Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-60 από 60
  1. #46
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    εσυ τι επιδιώκεις? να πληρωσεις λιγοτερο (μόνο το δηλωμενο) ή να εξασφαλιστεις, οπως εγραφες νωριτερα, οτι όντως πληρωσες τα ενοικια?
    Αυτος να σε κυνηγησει δικαστικά για 2 μόνο μηνιάτικα δυσκολο, δεν τον συμφερει οικονομικά για 400, εκτος κι αν συντρεχουν περαιτέρω λογοι, π.χ φθορες κτλ. Αν οντως θελει το σπιτι για τη κορη του, οπως έλεγες, η κύρια στοχευση του ειναι να φυγεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 26-10-21 στις 12:03. Αιτία: typo

  2. #47
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ο σκοπος μου ειναι να ειμαι καλλυμενος οτι του εχω δωσει τα χρηματα που αναγραφονται στο μισθωτηριο,καθως πλεον δεν τον εμπιστευομαι να του τα δωσω στο χερι και ας αναφερει στο εξωδικο οτι μεχρι 30/9/21 δεν υπαρχει καμια οικονομικη εκρεμοτητα,το σπιτι ειναι σαν την πρωτη μερα που μπηκα ζημιες δεν υπαρχουν ουτε φθορες εκτος αν θεωρηθει φθορα οι τρυπες στον τοιχο για την βαση της τηλεορασης και του καθρεπτη.Το σπιτι ηταν επιπλωμενο και οτι υπηρχε μεσα ειναι ακριβως στην ιδια κατασταση με την πρωτη μερα που μπηκα και φυσικα την ημερα που θα φυγω πλεον μονο με την παρουσια δικηγορο θα δεχτω να κανει ελεγχο και οχι μονος του.Το σπιτι οπως γραφει και στο εξωδικο το θελει για την κορη του και δεν εχω λογο να μην τον πιστευω αλλα απο την αλλη με τον τροπο που φερθηκε θα παρει μονο τα δηλωμενα χρηματα και οχι στο χερι.Τωρα απο την στιγμη που ενημερωθηκε απο τον δικηγορο μου απο την γυναικα μου και παλι αρνειται να δωσει τραπεζικο λογαριασμο γιατι ξερει οτι θα μπουν 200 και οχι 350 ειναι δικο του προβλημα.Τωρα αν θα κανω επι πλεον εξοδα για την διαδικασια με την καταθεση στο ΠΚΔ δεν με αποσχολει καθως θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο τουλαχιστον μεχρι να φυγω απο εκει αν και δεν θα σταματησω να τους βλεπω καθως το νεο σπιτι ειναι 2 τετραγωνα απο εκει που ειμαι τωρα!!

  3. #48
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Εσύ εχεις 2μηνιατικα (200x2=400€) μέχρι να φύγεις και μια εγγύηση (350€) να λάβεις πίσω.
    οπότε 50€ θα του καταθέσεις στο ΤΠΔ ενώ τα δικηγορικά σου έξοδα (εξώδικο, επίδοση κτλ) θα είναι πολύ περισσότερα (υπολόγισε ας πούμε ένα 150αρι€)

    Αντιθέτως αυτός θέλει να πάρει 350x2=700-350εγγυηση= €350 , απο τα οποία έχει ΗΔΗ δώσει ας πούμε ένα 150αρι (για το εξώδικο+την επίδοση του που ήδη σου έκανε).



    Επιμένω , να σε διώξει θέλει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 26-10-21 στις 14:33.

  4. #49
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    σωστα ετσι που το θετεις εχει μια λογικη απλα αυτος δεν ξερει οτι εγω θα φυγω μεχρι τα χριστουγεννα και μπορει να σκεφτεται οτι θα φυγω τον φλεβαρη οποτε ισως για αυτο να εκανε αυτην την κινηση,οπως και να εχει εγω τι μπορω να κανω?Να μην πληρωσω καθολου ενοικιο και να περιμενω να μου στειλει και αλλα εξωδικο για να με ενημερωσει οτι δεν του εχω καταβαλει το ενοικιο του μηνα που τρεχει και του επομενου που ερχεται?Και αν το κανω αυτο τι συνεπειες θα εχω?

  5. #50
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    αν το καλοσκεφτείς η ουσιαστική οικονομική διαφορά σας είναι μικρή , που στο τέλος θα τα φάνε οι δικηγόροι σας.

    Πιστευω αυτός το εξώδικο το έκανε για να έχει έγγραφο ενημέρωσης σου (το εξώδικο του) ώστε όντως να κινήσει έξωση αν έως το Φλεβάρη (που συμπληρωνεται η τριετία) δεν έχεις φύγει.

  6. #51
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elninio13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπιτι οπως γραφει και στο εξωδικο το θελει για την κορη του και δεν εχω λογο να μην τον πιστευω
    Σου είχε κάνει ποτέ κουβέντα για αύξηση ενοικίου?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  7. #52
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elninio13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι που το θετεις εχει μια λογικη απλα αυτος δεν ξερει οτι εγω θα φυγω μεχρι τα χριστουγεννα
    έτσι ή αλλιώς ξέρει ότι μέχρι να συμπληρωθει η τριετία δεν μπορεί να σε αναγκασει να φύγεις, αν εσυ τα μαζέψεις νωρίτερα τόσο καλύτερα γι'αυτόν.

    Αν τον ένοιαζε τόσο το οικονομικο δεν θα σου επιβεβαίωνε στο εξώδικο ότι έως 30/9 έχει εισπράξει τα πάντα, θα το άφηνε είτε φλου ή δεν θα αναφερόταν καν. Άντε εσύ μετά χωρίς τις αποδειξεις είσπραξης (που δεν έδινε) να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Μεγάλη αβάντα σου έκανε με το συγκεκριμένο (που στο επιβεβαίωσε), χωρίς να έχει και καμιά υποχρέωση, γι αυτο κ πιστευω ότι το κυρίως που θέλει είναι να φύγεις.

    Αν καταφέρει έως φύγεις να τσιμπησει και τα 150/μήνα (διαφορά δηλωμενων-αδηλωτων) έχει καλώς (γι αυτόν) αλλά, όπως τουλάχιστον τα παρουσιάζεις, δεν νομίζω ότι είναι το πρωτεύον που τον καίει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 26-10-21 στις 15:52. Αιτία: typo

  8. #53
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δίνεις λάθος μάχες. Στη θέση σου θα του έλεγα να σου κόψει απόδειξη για τα 200 (η υποχώρηση που θα πρέπει να κάνει), να του δίνεις τα 350 όπως έκανες έτσι και αλλιώς τόσο καιρό (η υποχώρηση που θα κάνεις εσύ), και να του αδειάσεις τη γωνιά όσο πιο γρήγορα γίνεται. Με όλα τα άλλα απλά ξοδεύετε χρόνο, χρήμα, ενέργεια, και χαλάτε τις καρδιές σας. Για 2-3 μήνες μιλάς, απλά κάνε το όσο πιο ανώδυνο γίνεται.

  9. #54
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    σε αυτην την περιπτωση πλεον ειμαστε και φυσικα δεν εχω σκοπο να του ανακοινωσω οτι θα φυγω αμεσα το ολο ζητημα εχει λυθει καθως με τον νεο ιδιοκοτητη ηρθαμε σημερα σε συμφωνια η νεα μισθωση ξεκιναει 1/12/21 και θα του εχω αδειασει την γωνια μεχρι τοτε

  10. #55
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αρα δεν χρειάζεται να σπαταλήσεις λεφτά σε εξώδικα κλπ αν υπέγραψες μίσθωση από 1/12 στο άλλο σπίτι.
    Κάνε συμψηφισμό με τα 350 της εγγύησης όπως είπαμε νωρίτερα.

  11. #56
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Για ένα μήνα μιλάμε δηλαδή; Απλά κάνε του τα χατίρια, άσε τον μίζερο να νομίζει ότι κέρδισε, και προχώρα

  12. #57
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ένα μήνα μιλάμε δηλαδή; Απλά κάνε του τα χατίρια, άσε τον μίζερο να νομίζει ότι κέρδισε, και προχώρα
    Απλά αν του τα δώσει μετρητά ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ κινδυνεύει, να γυρίσει μετά ο άλλος να τον κυνηγάει για δήθεν χρωστούμενα νοίκια.

  13. #58
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    αν επιμένει να μη θέλει να του δωσει απόδειξη ας τον πιέσει να στείλει νέο εξώδικο ότι είναι εξοφλημενος μεχρι τη μέρα αποχώρησης (30/11) και δεν υφίσταται ουδεμία άλλη οφειλή ή εκκρεμότητα.

  14. #59
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά αν του τα δώσει μετρητά ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ κινδυνεύει, να γυρίσει μετά ο άλλος να τον κυνηγάει για δήθεν χρωστούμενα νοίκια.
    Δεν νομίζω. Και ο ιδιοκτήτης και ο ενοικιαστής θέλουν το ίδιο πράγμα. Τόσο καιρό έτσι δούλευαν, για ένα μήνα παραπάνω δεν θα αλλάξει κάτι. Ασφαλώς, ποτέ δεν ξέρεις όταν ο άλλος είναι παλαβός, αλλά το θεωρώ ιδιαίτερα απίθανο. Να του αδειάσουν τη γωνιά θέλει μόνο.

  15. #60
    Εγγραφή
    13-03-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω. Και ο ιδιοκτήτης και ο ενοικιαστής θέλουν το ίδιο πράγμα. Τόσο καιρό έτσι δούλευαν, για ένα μήνα παραπάνω δεν θα αλλάξει κάτι. Ασφαλώς, ποτέ δεν ξέρεις όταν ο άλλος είναι παλαβός, αλλά το θεωρώ ιδιαίτερα απίθανο. Να του αδειάσουν τη γωνιά θέλει μόνο.
    μα μονο για αυτο τον λογο γινεται το ολο ζητημα αν δεν εχω αποδειξη οταν του δινω το ενοικιο πλεον δεν ξερω τι μπορει να σκεφτει και οταν τον εχω ενημερωσει οτι θελω αποδειξη και τραπεζικο λογαριασμο αλλα εκεινος αρνειται λυπαμαι αλλα δεν θα του κανω το χατηρι.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας