Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Huawei
    Καλησπέρα

    το περίεργο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάποιες φορές το Huawei DN8245V-52 που έχω από την wind χάνει την σύνδεση του.
    Σε άτακτα χρονικά διαστήματα (λίγες ώρες μέχρι κάποιες μέρες) κόβεται η σύνδεση και δεν επανέρχεται παρά ΜΟΝΟ αν κάνω επανεκκίνηση το router,
    είτε με βάλε-βγάλε την τροφοδοσία, είτε με restart DSL μέσα από το web interface του. Όταν αλλάζει ip από την wind δεν δημιουργείται πρόβλημα.

    Έχει έρθει τεχνικός (όλα άψογα), έχω μιλήσει με το τεχνικό τμήμα πολλές φορές (20+) και έχουμε κάνει όλες τους δυνατούς συνδυασμούς.
    Η συνδεσμολογία είναι με καλώδιο ftp από τον κεντρικό διανομέα της πολυκατοικίας κατευθείαν στο ρουτεράκι είτε με spliter είτε χωρίς.

    Οι συνηθισμένες φωτεινές ενδείξεις στο ρουτερ είναι: σταθερό το power , WAN, internet. Το internet, όταν κόβεται η σύνδεση, παραμένει
    φωτεινό και μετά από 20-30 δεύτερα σβήνει και κατόπιν μπαίνει σε κύκλο που ανάβει για δευτερόλεπτα και σβήνει.

    Το router χρησιμοποιείται από τέλη Αυγούστου που αντικατέστησε το ZTE ZXHN H268N γιατί με τις φωτιές του καλοκαιριού και τα θέματα
    με το ηλεκτρικό παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα.

    Είμαι 5-6 χρόνια στην wind και πάντα είχα πολύ καλές ταχύτητες στην περιοχή μου, όποιον πάροχο και να έβαζα.
    Πληροφορίες από την σελίδα του router που μπορεί να μην έχω σύνδεση (το βλέπει και η wind αυτό) δείχνει ότι δείχνει και όταν έχω.
    (εικόνα 1)

    Στην παρακάτω εικόνα, όταν υπάρχει πρόβλημα, το "Network connection status:normal"
    είναι κόκκινο και στην θέση του normal γράφει κάτι σαν problem.

    (εικόνα 2)

    Οποιαδήποτε ιδέα, βοήθεια ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot 1.png  

    Screenshot 2.png  


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το ftp το έχεις γειώσει;
    Κάποια modem όταν χάνουν την σύνδεση προσπαθούν για μερικές φορές να κάνουν σύνδεση και αν δεν το καταφέρουν, μετά το παρατάνε.

    Πέρα απο την γείωση, θα δοκίμαζα να παίξω και με τις επιλογές για τα xdsl modulation

  3. #3
    Εγγραφή
    06-05-2005
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Huawei
    Για την γείωση δεν έχω ιδέα, θα φέρω ηλεκτρολόγο - ηλεκτρονικό.
    Δεν είδα επιλογή σχετική με xdsl modulation στις ρυθμίσεις του ρούτερ, θα το ψάξω εκτενέστερα.

    Το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας είναι utp, που αν έχω καταλάβει σωστά η διαφορά του με το ftp
    είναι η θωράκιση που έχει το 2ο. Το δικό μου είναι 4 ζεύγη τυλιγμένα με πλαστικό χωρίς το αλουμίνιο που υπάρχει στα ftp.

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από piroges Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την γείωση δεν έχω ιδέα, θα φέρω ηλεκτρολόγο - ηλεκτρονικό.
    Δεν είδα επιλογή σχετική με xdsl modulation στις ρυθμίσεις του ρούτερ, θα το ψάξω εκτενέστερα.

    Το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας είναι utp, που αν έχω καταλάβει σωστά η διαφορά του με το ftp
    είναι η θωράκιση που έχει το 2ο. Το δικό μου είναι 4 ζεύγη τυλιγμένα με πλαστικό χωρίς το αλουμίνιο που υπάρχει στα ftp.

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    Και λογικά επειδή δεν έχει θωράκιση μπορεί κατά την διαδρομή κάτι να του δημιουργεί παρεμβολή και να παθαίνεις αυτό που παθαίνεις.
    Για μένα,αν μπορείς να το κανείς,βάλε pet καλώδιο που είναι θωρακισμένο και ανθεκτικό.
    Εγώ τέτοιο έχω βάλει και έχω 100αρα γραμμή,δεν παθαίνει τίποτα.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από piroges Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την γείωση δεν έχω ιδέα, θα φέρω ηλεκτρολόγο - ηλεκτρονικό.
    Δεν είδα επιλογή σχετική με xdsl modulation στις ρυθμίσεις του ρούτερ, θα το ψάξω εκτενέστερα.

    Το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας είναι utp, που αν έχω καταλάβει σωστά η διαφορά του με το ftp
    είναι η θωράκιση που έχει το 2ο. Το δικό μου είναι 4 ζεύγη τυλιγμένα με πλαστικό χωρίς το αλουμίνιο που υπάρχει στα ftp.

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    To Ftp έχει μέσα και ενα σύρμα το όποιο πρέπει να γειωθεί αλλιώς κάνει χειρότερα τα πράγματα, αν δεν έχει τότε δεν έχεις ftp όπως αναφέρεις στο 1ο ποστ, αλλά Utp.
    Ψάξε για το Modulation και κάνε δοκιμές με διάφορους συνδυασμούς,

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας