Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sergiani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ με VDSL 100 από την NOVA, αλλά υπενοικιάζει καμπίνα της VODAFONE.
    Από την αρχή της μετακόμισης πριν 6 μήνες, είχα μόνιμα σφάλματα FEC στο router.
    Σε τυχαίους χρόνους και ώρες κάθε 5-10 -15 μέρες, κάτι το έπιανε και άρχιζαν αποσυνδέσεις κατά ριπάς.
    Το φαινόμενο κρατούσε από μισή έως 2-3 ώρες και ύστερα εξαφανιζόταν.

    Τους τελευταίους 2-3 μήνες το φαινόμενο επιδεινώθηκε και οι αποσυνδέσεις εμφανιζόταν πιο συχνά (κάθε 3-4 μέρες) και κρατούσαν για ώρες ή και 1-2 μέρες.

    Κάλεσα τεχνικό nova όπου έλεγξε το διαμέρισμα και το βρήκε οκ, αλλά βρήκε και σφάλματα στον κατανεμητή οτε της πολυκατοικίας και φυσικά το δήλωσε βλάβη.

    Έγινε συνδυαστικό ραντεβού από τεχνικό Vodafone και τεχνικό οτε. Ο τεχνικός οτε άλλαξε το τηλεφωνικό καλώδιο από το καφάο μέχρι την πολυκατοικία μου.
    Έκαναν μετρήσεις και βρήκαν πως τα fec σφάλματα μειώθηκαν δραστικά, έμειναν να καταγράφονται μόνο κάτι δεκάδες, αντί για χιλιάδες.

    Τους εξέφρασα απορία πριν φύγουν πως, ενώ κάθε ημέρα είχα fec errors, ουδέποτε είχα αποσυνδέσεις ή πτώση ταχύτητας όπου ήταν πάντα καρφωμένη στα 102Mbps.
    Άρα φοβόμουν πως ίσως αν περνούσαν οι μέρες το πρόβλημα θα εμφανιζόταν ξανά, αφού αν έφταιγε μόνο ο χαλκός, θα είχα μόνιμα αποσυνδέσεις.

    Ο τεχνικός της βονταφον μου απάντησε πως αν αυτό συμβεί, τότε να επικοινωνήσω με τη νοβα και να τους πω να κάνουν αίτηση στην βονταφον για αλλαγή πόρτας, μιας και μάλλον εκεί θα εφείλεται το πρόβλημα που εμφανίζεται και εξαφανίζεται.

    Το πρόβλημα επέστρεψε ύστερα από μερικές μέρες και όταν επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη νοβα, μου είπαν ότι δεν γίνεται να κάνουν αίτηση για αλλαγή πόρτας, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο πρωτόκολλο.
    Οι αποσυνδέσεις χειροτέρεψαν σε βαθμό να είμαι καθημερινά αποσυνδεμένος, με μικρά διαστήματα ίντερνετ και το ρουτερ να κάνει κανένα δεκάλεπτο να επανασυνδεθεί κάθε φορά.

    Σε εκ νέου επικοινωνία, αντιμετώπισα χλευασμό και ψεύδη απλο το τηλέφωνο, αφού ο τεχνικός μου είπε πως κατ' εξαίρεση θα συνεδριάσει το διοικητικό συμβούλιο της nova και θα αποφασίσει ΑΝ θα κάνουν αίτηση για αλλαγής πόρτας. (ναι καλά διαβάσατε)

    Σε επόμενο τηλεφώνημά μου, μου είπαν πως πρέπει να ΞΑΝΑ έρθει τεχνικός νοβα να ξανα μετρήσει για σφάλματα, για να κάνουν αίτηση για αλλαγή πόρτας.
    ήρθε, μέτρησε στον κατανεμητή και βρήκε έναν χαμό απο fec και crc errors.

    Το αποτέλεσμα. ?

    Όταν κάλεσα ύστερα από 10 μέρες για να εμηνερωθώ, αφού δεν είδα να γίνεται κάτι, μου είπαν πως θεωρούμαι ΜΗ επιλύσιμη βλάβη και πως θα με πάρουν σύντομα απο το εμπ[ορικό τμήμα, για να μου πουν πως μπορώ να φύγω από τον πάροχο χωρίς ρήτρα διακοπής συμβολαίου ή να παραμείνω με κάποια έκπτωση στο πάγιο.

    Κανένας δεν με ξανά κάλεσε και έχω μείνει μετέωρος και σε δίλημμα για το τι να πράξω.

    Να κάνω υποβιβασμό γραμμής σε ADSL μην γνωρίζοντας σε αυτή τη γειτονιά την απόσταση του αστικού κέντρου και την πραγματική ταχύτητα των ΕΩΣ 24, ή να ρισκάρω να μεταπηδήσω στην Vodafone σαν πάροχο, με την ελπίδα πως μιας και έχουν το μεγαλύτερο μέρος της καμπίνας τους για αυτούς...ίσως με βάλουν σε μια καλύτερη πόρτα αν υπάρχει ελεύθερη. ?
    Διαπίστωσα πως όταν έχω αποσυνδέσεις, έχει και ένας άλλος ένοικος της πολυκατοικίας με πάροχο cosmote, άρα είναι γενικότερο το θέμα της καμπίνας.
    Η nova φαίνεται πως δεν έχει νοικιάσει πολλές κάρτες (αν το λέω σωστά) στην καμπίνα και δεν μπορεί να με βάλει κάπου αλλού)

    Δυστυχώς οι αποσυνδέσεις είναι τόσες πολλές που πλέον δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Τι τις ήθελε τις καμπίνες αυτή η Vodafone και να τις υπενοικιάζει κι όλας, αν τμήμα τους δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά. ?

    Και το σπαστικό είναι πως είμαι μέσα στο όριο για INALAN, αλλά δεν βλέπω να συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας να μπει κατανεμητής δίπλα από την είσοδο, καθώς και οπτική από το πλάι των μπαλκονιών.
    Απλα για να ξερεις τα FEC errors δεν ειναι τοσο σημαντικα γιατι ειναι διορθωμενα λαθη,αυτα που κανουν ασταθη την γραμμη ειναι τα crc

  2. #17
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα για να ξερεις τα FEC errors δεν ειναι τοσο σημαντικα γιατι ειναι διορθωμενα λαθη,αυτα που κανουν ασταθη την γραμμη ειναι τα crc
    To Γνωρίζω. Αρχικά είχα μόνο fec, στη συνέχεια μετά τους τεχνικούς, απέκτησα και crc. Το θέμα είναι πως κάτι συμβαίνει στην καμπίνα κι εκεί σταματούν όλα. (μη επιλύσιμη βλάβη)

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας