Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δές κι στο sfbb άν καλύπτεσαι...

  2. #17
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δές κι στο sfbb άν καλύπτεσαι...
    Αυτό ήταν το πρώτο πρώτο που κοίταξα, πριν καν δω για VDSL. Δυστυχώς δεν έχει στην περιοχή εδώ.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    AN οι καμπίνες είναι ΟΤΕ
    Το να ζητήσει ο γείτονας νέα γραμμή που θα πληρώνεις εσύ
    Το έχεις ψάξει ?

    Απ'ότι καταλαβαίνω είστε κοντά και έχετε οπτική επαφή.
    Με ένα wifi θα λυθεί το πρόβλημα.

    Στην ανάγκη, προπλήρωσέ του κι ένα χρόνο.
    Το θέμα είναι να κάνεις την δουλειά σου.

    Πόσα πιάνει ο γείτονας με wind ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #19
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    AN οι καμπίνες είναι ΟΤΕ
    Το να ζητήσει ο γείτονας νέα γραμμή που θα πληρώνεις εσύ
    Το έχεις ψάξει ?

    Απ'ότι καταλαβαίνω είστε κοντά και έχετε οπτική επαφή.
    Με ένα wifi θα λυθεί το πρόβλημα.

    Στην ανάγκη, προπλήρωσέ του κι ένα χρόνο.
    Το θέμα είναι να κάνεις την δουλειά σου.

    Πόσα πιάνει ο γείτονας με wind ?
    Οι καμπίνες είναι WIND. Γι'αυτό εξαρχής έκανα εκεί την αίτηση. Γιατί πιστεύω πώς τις περισσότερες φορές έχεις καλύτερη υπηρεσία και εξυπηρέτηση στην εταιρεία που ανήκουν οι καμπίνες.

    Ο γείτονας είναι το ακριβώς δίπλα διαμέρισμα και πιάνει 38mbps περίπου. Έχει κατά 99% θέμα εσωτερικής καλωδίωσης γιατί όπως γράφω στο thread που κάνω mention στο αρχικό μήνυμα αυτού εδώ του thread, όταν είχα τη γραμμή του για μερικές μέρες, εγώ την τερμάτιζα την 50αρα στα 55mbps και σύμφωνα με μετρήσεις του τεχνικού έφτανα μέχρι 168mbps.

    Τώρα έχω κάνει ήδη ενεργοποίηση του προγράμματος Gigamax της Cosmote με τα απεριόριστα δεδομένα και αύριο παραλαμβάνω το MikroTik Chateau CAT12 για να κάνω δοκιμές. Έχω κάνει επίσης εχθές αίτηση για οικιακή αυτή τη φορά 100αρα και στην Cosmote γιατί υποψιάζομαι ότι μπορεί και να πέφτει σαμποτάζ ή απλά να μην ασχολείται η Cosmote όπως πρέπει όταν δεν είναι δικός της πελάτης. Στην τελική, αν όντως ούτε ο ΟΤΕ βρει γραμμή στα ΚΑΦΑΟ του, απλά θα ακυρωθεί η αίτηση.

  5. #20
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καμπίνες είναι WIND. Γι'αυτό εξαρχής έκανα εκεί την αίτηση. Γιατί πιστεύω πώς τις περισσότερες φορές έχεις καλύτερη υπηρεσία και εξυπηρέτηση στην εταιρεία που ανήκουν οι καμπίνες.

    Ο γείτονας είναι το ακριβώς δίπλα διαμέρισμα και πιάνει 38mbps περίπου. Έχει κατά 99% θέμα εσωτερικής καλωδίωσης γιατί όπως γράφω στο thread που κάνω mention στο αρχικό μήνυμα αυτού εδώ του thread, όταν είχα τη γραμμή του για μερικές μέρες, εγώ την τερμάτιζα την 50αρα στα 55mbps και σύμφωνα με μετρήσεις του τεχνικού έφτανα μέχρι 168mbps.

    Τώρα έχω κάνει ήδη ενεργοποίηση του προγράμματος Gigamax της Cosmote με τα απεριόριστα δεδομένα και αύριο παραλαμβάνω το MikroTik Chateau CAT12 για να κάνω δοκιμές. Έχω κάνει επίσης εχθές αίτηση για οικιακή αυτή τη φορά 100αρα και στην Cosmote γιατί υποψιάζομαι ότι μπορεί και να πέφτει σαμποτάζ ή απλά να μην ασχολείται η Cosmote όπως πρέπει όταν δεν είναι δικός της πελάτης. Στην τελική, αν όντως ούτε ο ΟΤΕ βρει γραμμή στα ΚΑΦΑΟ του, απλά θα ακυρωθεί η αίτηση.
    Ψάξου ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξου ..
    Κάνω και τίποτα άλλο εδώ και σχεδόν 2 μήνες; Έχω βαρεθεί να μιλάω με τεχνική υποστήριξη, να έρχονται τεχνικοί, να πάω στα καταστήματα, να ψάχνω εναλλακτικές λύσεις και να κάνω αιτήσεις. Ίδωμεν. Σε ό,τι λύση καταλήξω, θα ενημερώσω μπας και βοηθήσω και κανέναν άλλον που βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι με την αίτηση στον ΟΤΕ θα βρεθεί γραμμή.
    Και μένα στην περιοχή καμπίνες wind έχει αλλά για 2η γραμμή που ήθελα να βάλω έκανα αίτημα στον ΟΤΕ (στον οποίο ανήκουν τα καφάο)
    Στην αρχή μου έλεγαν δεν έχει διαθεσιμότητα και ότι αν περάσουν 3 μήνες και δεν βρουν θα ακυρωθεί η αίτηση.
    Τελικά έγινε σύνδεση στους 2 μήνες και κάτι.

  8. #23
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι με την αίτηση στον ΟΤΕ θα βρεθεί γραμμή.
    Και μένα στην περιοχή καμπίνες wind έχει αλλά για 2η γραμμή που ήθελα να βάλω έκανα αίτημα στον ΟΤΕ (στον οποίο ανήκουν τα καφάο)
    Στην αρχή μου έλεγαν δεν έχει διαθεσιμότητα και ότι αν περάσουν 3 μήνες και δεν βρουν θα ακυρωθεί η αίτηση.
    Τελικά έγινε σύνδεση στους 2 μήνες και κάτι.
    Άντε να δούμε με την αίτηση του ΟΤΕ τί θα γίνει τότε. Ξέρεις αν στην περίπτωση σου έκοψε κάποιος συνδρομητής εντελώς τη γραμμή του και την πήρες εσύ ή αν απλά πρόσθεσαν περισσότερες γραμμές;

  9. #24
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε να δούμε με την αίτηση του ΟΤΕ τί θα γίνει τότε. Ξέρεις αν στην περίπτωση σου έκοψε κάποιος συνδρομητής εντελώς τη γραμμή του και την πήρες εσύ ή αν απλά πρόσθεσαν περισσότερες γραμμές;
    Λυπάμαι αλλά δε γνωρίζω.. Υπάρχει και η πιθανότητα κάποιος συνδρομητής να πήγε σε άλλο πάροχο. Δεν γνωρίζω τι αλλάζει στη συνδεσμολογία των καφάο σε αυτές τις περιπτώσεις, οπότε δεν ξέρω πως "βρίσκεται" γραμμή.
    Υπάρχουν όμως γνώστες επί του θέματος εδώ μέσα, οπότε αν δουν το θέμα ίσως μας διαφωτίσουν.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε να δούμε με την αίτηση του ΟΤΕ τί θα γίνει τότε. Ξέρεις αν στην περίπτωση σου έκοψε κάποιος συνδρομητής εντελώς τη γραμμή του και την πήρες εσύ ή αν απλά πρόσθεσαν περισσότερες γραμμές;
    Θυμάμαι παλιά τότε που όλα ήταν ΟΤΕ
    Και μου έλεγε δεν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή.
    Με παίρνουν από wind (telemarketing) να γίνω πελάτης τους, μου κόβει και λέω μόνο νέα γραμμή, μου λένε ΟΚ

    Ενα μήνα μετά με παίρνει η wind να κανονίσουμε ραντεβού.
    Επεσα από την καρέκλα.
    Τι παίχτηκε, δεν ξέρω.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #26
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα ήρθε το MikroTik Chateau CAT12. Έκανα μόνο κάποιες βασικές ρυθμίσεις σαν router για να το δοκιμάσω. Πρώτο screenshot είναι από όταν το είχα μέσα στο σπίτι σε μάπα σημείο για το σήμα. Ίσα ίσα για να το ρυθμίσω. Το δεύτερο είναι με WiFi, βγάζοντάς το απλά έξω στη βεράντα. Ως τώρα είναι πολύ σταθερό εδώ και 3 ώρες. Μένει να δοκιμαστεί λίγο περισσότερο κα να το λιώσω το απόγευμα στις ρυθμίσεις. Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  248274725_347045090507939_4345645677561298613_n.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  30,3 KB 
ID: 231867
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-10-25 at 3.44.10 PM.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  56,3 KB 
ID: 231869

    - - - Updated - - -

    Μετά από σκάλισμα στις μπάντες και λίγο καλύτερη τοποθέτηση στο χώρο, πλέον βρίσκομαι στα παρακάτω αποτελέσματα. Download 100αρας και upload 200αρας δηλαδή. Θα αγοράσω και εξωτερική κεραία με 10m καλώδιο SMA και θα την τοποθετήσω σε σιδερένιο στήλο στο μπαλκόνι για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.

    Συνημμένο Αρχείο 231882
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot 2021-10-26 at 9.18.47 AM.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zarzonis : 26-10-21 στις 10:02.

  12. #27
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Επαναφέρω το θέμα. Εχθές ενημερώθηκα και πάλι επίσημα ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου. Δεν με ενοχλεί πλέον όμως. Έχω πάει με τη λύση που είπα παραπάνω με το MikroTik και το Gigamax της Cosmote και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Πλέον όμως έχω αγοράσει και εξωτερική κεραία την οποία τοποθέτησα στη βεράντα σε μια σωλήνα 3 μέτρων και η ποιότητα σήματος έχει εκτοξευτεί. Πλέον κατά μέσο όρο είμαι στα 80mbps(down)/45mbps(up) και ανάλογα τη στιγμή της ημέρας μπορεί να φτάσω τα 110/65. Ακόμη και να μου έλεγαν ότι υπάρχει διαθέσιμη γραμμή τώρα, δεν ξέρω αν θα την επέλεγα. Το upload που έχω τώρα είναι άρρωστο. Με έχει κακομάθει ήδη στη δουλειά μου. Δε θέλω να σκέφτομαι καν το τί θα γίνει αν κάποια στιγμή βάλουν 5G κεραίες.

  13. #28
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    έχω την εντύπωση ότι μπορείς να παρακάμψεις το cgnat και να κανεις port forward , με την απαραιτητη προυπόθεση να έχεις κάποιο remote host (μπορεί να είναι από dedicated/cloud/vps/vm server στο internet έως και ενα pi στη σύνδεση του γείτονα, με το ssh server του να είναι προφανώς προσβάσιμο από το internet), στο οποίο θα προβάλεις εκεί τις υπηρεσίες σου, έτσι ακριβώς είχα περάσει κάτι υπηρεσίες που είχε το pi μου όταν ήταν πίσω από 4g σύνδεση καρτοκινητού , το περασμένο καλοκαίρι με τα απεριόριστα ΜΒ. Αναφέρομαι στο κλασικό ssh tunneling,(ssh με -R παράμετρο για remote port forwarding). Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται όυτε no-ip ddns να σεταρεις , αφού όλα βγαίνουν από αλλου.

  14. #29
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω την εντύπωση ότι μπορείς να παρακάμψεις το cgnat και να κανεις port forward , με την απαραιτητη προυπόθεση να έχεις κάποιο remote host (μπορεί να είναι από dedicated/cloud/vps/vm server στο internet έως και ενα pi στη σύνδεση του γείτονα, με το ssh server του να είναι προφανώς προσβάσιμο από το internet), στο οποίο θα προβάλεις εκεί τις υπηρεσίες σου, έτσι ακριβώς είχα περάσει κάτι υπηρεσίες που είχε το pi μου όταν ήταν πίσω από 4g σύνδεση καρτοκινητού , το περασμένο καλοκαίρι με τα απεριόριστα ΜΒ. Αναφέρομαι στο κλασικό ssh tunneling,(ssh με -R παράμετρο για remote port forwarding). Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται όυτε no-ip ddns να σεταρεις , αφού όλα βγαίνουν από αλλου.
    Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες. Όντως το SSH tunneling θα παίξει. Θα το έχω υπόψιν για άλλες περιπτώσεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το έλυσα το θέμα του port forward ως εξής. Η Cosmote στα προγράμματα συμβολαίου(τουλάχιστον σίγουρα στα GIGAMAX που έβαλα εγώ), δίνει τη δυνατότητα να πάρεις public IP. Παίρνεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και ζητάς να σου γυρίσουν σε VPN profile αντί για APN στη SIM με τα δεδομένα. Μετά κάνεις μια αλλαγή στις ρυθμίσεις στο router και έτοιμος. Το έκανα και παίζει κανονικά το port forward σε NAS και Raspberry Pi. Επίσης το MikroTik έχει δικιά της δωρεάν ενσωματωμένη υπηρεσία για DDNS, οπότε δε χρειάστηκε να σετάρω τίποτα απολύτως.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας