Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2021
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Για το ιστορικό, προχθές με τον Μπάλλο κάηκε το Speedport Entry 2i που είχα με την 50Mbps σύνδεση (το είχα εκτός πολύμπριζου ασφαλείας δυστυχώς και δεν έχω και κάποιο UPS - το τελευταίο που είχα βάλει πάνω στο ρούτερ κάηκε πριν 2 χρόνια σε αντίστοιχη καταιγίδα), πήρε μαζί και την κάρτα δικτύου της μητρικής μου. Πήγα για αλλαγή ρούτερ, αλλά εν τέλει άλλαξα το συμβόλαιο σε 100Mbps και μου δώσανε το Speedport Plus. Αγόρασα και μία TP-Link TG-3468 v3 (έως 1Gbps). Το ρούτερ το συνέδεσα απλά στη θέση του προηγούμενου, δεν άλλαξα απολύτως τίποτα από τη συνδεσμολογία ή τα καλώδια (δεν ξέρω εάν έχει και ιδιαίτερη σημασία βέβαια). Παραθέτω τα στατιστικά από το ρούτερ με διαφορά μίας ώρας περίπου. Γενικά από το up είμαι ευχαριστημένος, αλλά το down παίζει στα 75-82 max και δεν ξέρω εάν δικαιολογείται από τα νούμερα (προφανώς το 10 SNR down δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό). Ήρθε και τεχνικός και μέτρησε τη γραμμή έξω από το σπίτι και μου είπε παίζει στα 90 περίπου. Με βάση αυτό μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιωθεί η ταχύτητα που έρχεται σπίτι μου (πχ να ζητήσω να ελέγξουν για αλλαγή ζεύγους/γραμμής/θύρας ή κάτι ανάλογο) ή συμβιβάζομαι με την παρούσα κατάσταση; Γενικά την 50άρα την τερμάτιζα συνέχεια και σε up και σε down, καταλαβαίνω ότι σε υψηλότερες ταχύτητες είναι πιο πιθανό να φανούν ελαττώματα στις γραμμές ή στην καλωδίωση του σπιτιού (εάν και θεωρώ πως δεν έχει θέμα - είχε ελεγθεί τα τελευταιά χρόνια), αλλά δεν θεωρώ απίθανο το 90 να μπορεί να βελτιωθεί. Έχω και φίλο στην περιοχή που με ελαφρώς καλύτερο attenuation (12-14) και παρόμοιο SNR πιάνει το πλήρες 109999 στο downstream και έχει ταχύτητες πάνω απο 95Mbps. Ευχαριστώ πολύ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  19,6 KB 
ID: 231667
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled2.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  16,2 KB 
ID: 231668

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Μπορεί με αλλαγή ζεύγους να γίνει κάτι. Αλλά μη νομίζεις οτι θα δείς διαφορά απο τα 80 στα 100. Μόνο σε speedtest. Εφόσον έχεις κανονικά 10 up είσαι πρακτικά εντάξει.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα CRC ειναι λιγο τσιμπημενα για 4 ωρες και τα το SNR καπως χαμηλο. Κοιταξε λιγο την εσωτερικη καλωδιωση.
    Για να σου δωσω παραδειγμα γιατι το λεω αυτο η γραμμη σου μοιαζει με οταν ειχε ξεσαχει ο αδερφος μου ενα τηλεφωνο συνδεδεμενο σε ενα δωματιο και ειχε παρομοιο SNR/CRC και επιανε με το ζορι 40 σε 50αρα γραμμη.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε μια δοκιμή να απενεργοποιήσεις το SRA μέσα απο τις ρυθμίσεις.
    Δές μετά πόσο θα πας.

    Εμένα πάντως για το ίδιο θέμα, μόλις μου άλλαξε πορτα κατοστάρισα,
    οχι το SRA αλλά ο τεχνικός μου άλλαξε πόρτα στην καμπίνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2021
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

    Με την απενεργοποιήση του SRA δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά -διαφορές της τάξεως του 1mbps στο down θεωρώ πως είναι μεταξύ περιθωρίων λάθους. Ωστόσο, θα κάνω έναν γενικό έλεγχο-συντήρηση στην εσωτερική καλωδίωση και θα ενημερώσω εάν δω διαφορά. Σχετικά με το σχόλιο για το τηλέφωνο, θέλω να ρωτήσω εάν χρειάζεται να αλλάξω τα παλιά modem/splitter/φίλτρα κτλ στη συνδεσμολογία μου, που έχω από το Speedport Entry 2i, με αυτά που δίνει το Speedport Plus, ή εάν μια τέτοια αλλαγή δεν έχει καμία πρακτική διαφορά/σημασία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας