Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Καλημέρα,

    Ποια διανομή να δοκιμάσω όντας τελείως αρχάριος στο Unix/Linux; Ευχαριστώ.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Το πιο απλό και πιο χρησιμοποιημένο για αρχάριους είναι συνήθως το Ubuntu. Έχει πολλά πράγματα έτοιμα και οδηγούς σχεδόν για τα πάντα.

    Αν έρχεσαι από Windows τότε το Linux Mint θα σου δώσει μία εμπειρία πολύ κοντά σε αυτή των windows.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    +1 ψήφος για το LinuxMint --> https://linuxmint.com/

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Για το Opensuse τι γνώμη έχετε;
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Συν ένα για το Manjaro με KDE.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Αν είναι για KDE περιβάλλον, τότε KDE Neon απ' ευθείας από τους δημιουργούς του KDE και βασισμένο στο Ubuntu.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #7
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το Opensuse τι γνώμη έχετε;
    Γενικά αρκετά καλή διανομή, αλλά όχι για εντελώς αρχάριους θα έλεγα.

    Όπως έγραψαν και κάποιοι άλλοι, πιστεύω ότι ένα ubuntu ή ένα mint, είναι ότι πρέπει για μια πρώτη γνωριμία με τον κόσμο του linux.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έγραψαν και κάποιοι άλλοι, πιστεύω ότι ένα ubuntu ή ένα mint, είναι ότι πρέπει για μια πρώτη γνωριμία με τον κόσμο του linux.
    +10
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάτι πιο απλό από Ubuntu ή Mint δεν θα βρεις όντως. Αν θέλεις, μπορείς να παίξεις και Virtual πρωτού προχωρήσεις σε format, partition κλπ.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #10
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι πιο απλό από Ubuntu ή Mint δεν θα βρεις όντως. Αν θέλεις, μπορείς να παίξεις και Virtual πρωτού προχωρήσεις σε format, partition κλπ.
    Κι εγώ με virtual που δοκίμασα μια χαρά έπεζαν τα Ubuntu σε fx_4300 & 8gb ram

  11. #11
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Κατά τη γνώμη μου, κατά την επιλογή και την εγκατάσταση τη διανομής, κάποια βασικά πράγματα πρέπει να έχουμε υπόψιν όταν θέλουμε να μεταβούμε σε linux:
    1. Χρόνος: Πρέπει να είμαστε διατεθειμένοι να μάθουμε πολλά καινούρια πράγματα, και για αυτό χρειάζεται ο απαραίτητος χρόνος. Όποια διανομή κι αν διαλέξουμε, θα χρειαστεί να δαπανήσουμε κάποιον χρόνο. Αν μιλάμε για laptop, να έχουμε υπόψη ότι μπορεί να αντιμετωπίσουμε διάφορα θέματα σχετικά με το Wifi και διπλή κάρτα γραφικών (on-board και ξεχωριστή).
    2. Κοινότητα: Ιδιαίτερα στα πρώτα βήματα, καλό είναι να έχουμε την υποστήριξη μιας μεγάλης και έμπειρης κοινότητας χρηστών. Η κοινότητα του debian/ubuntu/mint έχω την εντύπωση ότι είναι από τις μεγαλύτερες.
    3. Δυνατότητα χρήσης απαραίτητων εφαρμογών: Κάθε χρήστης έχει κάποιες απαιτήσεις, οπότε καλό θα είναι να γνωρίζει τι θέλει να κάνει. Κάποιες διανομές, είναι λίγο πίσω σε κάποιες εφαρμογές, οπότε καλό είναι να γνωρίζουμε από πριν. Στην περίπτωση αυτή, η arch-derived κοινότητα θεωρώ ότι είναι πιο up-to-date out of the box. Σε καμία περίπτωση όμως δεν συστήνεται arch linux σε αρχάριο. Το manjaro είναι εξαιρετική λύση κατά τη γνώμη μου
    4. Desktop Environment: Συνήθως, αυτό δεν είναι σοβαρό πρόβλημα, στην επιλογή της διανομής, καθώς είναι εφικτό να βάλεις όλα τα DE που κυκλοφορούν. Καλό θα είναι όμως, πριν φτάσουμε στην εγκατάσταση στο τελικό σύστημα, να δοκιμάσουμε σε ένα εικονικό (virtual) περιβάλλον τι γίνεται. Τα DE ειναι πολλά, αλλά για ένα χρήστη απο τα Windows προτείνω είτε το Cinnamon (που ειναι το default του Μint), είτε το Xfce. Αν ο υπολογιστής είναι καλός, τότε και το KDE Plasma. Για τον λόγο αυτό, είναι δυνατό να κατεβάσουμε ένα manjaro σε ένα VM και να πειραματιστούμε, από λίγο, για να διαλέξουμε αυτό που μας αρέσει περισσότερο. Στο τελικό σύστημα, καλό θα είναι μην έχουμε περισσότερα από 1-2 DE, για λόγους ταχύτητας στα updates



    Η προσωπική μου "διαδρομή" στον κόσμο του linux δεν θυμάμαι από που είχε ξεκινήσει, αλλά για λόγους μεγαλύτερης ευελιξίας κατέληξα στο arch linux ( το οποίο όπως είπα δεν το συστήνω σε αρχάριο). Από DE προτιμώ το cinammon, είχα δώσει παλαιότερα μια καλή ευκαιρία στο deepin, αλλά έχω μεγάλους ενδοιασμούς εξαιτίας της κινέζικης προέλευσης. Το mate το έχω σαν backup. Gnome3 κ KDE δεν είναι του γούστου μου.

    Εξαιτίας της διαδρομής μου, συστήνω την Manjaro με DE της επιλογής σας.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου, κατά την επιλογή και την εγκατάσταση τη διανομής, κάποια βασικά πράγματα πρέπει να έχουμε υπόψιν όταν θέλουμε να μεταβούμε σε linux:
    1. Χρόνος: Πρέπει να είμαστε διατεθειμένοι να μάθουμε πολλά καινούρια πράγματα, και για αυτό χρειάζεται ο απαραίτητος χρόνος. Όποια διανομή κι αν διαλέξουμε, θα χρειαστεί να δαπανήσουμε κάποιον χρόνο. Αν μιλάμε για laptop, να έχουμε υπόψη ότι μπορεί να αντιμετωπίσουμε διάφορα θέματα σχετικά με το Wifi και διπλή κάρτα γραφικών (on-board και ξεχωριστή).
    2. Κοινότητα: Ιδιαίτερα στα πρώτα βήματα, καλό είναι να έχουμε την υποστήριξη μιας μεγάλης και έμπειρης κοινότητας χρηστών. Η κοινότητα του debian/ubuntu/mint έχω την εντύπωση ότι είναι από τις μεγαλύτερες.
    3. Δυνατότητα χρήσης απαραίτητων εφαρμογών: Κάθε χρήστης έχει κάποιες απαιτήσεις, οπότε καλό θα είναι να γνωρίζει τι θέλει να κάνει. Κάποιες διανομές, είναι λίγο πίσω σε κάποιες εφαρμογές, οπότε καλό είναι να γνωρίζουμε από πριν. Στην περίπτωση αυτή, η arch-derived κοινότητα θεωρώ ότι είναι πιο up-to-date out of the box. Σε καμία περίπτωση όμως δεν συστήνεται arch linux σε αρχάριο. Το manjaro είναι εξαιρετική λύση κατά τη γνώμη μου
    4. Desktop Environment: Συνήθως, αυτό δεν είναι σοβαρό πρόβλημα, στην επιλογή της διανομής, καθώς είναι εφικτό να βάλεις όλα τα DE που κυκλοφορούν. Καλό θα είναι όμως, πριν φτάσουμε στην εγκατάσταση στο τελικό σύστημα, να δοκιμάσουμε σε ένα εικονικό (virtual) περιβάλλον τι γίνεται. Τα DE ειναι πολλά, αλλά για ένα χρήστη απο τα Windows προτείνω είτε το Cinnamon (που ειναι το default του Μint), είτε το Xfce. Αν ο υπολογιστής είναι καλός, τότε και το KDE Plasma. Για τον λόγο αυτό, είναι δυνατό να κατεβάσουμε ένα manjaro σε ένα VM και να πειραματιστούμε, από λίγο, για να διαλέξουμε αυτό που μας αρέσει περισσότερο. Στο τελικό σύστημα, καλό θα είναι μην έχουμε περισσότερα από 1-2 DE, για λόγους ταχύτητας στα updates



    Η προσωπική μου "διαδρομή" στον κόσμο του linux δεν θυμάμαι από που είχε ξεκινήσει, αλλά για λόγους μεγαλύτερης ευελιξίας κατέληξα στο arch linux ( το οποίο όπως είπα δεν το συστήνω σε αρχάριο). Από DE προτιμώ το cinammon, είχα δώσει παλαιότερα μια καλή ευκαιρία στο deepin, αλλά έχω μεγάλους ενδοιασμούς εξαιτίας της κινέζικης προέλευσης. Το mate το έχω σαν backup. Gnome3 κ KDE δεν είναι του γούστου μου.

    Εξαιτίας της διαδρομής μου, συστήνω την Manjaro με DE της επιλογής σας.
    Ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση. Είμαι μεταξύ KDE Neon και Mint με Cinnamon. Επειδή θα το χρειαστώ λίαν συντόμως, θα επιστρέψω με τις πρώτες εμπειρίες.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Η δική μου η πρόταση είναι η εξής.

    Συμφωνώ για Mint, όχι ubuntu όμως, καλύτερα Mint με MATE DE αν θέλεις GNOME, ή την έκδοση με KDE.

    Δεν ξέρω τα πλάνα σου για τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις, αν το θέλεις για μόνιμο switch από windows ή απλώς για να κάνεις συγκεκριμένες δουλειές με αυτό.

    Επίσης, δεν γνωρίζω πόσο χρόνο μπορείς/σκοπεύεις να διαθέσεις πάνω σε αυτό.

    Στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις ένα σχετικό υπόβαθρο στη χρήση και την κατανόηση του GNU/linux, καλό θα ήταν να "ζορίσεις" τον εαυτό σου, κάποια στιγμή στην πορεία, με μία πιο challenging διανομή, κατά προτίμηση rolling release, για να μην έχεις τον βραχνά της επανεγκατάστασης.

    Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση - πλέον - για να χρησιμοποιείς linux, αλλά θα σε γλιτώσει από το να πελαγώνεις και να μπλέκεις με επανεγκαταστάσεις στην πρώτη αναποδιά που θα τύχει, γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως θα τύχει.

    Δεν στο λέω για να σε αποθαρρύνω φυσικά.

    Ο λόγος που στο λέω, είναι γιατί εδώ κρύβεται η δύναμη του GNU/linux.

    Σε αντίθεση με τα windows, σε μία εγκατάσταση διανομής, μπορείς να διορθώσεις σχεδόν κάθε πρόβλημα που μπορεί να προκύψει, χωρίς να μπλέξεις με επανεγκατάσταση.
    Μπορείς επίσης να έχεις πλήρες αντίγραφο της εγκατάστασης και να την διατηρείς για χρόνια ολόκληρα.

    Αυτό όμως προϋποθέτει μία πιο βαθειά ενασχόληση με το λειτουργικό και εξαρτάται από εσένα το αν έχεις τον χρόνο ή την όρεξη να ασχοληθείς εκτενώς.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δική μου η πρόταση είναι η εξής.

    Συμφωνώ για Mint, όχι ubuntu όμως, καλύτερα Mint με MATE DE αν θέλεις GNOME, ή την έκδοση με KDE.

    Δεν ξέρω τα πλάνα σου για τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις, αν το θέλεις για μόνιμο switch από windows ή απλώς για να κάνεις συγκεκριμένες δουλειές με αυτό.

    Επίσης, δεν γνωρίζω πόσο χρόνο μπορείς/σκοπεύεις να διαθέσεις πάνω σε αυτό.

    Στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις ένα σχετικό υπόβαθρο στη χρήση και την κατανόηση του GNU/linux, καλό θα ήταν να "ζορίσεις" τον εαυτό σου, κάποια στιγμή στην πορεία, με μία πιο challenging διανομή, κατά προτίμηση rolling release, για να μην έχεις τον βραχνά της επανεγκατάστασης.

    Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση - πλέον - για να χρησιμοποιείς linux, αλλά θα σε γλιτώσει από το να πελαγώνεις και να μπλέκεις με επανεγκαταστάσεις στην πρώτη αναποδιά που θα τύχει, γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως θα τύχει.

    Δεν στο λέω για να σε αποθαρρύνω φυσικά.

    Ο λόγος που στο λέω, είναι γιατί εδώ κρύβεται η δύναμη του GNU/linux.

    Σε αντίθεση με τα windows, σε μία εγκατάσταση διανομής, μπορείς να διορθώσεις σχεδόν κάθε πρόβλημα που μπορεί να προκύψει, χωρίς να μπλέξεις με επανεγκατάσταση.
    Μπορείς επίσης να έχεις πλήρες αντίγραφο της εγκατάστασης και να την διατηρείς για χρόνια ολόκληρα.

    Αυτό όμως προϋποθέτει μία πιο βαθειά ενασχόληση με το λειτουργικό και εξαρτάται από εσένα το αν έχεις τον χρόνο ή την όρεξη να ασχοληθείς εκτενώς.
    Και όρεξη έχω και επιβάλλεται να ασχοληθώ. Οπότε, πιστεύεις να πάω κατευθείαν σε OpenSUSE; Το Linux θα το χρησιμοποιώ συμπληρωματικά με Windows.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  15. #15
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όρεξη έχω και επιβάλλεται να ασχοληθώ. Οπότε, πιστεύεις να πάω κατευθείαν σε OpenSUSE; Το Linux θα το χρησιμοποιώ συμπληρωματικά με Windows.
    Με OpenSUSE δεν ασχολήθηκα ποτέ εκτενώς, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τη συγκεκριμένη διανομή.

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι, να έχει η διανομή που θα χρησιμοποιήσεις σωστό package manager.

    To Α και το Ω.

    Καλοί package managers είναι το apt των debian-οειδών (debian,ubuntu,mint,κλπ), o pacman (arch, manjaro, κλπ) και το portage (gentoo, sabayon, κλπ).

    Για αρχή, θα σου πρότεινα να πας σε debian-based διανομή, όπως το mint.

    Ειδικά για dual boot καταστάσεις, θα σε διευκολύνει ο preconfigured installer.

    Καλό βέβαια είναι να εντρυφήσεις στο πως λειτουργεί το partitioning, οι boot loaders, κλπ, για να μπορείς να διορθώνεις πιθανά προβλήματα στο booting.

    Έχει πολλούς οδηγούς και στο forum και στο net γενικότερα, για dual booting και τι να προσέξεις.

    Όπως και να 'χει, επίλεξε ό,τι σου κάνει περισσότερο κλικ, για να έχεις και την όρεξη να ασχοληθείς.

    Ούτως ή άλλως, το πιθανότερο είναι να αλλάξεις στην πορεία διανομή, με βάση αυτά που θα έχεις μάθει και με τις ανάγκες σου.

    Αν έχεις τη δυνατότητα, πειραματίσου με πολλές διανομές, που δεν έχουν την ίδια βάση προέλευσης, δηλαδή μία με βάση το debian, μία με βάση το arch, μία με βάση τη fedora, κλπ.

    Έτσι θα μπορέσεις να δεις στην πράξη τις διαφορές του κάθε package manager, τις ιδιαιτερότητες της κάθε διανομής, τα + και τα - γενικότερα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας