Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: VPN απορία

  1. #1
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Λοιπόν, έχω μια συσκευή tv box την οποία συνδέω ασύρματα με το κινητό και λαμβάνει δεδομένα από την SIM. Στο κινητό υπάρχει εφαρμογή VPN και συνδέομαι π.χ. Σουηδία. Όταν στο κινητό πάω να τσεκάρω την IP, μου βγάζει όντως περιοχή Σουηδίας. Όταν όμως κάνω τον ίδιο έλεγχο στο tv box, μου βγάζει Ελλάδα και τον πάροχό μου. Γιατί συμβαίνει αυτό;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε σε hotspot είτε σε usb tethering, η χρήση του VPN tunnel γίνεται μόνο για το κινητό και όχι τις άλλες συνδεδεμένες συσκευές σε αυτό. Δοκιμασμένο με Fritz VPN, OpenVPN, Wireguard.
    Ίσως αν με κάποιον τρόπο μπορούσε να ρυθμισθεί το routing στο κινητό, αλλά δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Κατάλαβα. Ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Μπορεις με ενα raspberry pi. Το raspberry θα είναι συνδεδεμενο με ενα VPN client της αρεσκείας σου (Σουηδία) και απο αυτό μετά μπορείς να εξάγεις είτε δικτυο ethernet ή wifi που να γίνεται route στη vpn σύνδεση του pi. Ετσι ,οποιαδήποτε συσκευη συνδεθει στο δικτυο που θα εξαχθει από το pi, θα εχει σουηδικη IP στο διαδικτυο.

    Οδηγίες εδώ: https://help.ubuntu.com/community/In...nectionSharing και στην παράγραφο Ubuntu Internet Gateway Method (iptables), αρκει να αντικαταστήσεις το eth0 που λεει με το tun0 (η διεπαφη του VPN) και το eth1 με την διεπαφή που εξάγεται το νεο σου δικτυο (eth0 αν είναι το ethernet, wlan0 αν είναι το wifi)

    Αν δυσκολεύεσαι με τις οδηγιες, ρώτα μας εδώ και θα προσπαθησουμε να βοηθησουμε ή ζητα απο κάποιον γνωστο σου που ξερει να το στήσει από κοντά (με το αζημίωτο φυσικά )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 25-11-21 στις 12:41.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας