Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Μέχρι 10000/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Λοιπόν ξαφνικά δεν μπορώ να συνδεθώ με κάποια sites όπως in.gr, adslgr, myphone, skroutz. Όλα λένε "the connection has timed out". Δεν μπαίνει ούτε fortnite. Μπαίνει όμως σε google, hotmail, meteo, insomnia, e-shop, protothema, newsbomb.

    Έχω cosmote adsl24. To setup μου περιλαμβάνει το speedport entry 2i ως modem --> asus rt-as68u ως κεντρικό router --> switch tp-link.
    Στο switch είναι το pc που έχει πρόβλημα, ένας εκτυπωτής, ένα synology και ένα δεύτερο asus rt-as68u (AI mesh) το οποίο βρίσκεται σε άλλο χώρο και πάνω σ'αυτό υπάρχει ένα δεύτερο pc και επίσης δίνει το wifi. Στο πρώτο asus το wifi είναι κλειστό.

    Όλες οι συσκευές με wifi δουλεύουν κανονικά, το δεύτερο pc το ίδιο. Όταν συνδέω το laptop με καλώδιο και κλειστό wifi στο switch, δουλεύει κανονικά (από αυτό γράφω τώρα). Δουλεύει ακόμη κι αν το βάλω στην ίδια θύρα με το pc. Το pc το δοκίμασα και σε άλλη θύρα του switch, όπως επίσης και απ' ευθείας στο κεντρικό router καμιά αλλαγή. Έχω κάνει restart τα modem, router, switch και pc.

    Το πρωί έγινε μια στιγμιαία διακοπή ρεύματος. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό γιατί δεν είμαι σίγουρος αν μπήκα σε κάποιο από τα προβληματικά sites μετά. Νομίζω ότι δεν μπήκα, οπότε πιθανόν το πρόβλημα να δημιουργήθηκε από τότε αλλά εγώ το ανακάλυψα πριν από κανά 2ωρο. Αλλά τι πρόβλημα; Μοιάζει να είναι στο συγκεκριμένο pc. Είναι όμως Hardware ή software; Καμιά ιδέα πως να το ψάξω;

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα
    χρησιμοποιείς τα default DNS server του παρόχου ή έχεις τα δικά σου π.χ. Google, cloudflare ???
    επίσης το speedport entry 2i >> asus κάνει δική του κλήση pppoe ?? ή παίρνει στατική, dhcp double nat???

  3. #3
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Μέχρι 10000/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Speedport entry 2i
    Οδηγίες ακολούθησα στο στήσιμο, αλλά νομίζω ότι έχω cloudflare ως primary και κάνει δική του κλήση. Δες το screenshot.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asus.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  86,7 KB 
ID: 231662

    Το πρόβλημα μοιάζει να προέρχεται από την static ip που έχω βάλει στο pc. Με αυτόματη δουλεύει, αλλά δεν καταλαβαίνω τι έπαθε από χθες. Από πέρυσι το Νοέμβριο δούλευε κανονικά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας