη. Εγκατέστησε μία μία τις διανομές που προτάθηκαν, εξοικειώσου με το λειτουργικό, μάθε τις βασικές εντολές του τερματικού. Εξαίρεση αποτελεί το archlinux που θα πρέπει να το δοκιμάσεις τελευταίο και αφού έχεις αποκτήσει κάποιες βασικές τουλάχιστον γνώσεις. Όταν καταλήξεις κάνεις κανονικά την εγκατάσταση στο μηχάνημά σου.

  13. #28
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάποια ιδέα για το τι θες να μάθεις ακριβώς;

    Να στο πω αλλιώς, μια διανομή στην οποία δουλεύουν όλα ρολόι και δεν σπάει ποτέ τίποτα δεν σου δίνει πολλές ευκαιρίες να προχωρήσεις στα ενδότερα. Από την άλλη αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το στήσιμο εφαρμογών αυτό δεν έχει και τόση σημασία, απεναντίας δεν χάνεις χρόνο με ανούσια πράγματα.
    Έχω. Καταρχάς, θλεω να εξοικειωθώ με τα διάφορα DEs. Κατά δεύτερον, θέλω να δουλέψω το shell. Κατά τρίτον, θέλω να μπω σιγά σιγά στο κομμάτι του Linux administration.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  14. #29
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω. Καταρχάς, θλεω να εξοικειωθώ με τα διάφορα DEs. Κατά δεύτερον, θέλω να δουλέψω το shell. Κατά τρίτον, θέλω να μπω σιγά σιγά στο κομμάτι του Linux administration.
    Τότε οι διανομές που προτάθηκαν είναι καλή αρχή.

  15. #30
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση της εικονικής μηχανής είναι η καλύτερη. Εγκατέστησε μία μία τις διανομές που προτάθηκαν, εξοικειώσου με το λειτουργικό, μάθε τις βασικές εντολές του τερματικού. Εξαίρεση αποτελεί το archlinux που θα πρέπει να το δοκιμάσεις τελευταίο και αφού έχεις αποκτήσει κάποιες βασικές τουλάχιστον γνώσεις. Όταν καταλήξεις κάνεις κανονικά την εγκατάσταση στο μηχάνημά σου.
    Πολύ σωστός.

    Με τη χρήση VM, μπορεί ο OP να δοκιμάζει παράλληλα (εφόσον έχει χρόνο και διάθεση) διάφορες διανομές, να δει τι του αρέσει και τι δεν του αρέσει, μέχρι να καταλήξει εκεί που θέλει.
    Επίσης, η ανάκτηση ενός σπασμένου VM image είναι τόσο απλή, όσο το copy ενός αρχείου (εφόσον έχουμε back-up ).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας