Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα σε όλους,

    Μόλις έφαγα μια απίστευτη σφαλιάρα. Έχω κάνει μια αίτηση για νέα γραμμή επαγγελματική Wind VDSL 100 στο νέο σπίτι που νοικιάζω στις 30 Αυγούστου. Ο τεχνικός της Wind ήρθε την πρώτη φορά στις 14 Σεπτεμβρίου να μου συνδέσει το modem για να πάρω ίντερνετ. Διαπιστώνει λάθος βρόγχο από τον ΟΤΕ. Έρχεται δεύτερη φορά στις 30 Σεπτεμβρίου και διαπιστώνει και πάλι λάθος βρόγχο από τον ΟΤΕ. Σήμερα σε ενημέρωση που είχα από τη Wind, υπάρχει μη διαθεσιμότητα δικτύου από τον ΟΤΕ και η αναμονή που μου είπαν είναι 2-6 μήνες. Μιας και δουλεύω remote μόνιμα και σαν μηχανικός λογισμικού, αυτό το σενάριο απλά δεν παίζει. Δε γίνεται να μετακομίσω. Μπορεί να μου πει κάποιος ποιες είναι οι επιλογές μου αυτή τη στιγμή; Ο λόγος που πήγα στην Wind είναι γιατί οι καμπίνες στην περιοχή είναι της Wind. Υπάρχει περίπτωση αν κάνω αίτηση στον ΟΤΕ να βρω γραμμή; Αν δεν μπορέσω να βρω γραμμή, τότε κυριολεκτικά θα πρέπει να ψάξω για νέο σπίτι. Δεν μπορώ να δουλέψω έτσι.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορεί να βρεις με ΟΤΕ, μπορει και όχι
    Κάτι σε κινητό, πχ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...unlimited.html

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Θα πάω αύριο πρωί πρωί να κάνω αίτηση κι εκεί. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να βρω με τον ΟΤΕ, ε; Η διαδικασία με τη διαθεσιμότητα ποια είναι; Έχει ο κάθε πάροχος κάποιες γραμμές που μπορεί να δώσει και μπορεί να τελειώσουν από τον ένα αλλά να έχει ο άλλος;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάω αύριο πρωί πρωί να κάνω αίτηση κι εκεί. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να βρω με τον ΟΤΕ, ε; Η διαδικασία με τη διαθεσιμότητα ποια είναι; Έχει ο κάθε πάροχος κάποιες γραμμές που μπορεί να δώσει και μπορεί να τελειώσουν από τον ένα αλλά να έχει ο άλλος;
    Κανονικά όχι, αν υπάρχει γραμμή κανονικά πρέπει να την δίνουν, όπως εκάναν και σε εσένα δυο φορές δυο φορές, μπορεί να υπάρχει θέμα με το καλώδιο απο την οικοδομή προς την καμπίνα του ΟΤΕ ή απο την καμπίνα του ΟΤΕ προς την Wind

    Δεν χάνεις όμως κάτι να δοκιμάσεις με ΟΤΕ

  5. #5
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μου είπαν και το άλλο το ανέκδοτο. Ότι αν θέλω να ακυρώσω την αίτηση πρέπει να περάσουν 2 μήνες από την ημερομηνία που την έκανα. Αλλιώς θα πληρώσω πρόστιμο λένε. Λες και φταίω εγώ που δεν βρίσκουν γραμμή. Επίσης μου είπαν ότι σαν ημερομηνία αίτησης φαίνεται η 22 Σεπτεμβρίου και όχι η 30 Αυγούστου. Αυτό γιατί οι μάγκες πήγαν και έκαναν νέα αίτηση με νέο αριθμό μόλις την πρώτη φορά είδαν ότι έγινε λάθος βρόγχος. Προφανώς και δεν με ενημέρωσαν ότι θα κάνουν νέα αίτηση. Απλά έλαβα μήνυμα στο κινητό μου ότι καταχωρήθηκε νέα αίτηση.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν και το άλλο το ανέκδοτο. Ότι αν θέλω να ακυρώσω την αίτηση πρέπει να περάσουν 2 μήνες από την ημερομηνία που την έκανα. Αλλιώς θα πληρώσω πρόστιμο λένε. Λες και φταίω εγώ που δεν βρίσκουν γραμμή. Επίσης μου είπαν ότι σαν ημερομηνία αίτησης φαίνεται η 22 Σεπτεμβρίου και όχι η 30 Αυγούστου. Αυτό γιατί οι μάγκες πήγαν και έκαναν νέα αίτηση με νέο αριθμό μόλις την πρώτη φορά είδαν ότι έγινε λάθος βρόγχος. Προφανώς και δεν με ενημέρωσαν ότι θα κάνουν νέα αίτηση. Απλά έλαβα μήνυμα στο κινητό μου ότι καταχωρήθηκε νέα αίτηση.
    Την εκάνες σε κατάστημα ή εξ αποστάσεως, αν είναι εξ αποστάσεως τότε τους λες οκ κανένα θέμα, θέλω κατάργηση καθώς δεν έχουν περάσει οι 14 ημέρες απο τις 22

  7. #7
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εκάνες σε κατάστημα ή εξ αποστάσεως, αν είναι εξ αποστάσεως τότε τους λες οκ κανένα θέμα, θέλω κατάργηση καθώς δεν έχουν περάσει οι 14 ημέρες απο τις 22

    Την πρώτη αίτηση στις 30 Αυγούστου την έκανα στο κατάστημα. Τη δεύτερη δεν την έκανα καν εγώ. Μόνοι τους την έκαναν.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Είναι δύσκολα τα πράγματα εάν δεν υπάρχει γραμμή..
    Από εκεί και πέρα.. Θα σας πω το παράδειγμα ενός φίλου..
    Wind δε του έδινε γραμμή.. ΟΤΕ επίσης δε του έδινε..
    Του λέω κάνε μεταφορά για να σου απαντήσουν. Όντως κάνει μεταφορά μια γραμμή και έρχεται ο ΟΤΕ.. Του λέει πρέπει να βάλουμε κολώνες για να φέρουμε γραμμή.μετά εξαφανίστηκαν..
    Τελικά κάποια στιγμή βρήκε έναν γνωστό που δούλευε ως τεχνικός του ΟΤΕ.
    Ήρθε.. Έψαξε.. Βρήκε γραμμή.. Εκεί που δεν υπήρχε. Και έχει τηλέφωνο και ίντερνετ..
    Ηθικό δίδαγμα.. Ότι να ναι είναι όλοι.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μια παράνοια η κατάσταση. Σε τηλεφώνημα που είχα την Τετάρτη (06/10/21) που μας πέρασε με ενημέρωσαν ότι τελικά δεν υπάρχει πλέον κανένα θέμα με τη γραμμή γιατί "πίεσαν" τον ΟΤΕ και βρέθηκε γραμμή. Ήρθε τεχνικός το Σάββατο (09/10/21) να μου συνδέσει τη γραμμή (3η φορά). Μου λέει το όριο που μου έδωσαν να σου συνδέσω ανήκει σε άλλον συνδρομητή. Μου λέει θα στο συνδέσω γιατί έχεις μπλέξει άσχημα γενικά λόγω μεγάλου μπερδέματος αλλά να ξέρεις ότι θα έχεις ό,τι ταχύτητα έχει ο άλλος και επίσης μέσα στην εβδομάδα (αυτή που διανύουμε) λογικά θα έρθει ο τεχνικός του άλλου συνδρομητή και θα στο ξανακόψει. Μιας και ήταν Σάββατο δεν μπορούσε να πάρει στα κεντρικά να τους ενημερώσει ο ίδιος ότι έχει δοθεί και πάλι λάθος όριο. Μου είπε ότι με αυτόν το τρόπο θα έβλεπαν από τα κεντρικά ότι συνδεόμουν από άλλη πόρτα από αυτή που έπρεπε και θα κινήσουν τις διαδικασίες. Μου το συνδέει και όντως κλείδωσα στα 55mbps που είχε λογικά ο άλλος. Εγώ έχω βάλει 100αρα γραμμή. Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Και εννοείται ότι πλέον λογικά ξεκίνησε και η χρέωση. Το μόνο θετικό που μου είπε ο τεχνικός είναι ότι δεν έχω θέμα με την καλωδίωση μου και πιάνω 154/45 mbps max. Οπότε την 100αρα θα την τερματίσω άνετα αν όλα πάνε καλά.

    - - - Updated - - -

    Είχα επικοινωνία με την εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών εχθές Δευτέρα 12/10/21. Προφανώς δεν είχαν πάρει πρέφα τίποτα ακόμη από μόνοι τους. Έπρεπε να τους πάρω εγώ τηλέφωνο. Είδε ότι όντως υπάρχει κάποιο θέμα με το βρόγχο μου. Μετέφερα και τί μου είπε ο τεχνικός και μου είπε ότι φαίνεται το καλώδιο που σύνδεσε ότι δεν άνηκε σε κάποιον άλλο συνδρομητή ανεξαρτήτου εταιρείας αλλά μου λέει θα χρειαστεί επιπλέον διερεύνηση για να το επιβεβαιώσουν. Σε ερώτησή μου αν τελικά ξεπεράσαμε το ζήτημα της μη διαθεσιμότητας δικτύου, η απάντηση ήταν πως μάλλον ναι αλλά δεν ήταν και σίγουρη η υπάλληλος. Έχουν λέει ήδη μεταβιβάσει το ζήτημα στον ΟΤΕ και περιμένουμε απάντηση. Το μόνο θετικό είναι ότι η γραμμή φαίνεται ακόμη σε κατάσταση "προς ενεργοποίηση", οπότε δε ξεκίνησα να χρεώνομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zarzonis : 12-10-21 στις 09:51.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Φοβερές καταστάσεις. Σκεφτείτε τον γείτονα του φίλου zarzonis ο οποίος θα προσπαθεί από το Σάββατο να πείσει την υποστήριξη της εταιρίας του ότι παρόλο που βλέπουν την γραμμή του UP αυτός δεν έχει internet

    Κάπως έτσι πρέπει να ξεκινάνε οι περισσότερες ιστορίες του τύπου "μα μέχρι χθες η γραμμή μου ήταν τέλεια, σήμερα γιατί δεν έχω internet..."

  11. #11
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Το δράμα συνεχίζεται. Σήμερα ήρθε για 4η φορά ο τεχνικός της Wind να μου συνδέσει τη γραμμή. Εννοείται πως διαπιστώνει για 4η φορά λάθος όρια από τον ΟΤΕ. Διαφορετικά αυτή τη φορά. Τώρα λέει θα καταχωρηθεί νέα αίτηση από την αρχή (3η αίτηση), θα παραλάβω 3ο router και αναμονή άλλες 10+ μέρες. Η διαφορά είναι ότι αυτή τη φορά θα βάλουν στην αίτηση συγκεκριμένη καμπίνα για να δώσει όρια ο ΟΤΕ στο ΚΑΦΑΟ. Μου είπε επίσης ότι πιθανότατα, μιας και είναι επαγγελματική η γραμμή, να μπορώ να κάνω καταγγελία για διαφυγόντα κέρδη στην Wind. Είμαι απεγνωσμένος. Τρέχουν τσάμπα τα ενοίκια.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Εχθές ενημερώθηκα και πάλι για μή διαθεσιμότητα υπηρεσίας. Δεν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς γίνεται και πώς ξαφνικά τις τελευταίες δύο φορές που ήρθε τεχνικός δήθεν είχε βρεθεί γραμμή. Εντωμεταξύ συνεχίζω να έχω κανονικά την 50αρα γραμμή του γείτονα. Θα πάω να κάνω και μια αίτηση στον ΟΤΕ σήμερα να δούμε τί θα γίνει.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας