Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Παω να συνδεθω στο taxisnet και μου βγαζει το εξης μηνυμα που παραθετω. Ειχα προσπαθησει και πριν κανα μηνα να συνδεθω και μου εβγαζε το ιδιο μηνυμα, αρα δεν ειναι κατι που συμβαινει αυτη τη χρονικη στιγμη.
    Επισης ειχα προσπαθησει και πριν κανα μηνα σε διαφορετικο υπολογιστη και σε διαφορετικο λογαριασμο taxis (του αδερφου μου) και εβγαζε το ιδιο μηνυμα. Το ιδιο με διαφορετικους browsers κλπ.
    Τι μπορει να συμβαινει? Το μονο κοινο ειναι οτι ειναι η ιδια συνδεση προς το διαδικτυο. Ειναι απολυτως αναγκαιο να συνδεθω.

    Error 403--Forbidden

    From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

    10.4.4 403 Forbidden

    The server understood the request, but is refusing to fulfill it. Authorization will not help and the request SHOULD NOT be repeated. If the request method was not HEAD and the server wishes to make public why the request has not been fulfilled, it SHOULD describe the reason for the refusal in the entity. This status code is commonly used when the server does not wish to reveal exactly why the request has been refused, or when no other response is applicable.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ήταν η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό φίλε...

    Οι λογιστές, έχουμε βαρεθεί να το βλέπουμε... Απλά έχει κλατάρει (για μία ακόμα φορά) ο server του taxis. Σε μερικές ώρες (ή μέρες ) θα επανέρθει

  3. #3
    Μολις γυρισα πριν καμμια ωριτσα απο τον λογιστη μου. Αυτος εκανε login κανονικα. Εγω εχω να κανω login εδω και ενα μηνα που το πρωτοπαρατηρησα. Εχω κανει το τελευταιο μηνα κανα 5αρι αποπειρες. Ευτυχως αλλες υπηρεσεις που λειτουργουν με τους κωδικους του taxis δουλευουν. Δεν μπορω να κανω τιποτα? Μηπως να παω σε αλλη κοινοχρηστη συνδεση να δοκιμασω? Δεν θα το ηθελα.

    - - - Updated - - -

    Μολις συνδεθηκα με mobile data απο το κινητο μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις γυρισα πριν καμμια ωριτσα απο τον λογιστη μου. Αυτος εκανε login κανονικα. Εγω εχω να κανω login εδω και ενα μηνα που το πρωτοπαρατηρησα. Εχω κανει το τελευταιο μηνα κανα 5αρι αποπειρες. Ευτυχως αλλες υπηρεσεις που λειτουργουν με τους κωδικους του taxis δουλευουν. Δεν μπορω να κανω τιποτα? Μηπως να παω σε αλλη κοινοχρηστη συνδεση να δοκιμασω? Δεν θα το ηθελα.
    Και να πας, δεν θα κερδίσεις κάτι είναι γενικότερο το πρόβλημα δεν θα κερδίσεις κάτι. Οι υπόλοιπες υπηρεσίες δουλεύουν γιατί απλά παίρνουν πιστοποίηση μέσω του taxis. Ίσως ο μόνος τρόπος θα ήταν να έμπαινες κατευθείαν στην υπηρεσία και να "παρακάμψεις" το taxis

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μολις συνδεθηκα με mobile data απο το κινητο μου.
    Γιατί προφανώς έστρωσε ο server. Και εγώ που δοκίμασα να μπω από τον υπολογιστή μου, τώρα μπαίνει κανονικά. Απλά θα έτυχε να κλατάρει ο σέρβερ κατά το διάστημα στο οποίο επέστρεφες από τον λογιστή σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 21-10-21 στις 14:47.

  5. #5
    Μπαινω απο το κινητο μου, αλλα αρνειται να μπει απο τον υπολογιστη μου. Δοκιμασα και ingognito οποτε δεν ειναι coocies ή καποιο addon και με διαφορετικους browsers. Λες και ειναι blacklist.

    - - - Updated - - -

    Τεσπα εξυπηρετηθηκα απο το κινητο.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι συνδεση εχεις?

  7. #7
    cosmote Vdsl 50αρα αλλα μαλλον δεν ειναι η συνδεση. Εκλεισα το wifi για να συνδεθω με το κινητο και μετα δοκιμασα με wifi ανοικτο και συνδεθηκε και τις δυο φορες. Τι στοιχεια παιρνει ο server συνηθως οταν συνδεεσαι, το λειτουργικο συστημα, το browser ? συνηθως?

    - - - Updated - - -

    Εκανα το εξης, πηγα στην γραμμη διευθυνσεων που μου εβγαζε το σφαλμα και την εκανα edit στην αρχικη σελιδα και δουλεψε απο τον υπολογιστη.

    - - - Updated - - -

    https://www1.gsis.gr/gsisapps/soasgsisws/index.jsp

    https://www.gsis.gr/

    - - - Updated - - -

    Με λιγα λογια εκανα login με πηγε στο μηνυμα λαθους, εκανα edit τη διευθυνση και ειδα οτι ειμαι login.

    - - - Updated - - -

    Για να γινω πιο αναλυτικος γιατι φανταζομαι και αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα οπως ειδα στο νετ. Γραφω taxisnet στο google και παταω να κανω login στον αντιστοιχο συνδεσμο. Με παει εδω: https://www1.gsis.gr/gsisapps/soasgsisws/login.jsp
    Τωρα εαν βαλω τους κωδικους μου εδω με παει στο μηνυμα λαθους.
    Εαν κανω edit μου βγαζει ενα μακρυναρι https://login.gsis.gr/mylogin/login....252Fmytaxisnet
    και εδω συνδεεται κανονικα.
    Ολα αυτα σε incognito πειραμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η σωστή διεύθυνση είναι αυτή:

    https://www1.aade.gr/taxisnet/mytaxisnet/

  9. #9
    Δεν παυει να ειναι καποιο bug , τουλαχιστον απο pc. Να και screenshot απο σελιδα στην αναζητηση για taxisnet που πατας να κανεις login.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  taxis.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  51,5 KB 
ID: 231789

  10. #10
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το πρόβλημα προέκυψε διότι λόγω της εποπτείας των μνημονίων το taxisnet δεν είναι πλέον υπηρεσία της gsis (Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων) αλλά της ΑΑΔΕ (Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας