Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα μετακόμισα σε καινούργιο σπίτι και έκανα αίτηση για μετακόμιση της γραμμής στην νέα μου διεύθυνση, το σπίτι είναι πρόσφατα αναστηλωμένο από πολύ παλιά κατασκευή όπου πολύ παλιότερα όταν κατοικουσαν υπήρχε γραμμή τηλεφώνου. Το σπίτι παίρνει κανονικά γραμμή από το ΚΑΦΑΟ.
    Η σύνδεση από εκεί έχει γίνει και το μόνο που εκκρεμεί πλέων είναι να συνδεθεί η γραμμή από το συνεργείο ΟΤΕ. Σήμερα ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ, οι γραμμές στην περιοχή έρχονται από ένα κουτάκι που έχει ο ΟΤΕ στο κτήριο ενός γείτονα (μονοκατοικία) και από εκεί περνουν ίντερνετ και άλλες μονοκατοικίες.
    Μόλις είδε λοιπόν σήμερα τον τεχνικο βγεικε από το σπίτι και άρχισε να φωνάζει και έλεγε ότι δεν εοιτρεπο να περάσει καλωδιο από το σπίτι μου γιατί είναι νεοκλασικό, μετά ο τεχνικός μίλαγε στο τηλέφωνο με κάποιον ίσως υπεύθυνο και του είπαν αφού δεν θέλεις θα γίνει μια κολόνα στο πεζοδρόμιο μπροστά για να έρθει η γραμμή, και μόλις άκουσε και αυτό άρχισε να απειλεί με δικηγόρο κτλ, έφτασε στο σημείο να μου πει να βάλω δωριφορικο ίντερνετ ( αν είναι δυνατόν στο κέντρο της Αθήνας στο σπίτι μου, πρόσφατα απολύθηκα από φαντάρος φύλαγα σκοπιές σε φυλάκια στα σύνορα και είχαμε κανονικά ίντερνετ και wifi) , τέλος πάντων αυτό που με ανυσηχισε είναι ότι και ο τεχνικός είπε ότι με τέτοιο γείτονα δεν ξέρω τι θα γίνει, σε 1 εβδομάδα θα έρθουν άτομα για μελέτη μου είπε και έφυγε. Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιου είδους θέματα, πρεπει να ανυσηχω και πως να ενεργησω για να βρω το δίκιο μου ;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-04-2004
    Περιοχή
    Death Star III
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 9,5(dB)
    Δεν πρέπει να ανησυχείς. Εχει δικαίωμα να απαιτήσει (όπως κι έκανε) να μην περνάει ο ΟΤΕ ή άλλη εταιρία γραμμές από την ιδιοκτησία του. Στο 95% αυτών των περιπτώσεων στήνεται κολώνα στο πεζοδρόμιο (5% σε μικρά χωριά ή νησιά όπου οι δρόμοι είναι πολύ στενοί) , κοντά στο σημείο που ήταν το box του ΟΤΕ και μεταφέρεται εκεί μαζί με τις γραμμές που υπάρχουν ήδη επάνω. Το καλώδιο από το οποίο θα λειτουργεί η σύνδεση σου θα συνδεθεί στο νέο σημείο.
    Αστον να γαβγίζει. Δεν έχει λόγο για το τι είναι σε δημόσιο χώρο - εκτός αν είναι μπροστά σε πάρκινγκ ή είσοδο του σπιτιού του και εμποδίζει.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, έτσι θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα, και μόλις άκουσε και αυτή την λύση από τον ΟΤΕ άρχισε να απειλεί με δικηγόρο, είναι λίγο στενό βέβαια το πεζοδρόμιο δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να επηρεάσει τον ΟΤΕ αλλά θέλω να πιστεύω ότι με τον έναν η τον άλλο τρόπο θα βρεθεί λύση, και το σπίτι παλιότερα είχε γραμμή ΟΤΕ και τηλέφωνο και αυτός έκανε ανακαίνιση το δικό του και τα κατέστρεψε αυτό μπορώ κάπου να το καταγγείλω ?

    - - - Updated - - -

    Ορίστε και το πεζοδρόμιο, είναι λίγο μικρό αλλά θέλω να πιστεύω αρκετό. Τα σκαλιά που εμποδίζουν το μισό είναι του γείτονα που δεν θέλει να περάσει το καλώδιο
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20211013_163625.jpg  


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας