Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrestisZ Εμφάνιση μηνυμάτων


    Θελω να αλλαξω το καλωδιο απο τον κατανεμητη στην πριζα γιατι μαλλον ειναι παλιο και ισως εχει χασουρα. Εχω παρει ενα καλωδιο utp CAT6 και σκεφτομαι να το συνδεσω πανω στο καλωδιου του ΟΤΕ που ερχεται στο σπιτι και να πηγαινει απευθειας πανω στο ρουτερ με ενα rj11. Δεν με ενδιαφερει να εχω λειτουργικες πριζες καπου αλλου στο σπιτι καθως ειναι μονοκατοικια. Το μονο "μικρο" προβλημα ειναι οτι δεν ξερω να κανω αυτη τη συνδεση,
    Δηλαδη απο το utp πανω στο καλωδιο του ΟΤΕ και μετα πως θα βαλω το utp με τερματισμό rj11. Μηπως τυχαινει να ξερει καποιος αυτη τη συνδεση;
    Καλημέρα..

    Κατ' αρχάς το ζήτημα είναι ότι για να βάλεις τα καλωδιάκια σε βυσματάκι RJ11 χρειάζεσαι την ειδική πένσα - πρέσα για να τα "πρεσάρεις" στο βυσματάκι..

    https://www.skroutz.gr/c/958/penses-...&order_dir=asc

    Δεν είναι ακριβές.. θα αγοράσεις κάποια ?
    ή ίσως θα μπορούσες να πας σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών να στο φτιάξει.. ?

    Το 2ο ζήτημα είναι ότι νομίζω ότι τα RJ11 θέλουν πλακέ τηλεφωνικό καλώδιο.. (Σφίγγει και αυτό η πρέσα στο βύσμα..)
    Δεν ξέρω εάν γίνεται με στρογγυλό εύκολα.. ίσως να πρεσάρεις μόνο τα καλωδιάκια.. αλλά θα θέλει πολύ προσοχή μετά για να μην φύγουν ή κοπούν σκέφτομαι..

    Το άλλο ζήτημα είναι να βρεις σε ποιές θέσεις πρέπει να πάνε τα καλωδιάκια όταν είναι χύμα..
    Αυτό δεν το θυμάμαι..

    Μάλλον μπορείς να το βρεις εάν δεις που τα συνδέει τώρα η μπρίζα σου από μέσα..



    - - - Updated - - -

    Εάν έχει κάποιος άλλος κάποια ιδέα ας μας πει!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 07-10-21 στις 14:51.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  2. #32
    Εγγραφή
    04-10-2021
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πενσα βρίσκω ή στη χειρότερη αγοράζω..
    Και εστω οτι δεν το παω απευθειας σε rj11 το utp αλλα το βαζω στην υπαρχουσα μπριζα.
    Δεν ξερω πως να συνδεσω το utp στο καλωδιο που ερχεται απο τον ΟΤΕ (ερχεται ενα μπλε και ενα κοκκινο καλωδιο απο την κολωνα στον τοιχο του σπιτιου). Το utp εχει 4 ζευγη. Εγω πρεπει να κουμπωσω δυο ζευγη στα καλωδια του ΟΤΕ;
    Και μετα τα ζευγη στην πριζα μπαινουν στις μεσαιες υποδοχες της πριζας αν δεν κανω λαθος. Με εχουν μπερδεψει τα ζευγη βασικα. Τα χωριζω και χρησιμοποιω απο ενα καλωδιο στο καλωδιο που ερχεται απο τον οτε ή ενωνω ενα πληρες ζευγος σε καθε καλωδιο που ερχεται απο τον οτε και μετα ενα πληρες ζευγος στην υποδοχη στην πριζα;
    Σαλατα τα εκανα λολ. Γενικα πιανουν τα χερια μου αλλα οτι εχει να κανει με καλωδια ειμαι εντελως σκραπας δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου.

    - - - Updated - - -

    Καλημερα by the way!

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ζεύγος, όπως λέει και η λέξη = 2 καλώδια.
    Κάθε UTP έχει 4 ζεύγη (8 καλώδια) χρωματιστά, ανά 2 σε κάθε ζεύγος.
    Η τηλεφωνία και το DSL σε όλο τον πλανήτη, δουλεύει αποκλειστικά με 1 ζεύγος. Οπότε χρησιμοποιείς ένα από αυτά (π.χ. το μπλε/άσπρο-μπλε) και συνδέεις το κάθε καλώδιο με ένα από τα αντίστοιχα 2 (μπλε-κόκκινο) που έρχεται από τον πάροχο.

    Ωστόσο μόνο στην ψυχολογία θα σου φέρει η αλλαγή του καλωδίου θετικό αποτέλεσμα. Στην πράξη μηδαμινό ή καθόλου. Το τμήμα που παίζει σπουδαίο ρόλο είναι από τον κατανεμητή της οικοδομής έως την πρώτη πρίζα του σπιτιού.

  4. #34
    Εγγραφή
    04-10-2021
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι κατανοητο αυτο που μου λες. Το νεο καλωδιο θα μπει απο τον κατανεμητη στην πρωτη πριζα του σπιτιου γιαυτο θελω να το αλλαξω επειδη ειναι παλιο. Αρα ενα ζευγος ασπρο-μπλε στα καλωδια που ερχονται απο τον ΟΤΕ στον κατανεμητη στον τοιχο του σπιτιου μου και το ιδιο ζευγος (ασπρο-μπλε το κουμπωνω πανω στην πριζα του σπιτιου στις μεσαιες υποδοχες.
    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

  5. #35
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, έτσι είναι τα πράγματα..

    Και εάν είδες ότι τα 2 καλωδιάκια πάνε στις μεσαίες επαφές της μπρίζας.. αυτό που δεν θυμόμουν..
    έτσι θα τα βάλεις και στο RJ11 εάν δοκιμάσεις κατευθείαν σε βύσμα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #36
    Εγγραφή
    04-10-2021
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σουπερ ευχαριστω πολυ!

  7. #37
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Σου έβγαλα και ένα CloseUp.. έχω κάτι RJ11 εδώ..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας