Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Synology 2600,Draytek 130
    Path Level
    Interleaved
    Απαραδεκτη συμπεριφορα απο την εταιρια. Εχει εδω και μηνες (απο τον Μαιο) που εχω δωσει βλαβη στη γραμμη. Απο το τεχνικο τμημα τον Ιουλιο μου ειπαν οτι βλεπουν 50-70 αποσυνδεσεις την ημερα και δοθηκε ραντεβου μονο για να ελεγθει οτι η δικια μου καλωδιωση ειναι ενταξει μιας και οι αποσυνδεσεις φαινονται στο συστημα κατι που ειχε γινει ηδη νωριτερα παλι απο δικο τους τεχνικο. Ο τεχνικος τους οταν ηρθε εβαλε το δικο του ρουτερ επανω, στην πρωτη προσπαθεια επεσε η συνδεση και ξαναδοκιμασε να συγχρονισει, οταν η γραμμη δεν επεσε για ενα λεπτο μου ειπε οτι ειναι ενταξει και δεν εχει θεμα. Οταν τον ρωτησα τι θα γινει με τη βλαβη μου απαντησε οτι οι καμπινες ειναι του ΟΤΕ και αυτο ειναι το μονο που μπορει να κανει γιατι δεν εχουν προσβαση και τα εργαλεια ειναι περιορισμενα και με χρεωσε με την επισκεψη του. Φυσικα οι αποσυνδεσεις συνεχιστηκαν εστειλα email παραπονων στην εταιρια για να με παρουν τηλεφωνο μετα απο ενα μηνα και να μου πουνε οτι βλεπουν αποσυνδεσεις στην γραμμη μου και θελουν να στειλουν τεχνικο αλλα αν εχει θεμα η δικια μου καλωδιωση θα με χρεωσουν. Τα ιδια παλι...... Τους ειπα να δουνε την καρτελα μου και μου απαντησαν οτι δεν γινεται να κανουν τιποτα αν δεν ερθει παλι τεχνικος να δει αν φταιει η δικια μου γραμμη. Το παρατησα το θεμα και εβαζα το κινητο μου στο ρουτερ για να εχω συνδεση. Πριν τρεις εβδομαδες ειδα τεχνικους του ΟΤΕ στην καμπινα εξω απο το σπιτι μου και του παρακαλεσα αν γινεται να ριξουνε μια ματια αυτοι στη γραμμη μου και μου ειπαν οτι ειναι γνωστο εδω και μηνες το θεμα στην περιοχη και οτι δεν ειμαι μονο εγω που εχω προβληματα. Ξαναπηρα τηλεφωνο στην Nova μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια ενημερωση και με διαβεβαιωσαν οτι θα λυθει το θεμα στελνοντας μου ενα προγραμμα speedtest για να το κανω καθε φορα που αντιλαμβανομαι οτι εχει αρχισει τα βυθισματα και να γονατιζει η γραμμη. Οι μετρησεις εγιναν, ποτε δεν πηραν τηλεφωνο να μου πουνε τα αποτελεσματα η αν εγιναν ενεργειες για να λυθει το θεμα οποτε πηρα εγω τηλεφωνο παλι πετυχαινοντας ενα ατομο στην τεχνικη υποστηριξη που κυριολεκτικα μου εβαλε τις φωνες και μου μιλουσε εντελως αναιδεστατα λεγοντας μου οτι δεν καταλαβαινω και δεν ξερω τιποτα και οτι πρεπει να ερθει τεχνικος παλι στο σπιτι μου για να δει αν φταιει η δικια μου γραμμη και οτι μπορει να εχουν οξειδωθει τα καλωδια μεσα στους τρεις μηνες. Στην ερωτηση μου αν εγιναν οποιεσδηποτε ενεργειες στην γραμμη μου απαντησε πως οχι. Πολυ ευγενικα του αρνηθηκα και μου το εκλεισε. Φυσικα η γραμμη παραμενει στα ιδια.1000 αποσυνδεσεις να κανει την ημερα απο την στιγμη που συνδεεται εστω και για ενα λεπτο δεν δικαιουσε καμια επιστροφη χρηματων η παγωμα του παγιου και ας μην μπορεις να ανοιξεις ενα βιντεο στο youtube αυτο εφαρμοζεται μονο οταν δεν εχεις καθολου ιντερνετ. Τζαμπα το κοπο και τα τηλεφωνα.Να αναφερω οτι ολοκληρη η καλωδιωση μου ειναι καινουργια και αλλαχθηκε περυσι το καλωδιο απο τον ακραιο ερχεται απευθειας στο ρουτερ και δεν εχω επανω ουτε σταθερο τηλεφωνο ουτε splitter.

    Πια πρεπει να ειναι η επομενη μου κινηση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AthanasiosDim : 12-10-21 στις 11:02.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.250
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο θέμα για Nova VDSL support απαντάει εκπρόσωπος της Nova.
    https://www.adslgr.com/forum/forums/...a-VDSL-Support
    Γιατί δεν γράφεις εκεί να δεις αν μπορέσει να γίνει κάτι;

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Κατευθειαν καταγγελια στην εεττ .αποχωρηση αζημιως απο τον παροχο με δικη τους υπαιτιοτητα επειδη δεν σου προσφερουν σωστες και ποιοτηκες υπηρεσιες

  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Βλακείες σου λένε.
    Εφόσον δεν σου παρέχουν υπηρεσίες, ανεξάρτητα αν είσαι ακόμα με δέσμευση, κάνεις καταγγελία στον ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ, για να σου δώσουν τις αποζημιώσεις για όσο διάστημα έχεις πρόβλημα καθώς και ν΄αποχωρίσεις αζημίως (αν έχεις δέσμευση) και στην ΕΕΤΤ (η οποία είναι "διακοσμητική") για αποχώρηση αζημίως (αν έχεις δέσμευση) και μετά κάνεις αλλαγή παρόχου, αν και στον ΟΤΕ απ' ότι κατάλαβα από αυτά που γράφεις θα έχεις και εκεί πρόβλημα.
    Επίσης κακώς σε χρέωσε ο τεχνικός την επίσκεψη γιατί δεν ήταν δικό σου το πρόβλημα αλλά δικό τους.
    Να ζητήσεις επιστροφή και την χρέωση.
    Φυσικά αναφέρεις όλη την ιστορία όπως έγραψες και εδώ.
    Μετά από τέτοια αντιμετώπιση, στην θέση σου θα άλλαζα πάροχο.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ο λύκος κι αν εγέρασε...
    Λες και με βλεπω πριν 1,5 χρονο στη θέση του φίλου παραπάνω.

    Άλλαξε ιδιοκτησία αλλα όχι νοοτροπία.

    Φίλε, τραβα τους καταγγελίες παντού, διεκδίκησε αποζημιώσεις και πήγαινε σε παροχο που σέβονται τον πελάτη.

    1.5 χρονο στην Cosmote και βρήκα την ησυχία μου. Κι οπότε υπήρξε πρόβλημα επιλύθηκε άμεσα και δίχως σου πα μου πες.

    Καλά αυτό με τη χρέωση επειδή η καλωδίωση σου είναι ok, μην το σχολιάσω.

    Απαράδεκτη εταιρία, ποτέ ξανά εκει και 1 ευρω να μου δίνει τις υπηρεσίες της.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Σαν να διαβάζω τη δικιά μου περίπτωση σε 100αρα γραμμή Nova. Μέχρι που πήγα στο ΟΤΕ και από την πρώτη ημέρα δεν έχω ούτε 1 αποσύνδεση. 10αδες, αν όχι 100αδες κλήσεις στην τεχνική υποστήριξη για 100αδες αποσυνδέσεις καθημερινά σε διάστημα 4+ μηνών με αποτέλεσμα να μη μπορώ να εργαστώ και να έχω καταχρεωθεί σε πακέτα δεδομένων στο κινητό. Εδώ να σημειώσω ότι η εγκατάσταση στο σπίτι μου ήταν ολοκαίνουρια και ελεγμένοι από τεχνικούς. Για αποζημειώσεις, μου έλεγαν ότι θα το δούμε όταν κλήσει η βλάβη(δηλαδή ποτέ). Πήγα στον ΟΤΕ τον Αύγουστο (6 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο της Nova) και από την πρώτη ημέρα τερματίζω τη γραμμή χωρίς καμία αποσύνδεση ως τώρα. Η Nova με χρέωσε 25 ευρώ τέλη διακοπής, παρόλο που τηλεφωνικώς μια υπάλληλος που με πήρε τηλέφωνο για να με πείσει να μείνω είπε ότι με τέτοιο ιστορικό δε θα με χρεώσουν. Φυσικά και δεν έκαναν καμία επιστροφή χρημάτων(ούτε καν μερικώς) για το διάστημα που πρακτικά δεν είχα ίντερνετ για 4+ μήνες. Ισχυρίστηκαν ότι από τη στιγμή που είχα τηλέφωνο το διάστημα αυτό, δε δικαιούμαι επιστροφή. Όταν τους είπα ότι αυτό είναι παράλογο, είπαν ότι θα το δουν και θα με πάρουν τηλέφωνο. Όπως καταλαβαίνετε, εδώ και 2 μήνες περίπου με παίρνουν τηλέφωνο.

    Έχω χάσει τόσο χρόνο με την εξυπηρέτηση πελατών και έχω κουραστεί ψυχολογικά που πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να κάνω καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και στο συνήγορο του καταναλωτή για τα 25 ευρώ τέλη διακοπής και μερική αποζημείωση στα πάγια.

    Ήμουν πελάτης από το 2007. Πλέον, ούτε να με πλήρωναν δε θα πήγαινα σε αυτή την εταιρεία. Μάλιστα, όλους τους γνωστούς μου που έχουν Nova, προσπαθώ ενεργά να τους πείσω να αλλάξουν εταιρεία όταν λήξει το συμβόλαιό τους. Όλες οι εταιρείες καλές είναι όταν τα πράγματα λειτουργούν όπως πρέπει. Η εταιρεία φαίνεται στην εξυπηρέτηση σε περίπτωση προβλημάτων. Σε αυτό, η Nova είμαι πεπισμένος ότι είναι η χειρότερη με διαφορά. Ούτε δικές τες καμπίνες έχεις, ούτε κινητή τηλεφωνία έχει για να σου δώσει τουλάχιστον δωρεάν δεδομένα αν χρειαστεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Να δούμε αν θα αλλάξει τίποτα τώρα που θα γίνουν ένα με τη wind..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Synology 2600,Draytek 130
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα μετα απο τοσες μερες που εγραψα το ποστ ακομα δεν εχει γινει καμια ενεργεια στη γραμμη μου. Ενω δουλευε κανονικα σημερα το πρωι και πηγαινε σφαιρα αυτη τη στιγμη ακριβως εχει πλημμυρισει με CRC και κανει διακοπες την μια μετα την αλλη απορω πως κρατησε και 10 ωρες συνεχομενες. Δεν του ξαναπαιρνω τηλεφωνο παιδια κουραστηκα.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2021
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AthanasiosDim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα μετα απο τοσες μερες που εγραψα το ποστ ακομα δεν εχει γινει καμια ενεργεια στη γραμμη μου. Ενω δουλευε κανονικα σημερα το πρωι και πηγαινε σφαιρα αυτη τη στιγμη ακριβως εχει πλημμυρισει με CRC και κανει διακοπες την μια μετα την αλλη απορω πως κρατησε και 10 ωρες συνεχομενες. Δεν του ξαναπαιρνω τηλεφωνο παιδια κουραστηκα.
    Σχεδον τα ιδια προβληματα και εγω. Τις πρωτες 2 ημερες σε Nova δεν ειχα τηλεφωνο και internet για 1 ημερα και 5-6 αποσυνδεσεις την ωρα οταν ειχα internet. Μετα απο τηλεφωνα τωρα ειμαι σε 1-2 διακοπες τη ημερα και wifi στα 30mbps ( οταν στην 50αρα vodafone ειχα 44) και με ethernet 30-95mbps "ασανσερ"πολλες φορες, με αποτελεσμα κακο live streaming και live gaming για τον γιο μου. Την γνωστη λυση του τεχνικου Nova ( με χρεωση 20€ σε περιπτωση προβληματος στην εσωτερικη καλωδιωση μου) τους την απεκλεισα (τους ειπα οτι δεν τους δινω ουτε 50cents), οπως και αυτοι μου απεκλεισαν να ερθουν να δουν το κουτι του οτε εξω απο το σπιτι μου εαν εχει προβλημα και μετα να σηκωθουν και να φυγουν και να μην τους ξαναδω ποτε στην ζωη μου.(οπως του ειπα).
    Ετσι αποφασισα τα εξης : 1. Αγοραζω με 33€ router/access point το συνδεω με το καταραμενο router nova και αναμενω να σταματησουν αποσυνδεσεις και να πιασω 95mbps (αυτο το διαβασα και μου εχουν πει φιλοι) 2. Εαν δεν πιασει, τραβαω εξωτερικη γραμμη τηλεφωνου απο τον διανεμητη στην εξωπορτα, στην πριζα του σπιτιου μου και διασφαλιζω με αυτον τον τροπο οτι η εσωτερικη καλωδιωση μου ειναι οκ. ( θελω 30μ καλωδιο με κοστος 0,63€/μ) 3. Εαν δεν φτιαξει το internet φωναζω το τεχνικο της nova του λεω να μετρησει την καλωδιωση του σπιτιου ( που θα ειναι οκ αρα δεν θα χρεωθω) και τοτε θα αρχισει το πανηγυρι. Θα υποχρεωθουν να πουνε στον οτε να ελεγξει και να βρει το προβλημα ( αυτο εκανε φιλος μου και τους αναγκασε να πανε στον οτε για το προβλημα και τωρα να τρεχει σε +100mbps.Επρεπε να παιρνει τηλ.καθε μερα για ενα μηνα και να ζηταει να μιλησει με προισταμενο και οχι με τους υπαλληλους, που εδω που τα λεμε ακουνε τα παντα απο εμας ) 4. Εαν δεν πιασουν αυτα τους λεω οτι ο ελον μασκ θα ριξει την τιμη και σε ενα χρονο θα πανε βοσκησουν προβατα στο χωριο τους
    Μη τα παρατας φιλε μου....

  10. #10
    Εγγραφή
    02-02-2021
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλακείες σου λένε.
    Εφόσον δεν σου παρέχουν υπηρεσίες, ανεξάρτητα αν είσαι ακόμα με δέσμευση, κάνεις καταγγελία στον ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ, για να σου δώσουν τις αποζημιώσεις για όσο διάστημα έχεις πρόβλημα καθώς και ν΄αποχωρίσεις αζημίως (αν έχεις δέσμευση) και στην ΕΕΤΤ (η οποία είναι "διακοσμητική") για αποχώρηση αζημίως (αν έχεις δέσμευση) και μετά κάνεις αλλαγή παρόχου, αν και στον ΟΤΕ απ' ότι κατάλαβα από αυτά που γράφεις θα έχεις και εκεί πρόβλημα.
    Επίσης κακώς σε χρέωσε ο τεχνικός την επίσκεψη γιατί δεν ήταν δικό σου το πρόβλημα αλλά δικό τους.
    Να ζητήσεις επιστροφή και την χρέωση.
    Φυσικά αναφέρεις όλη την ιστορία όπως έγραψες και εδώ.
    Μετά από τέτοια αντιμετώπιση, στην θέση σου θα άλλαζα πάροχο.
    Ευχαριστω για το post, υπαρχει κάποια εμπειρία σχετικά με αυτό? Θα βρουμε κάποιο δίκιο- άκρη? Γιατί η Nova με ταλαιπωρεί πάρα πολύ καιρό. Είχα ADSL 24 που συγχρονιζε στα 8, μου ειπαν οτι η μονη λυση ηταν να βάλω VDSL. Τους ρωταγα αν θα βρω λυση μου με το vdsl και πως μπορουν να το εγγυηθουν, και μου ελεγαν οτι αν παει κατω απο 89-90 (δεν θυμαμαι ακριβως) θα το δηλωσουν βλαβη. Εβαλα VDSL 100 και έχω τελικά ταχύτητα 40 Mbs με το ζορι (Upload+Download) και τωρα μου λενε οτι είναι αποδεκτό απο τον ΕΕΤΤ και δεν μπορει να γινει κατι.Οτι το δηλωσαν βλαβη αλλα αυτα παιρνουν χρονο κλπ. Υποθετω πως εφοσον εχουν περασει 2-3 μηνες με δουλευουν κανονικα.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr.Williams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για το post, υπαρχει κάποια εμπειρία σχετικά με αυτό? Θα βρουμε κάποιο δίκιο- άκρη? Γιατί η Nova με ταλαιπωρεί πάρα πολύ καιρό. Είχα ADSL 24 που συγχρονιζε στα 8, μου ειπαν οτι η μονη λυση ηταν να βάλω VDSL. Τους ρωταγα αν θα βρω λυση μου με το vdsl και πως μπορουν να το εγγυηθουν, και μου ελεγαν οτι αν παει κατω απο 89-90 (δεν θυμαμαι ακριβως) θα το δηλωσουν βλαβη. Εβαλα VDSL 100 και έχω τελικά ταχύτητα 40 Mbs με το ζορι (Upload+Download) και τωρα μου λενε οτι είναι αποδεκτό απο τον ΕΕΤΤ και δεν μπορει να γινει κατι.Οτι το δηλωσαν βλαβη αλλα αυτα παιρνουν χρονο κλπ. Υποθετω πως εφοσον εχουν περασει 2-3 μηνες με δουλευουν κανονικα.
    Στατιστικά;
    Η εσωτερική σου καλωδίωση είναι οκ;
    Αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη καταγγελία σε ΕΕΤΤ.. Αφού βεβαιωθεις ότι εσύ από τη πλευρά σου είσαι οκ...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr.Williams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για το post, υπαρχει κάποια εμπειρία σχετικά με αυτό? Θα βρουμε κάποιο δίκιο- άκρη? Γιατί η Nova με ταλαιπωρεί πάρα πολύ καιρό. Είχα ADSL 24 που συγχρονιζε στα 8, μου ειπαν οτι η μονη λυση ηταν να βάλω VDSL. Τους ρωταγα αν θα βρω λυση μου με το vdsl και πως μπορουν να το εγγυηθουν, και μου ελεγαν οτι αν παει κατω απο 89-90 (δεν θυμαμαι ακριβως) θα το δηλωσουν βλαβη. Εβαλα VDSL 100 και έχω τελικά ταχύτητα 40 Mbs με το ζορι (Upload+Download) και τωρα μου λενε οτι είναι αποδεκτό απο τον ΕΕΤΤ και δεν μπορει να γινει κατι.Οτι το δηλωσαν βλαβη αλλα αυτα παιρνουν χρονο κλπ. Υποθετω πως εφοσον εχουν περασει 2-3 μηνες με δουλευουν κανονικα.
    Το ποστ μου ήταν απάντηση για τον AthanasiosDim.
    Για την περίπτωση σου :
    Ναι θα ταλαιπωρηθείς (Αθάνατη Ελλάδα ) αλλά θα δικαιωθείς, αρκεί να μην είναι το πρόβλημα από την δικιά σου μεριά.
    Τα 40+ Mbps (download) είναι αποδεκτά για 50 Mbps πρόγραμμα.
    Τα 80+ Mbps (download) είναι αποδεκτά για 100 Mbps πρόγραμμα.
    Σε παραπληροφόρησαν σχετικά με το τι είναι αποδεκτό από την ΕΕΤΤ, καθώς και με την περίπτωση σου (χαμηλός συγχρονισμός).
    Κακώς σε έβαλαν σε 100 Mbps πρόγραμμα, ζήτησε τους να σε βάλουν σε 50 Mbps πρόγραμμα, να δεις αν έχεις και εκεί πρόβλημα, διαφορετικά ζήτησε τους να φύγεις αζημίως (αν έχεις σύμβαση).
    Αν αρνηθούν (που είναι το πιθανότερο) κανε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στον ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ, λέγοντας όλη την ιστορία σου λεπτομερώς και ζητώντας να φύγεις αζημίως (χωρίς πέναλτι δηλαδή) γιατί σε παραπληροφόρησαν σχετικά με την περίπτωση σου (χαμηλός συγχρονισμός) και σου παρέχουν προβληματική υπηρεσία.
    Τις υπηρεσίες που έλαβες για το διάστημα που είσαι Nova τις πληρώνεις κανονικά.
    Αν έχουν πρόβλημα οι υπηρεσίες τους (π.χ. διακοπές κ.τ.λ.) θα πρέπει να σου κάνουν πίστωση για όσο διάστημα έχεις το πρόβλημα (αν είναι πάνω από 2-3 ήμερες, αν θυμάμαι καλά).
    Φυσικά όλα αυτά με την προϋπόθεση να μην έχεις πρόβλημα με την καλωδίωση του σπιτιού σου (δηλαδή δικιά σου ευθύνη).
    Εναλλακτικός πάροχος που ίσως λύσει το πρόβλημα σου δυστυχώς είναι ο ΟΤΕ.
    Αν η περιοχή σου έχει FTTH, κοίταξε την περίπτωση της οπτικής με την επιδότηση απο το SFBB.
    Καλό κουράγιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 10-11-21 στις 23:34.

  13. #13
    Και εγώ με VDSL 100 από την NOVA, αλλά υπενοικιάζει καμπίνα της VODAFONE.
    Από την αρχή της μετακόμισης πριν 6 μήνες, είχα μόνιμα σφάλματα FEC στο router.
    Σε τυχαίους χρόνους και ώρες κάθε 5-10 -15 μέρες, κάτι το έπιανε και άρχιζαν αποσυνδέσεις κατά ριπάς.
    Το φαινόμενο κρατούσε από μισή έως 2-3 ώρες και ύστερα εξαφανιζόταν.

    Τους τελευταίους 2-3 μήνες το φαινόμενο επιδεινώθηκε και οι αποσυνδέσεις εμφανιζόταν πιο συχνά (κάθε 3-4 μέρες) και κρατούσαν για ώρες ή και 1-2 μέρες.

    Κάλεσα τεχνικό nova όπου έλεγξε το διαμέρισμα και το βρήκε οκ, αλλά βρήκε και σφάλματα στον κατανεμητή οτε της πολυκατοικίας και φυσικά το δήλωσε βλάβη.

    Έγινε συνδυαστικό ραντεβού από τεχνικό Vodafone και τεχνικό οτε. Ο τεχνικός οτε άλλαξε το τηλεφωνικό καλώδιο από το καφάο μέχρι την πολυκατοικία μου.
    Έκαναν μετρήσεις και βρήκαν πως τα fec σφάλματα μειώθηκαν δραστικά, έμειναν να καταγράφονται μόνο κάτι δεκάδες, αντί για χιλιάδες.

    Τους εξέφρασα απορία πριν φύγουν πως, ενώ κάθε ημέρα είχα fec errors, ουδέποτε είχα αποσυνδέσεις ή πτώση ταχύτητας όπου ήταν πάντα καρφωμένη στα 102Mbps.
    Άρα φοβόμουν πως ίσως αν περνούσαν οι μέρες το πρόβλημα θα εμφανιζόταν ξανά, αφού αν έφταιγε μόνο ο χαλκός, θα είχα μόνιμα αποσυνδέσεις.

    Ο τεχνικός της βονταφον μου απάντησε πως αν αυτό συμβεί, τότε να επικοινωνήσω με τη νοβα και να τους πω να κάνουν αίτηση στην βονταφον για αλλαγή πόρτας, μιας και μάλλον εκεί θα εφείλεται το πρόβλημα που εμφανίζεται και εξαφανίζεται.

    Το πρόβλημα επέστρεψε ύστερα από μερικές μέρες και όταν επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη νοβα, μου είπαν ότι δεν γίνεται να κάνουν αίτηση για αλλαγή πόρτας, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο πρωτόκολλο.
    Οι αποσυνδέσεις χειροτέρεψαν σε βαθμό να είμαι καθημερινά αποσυνδεμένος, με μικρά διαστήματα ίντερνετ και το ρουτερ να κάνει κανένα δεκάλεπτο να επανασυνδεθεί κάθε φορά.

    Σε εκ νέου επικοινωνία, αντιμετώπισα χλευασμό και ψεύδη απλο το τηλέφωνο, αφού ο τεχνικός μου είπε πως κατ' εξαίρεση θα συνεδριάσει το διοικητικό συμβούλιο της nova και θα αποφασίσει ΑΝ θα κάνουν αίτηση για αλλαγής πόρτας. (ναι καλά διαβάσατε)

    Σε επόμενο τηλεφώνημά μου, μου είπαν πως πρέπει να ΞΑΝΑ έρθει τεχνικός νοβα να ξανα μετρήσει για σφάλματα, για να κάνουν αίτηση για αλλαγή πόρτας.
    ήρθε, μέτρησε στον κατανεμητή και βρήκε έναν χαμό απο fec και crc errors.

    Το αποτέλεσμα. ?

    Όταν κάλεσα ύστερα από 10 μέρες για να εμηνερωθώ, αφού δεν είδα να γίνεται κάτι, μου είπαν πως θεωρούμαι ΜΗ επιλύσιμη βλάβη και πως θα με πάρουν σύντομα απο το εμπ[ορικό τμήμα, για να μου πουν πως μπορώ να φύγω από τον πάροχο χωρίς ρήτρα διακοπής συμβολαίου ή να παραμείνω με κάποια έκπτωση στο πάγιο.

    Κανένας δεν με ξανά κάλεσε και έχω μείνει μετέωρος και σε δίλημμα για το τι να πράξω.

    Να κάνω υποβιβασμό γραμμής σε ADSL μην γνωρίζοντας σε αυτή τη γειτονιά την απόσταση του αστικού κέντρου και την πραγματική ταχύτητα των ΕΩΣ 24, ή να ρισκάρω να μεταπηδήσω στην Vodafone σαν πάροχο, με την ελπίδα πως μιας και έχουν το μεγαλύτερο μέρος της καμπίνας τους για αυτούς...ίσως με βάλουν σε μια καλύτερη πόρτα αν υπάρχει ελεύθερη. ?
    Διαπίστωσα πως όταν έχω αποσυνδέσεις, έχει και ένας άλλος ένοικος της πολυκατοικίας με πάροχο cosmote, άρα είναι γενικότερο το θέμα της καμπίνας.
    Η nova φαίνεται πως δεν έχει νοικιάσει πολλές κάρτες (αν το λέω σωστά) στην καμπίνα και δεν μπορεί να με βάλει κάπου αλλού)

    Δυστυχώς οι αποσυνδέσεις είναι τόσες πολλές που πλέον δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Τι τις ήθελε τις καμπίνες αυτή η Vodafone και να τις υπενοικιάζει κι όλας, αν τμήμα τους δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά. ?

    Και το σπαστικό είναι πως είμαι μέσα στο όριο για INALAN, αλλά δεν βλέπω να συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας να μπει κατανεμητής δίπλα από την είσοδο, καθώς και οπτική από το πλάι των μπαλκονιών.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Υπάρχει θέμα με τις καμπίνες της Vodafone. Το γνωρίζουν αλλά δεν κάνουν κάτι, σκόπιμα η μη.
    Το χειρότερο είναι ότι δεν μπορεί να μπει χέρι από άλλο πάροχο.
    2 χρόνια σχεδόν είχα το ίδιο θέμα. Ήμουν έτοιμος να πάω σε Vodafone ως τελευταία λύση. (είμαι οτε σε Vodafone dslam)
    Τελικά εδώ και περίπου ένα μήνα η γραμμή καθάρισε εντελώς ξαφνικά.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παιδιά πριν κλείσετε με τον πάροχο πάντα να ζειτάτε αντίγραφο της αίτησης αυτοί φυσικά θα αρνηθούν να σας το δώσουν πριν κλείσετε συμφωνία με τον πάροχο, εσείς να επιμείνετε αλλιώς να αποχωρήσετε και να μην κλείσετε.
    Εκεί αναγράφονται όλα ονομαστική ταχύτητα και πολλά άλλα. Έτσι θα μπορείτε να κάνετε σύγκριση ποιος πάροχος είναι καλύτερος για σας. Εγώ αυτό θα κάνω απο εδώ και πέρα.
    Βρήκα και αντίγραφα στο σάιτ πχ της wind αλλά οι μπαμπέσηδες δεν αναγράφουν ταχύτητες, στην αίτηση που έχω όμως αναγράφονται αυτά και άλλα πολλά.

    - - - Updated - - -

    Ορίστε και αίτηση απο Nova

    - - - Updated - - -

    Αν αυτό δεν είναι παραπλάνηση του πελάτη τότε τι είναι οεο;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας