Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 60
  1. #16
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    μπορεί να επικαλεστει ιδιοκατοικιση όχι ομως ως κυριο λογο. Οτι θελει μπορει να επικαλειται ο καθενας για υποστηριξη. Εξαλλου ο φιλος λεει οτι το θέλει για τη κορη του, οχι για τον ίδιο, οπότε ετσι+αλλιως η επικληση θα ηταν έμμεση. Ομως οτι ηδη πηγε σε δικηγορο, για το εξωδικο, ειναι ενδεικτικό οτι και βιαζεται αλλά και οτι μαλλον όντως θα επιχειρησει εξωση.

  2. #17
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί να επικαλεστει ιδιοκατοικιση όχι ομως ως κυριο λογο. Οτι θελει μπορει να επικαλειται ο καθενας για υποστηριξη. Εξαλλου ο φιλος λεει ειναι για τη κορη του, οχι για τον ίδιο, οπότε ετσι+αλλιως η επικληση θα ηταν έμμεση. Ομως οτι ηδη πηγε σε δικηγορο, για το εξωδικο, ειναι ενδεικτικό οτι και βιαζεται αλλά και οτι μαλλον όντως θα επιχειρησει εξωση.
    ΞΑΝΑ !!!

    Λογος ιδιοκατοικισης δεν υπαρχει εδω και χρονια. Απο το 2014 ή το 2016, δεν θυμαμαι ακριβως. Αυτο που υπαρχει και ζητα ο ιδιοκτητης ειναι η παραδοση του ακινητου του πισω σε αυτον λογω ληξης πια της μισθωσης. Και δεν χρειαζεται κι ουτε και του ζητειται να αναφερει τον οποιοδηποτε λογο ή δικαιολογια.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    δεν υπαρχει αναιτιολογητη δικαστικη διαδικασια, ακομα και η ληξη μισθωτηριου πρεπει να επικληθει+τεκμηριωθει, αν παει δικαστικά ο ιδιοκτήτης.

  4. #19
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπαρχει αναιτιολογητη δικαστικη διαδικασια, ακομα και η ληξη μισθωτηριου πρεπει να επικληθει+τεκμηριωθει, αν παει δικαστικά ο ιδιοκτήτης.
    Εχεις καποιο θεμα καταλαβαινω. Αναγνωσης ειναι το προφανες αλλα υπαρχει μαλλον και ενα σοβαροτερο.

    Για ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ λοιπον.

    Επιμενεις για λογο καταγγελιας της μισθωσης την ιδιοχρηση και σου εποναλαμβανω οπως και ολακερο το google που εκτος απο τους Γερμανους ειναι και αυτο φιλος σου, πως αυτος ο λογος πια εχει καταργηθει. Απο εκει και περα ο ιδιοκτητης ή ο ενοικιαστης με την παρελευση της αρχικης τριετιας και εαν δεν εχει υπαρξει καποια μεταγενεστερη συμβολαιογραφικη μαλιστα πραξη ή με την συμβατικη ληξη του συμφωνητικου μισθωσεως, αμφοτεροι μπορουν να λυσουν την μισθωση. Αυτο δικαιουνται δηλαδη και απλα εαν ο ενας θελει την ληξη αλλα ο αλλος δεν συμφωνει, τοτε ο ενας και βασικα ο ιδιοκτητης αναγκαστικα παει δικαστικα και καταγγελει λογω χρονου. Οτι δηλαδη ειχε συμφωνια απο τοτε μεχρι τοτε και καθως το δευτερο τοτε παρηλθε ( αυτο ειναι και το μονο που θα τεκμηριωσει με ενα ημερολογιο που θα προμηθευτει σε ενα οποιοδηποτε χαρτοπωλειο ) επιθυμει να παρει πισω το ακινητο του. Ο ενοικιαστης παλι γλυτωνει τον κοπο αγορας του εν λογω ημερολογιου και απλα φευγει απο το ακινητο.

  5. #20
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Das war wirklich klar!

  6. #21
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    επιμενω για λογο καταγγελιας της μισθωσης την ιδιοχρηση? μαλλον διαβασε καλυτερα διότι ημουν σαφης, οτι η ιδιοχρηση θα ηταν επικληση, υποστηρικτική του βασικού (του ληγμενου συμβολαιου).
    Δυστυχώς ο φιλος όπως τα περιγραφει δεν βλέπω να εχει πολλές ελπιδες αν τον παει δικαστικά.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ζαμπαρακατρανεμια ,,,,,,Ιλεος ....Ιλεος.......ναμα..ναμα..νεεεεμιααααα! !!!

  8. #23
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
    Το εξωδικο που μου εχει επιδοθει αναφερει οτι μεχρι και 30/9/21 τα ενοικια απο μερος μου εχουν καταβληθει στο ακεραιο και δεν υπαρχει προβλημα οικονομικης συναλλαγης.Ολα αυτα τα χρονια δεν ηθελε ποτε καταθεση στην τραπεζα τα επαιρνε στο χερι και φυσικα δεν εδινε ποτε αποδειξη.Στο εξωδικο λοιπον λεει απο την μια οτι επιθυμει να παραμεινω εως 20/2/22 τοτε που ληγει δηλαδη η τριετια και απο την αλλη να παραδιδω κανονικα το μισθωμα με μετρητα οπως δηλαδη ακριβως γινοταν τοσο καιρο αλλιως θα ξεκινησει η διαδικασια της εξωσης
    Ο λογος που θελω να τα βαζω στην τραπεζα ειναι οτι πλεον δεν εχω συμβολαιο εληξε τον 9/21,και δεν τον εμπιστευομαι να συνεχισω χωρις συμβολαιο να δινω χρηματα και ειδικα πλεον απο την στιγμη που δεν μιλαμε.
    20 μερες πριν μου ελεγε οτι θα κανει νεο συμβολαιο και χθες μου εστειλε εξωδικο.Αντιστοιχα 45 μερες πριν μου ειπε οτι μπορω τελικα να μεινω για ακομα 1 χρονο κανοντας νεο συμβολαιο και μετα απο 20 μερες σου λεει το θελω για την κορη μου,που φυσικα το ειχε προσχεδιασει για να μην χασει τα ενοικια εως και τον 2/22 με παραπλανησε λεγοντας μου οτι για 1 χρονο ακομα μπορω να μεινω και τα ειχε υπολογισει ολα για να κανει αυτο που ηθελε
    Ο δικηγορος μου σημερα θα μιλησει με τον δικο του για να του ζητησει τραπεζικο λογαριασμο για να μπαινουν στην τραπεζα τα νομιμα αυτα δηλαδη που λεει το μισθωτηριο,αν αρνηθει να μας τον δωσει μετα εξωδικο και καταθεση στο παρακατεθετικων και δανειων.
    Το οτι θα αποχωρησω εως το πολυ την περιοδο των χριστουγεννων γιατι ηδη εχω βρει 2 σπιτια και το 1 απο τα 2 θα το κλεισω θελω να εξασφαλισω οτι με την καταθεση των χρηματων ειτε σε λογαριασμο ειτε σε παρακαταθετικων και δανειων εγω θα ειμαι καλλυμενος τουλαχιστον μεχρι να φυγω
    Επισης επειδη ειναι ο τυπος που με -λενε ριζο και οπως θελω τα γυριζω-και με εχει νευριασει παρα πολυ δεν θελω σε καμια περιπτωση να του δωσω παραπανω απο οτι λεει το μισθωτηριο και αυτος ειναι ο λογος που θελω τον λογαριασμο τραπεζης
    Δεν ξερω τι αλλο να κανω αλλα ελπιζω με αυτες τις κινησεις να ειμαι τυπικα καλλυμενος μεχρι να φυγω

  9. #24
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    απ' τη στιγμή που στο εξώδικο η προθεσμια αποχωρησης που σου δίνει (Φεβρουάριος '22) είναι μεγαλύτερη της ημερομηνίας που θα αποχωρήσεις (Χριστούγεννα '21) είσαι απόλυτα καλυμμένος (με τακτοποιημένο και το έως τότε μίσθωμα εννοείται)

  10. #25
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    α) τα οποια προφορικα, ειτε απο εσενα ειτε απο εκεινον ουδεμια απολυτως σημασια, βαρυτητα κι αξια εχουν. Απλα χαλιεστε.
    β) εξυβρισεις, χειροδικιες και αλλα τετοια ωραια μονο μπελαδες μπορουν να επιφερουν σε οποιον τα ασκησει
    γ) εφοσον καποιος πληρωνει, αποδεικνυει την πληρωμη της οφειλης ή γενικοτερα με αποδειξη. Ειτε χειρογραφη, ειτε εκτυπωτη, ειτε τραπεζης, ειτε Δημοσιου παραβολου
    δ) εφοσον καποιος κανει χρηση ξενης περιουσιας εναντι ανταλλαγματος, στην περιπτωση αυτη ενοικιο, οφειλει να πληρωνει το αντιτιμο. Εδω το ενοικιο για οσο καιρο παραμενει και χρησιμοποει το ακινητο. Στην παρουσα φαση κι ας εχει ληξει το συμβολαιο, μεχρι και την επισημη καταγραφη της ληξης ( εφαρμογη εξωσης, αποδειξη παραδοσης, λυσης στο taxis κτλ ) το ενοικιο ειναι απαιτητο και πρεπει να καταβαλλεται στον ορισμενο απο το υπαρχον συμφωνητικο που ειναι σε πληρη ισχυ σε ολους τους ορους του μιας και δεν υπαρχει συμφωνημενη λυση ή δικαστικη αποφαση, χρονο.
    ε) εφοσον δεν οφειλονται μισθωματα το εξωδικο που σου εστειλε ειναι μια μπουρδα και μιση και ο μονος σκοπος του ειναι μια προσπαθεια να συνεχισει να εισπρατει το πληρες μισθωμα, δηλωμενο και αδηλωτο, και να σε χαλασει, φοβισει, εκβιασει, τρομοκρατησει. Αξιοποιωντας μαλλον, δεν το γνωριζω αλλα θα αναγραφεται στο μισθωτηριο, τον ορο που θα λεει οτι το μισθωμα καταβαλλεται σε μετρητα και στην οικια-εδρα του ιδιοκτητη.
    στ) εφοσον εχεις καλυμμενα τα νωτα σου και με δεδομενη την εμπολεμη κατασταση στην οποια και βρισκεσαι, προσωπικα αυτο που θα εκανα θα ηταν η καταβολη του δηλωμενου-επισημου ενοικιου με οποιον τροπο εως οτου τελικα αποχωρησω απο το ακινητο. Ειτε μετρητα, ειτε στην τραπεζα ειτε εαν δεν τα παιρνει στο Παρακαταθηκων ερευνωντας ομως την περιπτωση χρεωσης των εξοδων στον ιδιοκτητη.

    Τελος, για μια ακομη φορα θα επαναλαβω πως εφοσον εισαι και εσυ κατεργαρης και χωρις να σε γνωριζω οπως κι ουτε τυχον δικες σου ....γυριστρουλες, απο τη στιγμη που συμφωνησες και εκλεψες την εφορια δηλωνοντας μικροτερο μισθωμα αποκομιζοντας προφανως ολα αυτα τα χρονια καποιο οφελος, πχ καλυτερης ποιοτητας ακινητο αλλα με φτηνοτερο ενοικιο ή αιτιολογηση εισπραξης καποιου επιδοματος, ηθελες τα και παθες τα. Και μαλιστα μεχρι σημερα απο τα οσα γραφεις εισαι και τυχερος που ΔΕΝ εχεις παθει και τιποτα περα απο εναν εκνευρισμο. Καθως πιστεψε με σε εναν πολεμο οι ζημιες ειναι πολλες, μεγαλες και απροβλεπτες. Ειδικα οταν εχουμε καποια αδυναμια.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elninio13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
    Το εξωδικο που μου εχει επιδοθει αναφερει οτι μεχρι και 30/9/21 τα ενοικια απο μερος μου εχουν καταβληθει στο ακεραιο και δεν υπαρχει προβλημα οικονομικης συναλλαγης.Ολα αυτα τα χρονια δεν ηθελε ποτε καταθεση στην τραπεζα τα επαιρνε στο χερι και φυσικα δεν εδινε ποτε αποδειξη.Στο εξωδικο λοιπον λεει απο την μια οτι επιθυμει να παραμεινω εως 20/2/22 τοτε που ληγει δηλαδη η τριετια και απο την αλλη να παραδιδω κανονικα το μισθωμα με μετρητα οπως δηλαδη ακριβως γινοταν τοσο καιρο αλλιως θα ξεκινησει η διαδικασια της εξωσης
    Ο λογος που θελω να τα βαζω στην τραπεζα ειναι οτι πλεον δεν εχω συμβολαιο εληξε τον 9/21,και δεν τον εμπιστευομαι να συνεχισω χωρις συμβολαιο να δινω χρηματα και ειδικα πλεον απο την στιγμη που δεν μιλαμε.
    20 μερες πριν μου ελεγε οτι θα κανει νεο συμβολαιο και χθες μου εστειλε εξωδικο.Αντιστοιχα 45 μερες πριν μου ειπε οτι μπορω τελικα να μεινω για ακομα 1 χρονο κανοντας νεο συμβολαιο και μετα απο 20 μερες σου λεει το θελω για την κορη μου,που φυσικα το ειχε προσχεδιασει για να μην χασει τα ενοικια εως και τον 2/22 με παραπλανησε λεγοντας μου οτι για 1 χρονο ακομα μπορω να μεινω και τα ειχε υπολογισει ολα για να κανει αυτο που ηθελε
    Ο δικηγορος μου σημερα θα μιλησει με τον δικο του για να του ζητησει τραπεζικο λογαριασμο για να μπαινουν στην τραπεζα τα νομιμα αυτα δηλαδη που λεει το μισθωτηριο,αν αρνηθει να μας τον δωσει μετα εξωδικο και καταθεση στο παρακατεθετικων και δανειων.
    Το οτι θα αποχωρησω εως το πολυ την περιοδο των χριστουγεννων γιατι ηδη εχω βρει 2 σπιτια και το 1 απο τα 2 θα το κλεισω θελω να εξασφαλισω οτι με την καταθεση των χρηματων ειτε σε λογαριασμο ειτε σε παρακαταθετικων και δανειων εγω θα ειμαι καλλυμενος τουλαχιστον μεχρι να φυγω
    Επισης επειδη ειναι ο τυπος που με -λενε ριζο και οπως θελω τα γυριζω-και με εχει νευριασει παρα πολυ δεν θελω σε καμια περιπτωση να του δωσω παραπανω απο οτι λεει το μισθωτηριο και αυτος ειναι ο λογος που θελω τον λογαριασμο τραπεζης
    Δεν ξερω τι αλλο να κανω αλλα ελπιζω με αυτες τις κινησεις να ειμαι τυπικα καλλυμενος μεχρι να φυγω

    Στο αρχικό μνμ σου λες ότι το νοικιάζεις 5ετια ενώ στο τελευταίο ότι η 3τια συμπληρώνεται τον Φεβρουάριο του '22. Τι χάνω;

  12. #27
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    στα πρωτα 2 χρονια το μισθωτηριο ηταν στο ονομα της γυναικας μου το επομενο μισθωτηριο εγινε στα δικα μου στοιχεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) τα οποια προφορικα, ειτε απο εσενα ειτε απο εκεινον ουδεμια απολυτως σημασια, βαρυτητα κι αξια εχουν. Απλα χαλιεστε.
    β) εξυβρισεις, χειροδικιες και αλλα τετοια ωραια μονο μπελαδες μπορουν να επιφερουν σε οποιον τα ασκησει
    γ) εφοσον καποιος πληρωνει, αποδεικνυει την πληρωμη της οφειλης ή γενικοτερα με αποδειξη. Ειτε χειρογραφη, ειτε εκτυπωτη, ειτε τραπεζης, ειτε Δημοσιου παραβολου
    δ) εφοσον καποιος κανει χρηση ξενης περιουσιας εναντι ανταλλαγματος, στην περιπτωση αυτη ενοικιο, οφειλει να πληρωνει το αντιτιμο. Εδω το ενοικιο για οσο καιρο παραμενει και χρησιμοποει το ακινητο. Στην παρουσα φαση κι ας εχει ληξει το συμβολαιο, μεχρι και την επισημη καταγραφη της ληξης ( εφαρμογη εξωσης, αποδειξη παραδοσης, λυσης στο taxis κτλ ) το ενοικιο ειναι απαιτητο και πρεπει να καταβαλλεται στον ορισμενο απο το υπαρχον συμφωνητικο που ειναι σε πληρη ισχυ σε ολους τους ορους του μιας και δεν υπαρχει συμφωνημενη λυση ή δικαστικη αποφαση, χρονο.
    ε) εφοσον δεν οφειλονται μισθωματα το εξωδικο που σου εστειλε ειναι μια μπουρδα και μιση και ο μονος σκοπος του ειναι μια προσπαθεια να συνεχισει να εισπρατει το πληρες μισθωμα, δηλωμενο και αδηλωτο, και να σε χαλασει, φοβισει, εκβιασει, τρομοκρατησει. Αξιοποιωντας μαλλον, δεν το γνωριζω αλλα θα αναγραφεται στο μισθωτηριο, τον ορο που θα λεει οτι το μισθωμα καταβαλλεται σε μετρητα και στην οικια-εδρα του ιδιοκτητη.
    στ) εφοσον εχεις καλυμμενα τα νωτα σου και με δεδομενη την εμπολεμη κατασταση στην οποια και βρισκεσαι, προσωπικα αυτο που θα εκανα θα ηταν η καταβολη του δηλωμενου-επισημου ενοικιου με οποιον τροπο εως οτου τελικα αποχωρησω απο το ακινητο. Ειτε μετρητα, ειτε στην τραπεζα ειτε εαν δεν τα παιρνει στο Παρακαταθηκων ερευνωντας ομως την περιπτωση χρεωσης των εξοδων στον ιδιοκτητη.

    Τελος, για μια ακομη φορα θα επαναλαβω πως εφοσον εισαι και εσυ κατεργαρης και χωρις να σε γνωριζω οπως κι ουτε τυχον δικες σου ....γυριστρουλες, απο τη στιγμη που συμφωνησες και εκλεψες την εφορια δηλωνοντας μικροτερο μισθωμα αποκομιζοντας προφανως ολα αυτα τα χρονια καποιο οφελος, πχ καλυτερης ποιοτητας ακινητο αλλα με φτηνοτερο ενοικιο ή αιτιολογηση εισπραξης καποιου επιδοματος, ηθελες τα και παθες τα. Και μαλιστα μεχρι σημερα απο τα οσα γραφεις εισαι και τυχερος που ΔΕΝ εχεις παθει και τιποτα περα απο εναν εκνευρισμο. Καθως πιστεψε με σε εναν πολεμο οι ζημιες ειναι πολλες, μεγαλες και απροβλεπτες. Ειδικα οταν εχουμε καποια αδυναμια.

    Σ'ολα οσα γραφεται εχετε δικιο ομως οσο καιρο ειμαι σε αυτο το σπιτι ποτε δεν ειχα σοβαρα θεματα περα τις παραξενιες και τα κολληματα που εχουν οχι σαν ιδιοκτητες αλλα σαν ανθρωποι
    Δεκτο το οτι και εγω εχω μεριδιο ευθυνης και οτι θα μπορουσα να παθω χειροτερα απο αυτο που συμβαινει τωρα,αλλα καποια στιγμη ο αλλος σε φερνει στα ορια.Δεν γινεται να σου λεει απο την μια κατσε ενα χρονο σπιτι ακομα με εγκυο γυναικα,να περναει ο μηνας να ερχονται τα μωρα στον κοσμο και να θυμαται ξαφνικα οτι θελει το σπιτι και στην αρχη με υφος μαζεψε τα τωρα και δινε του.Δηλαδη αν δεν ειχα απο τον νομο την δυνατοτητα να μεινω εως τον 2/22 και δεν ειχα βρει σπιτι οπως βρηκα για τον επομενο μηνα τι θα γινοταν.
    Τωρα ειμαστε στην φαση που δεν λεμε καλημερα,μερικες μερες πριν η γυναικα του μας πηρε να μας πει οτι θα μας κανει ανανεωση του συμβολαιου για 6 μηνες αλλα οπως και να εχει θα πρεπει να φυγουμε τον 2/22 και μετα απο 1 βδομαδα σκαει εξωδικο.
    Οπως και να εχει επειδη εχει χαθει τελειως η εμπιστοσυνη και μετραω μερες για να φυγω το ολο ζητημα αυτην την στιγμη ειναι οτι στο συμβολαιο δεν αναφερεται πουεθνα ο ορος να παιρνει τα χρηματα μετρητοις και οχι με αλλο τροπο οπως εγω επιθυμω.Βεβαια δεν τους ερχεται καλα να βαζω χρηματα στην τραπεζα ενω τοσα χρονια τα παιρνουν ολα στο χερι,οπως και να εχει εμενα η επιθυμια μου αυτην την στιγμη ειναι να βαζω τα χρηματα στον λογαριασμο του,φυσικα τα νομιμα και οχι αυτα που επαιρνε και απο εκει περα ας κανει οτι θελει.
    Η λυση απο οτι βλεπω ειναι εξωδικο ενημερωση σχετικα με το τροπο πληρωμης και αν δεν δεχτει τμημα παρακαταθετικων και δανειων και τελειωνει εκει η ιστορια
    Το κορυφαιο επισης ειναι οτι την ημερα που μας πηραν τηλ οτι και καλα θα μας κανουν ανανεωση (στο μισθωτηριο εχει ορο που αναφερει οτι το ΣΠΙΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ)μας ειπαν οτι εμεις δεν ειμαστε σαν τους αλλους ιδιοκτητες που μπαινουν στα σπιτια και κανουν ελεγχο αν το σπιτι ειναι σε καλη κατασταση ενω κανονικα θα επρεπε καθε μηνα εστω μια φορα να μπαιναμε και να βλεπαμε αν υπαρχει καποιο θεμα μικροι θεοι σε μεγαλα κεφια!!!!

  13. #28
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αφου επαναλαβω πως τα λογια και τα προφορικα ουδεμια σημασια κι αξια εχουν μιας και εξαρχης ειχατε να κανετε με μια οικονομικη συναλλαγη και τιποτα παραπανω, πραμα που εγινε ξεκαθαρο τωρα στα τελευταια που χαλαστηκατε, μερικα ακομη σχολια.

    Εφοσον δεν υπαρχει ορος που να αναφερει τον τροπο πληρωμης του ενοικιου, αλλα και αφου δεν υπαρχουν χρωστουμενα και μαλιστα καταγραφεται αυτο στο εξωδικο, τοτε ο μονος λογος αποστολης του ηταν ο εκφοβισμος και ειχα δικηο να γραφω πως προκειται για μια μπουρδα και μιση. Και αφου τα πραγματα ειναι οντως ετσι και δεν υπαρχει κατι αλλο επιληψιμο στην μεταξυ σας συμβατικη σχεση, τοτε υπαρχουν καμποσοι τροποι να ταλαιπωρησετε τον ιδιοκτητη. Ο οποιος φυσικα και το αξιζει οπως και το χρειαζεται μιας και για πενταροδεκαρες κυριολεκτικα που γλυτωνει τον χρονο απο την εφορια παιρνει ενα τεραστιο και πολλαπλο ρισκο για το ακινητο του αλλα δεν θα γραψω εδω τιποτα μιας και ειστε συνενοχος στο ολο.

    Ο ορος ομως που αναφερει για την τακτικη επισκεψη κι επιθεωρηση της καταστασης του μισθιου και στανταρ ειναι σε ολα τα συμφωνητικα και σημασια εχει και καθολου περιεργος δεν ειναι. Το οτι πρακτικα δεν τον ασκει ενας ιδιοκτητης ειναι αλλο θεμα αλλα σαν ορος και υπαρχει και εχει συμφωνηθει και απο τις δυο πλευρες. Η δε παραδοση του ακινητου στην κατασταση που το πηρατε αφορα κι αυτη εναν ακομη κλασσικο ορο ο οποιος ομως διαφερει με τον τροπο που μπορει να εχει γραφτει στο εαν πχ θα πρεπει να το παραδωσετε βαμμενο στα αρχικα χρωματα ή με τις φυσιολογικες φθορες της ενοικιασης. Ουτε εδω κατι περιεργο αλλα να σημειωσω πως τα παντα ολα μπορει να οδηγησουν και καταληξουν στα δικαστηρια και σε μεγαλες ταλαιπωριες. Οικονομικες και αλλες.

    Για αυτο προτεινω να σταματησετε να μιλατε, να αφησετε τον δικηγορο σας να βγαλει και συμφωνησει μια περιοδο και εσεις το συντομοτερο δυνατο, ακομα και πριν την 1η Δεκεμβριου να εχετε αφησει το ακινητο κερδιζοντας ετσι τουλαχιστο την ηρεμια σας. Με την ελπιδα οτι στο νεο σπιτι που θα πατε, θα καταλαβαινετε πλεον πως οι συμφωνιες κατω απο το τραπεζι μπορει να ειναι ελκυστικες αλλα οπωσδηποτε εχουν κοστος και ενιοτε μεγαλο και ασυμφορο.

  14. #29
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved

  15. #30
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Απο αυτα που διαβασα καταλαβαινω οτι την δευτερη φορα που θα μου ερθει εξωδικο για την πληρωμη του ενοικιου και δωσω τα χρηματα εντος 15ημερων παυει αυτοματα η διαδικασια εξωσης
    Εγω απο την πλευρα μου πηρα χθες τηλ τον ιδιοκτητη και του ζητησα να μου δωσει τραπεζικο λογαριασμο για να του κανω την καταθεση των χρηματων για το ενοικιο που επρεπε να εχει εισπραξει οπως καθε μηνα εδω και 5 χρονια στις 17/9 αλλα ακομα δεν το εχω δωσει γιατι απο την ημερα που μου ειπε οτι θελει να φυγω απο το σπιτι του ειπα να μου δωσει τραπεζικο λογαριασμο για να εχω αποδειξη το καταθετηριο απο την τραπεζα καθως αρνουμαι πλεον να πληρωνω με μετρητα.
    Φυσικα αρνηθηκε να μου δωσει τραπεζικο λογαριασμο και θελει οπως μου γραφει και στο εξωδικο να συνεχισω να τον πληρωνω μονο με ΜΕΤΡΗΤΑ.

    Απο εδω και περα τι μπορω να κανω?Πρεπει και εγω να στειλω εξωδικο ή μπορω να παω απευθειας στο ταμειο παρακαταθετικων και δανειων για να βαλω τα χρηματα

    Επισης αν δεν κανω τιποτα και μου στειλει δευτερο εξωδικο που να ζηταει να φυγω απο το σπιτι καθως δεν του εχω πληρωσει το ενοικιο σε ποιον δινω τα χρηματα οταν μου κανει επιδοση του εξωδικου ο δικαστικος επιμελητης?

    Σημερα εχω ραντεβου με τον δικο μου δικηγορο και περιμενω να με ενημερωσει για τις κινησεις που θα ακολουθησω απλα ρωταω για να ειμαι ενημερος σχετικα με την διαδικασια που ακολουθειται σε αυτες τις περιπτωσεις

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας