Σελ. 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 58910
Εμφάνιση 136-149 από 149
  1. #136
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο δρόμο βρε dimitris. Η κατάσταση πλέον είναι εντελώς απελπιστική. Δεν υπάρχει πεζοδρόμιο για πεζοδρόμιο. Δεν μπορώ να κάνω 5 μέτρα σερί σε πεζόδρομο, χωρίς να βγαίνω στον δρόμο. Μιλάμε για χάος. Μπανανία.
    Από μικρός έβλεπα τις μανάδες με τα καρότσια που δεν μπορούσαν να αλλάξουνε τετράγωνο στην Αθήνα.
    Από την άλλη χαιρόμουνα στο Παρίσι που οι διαγραμισμένες διαβάσεις ήταν ελεύθερες.
    Εβγαινε η δημοτική αστυνομία στις 05:30 για κλήσεις
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #137
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kai όλα τα αυτοκίνητα που παρκάρουν στην Αθήνα στον δρόμο (ελπίζω να τα έχεις δει) που ακριβως θα φορτίζουν ?

    ΥΓ
    Και σε άλλες πόλεις πχ Παρίσι-Ρώμη παρκάρουν στους δρόμους.
    Αυτό είναι ένα άλλο θέμα, και υπάρχουν πολλές λύσεις. Ας ξεκινήσουμε προς το παρόν από το 30% του πληθυσμού της χώρας που έχει πρόσβαση σε χώρο στάθμευσης, και θα φορτίσουν και οι υπόλοιποι...

  3. #138
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σοβαρα τι λυση στο αναρχο μπουρδελο της μπανανιας ; Ντεν ημαστε εξωτερικο οπως στα ειδυλλιακα american suberbs με το κλειστο γκαραζ και τη βαση φορτισης ουτε θα γινουμε ποτε . Και στο χωριο που εχει χωρο για εγκαταστασεις θα σου τα σηκωσουν ολα και υποσταθμους και καλωδια δε μενει τιποτα ακλεφτο ....

  4. #139
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Στο σουπερμάρκετ. H ΔΕΗ-blue έχει βάλει σε πολλά ΑΒ.

  5. #140
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εκει που δε βρισκεις ουτε νορμαλ παρκινγκ και οι καφροι παρκαρουνε μεχρι και πανω στα πεζοδρομια δε θα κλεινουν και τη θεση φορτισης ; Καλα θα παει

  6. #141
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες εταιρείες μπαταριών ρίχνουν βάρος στο υδρογόνο; Παρακολουθώ πολύ στενά τον χώρο και δεν ξέρω καμία!
    Και εγώ αυτή τη βδομάδα ετοιμάζω το υλικό που θα τεστάρει η Toyota (και όχι μόνο) τον Απρίλη για τις μπαταρίες που θα βάλει στα ηλεκτρικά της απ το 2026 και μετά. Ξέροντας ακριβώς στόχους και απαιτήσεις (μου τα έχουν δώσει οι ίδιοι δηλαδή) σε χωρητικότητα, ταχύτητα φόρτισης, ασφάλεια κτλ. Και πριν από αυτό έφαγα μια 10ετία (βάζω μαζί δουλειά και διδακτορικό) πάνω στο υδρογόνο και στα SOFC.

    No offence δηλαδή, αλλά επέτρεψε μου να μπορώ να πω ότι ξέρω κατιτίς παραπάνω απ το "παρακολουθώ τον χώρο", "ενημερώνομαι από youtube/newsauto/traction" και "τρέχω ένα group στο fb".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το υδρογόνο θα βρει εφαρμογή σίγουρα στη μακροπρόθεσμη στατική αποθήκευση και -όπως ήδη έγραψα- στα μεγάλα οχήματα μεγάλων αποστάσεων. Σε οτιδήποτε άλλο δεν έχει νόημα, οι μπαταρίες είναι πολύ πιο πρακτικές, φτηνές και αποδοτικές.
    Και όπως ήδη έγραψα και εγώ, σήμερα είναι απολύτως πιο λογικό να πας σε μπαταρίες. Αλλά αν/όταν λυθούν τα προβλήματα του υδρογόνου, η λογική θα είναι μετάβαση σε υδρογόνο σιγά σιγά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλος ο ντόρος που γίνεται για το υδρογόνο είναι επειδή η οικονομία του υδρογόνου είναι πολύ κοντά στην οικονομία του πετρελαίου.
    Ο ντόρος που γίνεται με το υδρογόνο έχει βάση και πολλά πλεονεκτήματα αλλά και (για την ώρα) πολλά μειονεκτήματα. Αλλά έχει λογική. πχ Το βάρος της μπαταρίας είναι μεγάλο, η ενεργειακή πυκνότητα είναι δύσκολο να ανέβει χωρίς να θυσιάσεις ασφάλεια, ο χρόνος φόρτισης είναι πρόβλημα, χρόνος ζωής της μπαταρίες, ανακύκλωση κτλ κτλ κτλ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ξεκινήσουμε προς το παρόν από το 30% του πληθυσμού της χώρας που έχει πρόσβαση σε χώρο στάθμευσης
    και το υπόλοιπο 70% να πάει να .... δηλαδή;;;
    Που μακάρι να είναι μόνο 70% δηλαδή. Δεν έχουν όλα τα σπίτια parking και δυνατότητα φόρτισης.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_9203.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  327,8 KB 
ID: 234021

  7. #142
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ αυτή τη βδομάδα ετοιμάζω το υλικό που θα τεστάρει η Toyota (και όχι μόνο) τον Απρίλη για τις μπαταρίες που θα βάλει στα ηλεκτρικά της απ το 2026 και μετά. Ξέροντας ακριβώς στόχους και απαιτήσεις (μου τα έχουν δώσει οι ίδιοι δηλαδή) σε χωρητικότητα, ταχύτητα φόρτισης, ασφάλεια κτλ. Και πριν από αυτό έφαγα μια 10ετία (βάζω μαζί δουλειά και διδακτορικό) πάνω στο υδρογόνο και στα SOFC.

    No offence δηλαδή, αλλά επέτρεψε μου να μπορώ να πω ότι ξέρω κατιτίς παραπάνω απ το "παρακολουθώ τον χώρο", "ενημερώνομαι από youtube/newsauto/traction" και "τρέχω ένα group στο fb".
    Πες το βρε, ότι συνεργάζεσαι με την TOYOTA... έτσι εξηγείται που βλέπεις τόσα θετικά στο υδρογόνο... Ετοίμασε το υλικό γρήγορα μόνο, γιατί μέχρι το 2026 που έχει αποφασίσει η TOYOTA να βγάλει ηλεκτρικά αυτοκίνητα, μπορεί να έχει προλάβει και να έχει κλείσει το μαγαζί...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ντόρος που γίνεται με το υδρογόνο έχει βάση και πολλά πλεονεκτήματα αλλά και (για την ώρα) πολλά μειονεκτήματα. Αλλά έχει λογική. πχ Το βάρος της μπαταρίας είναι μεγάλο, η ενεργειακή πυκνότητα είναι δύσκολο να ανέβει χωρίς να θυσιάσεις ασφάλεια, ο χρόνος φόρτισης είναι πρόβλημα, χρόνος ζωής της μπαταρίες, ανακύκλωση κτλ κτλ κτλ.
    Πολλά προβλήματα δηλαδή... Αυτά που ακούμε από τους γνωστούς που διασπείρουν εδώ και κει τα γνωστά FUD... βάρος, φωτιές, χρόνος ζωής, ανακύκλωση... Κλασσική παραπληροφόρηση.

    no offence δηλαδή, αλλά επέτρεψέ μου να μπορώ να ξέρω κατιτίς παραπάνω, καθώς δραστηριοποιούμαι επαγγελματικά, επιχειρηματικά και επενδυτικά στην περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας (εκεί που φτιάχνουμε το ρεύμα), και εδώ και 15 χρόνια συμμετέχω στις μονιμες επιτροπές Ενέργειας και Περιβάλλοντος του ΤΕΕ/ΤΔΜ ανελλειπώς με πληθώρα παρεμβάσεων, οι πλέον πρόσφατες σχετικά με τον... δράκο του White Dragon!

    by the way... απάντσηση σχετικά με το ποιες εταιρείες μπαταριών ασχολούνται με το υδρογόνο, δεν πήραμε. Εννοείται.

  8. #143
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες το βρε, ότι συνεργάζεσαι με την TOYOTA...
    Επίσης (εγώ προσωπικά) Nissan, Tesla, Panasonic και cell makers της Β. Αμερικής (US, Canada). Ο συνάδελφος δίπλα μου μόλις έπιασε τον στόχο για τα υλικά της BMW. Ο άλλος παραδίπλα μιλάει με Κίνα.
    Αλλά ντάξει, τι ξέρουμε εμείς. Δεν τρέχουμε και κάνα group στο FB ξέρω γω.
    (και αν πρόσεξες, αυτή την στιγμή δουλεύω με μπαταρίες όχι με υδρογόνο. Οι μπαταρίες με ταΐζουν, όχι το υδρογόνο)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά προβλήματα δηλαδή... Αυτά που ακούμε από τους γνωστούς που διασπείρουν εδώ και κει τα γνωστά FUD... βάρος, φωτιές, χρόνος ζωής, ανακύκλωση... Κλασσική παραπληροφόρηση.
    Έτσι έπρεπε να πω στην Toyota δηλαδή που ήταν διατεθειμένη να χάσει x% σε απόδοση για να λύσει το πρόβλημα με το gassing και το φούσκωμα. Παραπληροφόρηση, προβοκάτσια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    no offence δηλαδή, αλλά επέτρεψέ μου να μπορώ να ξέρω κατιτίς παραπάνω, καθώς δραστηριοποιούμαι επαγγελματικά, επιχειρηματικά και επενδυτικά στην περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας (εκεί που φτιάχνουμε το ρεύμα), και εδώ και 15 χρόνια συμμετέχω στις μονιμες επιτροπές Ενέργειας και Περιβάλλοντος του ΤΕΕ/ΤΔΜ ανελλειπώς με πληθώρα παρεμβάσεων, οι πλέον πρόσφατες σχετικά με τον... δράκο του White Dragon!
    Δουλεύω εκεί που φτιάχνουν το ρεύμα άρα ξέρω από μπαταρίες.
    Δουλεύω σε διυλιστήριο άρα ξέρω από μηχανές εσωτερικής καύσης
    Μεγάλωσα δίπλα σε γήπεδο, γιατί δεν με πήραν στην εθνική;

    Αθάνατη Ελλάδα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    by the way... απάντσηση σχετικά με το ποιες εταιρείες μπαταριών ασχολούνται με το υδρογόνο, δεν πήραμε. Εννοείται.
    ξέρεις έστω μία εταιρία μπαταριών; Πες μου 1-2 και εγώ θα σου πω αν κάνουν υδρογόνο ή όχι.
    Γιατί αυτό που δεν καταλαβαίνει ο κόσμος είναι ότι τις μπαταρίες δεν τις φτιάχνει η toyota και η κάθε toyota

  9. #144
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου 1-2 και εγώ θα σου πω αν κάνουν υδρογόνο ή όχι.
    Πάμε λοιπόν...
    LG Chem, Panasonic, Samsung SDI, CATL, BYD, MOLI, SK και AESC, αυτές ξέρω.
    Περιμένω να διαβάσω ποιες από τις παραπάνω κάνουν υδρογόνο.

    εν τω μεταξύ... τώρα το πρόσεξα... πολύ σας ζορίζουν εκεί στις πολυεθνικές για να προλαβαίνεις να στέλνεις 15398/(2021-2004)/365 = 2.48 μηνύματα/ημέρα μέσο όρο στο adslgr τα τελευταία 17 χρόνια... Προσέξτε μην πάθετε τίποτα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thanar : 14-01-22 στις 02:22.

  10. #145
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε λοιπόν...
    LG Chem, Panasonic, Samsung SDI, CATL, BYD, MOLI, SK και AESC, αυτές ξέρω.
    Περιμένω να διαβάσω ποιες από τις παραπάνω κάνουν υδρογόνο.
    Ε καλά το έλεγα. Οι εταιρίες αυτές είναι πελάτες μας. Με κάποιους μιλάω και απευθείας εγώ. Γιατί αυτοί δεν φτιάχνουν τα υλικά που έχουν οι μπαταρίες, συναρμολογούν κελιά. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Περίεργο που δεν το ξέρεις, είσαι κι απ την Κοζάνη.

    Αυτοί λοιπόν αγοράζουν αυτό που μπαίνει μέσα στην μπαταρία το οποίο στην Ευρώπη και με τεράστιο μερίδιο στην αγορά το έχουν οι BASF και η Umicore. Και μετά είναι κάποιοι Κινέζοι, αλλά αυτοί οι δύο είναι οι μεγαλύτεροι.

    Δεν είναι χαζοί όλοι αυτοί να ποντάρουν σε ένα άλογο (μπαταρίες) ούτε να μην είναι έτοιμοι για το επόμενο βήμα. Απλά αυτά που θα δεις στο youtube εσύ σήμερα και θα γράψει το FB αύριο, εσωτερικά γίνονται εδώ και χρόνια.

  11. #146
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Η BASF και η Umicore παρέχουν τα υλικά anode και cathode για κελιά, δεν κατασκευάζουν κελιά, πόσο μάλλον μπαταρίες! Λογικό είναι να ασχολούνται και με υλικά για καταλύτες για fuel cells. Η δουλειά τους είναι. Δεν θα στοιχηματίσουν η BASF και η Umicore στα fuel cells, ούτε θα παράξουν ποτέ υδρογόνο, αυτό θα το κάνουν οι πελάτες τους. Σε λίγο θα μου πεις πως τις μπαταρίες τις κατασκευάζουν όσοι παράγουν Νικέλιο και Μαγγάνιο!

  12. #147
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η BASF και η Umicore παρέχουν τα υλικά anode και cathode για κελιά, δεν κατασκευάζουν κελιά, πόσο μάλλον μπαταρίες! Λογικό είναι να ασχολούνται και με υλικά για καταλύτες fuel cells. Η δουλειά τους είναι. Δεν θα στοιχηματίσουν οι BASF και η Umicore στα fuel cells, αυτό θα το κάνουν οι πελάτες τους. Σε λίγο θα μου πεις πως τις μπαταρίες τις κατασκευάζουν όσοι παράγουν Νικέλιο και Μαγγάνιο!
    Όταν ακούς για την νέα μπαταρία Τάδε-ιόντος με τις σούπερ ντούπερ επιδόσεις, ποιος την έφτιαξε; Αυτός που συναρμολόγησε το κελί ή αυτός που έφτιαξε το υλικό με τις σούπερ-ντούπερ ιδιότητες; Η μπαταρία είναι η άνοδος και (κυρίως) η κάθοδος. Η συναρμολόγηση έρχεται μετά.

    Η E-AESC νομίζεις ξέρει τι έχει μέσα αυτό που της δίνουν, ή ζητάει συγκεκριμένες ιδιότητες από την κάθε BASF και στο τέλος απλά λαμβάνει μια μαύρη σκόνη, την τυπώνει και βελτιστοποιεί το κελί; Και σου λέω E-AESC γιατί εγώ τους το έστειλα και κάτι ξέρω παραπάνω. Και ας μην έχω group στο FB, και ας μην βλέπω τα φουγάρα της ΔΕΗ απ το παράθυρο μου.

  13. #148
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Τέλος πάντων, το θέμα είναι πως ούτε η BASF, ούτε η Umicore κατασκευάζουν μπαταρίες! Βασικά ούτε η Panasonic κατασκευάζει battery PACKS. Τέτοια κατασκευάζουν η LG (που τα δίνει σε GM και Hyundai και παίρνουν φωτιά), η AESC που τα κάνει για την Renault και την Peugeot, και φυσικά CATL και BYD. Επίσης, μπαταρίες κατασκευάζει (αλλιώς συναρμολογεί) και η Tesla. Η οποία, μετά το Battery Day, ισχυρίζεται πως θα γίνει Umicore στη θέση της Umicore. Μέχρι και ορηχείο μας είπε θα ανοίξουν δικό τους ο Elon Musk. Ο οποίος επιμένει να αποκαλεί τα "fuel cells", "fool's cells".

    Χάρηκα που τα είπαμε, πάω τώρα να μαλώσω στην ομάδα της Ηλεκτροκίνησης με κάποιους εγκάθετους που τα ξέρουν όλα σαν και μένα, αλλά δεν είναι διαχειριστές, και μετά ύπνο, γιατί αύριο έχω να μαλώσω με τους πανελάδες στο Φ/Β πάρκο, που με πάνε πίσω επειδή έβρεξε.

    Καλή συνέχεια.

  14. #149
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος πάντων, το θέμα είναι πως ούτε η BASF, ούτε η Umicore κατασκευάζουν μπαταρίες!
    Αν πάρεις το υλικό της BASF και της Umicore μπορείς να φτιάξεις μπαταρία και εσύ ο ίδιος (coin cell για αρχή ή και SLP). Φτιάχνει οποιοσδήποτε 3ετης φοιτητής σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο να του δώσεις ένα glovebox και ένα youtube video με οδηγίες.
    Αν δεν δεν δώσει υλικό η BASF/Umicore τότε η LG και η E-AESC (που BTW δεν τα κάνει για την nissan, ουσιαστικά είναι η nissan) το έκλεισαν το μαγαζί.
    Επίσης η tesla κατασκευάζει μπαταρίες; Μήπως Panasonic μέχρι πέρσι και βλέπουμε?

Σελ. 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 58910

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας