Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Επειδή έχω παιδευτεί πολύ, χωρις αποτέλεσμα, να σετάρω δυό παλιά repeaters (LevelOne WAP-3000 και TP-LINK TL-WA730RE v.1) νομίζω θα ήταν πολύ χρήσιμος ένας γενικώτερος οδηγός σεταρίσματος για τα παλιά repeaters. Τα καινούρια (π.χ. Extender TP-LINK RE-360 v.1) τα σετάρω με σχετικη ευκολία, αλλά με τα παλιά ούτε που καταλαβαίνω τι γίνεται. Πρέπει να αλλαξω subnet? Πρέπει να βάλω fixed IP ή από το DHCP του ΑΡ? Πρέπει να απενεργοποιήσω το DHCP του repeater? Πρέπει να δώ το μενού μέσα από Ethernet ή WiFi?

    To LevelOne έχει default IP 192.168.0,254 και το TPLINK 192.168.1.254. Μετά από reset ενώ εχει ανάψει το λαμπάκι WLAN το κινητό, ταμπλετ & λαπτοπ δεν βλέπουν SSID. Είδικά όταν στο LevelOne αλλάξω subnet και fixed IP=192.168.1.xx δεν βγαίνει το μενού.

    Εντελως ασχετος δεν είμαι αλλά νομίζω ένας οδηγός που να εξηγεί πως σεταρεται ένα repeater/extender (όχι σαν ΑΡ) με λιγη εξήγηση του background θα ήταν πολύ χρήσιμος.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουμε ανεβάσει παλιότερα ρυθμίσεις που είναι ίδιες και για τα καινούργια γιατί η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια, παίρνουν το σήμα από το WI-FI του ρούτερ και το αναμεταδίδουν.
    Κοίταξε στο Link και αν χρειαστείς κάτι τα λέμε πάλι.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...61#post6407461
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Επειδή στα παραδείγματα ξεκινάς με default IP του Router2 (repeater) στο subnet 192.168.1.xx και το LevelOne έχει default IP=192.168.0.254 μπορεις να μου πείς πως να σεταρω την κάρτα Ethernet του λαπτοπ TCP/IPv4 ?

    Βάζω ΙP=192.168.0.99 στην κάρτα Ethernet, την κάνω disable + enable για να πάρει τις ρυθμίσεις ΙΡ.
    Με κλειστό το WiFi και σύνδεση με καλώδιο Ethernet, βαζω στον browser 192.168.0.254 αλλά δεν βγαίνει το μενού του repeater LevelOne.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις οδηγίες γράφω και για την προεπιλεγμένη πύλη που θα πρέπει να βάλουμε, στην δική σου περίπτωση θα πρέπει να βάλεις στο Laptop σαν προεπιλεγμένη πύλη την IP του repeater, δηλαδή 192.168.0.254.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Α ΟΚ
    Βάζω IP 192.168.0.99), subnet 255.255.255.0, default gateway 192.168.0.254 & Preferred DNS server 192.168.0.254 (χωρίς το "Preferred DNS server 192.168.0.254" δεν βλέπει το μενου).

    Μπαίνω στο μενού και κάνω τις παρακάτω ρυθμίσεις (δεν πειράζω το ΙΡ του repeater):

    Basic Settings. Βάζω Repeater Mode. Κάνω Site survey και διαλέγω το ΑΡ. Κρατάω ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ (όπως λέει το συγκεκριμένο LevelOne) το SSID του ΑΡ. Διαλέγω WPA2-Auto PSK" και βάζω Passphrase (2106535303). Πατάω "APPLY". Περιμένω να βγεί η ταμπέλα "Change Setting Successfully - RESTART" και πατάω RESTART στην ταμπέλα. Ξαναβγαίνει το μενού. Κάνω επανεκκίνηση του repeater από το ρεύμα.

    Μετά όμως, ενώ έχει αναψει το λαμπάκι WLAN, δεν βλέπω το SSID του repeater στο κινητο, tablet ή λαπτοπ. (Τα Apps που χρησιμοποιώ βλέπουν ξεχωριστα τα σημεία εκπομπής με το ίδιο SSID). Επειδή ειναι το ιδιο SSID Βάζω το repeater σε ενδιάμεση θεση και πάω το κινητό πολύ κοντα στο repeater που είναι κάπως μακρια από το AP.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O DNS είναι για να βγεις στο INTERNET, ουσιαστικά δεν χρειάζεται για τις τοπικές ρυθμίσεις, κάτι άλλο φταίει.

    Κάποια ρύθμιση γίνεται λάθος ή δεν την παίρνει το Repeater, κάνε ένα hard reset και δοκίμασε πάλι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Αν και τα είχα κάνει από κατάσταση RESET το ξανάκανα RESET (σπό το κουμπάκι του repeater) και επανέλαβα ακριβως την ίδια διαδικασία. Όταν πατήσω το APPLY χάνεται το σήμα WiFi του repeater (το βλέπω στο κινητό). Το ίδιο θυμάμαι είχε συμβεί και με το άλλο repeater (TP-LINK TL-WA730RE v.1)
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι φυσιολογικό να κλείνει το WI-FI, θα έπρεπε να βλέπεις τουλάχιστον το δικό του SSID, κάτι άλλο συμβαίνει, ψαξ'το περισσότερο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Το δικό του SSID το βλέπω όταν είναι σε κατάσταση RESET.
    Το έχω ψάξει πάρα πολύ, εχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.
    Λες να είναι χαλασμένο?
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mε παραξενεύει που λες πιο πάνω ότι γινόταν το ίδιο και με το TP-LINK
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Θα το ξαναδοκιμάσω το TPLINK αυριο και θα αναφέρω το αποτέλεσμα.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    - - - Updated - - -

    Έκανα σήμερα δοκιμές με το TP-LINK TL-WA730RE v.1 (Firmware Version=3.12.3 Build 100921 Rel.51406n. Default Settings (after reset): IP=192.168.1.254, user=admin, PW=admin, SSID TP-LINK_AE1BE1, Wireless security=disabled)

    Έκλεισα το WiFi (To βασικό router έχει ΙP 192.168.1.1 και το printer server 192.168.1.254)
    Στην κάρτα Ethernet TCP/IPv.4 έβαλα IP 192.168.1.99), subnet 255.255.255.0, default gateway 192.168.1.254 και μπήκα στο μενού.

    Αλλαγή ΙΡ: Network. IP 192.168.1.231, Subnet 255.255.255.0, Getaway 192.168.1.1. SAVE. Όλα ΟΚ μέχρι εδώ.
    Σετάρισμα σε Range extender mode: Πάω στο Wireless. Βάζω Range Extender Mode. Κάνω Site survey και διαλέγω το ΑΡ. To SSID & channel υποχρεωτικά είναι του ΑΡ (δεν μου δίνει επιλογή ουτε SSID, ούτε καναλιού). SAVE & REBOOT.

    Μετα το reboot, το repeater αρχίζει και αλλάζει διάφορα κανάλια (τo AP εκπέμπει σταθερά στο κανάλι 8) και μετά από λιγο χάνεται το SSID του στο κινητό (έτσι κι αλλιώς έχει πάρει το SSID του ΑΡ). Το ζήτημα όμως είναι ότι η ισχύς του WiFi που δειχνει στο ΑΡ είναι όση έδειχνε και πρίν, ενώ το extender είναι πολύ πιό κοντά στο κινητό και έδειχνε (σε ΑΡ mode) αρκετά db παραπάνω. Δοκίμασα και με το extender σε πάρα πολύ μεγάλη απόσταση απο το AP (καθώς και με κλειστό (χωρίς ρεύμα) το AP: Tα ίδια, δηλ. και το TP-LINK TL-WA730RE (όπως και το LevelOne) εκπέμπει σήμα και SSID σε Access Point mode και ΔΕΝ εκπέμπει τίποτα σε Range Extender mode. Είναι δυνατόν να χάλασαν και τα δύο ταυτόχρονα???

    Τo app που χρησιμοποιώ στο κινητό για να τσεκάρω το σήμα των SSID είναι τo WiFi Analyzer που έχει επιλογή γκρουπαρίσματος των SSID ή όχι (προφανως έχω βάλει να τα βλέπει χωριστά αυτά με το ίδιο SSID).
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το AP που παίρνει σήμα το Extender ποιο είναι και τι ρυθμίσεις έχει(IP, κ.λ.π.)??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Το κύριο ρούτερ είναι Sercomm SPEEDPORT PLUS και παίρνει από την COSMOTE. IP 192.168.1.1

    Από αυτό παίρνει με καλώδια Ethernet ένα ZTE ZXHN H108L σεταρισμένο σαν ΑΡ δηλαδή με απενεργοποιημένο το DHCP και με fixed IP 192.168.1.211. Προσπαθώ να συνδέσω το extender με το ZTE που εκπέμπει με SSID "ZTE ZXHN H108L", διαφορετικό από το SSID του Sercomm SPEEDPORT PLUS που είναι "COSMOTE-245079".

    Θα δοκιμάσω να το συνδέσω με το κύριο ρουτερ Sercomm SPEEDPORT PLUS αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκούμπωσε τα όλα και άφησε στην γραμμή αποκλειστικά και μόνο το κύριο ρούτερ, κάνε δοκιμή με αυτό για να είσαι σίγουρος ότι γίνεται σωστά η ρύθμιση και λειτουργία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    ΟΚ Αλλά πρέπει να το κάνω όταν δεν διακόπτω την υπόλοιπη οικογένεια από την χρήση του Ιντερνετ (γυναίκα, παιδιά, γαμπρό, εγγόνια και σκυλιά). Θα δοκιμάσω και θα σου πώ.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας