Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν όλες οι απαντήσεις σου ήταν στη μορφή που Απάντησες σε μένα δεν θα είχε δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα.
    αυτός ο τρόπος είναι ο σωστός τρόπος συζήτησης.

    Εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θέλεις να κάνεις αν σε καλύπτει και ο ένας τρόπος και ο άλλος Σαφώς και δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Γι αυτό ακριβώς το λόγο είναι φόρουμ εδώ και μπορεί να ρωτήσει κάποιος κάποιον και να λάβει απάντηση αρκεί να του εξηγήσει γιατί ρωτάει όχι στα χύμα όπως ρώτησε ο "famous-walker".

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Με €50 δεν πρόκειται να βρεις αυτό που ψάχνεις.

    2. Ούτε με €100.

    3. Η μόνη περίπτωση να έβρισκες κάτι τέτοιο με λίγο πάνω από €100 (π.χ. ας πούμε 120-130) ήταν να έβρισκες Raspberry Pi 4 2άρια ή 4άρια. Τα οποία όμως είναι εξαφανισμένα. Μόνο 8άρια βρίσκεις εδώ και πολλούς μήνες.

    4. Επιπλέον χρειάζεσαι, θήκη, τροφοδοτικό, και θήκη ή docking station USB 3.0 για τον δίσκο, με δική της τροφοδοσία.

    5. Για όλους αυτούς τους λόγους, πας στα 120-130, και αν.



    ΥΓ: Όσο για το στήσιμο, είναι πολύ εύκολο. Μέσα σε μια ώρα το πολύ, με το OpenMediaVault έχεις τελειώσει.

    ΥΓ2: Τα παραπάνω ισχύουν όσο και να ψάξεις, δεν πα να χτυπηθείς σαν χταπόδι.
    Κι όμως μπορώ να βρω.
    Δες εδώ κοντά στα 55 - 60 ευρώ βγαίνει μαζι με τα εξοδα αποστολης.
    Και δεν θέλω να κάνω nas απλά όπως ήδη είπα θέλω να περνάω αρχεία από το δίκτυο στο δίσκο και να τα βλέπει η τηλεόραση που θα έχω συνδεδεμένο το δίσκο μέσω usb θήρας τίποτα άλλο.

    Και δεν ξέρω κατά πόσο κάνει κι αυτό γιατί για όλα όσα λέει ότι προσφέρει μου φαίνεται τρομερά, μα τρομερά φτηνό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 11-10-21 στις 18:25.

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο πρώτο μήνυμα γράφεις επί λέξη "να έχει και τη δυνατότητα συνδέσεις με το δίκτυο(Μέσω καλωδίου lan)". Κανένα από αυτά που αναφέρεις δεν κάνει το ζητούμενο.
    Και στα 2 πρέπει να συνδεθείς στο δικό τους SSID και δεν γίνεται μέσω του δικού σου Router (ενσύρματα ή ασύρματα). Για το πρώτο διάβασε τις σημειώσεις του πωλητή και για το δεύτερο τις αξιολογήσεις (μία αναφέρει αναλυτικά πως δουλεύει).
    Στο έχουμε γράψει επανειλημμένως. Στο ποσό που έχεις προϋπολογίσει, δεν θα βρεις λύση όπως την θέλεις.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Έστω δεν μπορώ να συνδεθώ στο δικό του ssid μέσω του κοινού δικτύου αφού θα το έχω συνδέσει στο Lan switch ή στο ρουτερ μου κατευθείαν;;;
    Νομίζω από το pc σκαναρεις όλα τα ssid που είναι στο ίδιο οικιακό δίκτυο και πας εκεί που θέλεις.

    Το θέμα είναι ότι έστειλα μήνυμα στο πωλητή του 1 λινκ και μου απάντησε ναι κανονικά θα μπορείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 11-10-21 στις 20:42.

  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορώ να συνδεθώ στο δικό του said μέσω του κοινού δικτύου αφού θα το έχω συνδέσει στο Lan switch ή στο ρουτερ μου κατευθείαν;;;
    Όχι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω από το pc σκαναρεις όλα τα ssid που είναι στο ίδιο οικιακό δίκτυο και πας εκεί που θέλεις.
    Σωστά, αλλά μόνο σε ένα θα είναι συνδεδεμένο. Είτε στου Router είτε στην συσκευή αυτή. Οπότε για ποιο δίκτυο και μάλιστα ενσύρματο μιλάς;

  5. #35
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν θέλω να κάνω nas απλά όπως ήδη είπα θέλω να περνάω αρχεία από το δίκτυο στο δίσκο και να τα βλέπει η τηλεόραση που θα έχω συνδεδεμένο το δίσκο μέσω usb θήρας τίποτα άλλο.
    Θες δεν θες, η λειτουργικότητα που θες να έχεις ονομάζεται nas ή file server.

    Δεν υπάρχει άλλη ονομασία / όρος γι' αυτό.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Έστω file server μια φτηνή θηκη δισκου μέχρι 50 ευρώ πάνω κάτω δεν μπορεί να μην υπάρχει.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απλά δεν υπάρχει, στο όριο κόστους που έχεις θέσει. Δέξου το, διότι δεν σε έχουμε βάλει στο μάτι ώστε να σε κοροϊδέψουμε.

  8. #38
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Κι όμως δεν υπάρχει.

    Δεν μπορεί να πετάξει ο γάιδαρος όσο κι αν χτυπιέσαι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #39
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν θέλω να κάνω nas απλά όπως ήδη είπα θέλω να περνάω αρχεία από το δίκτυο στο δίσκο και να τα βλέπει η τηλεόραση που θα έχω συνδεδεμένο το δίσκο μέσω usb θήρας τίποτα άλλο.
    Σε χανω λίγο αν βάλεις δισκο σε θηκη πως θα τον βαζεις μετα στην TV ?

    θα εισαι βαλε/βγάλε/συνδεσε ?

    Αν ήθελες NAS , στα 100€ υπαρχει το Synology DiskStation DS120j.

  10. #40
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ενώ το λέω σε προηγούμενο ποστ μου ας το ξαναπώ.
    Θα συνδέσω μέσω usb το δίσκο στην τηλεόραση και μέσω Lan στο δίκτυο του σπιτιού μου.

    Και θέλω απλά από το Lan να του στελνω αρχεία και από την τηλεόραση να τα βλέπω μέσω usb.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχουμε καταλάβει τι θέλεις, αλλά δεν το κάνουν οι συσκευές που έχεις αναφέρει και καμιά άλλη στο κόστος που ζητάς.

    Στην πρώτη αναφέρει ο πωλητής:
    The internet and HDD can not access at the same time,but you can read and write the data in the hard disk via wifi.
    Στην δεύτερη ένας χρήστης στην αξιολόγηση:
    Η θήκη αυτή δεν μπορεί να μετατρέψει το δίσκο απλά σε ένα δίσκο δικτύου.
    Οι επιλογές που έχεις για πρόσβαση είναι είτε με WiFi είτε με USB. Και πάντα με ένα από τα δύο.
    -Από USB παίζει νορμάλ και ταυτόχρονα φορτίζει τη μπαταρία.
    -Το WiFi είναι για direct πρόσβαση. Όχι για να συνδεθεί με το router. Πχ συνδέεις το laptop ή το κινητό απευθείας στο δίσκο.
    -Η θύρα ethernet κάνει μόνο το εξής: Αν έχεις σπίτι κανένα παλιό router χωρίς wifi τότε συνδέεις το δίσκο με καλώδιο και το κάνει wifi hot spot, ώστε να συνδέεσαι ασύρματα με τις συσκευές σου στο ίντερνετ. Άσχετο λίγο αλλά ναι απλά κάνει το router σου ασύρματο.

    Προσωπικά απογοητεύτηκα γιατί ήθελα να έχω το δίσκο συνδεδεμένο με usb στην τηλεόραση και να μεταφέρω ταινίες με LAN από το PC χωρίς να χρειάζεται βάλε βγάλε κάθε φορά. Οπότε δεν έχει καμία διαφορά από οποιαδήποτε απλή θήκη, 2 αστέρια και πολύ είναι.
    Με απλά λόγια και οι 2 δουλεύουν παρόμοια και σε καμία δεν μπορείς να συνδεθείς ενσύρματα μέσω δικτύου από τον υπολογιστή για να στείλεις αρχείο στον δίσκο. Μόνο ασύρματα και αποκλειστικά συνδεδεμένος στο δικό τους SSID και όχι του δικού σου Router. Επιπλέον είτε το ένα θα κάνεις είτε το άλλο.

  12. #42
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    και γενικα δεν εχω δει συσκευή τετοια με 2 interfaces να μπορει να τα εχει ενεργα και τα 2.

    ή το ενα ή το άλλο.

    Και ενα AKASA με LAN που ειχα παλια το ίδιο εκανε (usb 2 ή LAN)

  13. #43
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ok Ας το πάμε έτσι.

    Ας πούμε για παράδειγμα ένα vdsl router που έχει και υποδοχή usb θα βάλω έναν δίσκο usb σε αυτό το ρουτερ αλλά εδώ έρχεται το άλλο ερώτημα θα βλέπει η τηλεόραση αυτό το δίσκο που έχω συνδέσει στη θήρα usb του vdsl router?

    Η τηλεόραση είναι η Samsung q80t.

    Εδώ είναι το θέμα.

    Γιατί αν πάλι εν βλέπει το δίσκο που είναι συνδεδεμένος στη usb θήρα π.χ. αυτού του vdsl router τότε πάλι δώρον - άδωρον είναι.

  14. #44
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα βλέπει η τηλεόραση αυτό το δίσκο που έχω συνδέσει στη θήρα usb του vdsl router?
    Άγνωστο (δες τα χαρτιά της samsung να δεις τι υποστηρίζει), μάλλον όχι όμως.
    Οι tv τυπικά "βλέπουν" ή τοπικό usb hdd ή μέσω dlna (που το τελευταίο συνήθως είναι hit&miss).
    Ένα router με λειτουργίες nas τυπικά θα μοιράσει στο lan τον usb δίσκο
    μέσω smb/samba και ftp, ενίοτε και dlna.
    Οπότε, αρχικά δες αν το vr-400 υποστηρίζει dlna (που επαναλαμβάνω, συνήθως έχει ασυμβατότητες από vendor σε vendor).

    Αυτό που θες να κάνεις, τυπικά γίνεται με ένα kodi στην tv ή σε ένα media player και ένα nas στο lan.
    Που τον ρόλο του nas εδώ μπορεί να τον καλύψει ένα modem/router με λειτουργίες nas + εξ. usb δίσκος.
    Ή, εναλλακτικά, ένα desktop/laptop σε ρόλο nas/file server.
    Λύση που δουλεύει αλλά πρέπει να ασχοληθείς.

    Εναλλακτικά, σε πιο consumer friendly setup, plex app (client) στην τηλεόραση ή σε κάποιο media player,
    και κάπου στο lan να τρέχει ένας plex server (σε nas/storage ή σε κάποιο desktop).
    Ή το ίδιο με emby.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #45
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Dlna μια χαρά βλέπει αν κάνω ένα φάκελο από το pc μου(Το έχω ήδη κάνει και μια χαρά δουλεύει).
    Αλλά πως θα κάνω τον δίσκο που έχω συνδέσει στο οποιοδήποτε router με usb port να το δει έστω μέσω dlna???

    Εδώ είναι το μέγα ερώτημα.

    Όσο αφορά το kodi που λες δεν νομίζω να το υποστηρίζει το tizen λειτουργικό που έχει η Samsung tv μου.
    Εκτός του ότι δεν θέλω να ασχοληθώ καν με kodi.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας