Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 60
  1. #1
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Νοικιαζω μαζι με την οικογενεια μου εδω και 5 χρονια μια κατοικια χωρις το παραμικρο οικονομικο ζητημα και χωρις καμια εκκρεμοτητα.Το μονο μας προβλημα ηταν οτι απο την αρχη οι ιδιοκτητες ηταν και ειναι πολυ παραξενοι με κυκλοθυμικες τασεις και ασχημη συμπεριφορα,μενουν ακριβως απο πανω μας και καθημερινα ερχομαστε σε επαφη καθως βρισκονται στον κοινο μας χωρο(αυλη)
    Με τον καιρο ειχαμε βρει τα κουμπια τους και ολα πηγαινανε καλα.Περισυ τελος σεπτεμβρη μας ενημερωσαν οτι τον φετεινο σεπτεμβρη θα πρεπει να βρουμε σπιτι καθως θα το χρειαστουν για δικη τους χρηση.Ετσι λοιπον φετος τον αυγουστο ειχαμε βρει σπιτι και με τον νεο ιδιοκτητη συμφωνησαμε να παμε στο νεο σπιτι 15/9 ενω ολα ειναι ετοιμα και εχω ξεκινησει να πακεταρω ωστε να ειμαι ετοιμος τις μερες που ειναι να φυγω να αδειασω το σπιτι ο ιδιοκτητης του σπιτιου που νοικαζω εδω και 5 χρονια μου ανακοινωνει οτι τελικα δεν θα το χρειαστει το σπιτι φετος και αν θελω να μεινω ακομα 1 χρονο.Δεχτηκα καθως το σπιτι με βολευε και το νεο που ειχα βρει ηταν πιο μικρο,επισης η γυναικα μου ηταν στον 7 μηνα για να γεννησει διδυμα και εχω ηδη αλλη μια κορη 1 χρονου αποφασισα να παραμεινω για 1 ετος καθως μετα θα επρεπε να βρω νεο σπιτι γιατι με τα νεα μελη σιγουρα δεν θα χωρουσαμε
    Του ζητησα λοιπον μετα απο 2-3 μερες να μου κανει ανανεωση του συμβολαιου μου λεει ενταξει και ολα καλα,περνανε οι μερες και τελος σεπτεμβρη παιρνει τηλ την γυναικα μου 3 μερες μετα που εχει γεννησει και εχει επιστρεψει απο το νοσοκομειο και της ανακοινωνει οτι τελικα θελει το σπιτι αμεσα και οτι πρεπει να φυγουμε φλεβαρη.Του λεμε μας ειπες για 1 χρονο ακομα και τωρα δεν ειναι ευκολο με 3 μωρα πρακτικα να βρουμε σπιτι τοσο συντομα και οτι δεν γινεται να φυγουμε φλεβαρη.
    Αυτο ηταν αρχισε να μας βριζει να μιλαει ασχημα να μας λεει να φυγουμε τωρα και δεν θελει να μας βλεπει.

    Ο λογος που θελει το σπιτι εχει να κανει με την κορη του η οποια νοικιαζει σπιτι σε αλλο μερος και αποφασισε να το ξενοικιασει καθως και η κορη τους ζει στο ιδιο χωρο στο δικο της διαμερισμα με την οικογενεια της και χρειαζονται το σπιτι που μενουμε εμεις για να βαλουν τις οικοσυσκευες τους απο το σπιτι της κορης του που θελει να ξενοικασει

    Του ζητησα ξανα να μεινω μεχρι να βρω σπιτι και ξανα βρισιδι και παλι φωνες,δεν εκανα τιποτα περνανε οι μερες και η γυναικα του μας λεει οτι τελικα θα μας κανει συμβολαιο για 6 μηνες αλλα να φυγουμε φλεβαρη οχι με την ληξη του νεου συμβολαιου.
    Τους ζητησα να μου δωσουν αριθμο λογαριασμου για να κανω την καταθεση των χρηματων καθως τοσα χρονια δεν εχω παρει ποτε αποδειξη το μισθωτηριο ειναι δηλωμενο 200€ στο taxis αλλα στο χερι περνουν περισσοτερα χρηματα

    Η καταληξη ειναι σημερα μου εγινε επιδοση εξωδικου εκ μερους τους που μου ζητανε την συνεχιση του μισθωματος με τον ιδιο τροπο δηλαδη μετρτητα φυσικα στα χρηματα που τους διναμε τοσα χρονια και να εχουμε φυγει το αργοτερο 20/2/22 αλλιως θα ξεκινησουν την διαδικασια της εξωσης αμεσα

    Οπως εγραψα και πιο πανω το συμβολαιο μου εχει ληξει 30/9/21 και αυτη την στιγμη δεν υπαρχει ενεργο μισθωτηριο.
    Εχω και εγω ζητησει απο δικηγορο καθοδηγηση για το πως να κινηθω αλλα θα ηθελα αν εχει καποιος παρομοιο προβλημα μια γνωμη
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Τι διάρκεια ανέγραφε το τελευταίο μισθωτήριο που έληξε πρόσφατα;

  3. #3
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι διάρκεια ανέγραφε το τελευταίο μισθωτήριο που έληξε πρόσφατα;
    το τελευταιο μισθωτηριο ηταν τροποποιηση του πρωτου μισθωτηριου με διαρκεια 1 ετος και ληξη 30/9/21

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elninio13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταληξη ειναι σημερα μου εγινε επιδοση εξωδικου εκ μερους τους που μου ζητανε την συνεχιση του μισθωματος με τον ιδιο τροπο δηλαδη μετρτητα φυσικα στα χρηματα που τους διναμε τοσα χρονια και να εχουμε φυγει το αργοτερο 20/2/22 αλλιως θα ξεκινησουν την διαδικασια της εξωσης αμεσα
    Σου έγραψε σε εξώδικο ότι θέλει να το συνεχίσετε στο ίδιο ποσό Χ (όπου Χ ποσό μεγαλύτερο από τα 200 ευρώ), ενώ το μισθωτήριο έγραφε 200 ευρώ;

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Καταρχήν θες πάνω από 6 μήνες να βρεις σπίτι; Δεν είναι εύκολο γενικά, αλλά 6 μήνες είναι πολλοί. Σε κάθε περίπτωση με τέτοιο ιδιοκτήτη και συμπεριφορά θα προσπαθούσα να φύγω, και οι 6 μήνες που σου δίνει είναι γενναιόδωροι, θα μπορούσε να σου δώσει λιγότερους. Σκέψου πόσο κόλαση θα σου κάνει τη ζωή αν πας κόντρα, μένει από πάνω και τον βλέπεις καθημερινά!

  6. #6
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν θες πάνω από 6 μήνες να βρεις σπίτι; Δεν είναι εύκολο γενικά, αλλά 6 μήνες είναι πολλοί. Σε κάθε περίπτωση με τέτοιο ιδιοκτήτη και συμπεριφορά θα προσπαθούσα να φύγω, και οι 6 μήνες που σου δίνει είναι γενναιόδωροι, θα μπορούσε να σου δώσει λιγότερους. Σκέψου πόσο κόλαση θα σου κάνει τη ζωή αν πας κόντρα, μένει από πάνω και τον βλέπεις καθημερινά!
    σε καμια περιπτωση το πολυ μεχρι τα χριστουγεννα θα εχω φυγει,απλα θελω μεχρι τοτε να μην εχω καμια επαφη μαζι τους και ας τους βλεπω καθημερινα.Ζηταω μεσω δικηγορου να μου δωσουν τραπεζικο λογαριασμο για να καταθετω τα νομιμα για το μισθωμα και φυσικα αρνουνται

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έγραψε σε εξώδικο ότι θέλει να το συνεχίσετε στο ίδιο ποσό Χ (όπου Χ ποσό μεγαλύτερο από τα 200 ευρώ), ενώ το μισθωτήριο έγραφε 200 ευρώ;
    επειδη ειναι πολυ πονηροι φυσικα δεν αναφερει ποσα και χρηματικο αντιτιμο στο εξώδικο που μου επιδοθηκε απλα με καλει να συνεχισω να καταβαλω το μισθωμα σε μετρητα και ΜΟΝΟ επισης να παραδωσω το σπιτι 20/2/22 αλλιως θα ξεκινησει την διαδικασια της εξωσης

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Το εξωδικο αναφερει οτι ειναι γνωστο σε αυτους οτι ζητας να πληρωνεις μεσω τραπεζης ή οτι εχεις απληρωτα ενοικια αρα και εισαι δυστροπος; Καθως εαν προκειται για το δευτερο, τοτε οντως αυτη ειναι η εικονα σου η οποια α) μπορει να σε οδηγησει σε "γρηγορη" εξωση εντος διμηνου εφοαν τελικα δεν πληρωσεις εντος προθεσμιας τα χρωστουμενα και β) μπορει να διορθωσει την κατασταση υποθετω μονον με ενα αντιστοιχο δικο σου εξωδικο που θα τους δωθει μαζι με την πληρωμη των οποιων χρωστουμενων αλλα και θα ζητα λογαριασμο τραπεζας για την καταβολη των χρηματων.

    Σε καθε περιπτωση θα σε κατευθυνει ο δικηγορος σου, αλλα εφοσον πληρωνεις η διαδικασια της εξωσης λογω ληξης μισθωσης μονον ευκολη ή γρηγορη δεν ειναι. Αρα η κατασταση ειναι εναντια των ιδιοκτητων. Ομως εαν με το εξωδικο καταγραφεται ηδη δυστροπια εχεις θεμα και θα χρειαστει να εισαι απολυτα και 101% σωστος για οσο διαστημα εισαι στη μισθωση ετσι ωστε να μην εχεις περιπετειες.

    Τελος αυτα τα μειωμενα ενοικια και οι συναλλαγες κατω απο το τραπεζι μεταξυ δυο κατεργαραιων, τετοια και χειροτερα φαινομενα και προβληματα προκαλουν. Το οποιο κερδος δηλαδη τελικα εξανεμιζεται.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Kάθε φορά που πληρώνεις το ενοίκιο μετρητά παίρνεις απόδειξη είσπραξης;
    Καταλαβαίνεις ότι αν συνεχίζεις να πληρώνεις μετρητά χωρίς απόδειξη είσπραξης (έστω το ποσό που αναγράφει το μισθωτήριο), μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν καταβάλλεις το ενοίκιο;

  9. #9
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χωρίς να γνωρίζω νομικά τι ισχύει, εγώ καταλαβαίνω πως παράταση συμβολαίου υπονοεί από μέρους του ιδιοκτήτη πως δεν υπάρχουν εκκρεμότητες με τον ενοικιαστή.
    Τροποποίηση στο χρόνο χωρίς αναφορά στο ποσό σημαίνει διατήρηση του ποσού. Αντί για τραπεζικό λογαριασμό μπορείς -αν ισχύει ακομα- να καταθέτεις τα χρήματα υπέρ του ιδιοκτήτη στο παρακαταθήκη και δανείων.
    Επιπλέον, έξωση σε έγγυο ή λεχώνα νομίζω έχει κολλήματα.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    100% θα επικαλεστει ιδιοκατοικιση αν/όταν επιχειρήσει εξωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elninio13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω και εγω ζητησει απο δικηγορο καθοδηγηση για το πως να κινηθω αλλα θα ηθελα αν εχει καποιος παρομοιο προβλημα μια γνωμη
    αν και θα στο πει πιστευω και ο δικηγορος πρεπει οπωσδηποτε να του επιδοσεις απαντητικο εξωδικο, τα στο μιλητό μου ειπες μου σου ειπα ελαχιστη αποδεικτικη αξια έχουν, οπως επίσης και η εισπραξη ενοικιου με μετρητά (εκτος κι αν σου δινει αποδειξη εισπραξης)

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τροποποίηση στο χρόνο χωρίς αναφορά στο ποσό σημαίνει διατήρηση του ποσού. Αντί για τραπεζικό λογαριασμό μπορείς -αν ισχύει ακομα- να καταθέτεις τα χρήματα υπέρ του ιδιοκτήτη στο παρακαταθήκη και δανείων.
    Δε μπορεις να τρεχεις καθε μηνα στο παρακαταθηκων για 200 ευρω, έχει προμήθειες, έχει ταλαιπωρία, μετά πρέπει να κοινοποιείς την παρακαταθήκη στον ενδιαφερόμενο

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Λογος ιδιοκατοικησης στις οικιακες μισθωσεις εδω και χρονια ΔΕΝ ισχυει. Αντιθετα στις επαγγελματικες, υπαρχει η περιπτωση της ιδιοχρησης αν και με ορισμενες αποζημιωσεις και περιορισμους.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορεις να τρεχεις καθε μηνα στο παρακαταθηκων για 200 ευρω, έχει προμήθειες, έχει ταλαιπωρία, μετά πρέπει να κοινοποιείς την παρακαταθήκη στον ενδιαφερόμενο
    και με δικαστικο επιμελητη.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ναι, δεν μπορεί να επικαλεστεί ιδιοκατοίκηση.
    Μπορεί νομίζω να διακόψει τη μίσθωση επειδή έχει ξεπεραστεί η διάρκειά της.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δεν μπορεί να επικαλεστεί ιδιοκατοίκηση.
    Μπορεί νομίζω να διακόψει τη μίσθωση επειδή έχει ξεπεραστεί η διάρκειά της.
    Δεν διακοπτει τη μισθωση αλλα την -νομικος ορος- καταγγελει. Δηλαδη μετα το τελος ειτε της υποχρεωτικης τριετιας μιας νεας μισθωσης ή μετα την ημερομηνια ληξης, και τα δυο μερη εχουν το δικαιωμα ειτε να συνεχισουν"σιωπηρα", ειτε να ανανεωσουν, ειτε να ληξουν. Δυστηχως ομως στην περιπτωση καταγγελιας απο τον ιδιοκτητη, αυτος πρεπει να παει δικαστικα με οτι αυτο συνεπαγεται σε χρονους, κοπους και εξοδα, ενω ο ενοικιαστης απλα φευγει απο το ακινητο.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας