Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Το avatar του μέλους kostas82
    kostas82 Guest
    Χαίρετε, τη βοήθειά σας με το παρακάτω πρόβλημα θα ήθελα.

    Πέμπτη βράδυ είχε αστραποκαταιγίδες και έγινε μια διακοπή ρεύματος για 5 λέπτα. Αφού ήρθε το ρεύμα πάλι το router (Speedport Entry 2i) δεν συνδεόταν στο DSL. Αναβόσβηνε συνεχώς το λαμπάκι.
    Έγινε restart, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, τίποτα. Στις 3 ακριβώς τα ξημερώματα συνδέθηκε. Η ταχύτητα πεσμένη στο 1/10 της κανονικής και το σταθερό (PSTN) δε δουλεύει.

    Τη Παρασκευή, είπα να του ξανακάνω ένα restart μπας και βελτιωθεί η ταχύτητα και φτιάξει το σταθερό. Άρχισε πάλι να αναβοσβήνει το λαμπάκι του DSL και δεν συνδέθηκε όλη μέρα.
    Στις 3 τα ξημερώματα Σαββάτου ξανασυνδέθηκε μόνο του. Η ταχύτητα πάλι στο 1/10.

    Το Σάββατο το βράδυ μιλάω με τεχνικό στο 13788 και μου λέει κάντου restart. Ε, ξανά τα ίδια, το λαμπάκι αναβόσβηνε και συνδέθηκε μόνο του στις 3 ξημερώματα Κυριακής με τα ίδια προβλήματα ταχύτητας και σταθερού.

    Αν μπω στο web interface και παω Management -> Diagnosis -> Simulation -> Simulation Type: PPPoE μου βγάζει πάντα το error Received PADO timeOut!

    Με ψάξιμο στο Google αυτό το error είναι σαν το Offer ενος DHCP server. Στέλνει το router μου ένα μήνυμα ως client για να πάρει ppp session αλλά δεν λαμβάνει απάντηση.

    Απο οτι έχω καταλάβει κάθε βράδυ στις 3 τα ξημερώματα η Cosmote κάνει reset τα PPP session στο δίκτυο και για αυτό συνδέεται.

    Απο το 13788 μου είπαν να περιμένω να έρθει τεχνικός στο σπίτι. Έβαλα πάνω και άλλο router και έχει την ίδια συμπεριφορά, άρα δεν είναι το router. Άλλαξα και το splitter, φίλτρο τηλεφώνου με καινούρια χωρίς διαφορά.

    Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή να περιμένω; Είναι πολλές οι ημέρες και μάλλον θα ακολουθήσουν και άλλες.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν κανει ρεσετ ο οτε στις 3.
    Καλωδιακη εχεις, απο τη βροχη.
    Αναμενεις συνεργειο

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας