Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    04-02-2014
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9.9(dB) / 7(dB)
    Καλησπέρα σε όλους και όλες, εδώ και περίπου 3 χρόνια είμαι συνδρομητής στην Vodafone και έχω πακέτο VoIP-Internet 100/10. Είμαι πλήρως ευχαριστημένος με την γενικότερη απόδοση της γραμμής, δεδομένου ότι άτομα από εδώ, με βοήθησαν να στήσω τις γραμμές στο σπίτι μου και μετά με λίγο κλάψα στην Vodafone κατάφερα να πιάνω ονομαστικές ταχύτητες.

    Ωστόσο ένα αρκετά μεγάλο πρόβλημα καραδοκεί τα τελευταία αυτά χρόνια. Ο άσπονδος εχθρός μου, το Vodafone H300s. Το καταραμένο αυτό router. Μου φαίνεται τρομερά δύσχρηστο και η Wi-fi σύνδεση του, μόνο εμετική μπορεί να χαρακτηριστεί. Προς περαιτέρω ενημέρωση, διαθέτω το ZTE ZXHN H267A v1.0 από όταν είχα την 50άρα σύνδεση, το οποίο το έχω μετατρέψει σε AP και το συνέδεσα με το H300s. Το ΖΤΕ είναι θηρίο, με καλές ταχύτητες και πλήρη χρηστικότητα, ειδικά με τους root κωδικούς κλπ κλπ. Εδώ είναι καλό σημείο να αναφέρω, πως το παρακάτω πρόβλημα, δεν υπάρχει στο ZTE.

    Το πρόβλημα λοιπόν είναι το εξής. Στο σπίτι μου διαμένουν 4 άτομα μιας τυπικής οικογένειας με ένα θέμα, και οι 4 αγαπούν τα social media. Αυτό είναι από μόνο του ένα κοινωνικό ζήτημα για άλλη κουβέντα όμως στην πρακτικότητα, το H300s μερικές φορές δεν θέλει να συνεργαστεί με τα social media μέσω Wi-Fi. Και εξηγώ, και τα 4 άτομα, διαθέτουμε διαφορετικές smartphone συσκευές ποικίλων μαρκών (Xiaomi, Samsung, Huawei κλπ.) όμως ένα πρόβλημα μας ενώνει. Το ρούτερ μας, δεν θέλει μερικές φορές να "συγχρονίσει" τις αγαπημένες μας εφαρμογές με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα μίνι-ντελίριο το οποίο έχει εμένα σαν αποδέκτη, μιας και είμαι ο "τεχνολόγος" του σπιτιού. Άρα λοιπόν, όταν προσπαθούμε να μπούμε κυρίως στα social media μέσω τον εφαρμογών, πολλές φορές δεν γίνεται συγχρονισμός, κολλάνε βίντεο, δεν φορτώνουν posts κλπ. Οι πλατφόρμες που είναι η πιο προβληματικές αυτή τη στιγμή είναι : το Facebook, Messenger, Instagram, Reddit, Youtube και πιο αραιά το Twitter. Σαφώς δεν χρησιμοποιούν όλοι τις ίδιες πλατφόρμες αλλά έχω εντοπίσει τα παρακάτω κοινά προβλήματα.

    Τι έχω δοκιμάσει ως τώρα:

    Χειροκίνητη και αυτόματη αλλαγή καναλιού εκπομπής Wi-Fi (2.4 και 5GHz). Αυτή η λύση δουλεύει, αλλά προσωρινά. Μετά από απροσδιόριστο χρόνο, επανέρχεται το πρόβλημα.
    Ενεργοποίηση μόνο μιας μπάντας Wi-Fi.
    Επανεκκινήσεις του router και επανασυγχρονισμός IP (Η ρύθμιση αυτή βρίσκεται εντός του menu του ρούτερ, στην καρτέλα Κατάσταση & Υποστήριξη> Επανεκκίνηση
    Αλλαγή ρούτερ 2 ΦΟΡΕΣ (Εννοείται με το ίδιο μοντέλο)
    2-3 Φορές κλήση- επικοινωνία με Vodafone Support. (Το πρόβλημα λένε είναι οι συσκευές που χρησιμοποιούμε ή πρώτη φορά το ακούνε, θα είναι περιστασιακό)
    Wi-Fi repeat μέσω του κινητού μου και σύνδεση στο κινητό μου άλλες συσκευές.
    Αλλαγή καλωδίου DSL για το ρούτερ
    Αλλαγή θέσης του ρούτερ στο σπίτι
    Χρήση VPN σε κινητό εντός του δικτύου.
    Δημιουργία Guest Wi-Fi στα 5GHz. Παραδόξως αυτό δουλεύει 95% φορών (Ωστόσο δεν είναι λύση μιας και δεν μπορώ να έχω επικοινωνία μεταξύ του κινητού και Smart TVs).
    MAC Adress randomising από ρυθμίσεις σύνδεσης Wi-Fi από το κινητό μου.
    Ωστόσο πρέπει να αναφέρω τα εξής:

    Δεν συμβαίνει τίποτα από τα παραπάνω σε υπολογιστές. Ενσύρματα ή Ασύρματα.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα με το Youtube σε Smart TVs.
    Τα προβλήματα εμφανίζονται κατά την χρήση των εφαρμογών. Ωστόσο αυτό δεν μπορεί να σταθεί σαν λύση μιας και πολλές πλατφόρμες κάνουν την ζωή του χρήστη δύσκολη αν δεν χρησιμοποιεί το app.
    Το messenger app για υπολογιστές δουλεύει άψογα.
    Κανένα από τα κινητά δεν παρουσιάζει παρόμοια συμπεριφορά σε άλλα δίκτυα. Ακόμα και στο "2ο" δικό μας
    Κινητά που έρχονται στο δίκτυο μου, παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα.
    Φίλοι μου που έχουν το ίδιο ρούτερ, όμως έχουν ή διαφορετικό πάροχο ή χαμηλότερο πακέτο, δεν έχουν ίδια θέματα.
    Πόσο άτυχος είμαι; Πραγματικά έχω απηυδήσει. Μετά από κάποια στιγμή έχει καταντήσει τρομερά εκνευριστικό. Δεν γίνεται, αφού σχολάσω από την δουλειά να πειράζω για κάνα τέταρτο το ρούτερ για να μπορέσω να πετάξω την ώρα μου στα social media. Η αλήθεια είναι πως κοιτώντας το post αντιλαμβάνομαι πόσο 1st World Problem είναι αλλά πραγματικά και από περιέργεια δεν μπορώ να καθησυχαστώ.

    Αν έχει κάποιος κάποια πρόταση θα ήθελα να πολύ να την ακούσω.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Βάλε κατευθείαν το ΖΤΕ (αφού το κάνεις RTFD) πάνω στην γραμμή να σηκώσει όλες τις υπηρεσίες και πέτα το σκουπίδι το Sercomm...

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2014
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9.9(dB) / 7(dB)
    Το μόνο πράγμα που με σταματάει είναι πως σε προηγούμενη απόπειρα, το ZTE συγχρόνιζε στα 50/5. Ξέρεις αν πρέπει να πειράξω κάτι ο ίδιος; Επίσης όπως αναφέρω είναι VOIP το πακέτο μου. Δεν θα πρέπει να μεταφέρω και τα στοιχεία μου αντίστοιχα;

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Το ΖΤΕ δεν έχει θέμα σε 100άρα εκτός αν παίζεις πάνω από καμπίνα Wind με 35b, οπότε εκεί ενδεχομένως να μην συγχρονίσει ή να συγχρονίζει πιο χαμηλά. Εφόσον είναι ZTE της Vodafone όταν το βάλεις πάνω και αφού πρώτα το έχεις κάνει RTFD θα πάρει πρώτα την τελευταία αναβάθμιση που βγήκε πρόσφατα και μετά θα τραβήξει μόνο του τα στοιχεία τηλεφωνίας...

    Όπως και να' χει, πρέπει να το δοκιμάσεις για να δεις...

  5. #5
    Εγγραφή
    04-02-2014
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9.9(dB) / 7(dB)
    Καλησπέρα, αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το έβαλα το ZTE, του έκανα και ενα ωραίο reset και εργοστασιακές, συγχρόνισε εντός 5 λεπτών. Του έστησα κωδικούς κλπ, το VoIP λειτουργεί μια χαρα.

    Ωστόσο πέτυχα θεματάκι (1st world problem) το ρούτερ πλέον συγχρονίζει στα 90mbps -10 της Vodafone και πιάνει 80 max σε όλα τα μέσα (WiFi/Ethernet) . Το τέσταρα και με speedtest και με fast.com και από τα info εντός του ρουτερ. Παλαιότερα με το H300s χτύπαγα 117mbps και άρα ήμουν γύρω στα 93-97mbps. Τσέκαρα τα settings μου και το προφίλ που έχω είναι το 17α ενώ με το προηγούμενο τουλάχιστον υπήρχε στις επιλογές το 35b.

    Τι μπορεί να παίζει;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας