Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση (ανωτέρα βία).
    Λοιπόν:
    Βγάζω όλα τα Ethernet καλώδια από το κύριο ρούτερ, sυνδέω το TP-LINK με Ethernet καλώδιο με το κύριο ρούτερ και συνδέω το λαπτοπ με WiFi με το κύριο ρούτερ.
    Βάζω στο browser 192.168.1.231 και μπαίνω στο μενού του TP-LINK
    Σετάρισμα σε Range extender mode: Πάω στο Wireless. Βάζω Range Extender Mode. Κάνω Site survey και διαλέγω το κύριο ρούτερ. To SSID & channel υποχρεωτικά είναι του κύριου ρούτερ (δεν μου δίνει επιλογή ουτε διαφορετικού SSID, ούτε καναλιού). SAVE & REBOOT.

    Αποτέλεσμα: Μία από τα ίδια! Παρακολουθώντας το status στο μενού (στο λαπτοπ) βλέπω ότι αλλάζει κανάλια. Παράλληλα στο λαπτόπ στις εφαρμογές WiFi Analyzer & WiFi Analyser δεν βλέπω πουθενά σήμα WiFi, ούτε όταν απομακρύνομαι από το κύριο ρούτερ (αυτό εκπέμπει σταθερά στο κανάλι 3)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 24-10-21 στις 22:38.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    sυνδέω το TP-LINK με Ethernet καλώδιο με το κύριο ρούτερ
    Όταν βάλεις την IP και θα κάνεις τις υπόλοιπες βασικές ρυθμίσεις που θέλεις, θα βγάλεις το καλώδιο και θα συνδεθείς πλέον με το WI-FI για την τελική ρύθμιση του σαν Range Extender.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βάλεις την IP και θα κάνεις τις υπόλοιπες βασικές ρυθμίσεις που θέλεις, θα βγάλεις το καλώδιο και θα συνδεθείς πλέον με το WI-FI για την τελική ρύθμιση του σαν Range Extender.
    Έχοντας βάλει ΙΡ 192.168.1.231 το Wireless ειναι σε Access Point mode by default. Για να δώ το μενού του πρέπει το TP-LINK να είναι συνδεδεμένο με καλώδιο στο κύριο ρούτερ και το λαπτοπ να είναι συνδεδεμένο με το κύριο ρούτερ με WiFi (μπορεί φυσικά το λαπτοπ να είναι συνδεδεμένο και ενσύρματα, με άλλο καλώδιο, με το κύριο ρουτερ).

    Όταν βγάλω αυτό το καλώδιο, το TP-Link παύει να ειναι συνδεδεμένο στο δίκτυο του κύριου ρουτερ και, δίνοντας ΙΡ 192.168.1.231, δεν μπορώ να δώ το μενού του για να το ρυθμίσω σαν Range Extender.

    Αν δεν βγάλω το καλώδιο από το TP-Link, μπορώ να κάνω τη ρύθμισή του σαν range extender αλλά μετά δεν βλέπω σήμα WiFi από το TP-Link.
    Και μετά, αν βγάλω το καλώδιο, όταν δίνω στο browser ΙΡ 192.168.1.231 δεν βγάζει το μενού του TP-LINK. Μόνο αν είναι συνδεδεμένο με καλώδιο το βλέπω.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  5. #20
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας βάλει ΙΡ 192.168.1.231 το Wireless ειναι σε Access Point mode by default. Για να δώ το μενού του πρέπει το TP-LINK να είναι συνδεδεμένο με καλώδιο στο κύριο ρούτερ και το λαπτοπ να είναι συνδεδεμένο με το κύριο ρούτερ με WiFi (μπορεί φυσικά το λαπτοπ να είναι συνδεδεμένο και ενσύρματα, με άλλο καλώδιο, με το κύριο ρουτερ).

    Όταν βγάλω αυτό το καλώδιο, το TP-Link παύει να ειναι συνδεδεμένο στο δίκτυο του κύριου ρουτερ και, δίνοντας ΙΡ 192.168.1.231, δεν μπορώ να δώ το μενού του για να το ρυθμίσω σαν Range Extender.

    Αν δεν βγάλω το καλώδιο από το TP-Link, μπορώ να κάνω τη ρύθμισή του σαν range extender αλλά μετά δεν βλέπω σήμα WiFi από το TP-Link.
    Και μετά, αν βγάλω το καλώδιο, όταν δίνω στο browser ΙΡ 192.168.1.231 δεν βγάζει το μενού του TP-LINK. Μόνο αν είναι συνδεδεμένο με καλώδιο το βλέπω.
    Κλείσε το wifi του ρουτερ και κλείσε το dhcp στο tplink αφού του εχεις βάλει ip μέσα στο range του ρουτερ.Εγώ έτσι το έχω και δουλεύει.(Έχω το 860RE)

  6. #21
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Το dhcp στο tplink είναι κλειστό έτσι κι αλλιώς και το ΙΡ του (192.168.1.231) είναι μέσα στο range του ρουτερ (2-254).

    Όταν κλείνω το WiFi του ρουτερ το TP-LINK δεν μπορεί να πάρει το σήμα μέσω WiFi απο το ρουτερ, μονο με καλώδιο. Αλλα αυτό (σεταρισμα σαν AP) δουλεύει έτσι κι αλλιώς. Και δεν έχει νόημα να συνδέομαι τις συσκευές μου μόνο μέσω του TP-LINK και να μην μπορώ να συνδεθω κατ' ευθειαν στο router μεσω WiFi!

    Μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 30-10-21 στις 14:58.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  7. #22
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά...θες να είναι και του ρουτερ το wifi ανοιχτό?
    pepes

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν δεν είναι ανοικτό το WI-FI του ρούτερ από που θα παίρνει το TP-LINK ασύρματα δίκτυο για να το αναμεταδώσει??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Ναι sweet dreams το ξέρω αυτό που λες άλλο κατάλαβα...τεσπα δεν μπορείς να μετονομασθείς το ssid του extender πχ.σε COSMOTE-245079_EXT? Άστα όλα στο auto χωρίς καρφωτες ip και μπες στο ρουτερ να δεις την ip που δίνει στο extender.Μετα με αυτήν την ip θα μπεις στο μενού του extender?Κανονικά θα έπρεπε να μπεις...αλλιως δοκίμασε αντί για την ip να βάλεις την tplinkrepeater.net μήπως μπεις..εκτός και αν έχει κανένα θέμα το extener..Δοκιμασε και firmware update αν έχει μήπως και αλλάξει κάτι....

  10. #25
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    @PEPES:
    Εγώ έχω τα extenders και το πρόβλημα, όχι ο φίλος όνειρα γλυκά!
    Έβαλα ΙΡ από dhcp και μπήκα στο μενού με αυτήν και σεταρισα το TP-LINK σαν extender να παίρνει το σήμα από το κύριο ρούτερ.
    Μια από τα ίδια, είτε είναι συνδεδεμένο με καλώδιο Ethernet το TP-LINK με το router, είτε όχι.
    Το θέμα είναι ότι το λαμπάκι του Wifi είναι αναμμένο. Θα μπορούσε φυσικά να μην εκπέμπει/λαμβάνει, έλα όμως που:
    1. Όταν το σετάρω σν extender βρίσκει το router (δηλ. λαμβάνει) και
    2. Όταν το σετάρω σαν AR δουλεύει κανονικά (δη. εκπέμπει)

    Και επιπλέον το ίδιο πρόβλημα έχω και με το άλλο παλιό extender (το LevelOne WAP-3000).

    Φυσικά μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλο extender και να κανω τη δουλειά μου, αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω τι συμβαίνει...

    Πολύ ευχαρίστως να χαρίσω σε όποιον θέλει το LevelOne WAP-3000 και να μας πεί πως το σετάρισε σαν extender.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  11. #26
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    @PEPES:
    Εγώ έχω τα extenders και το πρόβλημα, όχι ο φίλος όνειρα γλυκά!
    Έβαλα ΙΡ από dhcp και μπήκα στο μενού με αυτήν και σεταρισα το TP-LINK σαν extender να παίρνει το σήμα από το κύριο ρούτερ.
    Μια από τα ίδια, είτε είναι συνδεδεμένο με καλώδιο Ethernet το TP-LINK με το router, είτε όχι.
    Το θέμα είναι ότι το λαμπάκι του Wifi είναι αναμμένο. Θα μπορούσε φυσικά να μην εκπέμπει/λαμβάνει, έλα όμως που:
    1. Όταν το σετάρω σν extender βρίσκει το router (δηλ. λαμβάνει) και
    2. Όταν το σετάρω σαν AR δουλεύει κανονικά (δη. εκπέμπει)

    Και επιπλέον το ίδιο πρόβλημα έχω και με το άλλο παλιό extender (το LevelOne WAP-3000).

    Φυσικά μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλο extender και να κανω τη δουλειά μου, αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω τι συμβαίνει...

    Πολύ ευχαρίστως να χαρίσω σε όποιον θέλει το LevelOne WAP-3000 και να μας πεί πως το σετάρισε σαν extender.
    Ναι το ξέρω οτι εχεις εσύ τα extender...λάθος μου δεν το διατυπωσα εγώ σωστα...τέλος πάντων στο θέμα σου τωρα,δεν ξέρω τι άλλο να κανεις πάντως για να το παθαίνουν και τα δυο extenders μήπως να κοιταξεις το ρουτερ μην έχει κάποιο θέμα? Κάποια ρυθμιση?Να βρεις ενα άλλο ρουτερ να δεις αν κανει τα ίδια?

  12. #27
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PEPES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ξέρω οτι εχεις εσύ τα extender...λάθος μου δεν το διατυπωσα εγώ σωστα...τέλος πάντων στο θέμα σου τωρα,δεν ξέρω τι άλλο να κανεις πάντως για να το παθαίνουν και τα δυο extenders μήπως να κοιταξεις το ρουτερ μην έχει κάποιο θέμα? Κάποια ρυθμιση?Να βρεις ενα άλλο ρουτερ να δεις αν κανει τα ίδια?
    Τα ίδια κάνουν και όταν σαν range extenders παίρνουν σήμα από ένα ΑΡ που συνδέεται ενσύρματα με το ρουτερ.
    Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το ρούτερ είναι ολοκαίνουριο Speedport Plus με πρόσφατο ρεσταρτ.

    - - - Updated - - -

    Τελικά το LevelOne WAP-3000 βγάζει σήμα σαν extender.
    Πάντως και τα δύο χαρίζονται μαζί με άλλα (χωρις τα τροφοδοτικά που τα χρειάζομαι).

    Ευχαριστώ για την προσπάθεια.
    @Sweet dreams: Κρίμα που δεν είχαι στην Αθήνα να σου δώσω το TP LINK να το προσπαθήσεις. Θα μείνω με την απορία...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας