Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Χαιρετώ την παρέα.
    Αφού έκανα την επιμόρφωσή μου στο forum (μάθημα 1ο, μάθημα 2ο κ.τ.λ.), ζητώ τα φώτα σας.
    Πρόκειται να μετακομίσω σε διαμέρισμα διώροφης οικοδομής στην οποία οι καλωδιώσεις μπήκαν το 2012 και έκτοτε έχει μείνει ημιτελής (λείπουν και οι πρίζες).
    Σε ένα από τα δωμάτια (ας το πούμε αρχηγείο) καταλήγει μια πλεξούδα από 10 καλώδια utp cat6, καλώδια συναγερμού και δεν ξέρω τι άλλο (βλ. φωτογραφίες). Κάθε utp βλέπω να καταλήγει σε μία πρίζα του σπιτιού (προφανώς γι' αυτό σε όλο το σπίτι υπάρχουν 10 τέτοιες πρίζες με utp). Κατάλαβα ότι η πιο τακτοποιημένη λύση είναι να μπουν αυτά τα utp σε patch panel, μετά σε switch και μετά στο lan του ρούτερ (μάλλον μιλάμε για speedport plus, μιας που ήδη δεσμεύομαι με την cosmote, το έχω στο τωρινό σπίτι και η νέα οικοδομή θα έχει vdsl). Τηλέφωνο θέλω στο αρχηγείο, όπου θα βρίσκεται και το speedport, ίσως και σε μία ακόμα πρίζα στο σαλόνι, ώστε να μείνουν οι λοιπές για data, γιατί και η δουλειά μου και η ψυχαγωγία μου στηρίζονται στο ίντερνετ.
    Πάμε λοιπόν:
    1. Το utp (και δη αυτό που μου πέρασαν) είναι αρκετό για δικτύωση data χωρίς προβλήματα σε όλο το σπίτι; Υπάρχει κίνδυνος παρεμβολών από τα καλώδια του ρεύματος που τρέχουν παραδίπλα; Σημειωτέον ότι θα υπάρχει και ασανσέρ.
    2. Αξίζει το κόστος και η δουλειά που απαιτούνται για να περαστεί άλλου τύπου καλώδιο για μελλοντική εξασφάλιση; Διαβάζω ότι το cat6 μπορεί να δώσει 10 gb στα 55 μέτρα. Με τις προοπτικές που έχουμε (πχ ας πούμε ότι μας φέρνουν ftth τα επόμενα έτη), είναι αναγκαία η αναβάθμιση από το cat6;
    3. Δεν βλέπω να υπάρχει στην οικοδομή τηλεφωνικός κατανεμητής, ούτε μπορώ να εντοπίσω καλώδιο στο διαμέρισμα που να προορίζεται να φέρει το σήμα μέσα. Ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι θα πρέπει να μπει κατανεμητής στο κουβούκλιο που βρίσκεται δίπλα στην γκαραζόπορτα και περιέχει τα ρολόγια της ΔΕΗ (από πάνω βλέπω να περνάει εναέριο καλώδιο ΟΤΕ που καταλήγει σε ξύλινη κολώνα με κουτάκι έξω από τη διπλανή οικοδομή). Πρέπει να ζητήσω κατανεμητή και καλώδιο προς το διαμέρισμα με συγκεκριμένες προδιαγραφές;
    4. Εφόσον η τηλεφωνία είναι voip, θα βάλω στο phone 1 του speedport μία τηλεφωνική συσκευή απευθείας. Πώς θα στείλω όμως την τηλεφωνική γραμμή σε πρίζα utp του σαλονιού; Με τι θα ενώσω το phone 2; Με οριολωρίδα; Και μετά σ' αυτήν απευθείας το αντίστοιχο utp που καταλήγει στο σαλόνι; Ή κάτι δεν πιάνω στη συνδεσμολογία;
    5. Θα εκτιμούσα προτάσεις για patch panel και switch.
    6. Rack είναι αναγκαίο για τη δικτύωση που προανέφερα, συν συναγερμό και ups; Και εδώ θα ήθελα πρόταση, για να έχω έναν μπούσουλα ως προς τις προδιαγραφές. Το rack θέλει αναγκαίως ανεμιστηράκι, για να ψύχει τα περιεχόμενα (κάτι που συνεπάγεται θόρυβο);
    Αυτά τα ολίγα!
    ΥΓ. Έφαγα τον τόπο να βρω πώς να καθίσουν όρθιες οι φωτογραφίες αλλά τζίφος.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1634210999291.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  228,3 KB 
ID: 231551Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1634210999310.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  164,6 KB 
ID: 231552Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1634210999335.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  111,1 KB 
ID: 231553Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1634210999354.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  135,9 KB 
ID: 231554

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1:Είναι εντάξει για οικιακή εγκατάσταση(ακόμη και για επαγγελματική). Δεν υπάρχει πρόβλημα στις απλές οικιακές εγκαταστάσεις από θορύβους και ειδικά στο δίκτυο DATA, σε σπάνιες περιπτώσεις έχουμε παρεμβολές στο τηλεφωνικό σήμα.

    2:Δεν έχει σχέση το FTTH που έρχεται από τον πάροχο με το τοπικό δίκτυο που θα έχεις στήσει εσύ.
    Tα 10Gbps μηχανήματα άντε και τα πλήρωσες για το σπίτι σου, ποια ουσιαστική ωφέλεια θα έχεις για μια τέτοια επένδυση??

    3:Ο κατανεμητής θα είναι σε εσωτερικό χώρο?? για πόσους συνδρομητές μιλάμε??
    Το καλώδιο προς το διαμέρισμα πως πάει?? εξωτερικά?? δώσε περισσότερες πληροφορίες.

    4:Θα χρησιμοποιήσεις μια συγκεκριμένη πρίζα στο σαλόνι για τηλεφωνία?? αν ναι, θα τερματίσεις κανονικά την πρίζα στο patch panel σαν να είναι δικτύου και θα συνδέσεις καλώδιο τηλεφωνικό με RJ11 στο patch panel και στην πρίζα, κουμπώνει κανονικά.

    5:Θα πρέπει να μας πεις θέσεις και θύρες καθώς και ποσό που θέλεις να διαθέσεις.

    6:Μπορείς να βάλεις mini-rack και ανεμιστήρες αθόρυβους. Στο RACK μπορείς να βάλεις θερμοστάτη ώστε οι ανεμιστήρες να μην λειτουργούν συνέχεια αλλά όταν χρειάζεται.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    2: Εννοείς ότι αν περάσω από τώρα π.χ. καλώδιο cat7 που δεν θα το έχω ανάγκη τα επόμενα χρόνια, πρέπει πάντως να προμηθευτώ (επίσης από τώρα) και αντίστοιχο εξοπλισμό που ανεβάζει το κόστος άσκοπα; Μιλάμε για το patch panel ή και για κάτι ακόμα;

    3: Δύο διαμερίσματα έχει μόνο η οικοδομή (ένα ισόγειο και ένα στον πρώτο όροφο), οπότε δύο παροχές θα μπουν. Ο ηλεκτρολόγος λέει να μπει ο κατανεμητής σε ένα κουβούκλιο σαν αυτό που έχω μαρκάρει με κόκκινο στη φωτογραφία (τυχαία οικοδομή από το google maps με παρόμοια διαρρύθμιση) και έχει μέσα το ρολόι της ΔΕΗ. Δεν έχω εντοπίσει αν υπάρχει ήδη τηλεφωνικό καλώδιο (ή καλώδια) εκεί μέσα και αν μπαίνει κάπως στην κυρίως οικοδομή. Αν δεν υπάρχει ήδη, υποθέτω ότι θα περάσει εξωτερικά, αφού ήδη υπάρχει διαμορφωμένη αυλή με πέτρα και είσοδο γκαράζ, οπότε δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να σκαφτεί. Όπως βλέπεις τη φωτογραφία, ο ΟΤΕ πού θα αφήσει το καλώδιο του; Μεταξύ του οικοπέδου μου και του διπλανού υπάρχει μία ξύλινη κολώνα που έχει πάνω ένα boxάκι (δεν θυμάμαι πώς το λένε), αλλά δεν έχω καταλάβει αν αυτή είναι μόνιμη κατασκευή ή απλά την έστησαν επειδή δεν έχουν χτιστεί όλα τα οικόπεδα τριγύρω.

    5: Υποθέτω ότι αφού έχω δέκα utp, χρειάζομαι σίγουρα 10 τέτοιες θύρες gigabit. Κατά τα άλλα δεν έχω ιδέα πού αλλού μπορεί να χρησιμεύσει το patch panel σε μια τέτοια οικιακή εγκατάσταση, για αυτό ρωτάω, μήπως μου διαφεύγει κάτι. Στο switch πες μπορεί να συνδέσω και καμιά άλλη δικτυακή συσκευή, οπότε μάλλον 16άρι. Από τιμές δεν ξέρω τι θεωρείται φυσιολογικό για οικιακές ανάγκες. Ας πούμε ότι θέλω ένα αξιόπιστο unmanaged που δεν θα πεθάνει γρήγορα.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2:Όλα πάνε πακέτο, δεν μπορείς π.χ. να έχεις καλώδιο CAT 7 και πρίζες CAT 6.
    Μια χαρά είναι το CAT 6 και πάμε να πούμε για τα υπόλοιπα.

    3:Αν το σπίτι έχει μάντρα, ο ΟΤΕ θα φέρει εκεί το καλώδιο, από κει και πέρα θα πρέπει να έχουμε εικόνα του χώρου για να πούμε γνώμες.

    5:Aν δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κάποια πρίζα ή καλώδιο επιπλέον, τότε βάζεις patch panel 10αρι.
    Αν θέλεις καλή ποιότητα switch πας σε Cisco π.χ.
    https://www.skroutz.gr/s/6933334/Cis...-Ethernet.html

    Να υπολογίζεις θέσεις για AP εκτός όλων των άλλων.

    Φωτογραφία από το έξω χώρο δεν βλέπω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    AP εννοείς στο κάθε δωμάτιο πλην του αρχηγείου (όπου θα βρίσκεται το ρούτερ); Επειδή είμαι άσχετος, από την κάθε utp πρίζα των λοιπών δωματίων μπορώ να τραβήξω καλώδιο απευθείας στη θύρα ethernet του υπολογιστή χωρίς να παρεμβληθεί άλλος εξοπλισμός, έτσι; Οπότε το AP απλώς διευκολύνει τη σύνδεση πολλών συσκευών;
    Στο switch που παραπέμπεις, εκτός των 16 θυρών που φαίνονται, υπάρχει και άλλη όπου μπαίνει η γραμμή ή μία από τις 16 ορίζεται ως είσοδος;
    Ο δαίμων του τυπογραφείου μου έκλεψε τη φωτογραφία. Ιδού (με βελάκι το κουβούκλιο με το ρολόι της ΔΕΗ):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Κουβούκλιο.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  261,0 KB 
ID: 231580

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το AP είναι η συσκευή που μπορείς να συνδέσεις ενσύρματα με το ρούτερ και πάνω σ' αυτό να συνδέονται συσκευές τόσο ενσύρματα όσο και ασύρματα.
    https://gr.pcmag.com/networking/3472...un-metaxu-tous

    Αφού θα έχεις συνδέσει τις πρίζες με το ρούτερ(ή με το switch και αυτό με την σειρά του θα συνδέεται στο ρούτερ) μετά με ένα καλώδιο δικτύου συνδέεις τον υπολογιστή στην πρίζα.

    Στα unmaged switch όλες οι θύρες είναι ίδιες, οπότε βάζεις το καλώδιο από το ρούτερ σε όποια θέλεις.

    Υποτίθεται ότι ο ηλεκτρολόγος που έχει κάνει την εγκατάσταση θα έχει πάει και καλώδιο από το κτίριο μέχρι το κουτί που δείχνεις, γιατί εκεί θα φέρει και ο ΟΤΕ την γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Τώρα κατάλαβα ότι το switch απλά κατευθύνει τα πακέτα στη MAC address που απευθύνονται.
    Σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν κατατοπιστικός.
    Θα επανέλθω, όταν θα έχω πιο συγκεκριμένα δεδομένα.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως σου χρειαστούν κι κάποιο δεματικα από ότι βλέπω η καλωδίωση είναι αρκετά Καλή ίσως είναι λήγα αυτά που έχει κι χρειαστεί να περάσεις κι άλλα,
    για τα καλώδια ρεύματος δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα καθώς έρχονταν από διαφορετική κατεύθυνση από ότι βλέπω
    όσο για τα καλώδια ρεύματος μπορείς να τα βάλεις σε Καναλάκι πλαστικό με μία εξωτερική μπρίζα ρεύματος μπορείς να πάρεις keystone κι να τερματίσεις τα καλώδια ακόμα κι άν δεν βάλεις κάποιο patch panel όπως κι να τα αριθμήσεις..

  9. #9
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο για τα καλώδια ρεύματος μπορείς να τα βάλεις σε Καναλάκι πλαστικό με μία εξωτερική μπρίζα ρεύματος
    Εννοείς τα τρία καλώδια ρεύματος που φαίνονται δίπλα στην πλεξούδα; Αυτά προορίζονται για την ηλεκτροδότηση των συσκευών στις οποίες θα καταλήξει η πλεξούδα, π.χ. συναγερμού, switch κ.λπ.;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να πάρεις keystone κι να τερματίσεις τα καλώδια ακόμα κι άν δεν βάλεις κάποιο patch panel όπως κι να τα αριθμήσεις..
    Τα keystones (κάτι τέτοιο; ) τοποθετούνται κάπου (π.χ. σε τέτοιο μποξάκι; ) ή απλά κρέμονται με τα καλώδια από τον τοίχο; Απλά έτσι αποφεύγω το κόστος του patch panel, ε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis_sougias : 17-10-21 στις 11:44.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα keystones προορίζονται για να μπουν σε patch panel και όχι να κρέμονται σαν τσαμπί σταφύλι. Βέβαια ο καθένας ότι θέλει κάνει, αλλά λέμε πιο είναι το πιο σωστό αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά και όχι ότι να 'ναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Μια πιο οικονομική εναλλακτική λύση είναι να μην βάλεις καθόλου patch-panel αλλά να κουμπώσεις rj45 και να τα συνδέσεις απευθείας πάνω στο switch.
    Το κόστος θα είναι πολύ μικρότερο και αφού μιλάμε για λίγα καλώδια (~10) με μια καλή διευθέτηση δεν θα χάσεις κάτι σοβαρό. Επίσης σε 2ο χρόνο όποτε και αν θες βάζεις patch-panel.
    Δες την υλοποίηση που προτείνω όπως την έχω εγώ σπίτι μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  net.jpg 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  54,3 KB 
ID: 231681

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κακιστη συμβουλη.
    Για κατι που κανει 15€ δεν κάνουμε τετοια πραγματα

  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
    Είχα ήδη δει την επιλογή να κουμπωσουν τα utp απευθείας στο switch, αλλά αφού θα δώσω που θα δώσω αρκετα χρήματα για να γίνει το σπίτι κατοικήσιμο, λέω να μην τσιγκουνευτω στο patch panel και να είναι όλα εξ αρχής τακτοποιημενα.
    Πάντως, για να καταλάβω, η λύση των keystones που προσαρμόζονται σε πάνελ τι εξυπηρετεί σε σχέση με την απευθείας σύνδεση σε patch panel? Δεν βλέπω και ιδιαίτερη εξοικονόμηση χρημάτων.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, για να καταλάβω, η λύση των keystones που προσαρμόζονται σε πάνελ τι εξυπηρετεί σε σχέση με την απευθείας σύνδεση σε patch panel?
    Eυκολία εγκατάστασης, τακτοποίησης, αντικατάστασης, τροποποίησης, διαφορετικής επιλογής, κ.α.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, για να καταλάβω, η λύση των keystones που προσαρμόζονται σε πάνελ τι εξυπηρετεί σε σχέση με την απευθείας σύνδεση σε patch panel? Δεν βλέπω και ιδιαίτερη εξοικονόμηση χρημάτων.
    Πχ...
    https://www.youtube.com/watch?v=iUaQQRqEmr4

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας