Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα , ο ανιψιός μου πέρασε στη Θεσσαλονίκη και θα μείνει σε ένα διαμέρισμα που έχω σε μια νεόκτιστη πολυκατοικία .

    Μίλησα με τον ΟΤΕ ώστε να κανονίσω το ίντερνετ και τα τηλέφωνα και μου λένε ότι δεν γίνεται να έχω υπηρεσία ίντερνετ και τηλεφώνου επειδή υπάρχει έλλειψη δικτύου

    Πριν κτιστεί η συγκεκριμένη πολυκατοικία στην θέση της υπήρχε μια παλαιότερη η οποία γκρεμίστηκε για να χτιστεί αυτή .

    Όταν λένε για έλλειψη δικτύου εννοούν ότι δεν υπάρχουν ελεύθερα ζευγάρια από το κεντρικό καλώδιο του καφαο προς το αστικό κέντρο ; Και άρα δεν μπορεί να γίνει επαύξηση των ρεγκλετων προς τα επερχόμενα ;

    Εάν είναι καμπίνα VDSL γιατί απλά δεν κάνουν επαύξηση των καρτών του DSLAM εάν έχουν γεμίσει όλες οι πόρτες ;Δεν είναι αδύνατον αυτό αφού δεν υπάρχει κεντρικό καλώδιο για να γεμίσει , υπάρχουν οπτικές ίνες η χωρητικότητα είναι μεγάλη

    Μήπως εννοούν ότι δεν υπάρχει απερχόμενο καλώδιο;Πώς όμως είναι δυνατόν αυτό ;

    Από τη στιγμή που παλιά υπήρχε εκεί πολυκατοικία το απερχόμενο από το καφαο δεν διατηρήθηκε και για την καινούρια πολυκατοικία ;

    Ή όταν γκρεμίστηκε η πολυκατοικία υπήρχε ζήτηση για συνδέσεις οπότε ξεκούμπωσαν το δικό μ απερχόμενο και αμέσως σύνδεσαν άλλους που περίμεναν ;

    Και πάλι όμως όλες οι καμπίνες είναι καινούριες VDSL και αν πάλι το απερχόμενο πηγαίνει σε παλιό καφαο αυτό συνδέεται με καινούρια καμπίνα του ΟΤΕ VDSL. Οπότε πάλι γιατι απλά δεν κάνουνε επαύξηση των καρτών στην καμπίνα στο DSLAM ?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ότι υπήρχε στην παλιά οικοδομή σύνδεση με το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ, είναι άσχετο τι ισχύει σήμερα με την νέα οικοδομή.
    Έχει γίνει αίτηση σύνδεσης της νέας οικοδομής στον ΟΤΕ με το χάλκινο δίκτυό του;

    Ξεκινάμε με αυτά και βλέπουμε για την συνέχεια.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νομίζω ναι και είπανε ότι δεν είναι δυνατόν επειδή δεν υπάρχει δίκτυο

    Ουσιαστικά πρέπει να σκαφτεί ο δρόμος μέχρι το ΚΑΦΑΟ για να συνδεθεί νέα γραμμή στην πολυκατοικία ;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζεις ή έχεις επίσημη απάντηση; Πρώτα λύνεις αυτό το θέμα και κατόπιν προχωράς σε αίτημα για σύνδεση σε τηλεφωνία και Internet.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας