Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psytransas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμια σχεση με το τελευταιο προγραμμα αυτο το εκτρωμα. Φιλος με 2 τεκνα και πληττομενος λογω αναστολης πηρε 85% επιδοτηση (75+10 λογω covid) χωρις κανενα πλαφον με τμ.
    Αποτελεσμα; Εργασιες 20.000ευρω. Συμμετοχη του 2.900. Με εργασιες που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αναβαθμισαν ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ το διαμερισμα. Μονωση, κουφωματα, λεβητας αεριου, κλιματιστικα, τεντες, ηλιακος.
    Θα τα εκανε ολα αυτα με πλαφον τμ ποσου ~8.100 μειον το εισοδηματικο ποσοστο ; ΟΧΙ.
    Ουτε καν τα μισα.
    Κάτι παρατράγουδα που έχουμε διαβάσει για ειδικά προγράμματα που περιμένουνε και καπαρώνουν τις θέσεις ισχύουν;
    Δεν θα πω ψέματα και εγώ θα ήθελα να κάνω την όποια αναβάθμιση τζάμπα, αλλά πραγματικά αν δεν πήγαινες σε αυτόν που έχει το πρόγραμμά δεν είχες πιθανότητες να δεχτούν την αίτηση σου.

    Αλήθεια πόσο βγαίνει η μόνωση; γιατί κουφώματα και λέβητας σίγουρα δεν φτάνουν τα 20.000 ευρώ

  2. #17
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Περυσι το καλοκαιρι (2020) εκανα μεσω του προγραμματος σε οροφοδιαμερισμα κατασκευης του '88 :
    Θερμομωνωση και υγρομονοση ταρατσας (115τμ), θερμοπροσωψη σε 2 τοιχους μηκους 30μ περιπου (οι αλλοι 2 εφαπτονται απο αλλα κτηρια), νεο ηλιακο, νεες τεντες μηκους 30μ, 2 νεα 9αρια κλιματιστικα (ειχα αλλα 2 νεα 2 χρονων), και νεα αλουμινια (5 μεγαλες μπαλκονοπορτες + 3 παραθυρα). Σκοστος προυπολογισμου 20.800 + κανα 500αρι τα εξοδα για μηχανικους κλπ.
    Πηρα επιδοτηση 12.800 και τα υπολοιπα σε 4 χρονια ατοκο δανειο.

    Δεν ειναι βοηθεια αυτο? Και ναι, σε τιμες εκτος προγραμματος θα ηταν 3-4Κ πιο κατω αλλα και παλι αλλο να δωσω 8000 σε 4 χρονια (η και ντουκου εαν τα εχει καποιος) και αλλο 16-20Κ.

    Η διαφορα ηταν παραπανω απο αισθητη ειδικα φετος το καλοκαιρι.
    Φετος το καλοκαιρι ('21) πληρωσα με διαφορα 20Ε προς τα κατω τον ιδιο λογαριασμο ρευματος* (4μηνο Ιουλιου- Σεμπτεβριου) με περυσι το ιδιο τετραμηνο. Η διαφορα ηταν οτι περυσι ειχα αναμενα 1-2 κλιματιστικα για λιγες ωρες και οχι καθε μερα σε καθε δωματιο που βρισκομασταν ενω φετος εκαιγαν 3 η 4 μαζι 16 ωρες την ημερα (αλλα στην ουσια απλα εκλειναν ή δουλευαν στη ελαχιστη βαρθμιδα αφου επειαναν θερμοκρασια σε 5 λεπτα) !
    Η διαφορα φετος ηταν οτι ειχαμε ολη μερα μεσα στο σπιτι σταθερα 26-27C με τα κλιματιστικα να ποιανουν θερμοκρασια χωρου σε 5 λεπτα, ενω περυσι αλλαζες δωματιο και εμπαινες σε σαουνα. Φετος οι τοιχοι εσωτερικα ηταν απλα δροσεροι, τις προηγουμενες χρονιες ακομα και μετα κλιματιστικα επιανες ταβανι και ηταν παραπανω απο ζεστο ενω αρκετα ζετοι ηταν και οι τοιχοι. Τα κλιματιστικα αν και inverter σπανια επεφταν βαρθμιδα. Δοκιμαζα να τα αφησω πολλες ωρες ανοιχτα και απλα δε τη παλευαν ενω φετος ξεκιναγαν απο μονα τους στο χαμηλο και εκλειναν κιολας !

    Οση και να ειναι η επιδοτηση ειναι κατι που αν μπορει να το κανεις τοτε πρεπει να το κανεις.

    *Δυστυχως απο το ebill της ΔΕΗ δε μπορω να βρω λογαριασμους παλαιοτερους των 12 μηνων για να δω KW.

    edit
    Το χειμωνα περυσι ηταν θαυμαστικα, αναβαμε για 1-2 ωρες το καλοριφερ και η θερμοκρασια εμενα στους 23-25C μεχρι το πρωι ακομα και στα μεγαλα κρυα!
    Πριν τη μονωση αναβαμε το καλοριφερ παλι τις ιδιες ωρες και 6 το πρωι ειχαμε 18C μεσα στο σπιτι...

    edit 2
    και κατι ακομα, φετος πηγαμε στο χωριο οπως καθε χρονο γα 5 μερες αρχες Αυγουστου. Οταν γυρισαμε το σπιτι ειχε μεσα 29C, περυσι ειχε 34...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panoc : 16-10-21 στις 08:09.


  3. #18
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    ΠΡΩΗΝ Ελληνικη Μακεδονία
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.692
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15044/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι παρατράγουδα που έχουμε διαβάσει για ειδικά προγράμματα που περιμένουνε και καπαρώνουν τις θέσεις ισχύουν;
    Δεν θα πω ψέματα και εγώ θα ήθελα να κάνω την όποια αναβάθμιση τζάμπα, αλλά πραγματικά αν δεν πήγαινες σε αυτόν που έχει το πρόγραμμά δεν είχες πιθανότητες να δεχτούν την αίτηση σου.

    Αλήθεια πόσο βγαίνει η μόνωση; γιατί κουφώματα και λέβητας σίγουρα δεν φτάνουν τα 20.000 ευρώ
    Για ρετιρε 46 τμ. περιμετρικη θερμοπροσοψη και θερμομονωση ταρατσας το καλοκαιρι του 2020 (ρωτησα 4 διαφορετικες εταιριες) εβγαινε στα 5.500, τωρα θα ξεπερναει τα 6.000 με τις ανατιμησεις.
    Βαλε κουφωματα 4.000, τεντες αλλα 2.000. Λεβητας 1.500. Ηλιακος 1.000. Κλιματιστικα 1.000.
    16-17Κ και τωρα θα με επιδοτησει με 4.400 για αυτα τμ, ενω με το προηγουμενο θα επαιρνα περιπου 13Κ με την 75% επιδοτηση βασει εισοδηματος.
    Κοροιδια λεμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psytransas : 16-10-21 στις 17:21.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    @Panoc
    Αν επιτρέπεται, θυμάσαι πόσο βγήκε η μόνωση μόνο για τους τοίχους;

  5. #20
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Panoc
    Αν επιτρέπεται, θυμάσαι πόσο βγήκε η μόνωση μόνο για τους τοίχους;
    εκανα λαθος τελικα, 132τμ ειναι (γιατι ειναι και τα μπαλκονια που "κανουν" ταρατσα)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eksikonomo.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  462,3 KB 
ID: 231660

    Να πω εδω οτι ο τοιχος βγηκε παραπανω τετραγωνικα γιατι καναμε και αλλο ενα τμημα που δεν ηταν στο προγραμμα γιατι οι περισσοτεροι (και το ξερω λογω επαγγελματος) παιρνουν τα λεφτα τους μπορει και 1-2 χρονια μετα ασχετα που εγω το ξεκινησα και τελειωσα σε 2 μηνες. Ιουλιο αρχισα Σεμπτεβρη τελειωσα και τους εξοφλησα.

    Φυσικα οι τιμες που μου εδωσαν ολοι σε προσφορα ηταν ακριβως οτι ελεγε το προγραμμα, αμα τους πληρωνες μετρητοις επαιρνες καλυτερες τιμες (πολυ καλυτερες).

    Επισης ηλιακους βαλαμε 2 και απλα εδωσα καποια χρηματα ακομα εγω.

    Α ξεχασα, η μονωση στους τοιχους και ταρατσα αν και ο μηχανικος ελεγε για 60mm τελικα βαλαμε 70mm στους τοιχους και 80mm στη ταρατσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panoc : 16-10-21 στις 17:44.


  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα λαθος τελικα, 132τμ ειναι (γιατι ειναι και τα μπαλκονια που "κανουν" ταρατσα)


    Να πω εδω οτι ο τοιχος βγηκε παραπανω τετραγωνικα γιατι καναμε και αλλο ενα τμημα που δεν ηταν στο προγραμμα γιατι οι περισσοτεροι (και το ξερω λογω επαγγελματος) παιρνουν τα λεφτα τους μπορει και 1-2 χρονια μετα ασχετα που εγω το ξεκινησα και τελειωσα σε 2 μηνες. Ιουλιο αρχισα Σεμπτεβρη τελειωσα και τους εξοφλησα.

    Φυσικα οι τιμες που μου εδωσαν ολοι σε προσφορα ηταν ακριβως οτι ελεγε το προγραμμα, αμα τους πληρωνες μετρητοις επαιρνες καλυτερες τιμες (πολυ καλυτερες).

    Επισης ηλιακους βαλαμε 2 και απλα εδωσα καποια χρηματα ακομα εγω.
    Αν κατάλαβα καλά για τους τοίχους, ~51τμ 2800 ευρώ;
    Σε ευχαριστώ

  7. #22
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά για τους τοίχους, ~51τμ 2800 ευρώ;
    Σε ευχαριστώ
    Ναι αυτες οι τιμες ειναι οι μεγιστες που εδινε το προγραμμα για καθε εργασια/τμ. Εαν ηταν 102τμ θα ηταν ακριβως τα διπλασια. Φυσικα ολοι στις προσφορες πανω κατω εκει αντε να ηταν μειον 2-3 ευρω ποιο κατω.
    και επισης καταφερα και εβαλα 2 κλιματιστικα χωρις να δωσω απο τη τσεπη μου.
    (το screen shot ειναι το pdf της εγκρισης)

    εκανα εδιτ το προηγουμενο ποστ.

    επισημενω εδψ οτι μαστορους προσφορες κλπ τα εκανα μονο μου και δε τα εδωσα σε μηχανικο, γιατι τοσα χρονια σε οικοδομη ζητημα να εχω βρει μηχανικους που αναλαμβανουν τετοια πραγματα να κανουν 100% σωστη δουλεια.

    Εχει παραπανω τρεξιμο αλλα εαν ξερεις τους μαστορους (προσωπικα αλλα εχω δει τις δουλειες τους) κανεις φυσικα καλυτερα πραγματα.

    - - - Updated - - -

    Απο ειδα τωρα στο νεο προγραμμα δεν εχει τιμες ανα εργασια οπως το παλιο αλλα εχει οριο αμα τμ (μαζι με το μεγιστο) (?)

    Σε εμενα πχ σου ελεγε μεχρι 55Ε/τμ για μονωση, μεχρι 1100 για ηλιακο, Χ ευρω για καθε τμ αλουμινια κλπ κλπ. Οποτε ολα υπολογιζοταν με αυτες τις τιμες και εβγαινε η σουμα.

    Οποτε πχ μπορεις να δωσεις παραπανω λεφτα για μονωση και λιγοτερα για κατι αλλο ? Αν ειναι ετσι θα ειναι καλυτερα γιατι ισως πετυχει μεγαλυτερος ανταγωνισμος γιατι πριν ολοι δουλευαν με τις μεγιστες.


Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας